PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Lisans Yapanlara Burslar?

Gizem AKILLI
07-08-10, 00:36
Arkadaşlar merhaba. Benim merak ettiğim bir konu var: Malum ülkemizde yüksek lisans yapanlara maaş yok. Peki sizce dil alanında yüksek lisans yapan biri burs alabilir mi, alabilirse hangi kurum ve kuruluşlar veriyor bir bilginiz var mı? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

what<3
07-08-10, 00:43
Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, kyk bursundan yararlanabilir diye biliyorum... Özel kurum ve kuruluşlar için şu anda bir bilgim yok.

Gizem AKILLI
07-08-10, 00:50
Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, kyk bursundan yararlanabilir diye biliyorum... Özel kurum ve kuruluşlar için şu anda bir bilgim yok.

Kyk'nın bursunu biraz daha açar mısın rica etsem? Sayfasına girdim; ama tam bir bilgi elde edemedim :/

what<3
07-08-10, 00:56
http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/kredi_burs/genel_bilgi.php#burs

Burstan yararlanacak öğrenciler,

* Ön lisans öğrencileri,
* Lisans öğrencileri,
* Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası herikisi de ölü olanlar vb.)
* İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
* Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
* Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
* ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler,(öncelikli olarak)
* Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
* İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,

burstan yararlanabilmektedir.
Bu yıl; lisans öğrencilerine 180, yüksek lisans öğrencilerine 360, master öğrencilerine de 540 lira olarak ödenmiş...

İbrahimH
07-08-10, 00:58
TÜBİTAK'ın da çok iyi bir bursu var. En son 1000 TL'nin üzerinde idi. Araştırmakta fayda var.

Gizem AKILLI
07-08-10, 01:02
Tübitak sadece sayısal alanlara burs veriyor diye biliyordum, değişmiş olabilir belki de...

Gizem AKILLI
07-08-10, 01:07
TÜBİTAK - BİDEB - Burslar/Programlar - Lisansüstü - LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK PROGRAMLAR (http://www.tubitak.gov.tr/home.do?ot=1&sid=523&pid=453)

Tübitak sosyal bilimlerde yüksek lisans yapanlara da burs veriyor; ancak Alesin eşit ağırlık türünden en az 80 almak şartı var. Bir dil öğrencisi için ağır bir şart bence...

Allidiuges
07-08-10, 01:09
Bence çeşitli üniversitelerin yüksek lisans bölümlerine bakın. Oralarda belki burslarla ilgili bilgilere rastlarsınız. Ben de KYK ve Tübitak'ı duşmuştum; ama yurt dışı yüksek lisans bursu diye de bir şeyler duymuştum.

Google'dan belki bulursunuz güzel bir şeyler.

Bence üniversitelere gidip hocalarla da konuşabilirsiniz, onlar daha yol gösterici olabilirler.

Nuclear
07-08-10, 10:15
KYK burs değil kredi veriyor. yani geri ödemesi var. Yüksek lisans ve özellikle doktorada verdikleri para lisanstakinden fazla olduğu için cazip olabilir ama geri ödemesinin birkaç kalemde olacağını düşünerek başvurun.

Tübitak bursunda da ayrıca lisans not ortalamasının en az 4 üzerinden 3 olması gerekiyor.

Yüksek lisansa başlarken ve başladıktan sonra çok fazla araştırmış ama birşey bulamamıştım. Doktora için de keza öyle. Araştırma görevlisi olup kadro sahibi olmadan maddi olanaklardan tamamen soyutlanmış gibi lisansüstü öğrencileri :( Maalesef ülkemiz bilimsel çalışmaları destekleme konusunda yıllardır kabızlığını gideremedi. Bu yüzdendir zaten başarılı olup da maddi imkanı olmadığı için lisansüstü eğitime başlamak yerine hayata atılanlar, kpss ile bir limana demir atmak isteyenler... Beyin göçü yalnızca yurtdışına gidenlerle olmuyor, bunlar da beyin göçü ama takan kim?

Gizem AKILLI
07-08-10, 13:57
Bu tür akademik çalışma yapmaya hevesli kişilerin, geleceğin bilim insanlarının özellikle desteklenmesi lazım; ama Nuclear sizin de dediğiniz gibi ülkemiz o kadar kayıtsız ki bu gibi çabalara... Aileler öğrencileri zaten zar zor 4 yıl okutuyor, sonrasında bir de yüksek lisans döneminde destek olmalarını nasıl bekleyebiliriz ki? Üstelik yüksek lisansla da bitmiyor, bunun doktorası var, post doktorası var... Ülkemizin daha çok gelişmesini istiyorsak, lisans ve lisansüstü öğrencilere daha çok yatırım yapmalıyız bence- böylece onların yakaladığı en ufak burs fırsatında yurtdışına gitmelerini önlemiş, dolayısıyla da bu parlak beyinlerin ülkemizde kalarak bize katkı sağlamalarını başarmış oluruz.

Sen-can
07-08-10, 14:12
Ben kyk dan kredi alıyorum. Aylık 400 lira.. Başbakanlık burs da veriyor ancak belli kriterler var tabiki. Örneğin ailede okuyan çocuk sayısı, babanın hayatta olup olmaması, burs talebinde bulunan kişinin sigortalı bir işte çalışıp çalışmaması, şehit veya gazi çocuğu olup olmaması vb kriterler var. Örneğin arkadaşımın babası hayatta olmadığı için o burs alıyor.

