PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hacettepe Üniversitesi Ders Seçimi

Sayfa : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

ozgebesli
27-09-10, 15:13
Bu şubeye dersi açan bölüm tarafından öğrenci kaydedilmemesi istenmiştir. '' diye hata veriyor değil mi ?
Dene sürekli, belki düzelir.Sen okulda danışman hocayla yapmıyor musun?

yok canım ya hoca bana bıraktı sen yap dedi ama bütün dillerin kotası dolmuş..seçemiyorum maalesef..

funkdafied
27-09-10, 15:15
yok canım ya hoca bana bıraktı sen yap dedi ama bütün dillerin kotası dolmuş..seçemiyorum maalesef..

hoca bize bıraksa iyi dönüp bakmadı bile kayıt yapana kadar seçmelilerin hepsi dolmuş :smiley5:

ozgebesli
27-09-10, 15:17
hoca bize bıraksa iyi dönüp bakmadı bile kayıt yapana kadar seçmelilerin hepsi dolmuş :smiley5:

aynen öyle ben hocaya gittim ki rahat ederim diye ama ders seçemiyorum şimdi..

funkdafied
27-09-10, 15:24
boşu boşuna gittim gelene kadar kimi dolu kimisi de ders saatleriyle çakışıyor sinir bozucu bölüm içi seçmeli bile yok bende

dLara_
27-09-10, 16:38
bende sabahn köründe boşu boşuna gitmişim ya 2. yabancı dillerin hepsi dolmuş.. başka seçmeli ders seçen var mıı ne seçebilirm?

alpiko
27-09-10, 17:38
Arkadaşlar merhaba. Ben bugün okula gidip ders kaydımı hallettim. Ders kaydı yapmanın en sağlıklı ve kısa yolunu şöyle tarif edebilirim:

Öncelikle internetten, danışmanınızı öğrenmeniz gerekiyor.
ÖİDB'nin sitesinde "Web Hizmetlerimiz" başlığı altındaki "Bilgi Gözlem" sayfasına girerek, ya da üniversitedeki bölümünüzün sitesinden duyurular bölümüne bakarak danışmanınızı öğrenebilirsiniz.

İkinci adım olarak, okula gidip, danışmanınızdan ders programınızı, şubenizi ve almanız gereken zorunlu derslerin kodlarını istemelisiniz. Daha sonra, (dikkat, burası önemli) almak istediğiniz seçmeli dersler varsa, almak istediğiniz her bir dersin bölümüne gitmek zorundasınız. Almak istediğiniz dersin bölümüne gittikten sonra birilerine (sekreterlik vs.) seçmeli ders almak için nereye gitmeniz gerektiğini sorun. Sonunda dersi veren hocayla konuşmanız gerekiyor. Burada önemli olan konu, istediğiniz seçmeli dersi alabiliyor musunuz (Herkese her dersi vermiyorlar ve bölümden bölüme değişik uygulamalar olabiliyor.) ve almak istediğiniz ders, programınızdaki boş bölümlere uyabiliyor mu? Eğer bunlarda sorun varsa, üzgünüm; dersi alamıyorsunuz... Sorun yoksa, hoca muhtemelen bir kağıda sizin adınızı ve öğrenci numaranızı yazacaktır ve alacağınız dersin kodlarını, şubenizi söyleyecektir. Bu işlemi almak istediğiniz her seçmeli ders için yapmanız gerekiyor.

