PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngilizce öğretmenliği (iö) ne demek

savas_95
03-11-10, 22:47
İngilizce öğrt. (İÖ) veya ingiliz dili ve edebiyatı (İÖ) ne anlama geliyor? Açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler...

savas_95
03-11-10, 22:48
İkinci öğretim ne demek oluyo? mesela öğretmen olduğumuz sadece ilkokullarda mı görev yapabilioruz. Bide İÖ seçsek mantıklı olurmu?

savas_95
03-11-10, 22:53
İÖ seçmenin avantajı var mı veya bi dezavantajı?. İÖ seçmek mantık olur mu?

murocan
03-11-10, 23:13
üniversitede daha fazla harç ödüyorsun, harç kredisi alamıyorsun, ancak derslere akşam giriyorsun, genellikle 5 gibi başlayıp 10 gibi bitiyor. Bu birçok öğrenci için bir avantaj. mesela gündüz bir işte çalışabiliyorlar, bazıları akşam derse girmenin çok daha zevkli olduğunu söylüyorlar.
Bunun yanında diplomanda hiçbir şekilde 2. öğretim yazmıyor, diğerlerinin diplomasından hiçbir fark yok. Zaten ingilizce öğretmenliğinde ilköğretim-Lise farkı yok istediğinde çalışabilirsin

savas_95
04-11-10, 15:50
KPSS de bir zararını görürmüyüz İÖ okumanın ayrım olmaz demi? Hiç bilmediğim için soruyorum. Ben meslek lisesinde okuyorum ve ing. düşünüyorum bilgisiz olduğum için.. Bide ingiliz dil edebiyat mı okusam ii olur ? yoksa ing. öğretmenliğimi ? Teşekkürler...

from_the_dark
04-11-10, 16:19
hayır kpss de hiç bir farkı olmuyor. murocan ın dediği gibi diplomada bile yazmıyor.

savas_95
04-11-10, 19:41
İngiliz dili ve edebiyatı okumak mı iyidir? yoksa öğretmenlik mi?

murocan
04-11-10, 23:26
bence tabiki öğretmenlik, ancak dil edebiyatı savunacak arkadaşlarım da vardır

kıral7
18-11-10, 05:19
İKİNCİ ÖĞRETİM
1- Ders saatleri değişken olsa da 16.00/23.00 arasındadır. Fakat 13.00-16.00 arasına da ders koyan üniversiteler görülmüştür.
2- Harçları gündüzcülerin 3,5 katı civarındadır.
3- Akşam belli saatten sonra yanmayan kaloriferler ve erken kapanan kantin gibi olayları yaşarlar, sosyal etkinliklere katılma imkanları neredeyse hiç yoktur.
4- Şenlik zamanları konserler nedeniyle derslerden yırtarlar.
5- Haftaiçi belli bir gün yarım gün tatilse, ikinci öğretim için tam gün tatildir :D
6- Diplomanızda İÖ diye belirtmezler ve hocalar birinci öğretime girenlerden farklı davranmazlar size.
7- Gündüzcülerle hocalar, dersler, sınavlar vb. aynıdır.
8- Burs ve kredi imkanlarından yararlanamazlar.
9- İkinci öğretim kontenjanına ilk 5 sırada yerleşenler birinci öğretim harcı ödeyip ikinci öğretimde okurlar.
10- Gündüz çalışıp akşam derse giderek ailenin ekonomik yükünü azaltabilirler.
11- Gececiliğe alıştıkları için, mesleğe başladıklarında belli bir süre zorluk çekerler (erken kalkmak falan sorun olabilir.)
12- İkinci öğretim dediğimiz olay, yalnız devlet üniversitelerine mahsustur.
13- Devlet üniversitesi olmalarına rağmen İYTE, GYTE, ODTÜ, İTÜ, YTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi namlı üniversitelerimizde ikinci öğretim olayı yoktur.
14- Genelde ikinci öğretimlerin puanı, aynı üniversitenin gündüzcü kontenjanına göre 10 ila 30 puan aşağısındadır.
15- Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Konservatuvar, Güzel Sanatlar Fakültesi gibi bazı fakülte ve yüksekollurda hiçbir üniversite ikinci öğretim uygulamaz.
16- Mütercim-Tercümanlık bölümlerinin ikinci öğretimi yoktur.
17- İkinci öğretim öğrencileri ve gündüzcü öğrenciler otel, yurt, apart veya pansiyonlarda aynı odada kalmamalıdırlar; yoksa bu durum sorunlar yaratabilir.
18- Pek çok özel yurt, 24.00'ten sonra içeri almam demektedir. Fakat bazı günler dersinizin 23.00'te de bitebileceğini ve yurda geç döneceğinizi belirtmek unutmamalıdır. Yoksa bazı dikbaşlı arkadaşlarım gibi sizde sokakta sabahlayabilirsiniz.

