PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Listening için yabancı film

makine3
19-11-10, 10:56
alt yazı türkçe olarak mı izlenmeli yoksa sadece alt yazısız ingilizce seslendirmeyle mi ?

vendetta
19-11-10, 10:58
Bence altyazısız...Çünkü ben hep altyazıyı okumaya çalışıyorum ister istemez :)

makine3
19-11-10, 11:31
Bence altyazısız...Çünkü ben hep altyazıyı okumaya çalışıyorum ister istemez :)
Ama altyazısız olunca nasıl hakim olacağız filme sonuçta zaman ayırıyorsunuz o filmide anlamak önemli değil mi?

gravity girl
19-11-10, 11:32
Hem ingilizce dublaj hem de ingilizce alt yazılı daha iyi olur diye düşünüyorum.

makine3
19-11-10, 11:45
Hem ingilizce dublaj hem de ingilizce alt yazılı daha iyi olur diye düşünüyorum.

öyle filmler bulmakta çok zor

Soledad
19-11-10, 11:50
eğer filmi indiriyorsan ingilizce altyazıyı kendin ekleyebilirsin.
Divxplanet.com » FlashForward, Lost, How I Met Your Mother, Heroes, 24 Dizi - Film Türkçe DivX Altyazı ve Sinema (http://divxplanet.com/)

makine3
19-11-10, 11:55
indirmiyorum satın alıyorum kotalı adsl

multimuu
19-11-10, 11:59
Forumda böyle bir başlı yine acılmıstı..oradaki taktiklerden brisini uyguluyorum ben..ingilizce altyazılı izliyorum,bilmediğim kelimeleri cıkartıyorum,yanlarına hangi sahnede gectiklerini hatırlamak için cümleyide yazıyorum..filmi daha sonra bir kac kez tekrar izliyorum ama izlemeden önce kelimeleri tekrar ediyorum..en son seyredişimdede altyazıyı kaldırıyorum..Tavsiye ederim ...sıkıcı ama etkili bir yöntem..bir kelimeyi gördüğünüz zaman filmdeki o sahne aklınıza geliyor..Spartacus,breaking bad,madman gibi dizileri indirin..altyazılar zaten internette mevcut..

makine3
19-11-10, 12:02
Forumda böyle bir başlı yine acılmıstı..oradaki taktiklerden brisini uyguluyorum ben..ingilizce altyazılı izliyorum,bilmediğim kelimeleri cıkartıyorum,yanlarına hangi sahnede gectiklerini hatırlamak için cümleyide yazıyorum..filmi daha sonra bir kac kez tekrar izliyorum ama izlemeden önce kelimeleri tekrar ediyorum..en son seyredişimdede altyazıyı kaldırıyorum..Tavsiye ederim ...sıkıcı ama etkili bir yöntem..bir kelimeyi gördüğünüz zaman filmdeki o sahne aklınıza geliyor..Spartacus,breaking bad,madman gibi dizileri indirin..altyazılar zaten internette mevcut..

o başlığın bağlantısını paylaşabilirmisin?

daisy89
19-11-10, 12:27
bence hem ingilizce dublaj hem ingilizce alt yazılı olabilir. bazı dvd lerde de bu özellik bulunmakta.

multimuu
19-11-10, 16:48
o başlığın bağlantısını paylaşabilirmisin?

http://www.dilforum.com/forum/kelime-ogrenme-stratejileri/79773-kursa-gitmeden-ve-hic-kelime-ezberlemeden-mukemmel-ingilizce.html

azimsip
19-11-10, 17:39
Yüzlerce film ve dizi izlemiş biri olarak(orjinal dilde)sana tavsiyelerimi sunuyorum :D

1) İngilizce altyazılı izlemek kelime bilgini geliştirir. Yalnız bunun için sürekli durdurup türkçe karşılıklarına bakıp tekrar etmen veya bir yerlere yazman gerekebilir ki bu da sıkabilir lakin çok etkili olduğunu söylemeliyim.

2)türkçe altyazı ile izleyeceksen cümleyi okurken kulağın aktörlerin dediklerinde olsun. Bu sayede hangi kalıbı nasıl kullandıklarını pekiştirirsin.

3)Alt yazısız izlemek kulak dolgunluğu yapar. Uzun mühdet dinlersen. Hepsini zamanla anladığını göreceksin.

multimuu
19-11-10, 23:25
Bence en bastan altyazısız izlemek sıkar insanı..cünkü anlamıyosun sıfırsın..su an ben bazı film ve belgeseller için altyazı kullanmıyorum..ama bu seviyeye gelene kadar altyazılı izledim yada audiolar esliğinde kitap okudum..ama sıkıcıydı evet..bir filmi 5 kere izlemek cok sıkıcı...

kelime bilgisinin artması demek ..kalıpları öğrenmek ve phrasal verb leri öğrenmek demek bence..cünkü inanılmaz derecede cok kullanılıyor..ve bunuda filmi ilk izleyisinizde durdurup not etmek zorundasınız

lives
20-11-10, 00:03
ben hep alt yazılı izledim filmleri ve anlama kelime konusunda çok geliştim. Artık alt yazısız bir şeyler denk geldiğinde de anlar hale geldim. En başta fark etmezsin geliştiğini birikim içi bu uzun bir süreç ama sonra zaman gelir kendine şaşırırsın nasıl da ilerleme göstermişim diye :)

interpol
20-11-10, 00:14
Filmi önce türkçe altyazı ile izlemenizi sonra da ingilizce altyazı ile izlemenizi tavsiye ederimm.

Evet eğer dvd de bu özellik varsa iyi olur , ama en azından ingilizce anlamasak bile inglizce izleyip kulak aşinalığı olur bununda ilerde faydasını görürüz.