Evet... Üçüncü adımda, yeniden bölümümüze dönüyoruz ve bulduğumuz ilk bilgisayar laboratuvarına kendimizi atıyoruz. (Diz üstü bilgisayarınız varsa, buna gerek yok ama yine de çıktı almak için laboratuvara yolunuz düşecek, baştan oraya gitmenizi tavsiye ederim.) Daha sonra, boş bir bilgisayar bulup oturuyorsunuz ve yine OİDB sayfası "Web Hizmetlerimiz" bölümünden "Kayıt / Ekle-Sil" sayfasına giriyoruz. Öğrenci girişinden numaramız ve şifremizle sisteme girip, elimizdeki kodları açılan sayfaya giriyoruz. "Optik Kodu" bölümüne, bölüm kodu ve ders kodu; "Şubesi" bölümüne şube kodunuzu yazıyorsunuz. Örneğin, İngiliz Dil Bilimi'nden Dil ve İletişim dersi için, Optik koda 351115 yazıyoruz. 351 İDB'nin kodu, 115 de dersin kodu. Şube bölümüne de yukarıda bahsettiğim gibi, şube numaralarınızı öğrenip, yazıyorsunuz. Örneğin, benim yukarıda örnek verdiğim ders için şube kodum 1 idi. Bunu da tamamladıktan sonra, "Değişiklikleri Kaydet" bölümüne tıklıyoruz. Ve "Çıkış" yapmadan önce, bir adet çıktı alıyoruz. Biliyorum biraz uzun oldu ama az kaldı sabredin. :D

Son olarak, her şeyin başladığı yere, yani danışmanımızın yanına gidiyoruz. Ve çıktımızı göstererek, onayımızı alıyoruz. Eğer bir sorun varsa, danışmanınız sizi yönlendirecektir. Sorun yoksa, ders kaydı probleminiz çözülmüş demektir. Mutlu olabilirsiniz... :D

NOT: Tüm dil bölümleri için sanıyorum, TKD (Türk Dili) zorunlu arkadaşlar. (Sözde seçmeli ama zorunlu olarak herkes alıyor, nota da etkisi yok. Ve ikinci dönemde de Atatürk İlke ve İnkılapları dersi bu şekilde olacak.) Yine ders kodlarımızı bilgisayara girerken bu dersin kodlarını da girmeyi unutmayın. Bu konuyu danışmanınızın yanına ilk gittiğinizde sorun derim. Dersin kodu: 490103. Şubenizi danışmanınız söyleyecektir. Bunun dışında, danışman bir hocadan öğrendiğim kadarıyla, en fazla iki tane seçmeli ders alabiliyoruz... Ayrıca seçmeli dersler için, (özellikle dil dersleri için) acele edin, hemen doluyorlar. Ben de alamadım... Bir tane daha ayrıca diyorum ve ders ekleme bırakma döneminde, bir ihtimal, şu an alamadığınız seçmeli dersleri alabilirsiniz diyorum... Bir ayrıca daha gerekti buraya (:D), hazırlık okuyup bölüme yeni geçenler, ders kaydına gelirken harç ödediklerine dair banka dekontlarını unutmasınlar, hazırlığı atlayanlar için sorun yok...

NOT 2: Hala soru(n)larınız olursa, çekinmeyin, sorun arkadaşlar. Yardımcı olmaya çalışırız. :D:D:D

Lethe0
27-09-10, 18:19
bir dahaki döneme sabahın köründe kalkıp alıyorum seçmelileri =D

alpiko
27-09-10, 18:27
bir dahaki döneme sabahın köründe kalkıp alıyorum seçmelileri =D

Hala dolmayan birçok seçmeli olabilir aslında. Ama araştırmak lazım... Mesela plastik sanatlara ilgi duyar mısın? :D

Sosyoloji, Psikoloji, Antropoloji, Tarih gibi bölümlerde seçmeliler olabilir. Bir de edebiyat fakültesine A kapısından girip güvenlikten "Güzel Sanatlar Koordinatörlüğü"nün yerini öğrenip oraya giderseniz, fotoğrafçılık, seramik, TV-Sinema derslerini de alabilirsiniz. Plastik Sanatlar için "Beykafe"ye gidip, içerideki atölyeye uğramalısınız. Ayrıca sporla ilgili dersler de alınabiliyor ancak o konuda şu an pek bilgim yok. :D

rasheeba
27-09-10, 19:17
birinci sınıf olupta ispanyolca alabilen bir babayiğit varsa tebrik etmek istiyorum kendisini:D

evet tüm seçmeli dersler bitmedi mesela ben sinema dersi aldım ama korkuyorum çünkü dönem sonunda kısa metrajlı film çekme ödevi varmış o yüzden kararsızım.

