PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bu sene üniversiteye yerleştirildim ama sınava tekrar girmek

alongangel93
09-09-10, 18:19
arkadaşlar merhaba

bu sene ösym tarafından 4 yıllık lisans bölümüne yerleştirildim ve kayıdımı yaptırdım üniversiteye gideceğim.hazırlık da okuyacağım.

hazırlık okurken ygs lys ye hazırlanıp bu sene tekrar sınava girmek istiyorum..PUANIMda düşme olur mu ?

lütfen yardım edin.

SANTOLOVICH
09-09-10, 18:21
tabi ki.. düşecektir mutlaka seneye girersen..

LateForFate
09-09-10, 18:23
Okul puanınız yarıya düşecektir. Bu sene değil de bir sonraki sene girerseniz düşüş olmaz.

alongangel93
09-09-10, 18:24
kazandığın üniversiteye kayıt yaptırmadığın zaman düşeccektir biliyordum şimdiye kadar..kesin emin misin arkadaşım puanım düşecceğinden ? çünkü kayıdımı yaptırdım ve üniye başlıyaccağım o yüzden sordum

LateForFate
09-09-10, 18:26
Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmasanız bile puanınız düşüyor. :) Önemli olan yerleştirilip yerleştirilmemeniz; yerleştirilmişsiniz, bir sonraki seneye puanınız düşecektir.

cyclone
09-09-10, 18:28
kazandığın üniversiteye kayıt yaptırmadığın zaman düşeccektir biliyordum şimdiye kadar..kesin emin misin arkadaşım puanım düşecceğinden ? çünkü kayıdımı yaptırdım ve üniye başlıyaccağım o yüzden sordum

yok kazanıp kayıt yaptırmazsan da düşüyor kazanıp kayıt yaptırıp bir sene sonra tekrar sınava girsen de düşüyor puanın.gerçi sistem değişti okul puanlarının katsayısı filan düştü diye biliyorum eski sistemdeki gibi puanını çok etkileyeceğini düşünmüyorum.okul puanı katsayılarını bi araştır derim.kolay gelsin.

SANTOLOVICH
09-09-10, 18:28
adım gibi eminim, yasadıgın durumu bi arkadasım daha yasadı son derece profesyonel !! bi reherlik hocası yok canım sen okula gitmezsen kayıt yaptırmaazsn neden düşsün puanın die yanlıs yonlendirme yapmıstı..

mantıklı düşününce de zaten sonuc cıkıyor.. kimsenin seni okula gidip gitmediğini takip etmeyecegıne göre, demek ki yerlestirilince seneye girersen puan düşüyor..

what<3
09-09-10, 19:03
Kontenjanlı bir bölüme yerleşirseniz o sene tekrar sınava girdiğinizde AOBP puanınız alan için bölümlerde 0.15 yerine 0.075, alan dışı tercihlerinizde 0.12 yerine 0.06 ile çarpılacaktır...

~~@Y$€GÜ£~~
09-09-10, 19:10
Kontenjanlı bir bölüme yerleşirseniz o sene tekrar sınava girdiğinizde AOBP puanınız alan için bölümlerde 0.15 yerine 0.075, alan dışı tercihlerinizde 0.12 yerine 0.06 ile çarpılacaktır...

yani AOBP puanın yarı yarıya düsüyor,ben de öyle duymustum ve hocama da danısmıstım tekrar sınava girme konusunda,bana sakın girme puanın düser diye bana engel olmustu

alongangel93
09-09-10, 20:02
arkadaşlar çok teşekkür ederim .o zaman lys defterini kapatayım ben (:

Mr.Worldwide
09-09-10, 20:25
Öncelikle bayramınız kutlu olsun.

Valla kusura bakmayın;ama açık açık yazacağım.Sınava nasıl bir ciddiyetle hazırlandınız ki puanınızın düşüp düşmeyeceğini bilmiyorsunuz.Her yerde bundan bahsediliyor,eğer biraz ilgili olsaydınız bunun cevabını biliyor olurdunuz.

dilara kübra
09-09-10, 20:37
ya hayır nie kapatıyosnki ben de senin gbym grcem.pes etme......

strutter
09-09-10, 22:41
Bu yıl bende aynısını yaptım.Hem alan dışıydım hem de 2009 girişliydim.İngiliz Dili ve Edebiyatı istiyordum ama malesef ki puanım yetmedi.Puanım kırılmasa 2000 lerde olacakken sıralamam,6000 lere düştü.Elbete bu senin de aynı sonucu alacağın anlamına gelmez fakat oldukça zor bunu yapmak.