Şimdilik ikinci öğretimle ilgili aklıma gelenler bunlar.

68ibrahim68
27-11-10, 16:10
hiç bir farkı yok,sadece 1. öğretime göre puanı biraz daha düşük ve dersler gece görülüyo,yani ayın öğretmenler aynı konuları işliyor,bide 1. öğretime göre harçlar biraz daha yüksek

daisy89
27-11-10, 17:08
İKİNCİ ÖĞRETİM

8- Burs ve kredi imkanlarından yararlanamazlar.

17- İkinci öğretim öğrencileri ve gündüzcü öğrenciler otel, yurt, apart veya pansiyonlarda aynı odada kalmamalıdırlar; yoksa bu durum sorunlar yaratabilir.

2. öğretimler burs ve kredi imkanlarından yararlanırlar. öğrenim kredisi başvuran herkese çıkmaktadır. burs nadirde olsa 2. öğretimlere çıkmaktadır.
1. ve 2. öğretim öğrencilerin aynı odada kalma durumuna ön yargılı bakmamk lazım. kendimden örnek vermem gerekirse 1 yıl özel bir yurtta kaldım 2 oda arkadaşımda 1. öğretimdi ve hiç bir sorun çıkmadı. bu konuya önyargılı bakmayalım kişiden kişiye değişir.

1. ve 2. öğreti arasında dersler diploma konusunda hiç bir fark yoktur zaten arkadaşlarımız anlatmışlar. bunu sabahçı öğlenci gibi düşünebilirsiniz.
%10luk dilime girme yarışı olduğu için 2. öğretimlerin ortalaması 1. öğretimlerden daha yüksek oluyor genellikle. ;)

Mr.Worldwide
27-11-10, 18:10
İkinci öğretim okuyanlar nasıl başarıyor bravo valla.Evde otur otur,sonra okula git.Hiç bana göre değil.İ.Ö okuyan arkadaşlarım ufaktan bir vampir moduna girmişler :)

daisy89
27-11-10, 18:18
İkinci öğretim okuyanlar nasıl başarıyor bravo valla.Evde otur otur,sonra okula git.Hiç bana göre değil.İ.Ö okuyan arkadaşlarım ufaktan bir vampir moduna girmişler :)

başa gelen çekiliyor. eğer kendinizi bir düzene alıştırırsanız gayet rahat gündüzlerinizide değerlendiriyorsunuz. akla hemen 2. öğretimler sabaha karşı uyuyorlar gün boyu uyuyorlar gelmesin. günümüz gayet verimli geçiyor. derslerde en geç 10 da bitiyor. benim programımda sadece 2 gün 10da bitiyor dersim. diğer günler sekiz buçuk ve yedi buçuk.

glnrr
27-11-10, 18:43
Ancak 2. öğretim öğrencılerı dedıgınz gibi burs alamıyorlar, cunku zengın gözüyle bakılıyor=) harçları da baya bi yüklü, bence 2.öğretim sıkıcı cunku okulda pek kımse olmamaıs oluyo aksam ve bazen kantınler bıle kapanıyo!.
bunun yanında öğretmenlik her zaman iyidir. Dil edebıyattan mezun olup formasyon almayla ugrasan bı suru arkadasım var. bende fr.öğretmnlıgındeyım zaten.

daisy89
27-11-10, 18:55
Ancak 2. öğretim öğrencılerı dedıgınz gibi burs alamıyorlar, cunku zengın gözüyle bakılıyor=) harçları da baya bi yüklü, bence 2.öğretim sıkıcı cunku okulda pek kımse olmamaıs oluyo aksam ve bazen kantınler bıle kapanıyo!.
bunun yanında öğretmenlik her zaman iyidir. Dil edebıyattan mezun olup formasyon almayla ugrasan bı suru arkadasım var. bende fr.öğretmnlıgındeyım zaten.