equinox34
27-09-10, 19:38
arkadaşlar merhaba.bugün sabahın köründe yollara döküldüm ama kaydımı hala yapamadım.
gittim danışmanımla iyi güzel konuştum. gel gelelim internet yoğunluğundan anca 14 gibi kaydımı yapabilecekken seçmeli derslerin hiçbirini alamadığımı gördüm. danışmanım da ders kaydınızı onayamıyorum cumaya kadar deneyin dedi.
seçmeli ders olarak sunulan sadece dil dersleri.(mütercim tercümanlıktayım)
bu nasıl iş anlamadım?? ders kaydım neden onaylanmıyor, kontenjan olmaması üniversitenin sorunu benim neden olsun? zira ben birinci sınıf öğrencisiyim.
ne olacak? seçmeli ders olarak bana sunulan tüm dil dersleri dolu???

Volpula
27-09-10, 19:46
Lanet bi gündü. Bütün diller bir anda doldu ikinci yabancı dil alamadım. Çeviri ile ilgili dersleri de seçemedim çıldırmış durumdayım si,nir oldum sadece sosyolojiye giriş seçtim geldim onaylatıp. Hay allahm neden bu akdar az kontenjanlar

rasheeba
27-09-10, 19:47
arkadaşlar merhaba.bugün sabahın köründe yollara döküldüm ama kaydımı hala yapamadım.
gittim danışmanımla iyi güzel konuştum. gel gelelim internet yoğunluğundan anca 14 gibi kaydımı yapabilecekken seçmeli derslerin hiçbirini alamadığımı gördüm. danışmanım da ders kaydınızı onayamıyorum cumaya kadar deneyin dedi.
bu nasıl iş anlamadım?? ders kaydım neden onaylanmıyor, kontenjan olmaması üniversitenin sorunu benim neden olsun? zira ben birinci sınıf öğrencisiyim.
ne olacak? seçmei ders olarak bana sunulan tüm dil dersleri dolu???

ben de aynı dertten müzdaribim ama yapacak bir şey yok sadece onaylamaktan başka bir işe yaramayan danışmanlarla kayıt yapmak için izmirden geldim ve bir dilci olarak hiç bir şeçmeli dil alamadım.artık bir diğer dönemi bekleyip daha hızlı olacağız...

Volpula
27-09-10, 19:49
ben de aynı dertten müzdaribim ama yapacak bir şey yok sadece onaylamaktan başka bir işe yaramayan danışmanlarla kayıt yapmak için izmirden geldim ve bir dilci olarak hiç bir şeçmeli dil alamadım.artık bir diğer dönemi bekleyip daha hızlı olacağız...

Aynen katılıyorum. Hiç yardımcı olmadı çoğu. Kontenjanlarda doldu direk. ki ben almancadan nefret eden biriyim ona bile razıyım deyip denedim o bile olmadı. Sadece d,lle alakalı değil diğer derslerin çoğu da farklı hatalar verdi. Hayal kırıkılığı...

Volpula
27-09-10, 19:52
Ayrıca 2.ci bir yabancı dil alabilen herkesi tebrik ediyorum şanlıymışsınız.

nisaj
27-09-10, 19:55
ne olacak? seçmeli ders olarak bana sunulan tüm dil dersleri dolu???