cyclone
10-09-10, 02:10
bu sene değil de seneye tekrar girebilirsin ama aradan 2 yıl geçmiş olacak tabi

hilary merviş
10-09-10, 02:44
ben de bir yere yerleştim geçen yıl ama bu yıl tekrar sınava girmeyi düşünüyorum

Niflheim
10-09-10, 14:00
Vazgeçmek olur mu ?? Ben geçen sene kazandım bu yıl tekrar sınava girerek istediğim bölümü kazanıcak puanı elde ettim..

alongangel93
10-09-10, 19:06
peki daha fazla bilgi vermek istiyorum

sayısal türkiye sıralamam 46.000 idi. benim istediğim üniversite o bölümü ise 20 000 ile kapatmış bu sene

seneye terkar girsem okul puanımın kırılacağını da hesap edersem 20 000 gibi bir sıralama elde etmem mucize mi olur ?

zaten matematik fizik kimyam gerçekten çok iyi şu anda.sadece eksiiğim biyoloji,tarih türkçeden.

sizce ne yapayım arkadaşlar ?

ben şöyle düşünüyorum,,zaten şimdi üniversite 1 sene hazırlık okuyacağım.hem hazırlığımıı okuyup hem de üniversite sınavına tekrar hazırlanayım mı.

belki şansımı bir kez daha deneyerek okuduğum üniversite daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

elbette sıfırdan başlayarak ders çalışmıyacağım sadece haftada en fazla 3 gün çalışırım o kadar o da günde 2 saat olmak üzere.daha 9 ay var (:

SANTOLOVICH
10-09-10, 19:24
böylelikle ikisini de taze tutmus olursun ( =

hayatta neler basarılmıyor ki.. buna, suan, insanlar inanmadıgı için basarısız oldugunda bence bişey kaybetmeyeceksin cünkü beklenen sonuc.. ama ya kazanırsan ???
digerlerini bilmem ama, ben dahi gözüyle bakarım sana =)

alongangel93
10-09-10, 19:41
diyelim ösys sınavına girdim başardım..kazandığım üniversitede hazırlık okumamak için daha önce okuduğum hazırlık diplomasını gösterebilir miyim. ?

huyum kurusun ben böyleyim seviyoorum hayatta böyle karışık işlerle uğraşmayı (:

what<3
10-09-10, 19:41
Merak ettim de hangi bölüm ve üniversiteyi kazandınız?

Birde şunu göz ardı etmemek lazım, okullar açıldığında herkes üniversite vs bölüm değiştirme planları içindedir, yok dikey yok yatay ya da tekrardan sınava girme vs vs. Zamanla okuluna ve ortama alışınca birazda ders çalışmanın zorluğu eklenince, bu planların çoğu uçup gider... Birde hazırlık diye hafife almayın derim, şöyleki eğer istediğiniz bölümü tekrdan kazanamayıp o hazılıkta ikinci sene olarak okumak var...

Sınava tekrar girip girmemek size kalmış, ben olsam tekrardan girerdim kayıp edecek pek bişey olmadığından ama hazırlık derslerini de aksatmazdım...

Son olarak hangi birimiz istediğimiz ilde veya bölümde okuyor daha da önemlisi hangi birimiz bitirdiğimiz bölüme ilgili bir meslekte çalışıyor. Hangi birimiz mutlu olacağımızı düşündüğümüz bölümü bitirince mutlu oluyor? Mutluluk, bizim istediğimiz şeyler mi? Yoksa bizi mutlu eden şeyler mi? Yoksa aslında olmayan ama kendi başımıza sadece mutlu olmak için uydurduğumuz, görmek istediğimiz hayallerimiz mi?

Bir arkadaşım, üniversitede hayattan neler istemediğini öğrenmelisin, o zaman hayattan neler istediğini daha iyi anlarsın... O zaman mutlu olmak için, ne yapman gerektiğini bilirsin derdi...

diyelim ösys sınavına girdim başardım..kazandığım üniversitede hazırlık okumamak için daha önce okuduğum hazırlık diplomasını gösterebilir miyim. ?

huyum kurusun ben böyleyim seviyoorum hayatta böyle karışık işlerle uğraşmayı (:

Üniversiteden üniversiteye ve bölüme göre değişir, genelde her okul kendi hazırlık muafiyet sınavını yapar.