ben 2. öğretimim ve harç dışında memnunum kantinler 9buçuktan sonra kapanıyor anca 10da çıktığımız zamanlar okul boş geliyor. geri kalan zamanlarda koridorlar okul kantin dolu oluyor. burs çıkıyor fakat tek tük. benm burs alan bir kaçtane arkadaşım var.

glnrr
27-11-10, 19:06
ben 2. öğretimim ve harç dışında memnunum kantinler 9buçuktan sonra kapanıyor anca 10da çıktığımız zamanlar okul boş geliyor. geri kalan zamanlarda koridorlar okul kantin dolu oluyor. burs çıkıyor fakat tek tük. benm burs alan bir kaçtane arkadaşım var.

hmm iyimiş o zamann. cunku ben arkadaslarımdan bılıyorum sıkayet edıyolardı Gazi'de okuyorum da ondan soylemıstım.

68ibrahim68
27-11-10, 19:54
en düşük 2. öğretim puanı kaç_?

daisy89
27-11-10, 19:57

ösym nin sitesinden bulabilirsiniz

kıral7
27-11-10, 23:01

En düşük 2. ÖĞRETİM puanları

ALMAN DİLİ VE EDEBİYATI
Üniversite: Atatürk Üniversitesi
Taban puanı: 200,578

FRANSIZCA ÖĞRETMENLİĞİ
Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Taban puanı: 205,440

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
Taban puanı: 398,368

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI
Üniversite: Bingöl Üniversitesi
Taban puanı: 277,506

MÜTERCİM-TERCÜMANLIK (İNGİLİZCE) ve ÇEVİRİBİLİM'in İÖ programları yok

MÜTERCİM-TERCÜMANLIK (ALMANCA)
Üniversite: Sakarya Üniversitesi
Taban puanı: 242,897

MÜTERCİM-TERCÜMANLIK (FRANSIZCA)
Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
Taban puanı: 265,556

FRANSIZ DİLİ ve EDEBİYATI
Üniversite: Kafkas Üniversitesi
Taban puanı: 235,409

AMERİKAN KÜLTÜRÜ ve EDEBİYATI bölümünün İÖ programı yoktur.
DİLBİLİM bölümünün İÖ programı yoktur.

TURİZM REHBERLİĞİ
Üniversitesi: Gazi Üniversitesi
Taban puanı: 285,569

ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ
Üniversite: Atatürk Üniversitesi
Taban puanı: 202,267

KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT
Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Taban puanı: 254,461

DİL-2 puanıyla girilebilecek İÖ programı bulunmamaktadır.

ARAP DİLİ ve EDEBİYATI
Üniversite: Selçuk Üniversitesi
Taban puanı: 270,999

FARS DİLİ ve EDEBİYATI
Üniversite: İstanbul Üniversitesi
Taban puanı: 343,845

Mr.Worldwide
28-11-10, 00:13
başa gelen çekiliyor. eğer kendinizi bir düzene alıştırırsanız gayet rahat gündüzlerinizide değerlendiriyorsunuz. akla hemen 2. öğretimler sabaha karşı uyuyorlar gün boyu uyuyorlar gelmesin. günümüz gayet verimli geçiyor. derslerde en geç 10 da bitiyor. benim programımda sadece 2 gün 10da bitiyor dersim. diğer günler sekiz buçuk ve yedi buçuk.

Tabi alışılıyordur da,bakıyorum ben okuldan geliyorum mesela,akşamüstü olmuş.Arkadaş servise yeni biniyor.Garip geliyor haliyle.Siz düzeni oturtmuşsunuz demek,arkadaşlar 3-4 gibi yatıyor da:)

lostparadise
28-11-10, 00:44
ikinci öğretimde okuyan birisi vaktini kullanmayı bilirse, kendini üniversite hayatı boyunca geliştirebilir, mesela gündüzleri ikinci bir yabancı dil çalışabilirsiniz.:D

Fırat_A
28-11-10, 14:56
arkadaşlar 1. öğretim ile 2. öğretimin genel harç fiyatları ne kadar olur.

kıral7
28-11-10, 15:50
Eğitim Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi (1. öğretim harçları): 284 TL
Eğitim Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi (2. öğretim harçları): 1027 TL

2009-2010 ve 2010-2011 eğitim öğretim yıllarının harç fiyatlarıdır. 2011-2012 eğitim öğretim yılı için harç fiyatlarına zam yapılır mı bilemiyorum.