çıldırmış durumdayım bu nasıl bir saçmalık ya?! bana da cumaya gel denildi ve kontenjan 45dk dan az bir sürede dolduysa bu üniversitenin suçu.keşke odtü'yü bırakmasaydım, orada 5dk da halletmiştim işimi =(

arkadaşlar şuanki durum olarak hiç bir seçmeli ders alamadım.istediğim 2.dillerin hepsi dolu ve üniversitede ne nerdedir ara ara öldüm bugün.Şu anda başıma güneş geçmiş, bitkin bir halde oturmuş internet başında hacettepe yerleşke haritası arıyorum.Başka nasıl tip seçmeli dersler var ve yerleri neresi? Güzel sanatlar istiyorum (ki eminin onun da kontenjanı yok) nerede bu bölüm acaba? Edebiyat fakültesini biliyorum sadece.Bunun yanında tenis vs. gibi aktiviteler de seçebilir miyim? :confused:

Lütfen yardım edin banaaa, sinirden ağlamak üzereyim :smiley10:

Volpula
27-09-10, 19:56
çıldırmış durumdayım bu nasıl bir saçmalık ya?! bana da cumaya gel denildi ve kontenjan 45dk dan az bir sürede dolduysa bu üniversitenin suçu.keşke odtü'yü bırakmasaydım, orada 5dk da halletmiştim işimi =(

arkadaşlar şuanki durum olarak hiç bir seçmeli ders alamadım.istediğim 2.dillerin hepsi dolu ve üniversitede ne nerdedir ara ara öldüm bugün.Şu anda başıma güneş geçmiş, bitkin bir halde oturmuş internet başında hacettepe yerleşke haritası arıyorum.Başka nasıl tip seçmeli dersler var ve yerleri neresi? Güzel sanatlar istiyorum (ki eminin onun da kontenjanı yok) nerede bu bölüm acaba? Edebiyat fakültesini biliyorum sadece.Bunun yanında tenis vs. gibi aktiviteler de seçebilir miyim? :confused:

Bende aynı durumdayım. birşey seçemedim adam gibi ve onaylattım o sinirle... geri dönüşüm de yok sanırım ekleme yapamam artık... OFFF

Nivalis
27-09-10, 19:57
Tam bir hayal kırıklığı. Danışmanımızın yüzünü göremedik bile. Revaçta olmamasına rağmen istediğim dersleri alamadım. Kimisinin ders saatleri programım ile çakıştı, kimisinin ise kontenjanı dolmuştu. Sonuç olarak alabildiğim seçmeli dersler; Sosyolojiye giriş ve Televizyon Sinema. Geriye sadece onaylatmak kaldı..

Gazamız mübarek olsun arkadaşlar :D

Volpula
27-09-10, 20:00
Tam bir hayal kırıklığı. Danışmanımızın yüzünü göremedik bile. Revaçta olmamasına rağmen istediğim dersleri alamadım. Kimisinin ders saatleri programım ile çakıştı, kimisinin ise kontenjanı dolmuştu. Sonuç olarak alabildiğim seçmeli dersler; Sosyolojiye giriş ve Televizyon Sinema. Geriye sadece onaylatmak kaldı..

Gazamız mübarek olsun arkadaşlar :D

TV sinema falan denedim olmadı ya bir türlü sosyolojiye girişten başka bi seçmeli almadım. Onaylattım da :) hehehe çıldırıyorum :):):):)

nisaj
27-09-10, 20:03
TV sinema falan denedim olmadı ya bir türlü sosyolojiye girişten başka bi seçmeli almadım. Onaylattım da :) hehehe çıldırıyorum :):):):)

tüh ya )= keşke onaylatmasaydın arkadaşım :smiley9: ben yarın sabah yine yollardayım güzel sanatlarda deneyeceğim şansımı bakalım.o da olmazsa ders mers seçmiyorum!

türkanzafer
27-09-10, 20:03
Ben derslerden birine şubemi yanlış girdim ya düzeltilmiyor da,hata veriyor.

Bu arada şubeler soyadı alfabetik sırasına göre mi belirleniyor?

Volpula
27-09-10, 20:06
Ben derslerden birine şubemi yanlış girdim ya düzeltilmiyor da,hata veriyor.

Bu arada şubeler soyadı alfabetik sırasına göre mi belirleniyor?

Danışmanlardan biri şube değiştirmek isteyen birine şubelerin muafiyet sınavındaki başarısına yaptıklarına göre ve kız erkek sayısına göre belirlendiğini söyledi.

türkanzafer
27-09-10, 20:11
Danışmanlardan biri şube değiştirmek isteyen birine şubelerin muafiyet sınavındaki başarısına yaptıklarına göre ve kız erkek sayısına göre belirlendiğini söyledi.

Bir arkadaşım da soyada göreydi diyor.
Ben kayıt yaptım netten ama şubemden emin değilim,o yüzden doğru mu oldu bilmiyorum.

equinox34
27-09-10, 20:11
İstanbu'dan kaktım geldim arkadaşlar erken erken, uykusuz. Başka bölümlerden ders alıp alamayacağım konusunda bile yönlendirme yapılmadı. Başka şeyler de oldu, maalesef eski meslekdaşım araştırma görevlisi bazı hatalar yapmıştı benim söylemem ile farkına vardı. Neyse gerisi bana kalsın :(

Kontenjan açılabilir dendi. Bekleyip onaylatırım diyorum. Kontenjan konusu tamamen üniversitenin hatası. Ben İstanbul Üniversitesinde görev yaptım. Yanlış hatırlamıyorsam oradaki uygulama şuydu: Alttan alanlar kesinlikle kontenjanı etkilemiyordu. İlk kez dersi alacak öğrencinin bu hakkını elinden alamazsınız mantık olarak.
Onaylatmayanlar bekleyelim bakalım cumaya kadar kontenjan artacak mı? Umudum yok ve kızgınım neden dersi istediğim halde hakkım bir üst sınıflara veriliyor??

Nivalis
27-09-10, 20:14

Gün boyu koşturmanın ardından, artık ümidimizi kesmişken birkaç arkadaş gelip televizyon sinema'da boş yer olduğunu söyledi. Biz de soluğu hocanın yanında aldık. Gittiğimizde tam da kapıyı kilitlemiş, ayrılıyordu. :) Kendisi de söyledi zaten 30 saniye sonra gelseniz, beni burada bulamazdınız dedi. İki ayrı şube vardı ve tek tük yer kalmıştı. Acaba hoca ile görüşme imkanınız oldu mu? Direkt kodunu mu girdiniz bilgisayardan?

Üzülmeyin, hayırlısı olsun. Hiç alamayan ve hala ne yapacağını bilmeyen birsürü arkadaşımız var.

:)

türkanzafer
27-09-10, 20:16
Ayrıca öğrenci işlerini nereye şikayet edebiliriz?

Resmen dalga geçiyorlar insanlarla.Telefon bütün gün meşguldu.Bence artık bıkkınlıktan açık bırakıyorlar.

rasheeba
27-09-10, 20:22
ben de sinema dersi aldım ama sadece ismimi kaydettirdim internetten kodlamadım.çünkü hala kararsızım.

alpiko
27-09-10, 20:28

10. sayfada seçmelilerle ilgili bir mesaj yazmıştım. Güzel sanatlarla ilgili bir göz atın isterseniz...

alpiko
27-09-10, 20:30
Ders kaydını onaylatan arkadaşlar, ekle-sil döneminde bugün alamadığımız dersleri alma şansımız olabilir. Ümitsizliğe kapılmayın. :)

Volpula
27-09-10, 20:34
Ders kaydını onaylatan arkadaşlar, ekle-sil döneminde bugün alamadığımız dersleri alma şansımız olabilir. Ümitsizliğe kapılmayın. :)

Umarım öyle olur o sinirle onaylattıp çıktık gittim oradan

Nivalis
27-09-10, 20:39
Arkadaşlar Türk Halk Bilimi'nde ilginizi çekebilecek harika dersler var. Önceki konularda Norrec de tavsiye etmişti. Ben çok istediğim halde, ders saatlerim çakıştığı için alamadım. Dilerseniz tanıtımları ile birlikte ders kodlarını yazabilirim sizin için buraya.