Bunun yanında master yaptığınız alan çok önemli. Örneğin, edebiyat öğrencilerine Türk Dil Kurumu burs veriyor. Tarih öğrencilerine Türk Tarih Kurumu burs veriyor. Dil alanında hangi kurum verir bunu bilemiyorum ama araştırdığınız takdirde bulabileceğinizi düşünüyorum. Bir de Tübitak sayısal ve teknik alanlara daha fazla burs verse de diğer alanlara da veriyor. Ea alesten 80 alma ve lisans ortalamasının 3 olma şartı var.

Üni.nin bulunduğu şehirler (özellikle büyük şehir belediyeleri) master öğrencileri için belli sayıda kontenjan ayırıyor. Tabi bu burs diğerlerine göre çok daha azdır ama olsun..

beter800
26-08-10, 16:36
Aradaşlar KYK'dan yüksek lisans bursu aldım (geri ödemesiz), ilk zamanlar 360'dı sonradan 400 oldu fakat başka fırsatlarınız varsa onları değerlendirin. Çünkü bu burs 18 ay ödendikten sonra hiç habersiz sebepsiz kesildi. Not ortalaman 96/100 ve aldığım ders sayım vs yüksek olmasına rağmen tezimi vermemişken ortada bıraktılar...
Tübitak en iyisi bu konuda bireysel gelişiminiz için de faydalı olacaktır hem.

Sen-can
26-08-10, 17:04
Aradaşlar KYK'dan yüksek lisans bursu aldım (geri ödemesiz), ilk zamanlar 360'dı sonradan 400 oldu fakat başka fırsatlarınız varsa onları değerlendirin. Çünkü bu burs 18 ay ödendikten sonra hiç habersiz sebepsiz kesildi. Not ortalaman 96/100 ve aldığım ders sayım vs yüksek olmasına rağmen tezimi vermemişken ortada bıraktılar...
Tübitak en iyisi bu konuda bireysel gelişiminiz için de faydalı olacaktır hem.

Kyk bursları habersiz kesilmez, imzaladığınız sözleşmeyi hiç okumamış olmalısınız. Zaten burs ya da kredi farketmez okul süresince sürer. Örneğin lisans dönemi 4yıl ise 4 yıl sonunda biter. Kimse okulu uzamış mı diye bakmaz. Aynen yük. lis.ta da öyledir. Yük. lis. süresi 2 yıldır. Yani 4 yarı dönem bittiği andan burs kesilir. 18 ay tam 2 öğrenim yılı yapar. İmzaladığımız sözleşme ve makbuzlara dikkat etmeliyiz bence!

beter800
26-08-10, 17:18
Hanfendi kaç tane master veya doktora programını bitirdiğinizi veya ne zaman bitirdiğinizi bilmiyorum ama bizler 2008 yılında başlarken fiziki bir form imzalamadık, elektronik başvuru yaptık ve orada da 4 dönem gibi bir açıklama yer almıyordu (Şu anki formlarda veya KYK'nın sitesinde bu açıklama yazıyorsa lütfen buraya bildiriniz).
Ben okul uzattım gibi bir şey yazmadım aksine 96 not ortalamamın olduğunu yazdım. Alttan hiçbir dersim yok, fazlasıyla aldığım derslerim çok ;) (projeler + çalışmalar vs vs...)
Ve ayrıca yüksek lisansın belirli bir süresi yoktur, isterseniz 1,5 yılda, isterseniz 3 yılda tezinizi verebilirsiniz. Bu tıpkı 1 ağaç ile 100 ağaç dikme gibi bir şeydir. Nitekim 3,5 yılda doktora bitirenler de mevcuttur.
Ayrıca lisanstada bu söylediğiniz geçerli değildir, açıklamalardaki ibare "öğrenim süresince"dir, 8 yarıyıl değil.

Sen-can
26-08-10, 17:30
Bir lisans süresi 8 yarıyıl, yük. lis. dönemi ise 4 yarıyıldır. Lisans döneminde 8 yarıyıldan sonrası yük. lis.ta ise 4 yarıyıldan sonrası artık yıl diye değerlendirirlir. Tezim bitmemişken ortada bıraktılar yazdığınız için uzatıp uzatmadığına bakmazlar dedim. Ben de 2008 yılında ve elektronik ortamdan başvuru yaptım. Ama maddelerde zaten yazıyordu . Bence dikkatinizi çekmedi. O zaman her yük. lis. yapan 5 senede bitirsin. 5 sene burs ödenir mi? Normal standart neyse ona göre düzenliyorlar. Neyse arkadaşlar başvurursa zaten dediğim gibi süreye dikkat etsinler. Zaten kredi alırlarsa geri ödenecek miktara kadar yazıyor.

Sen-can
26-08-10, 17:32
Ayrıca lisanstada bu söylediğiniz geçerli değildir, açıklamalardaki ibare "öğrenim süresince"dir, 8 yarıyıl değil.

4 yıllık bir lisans programının öğrenim süresi 8 yarı yıl değil mi? :)

QingEyes
26-08-10, 17:52
Tübitak dan burs alabilirsin ama ales den puanınızın yüksek olması lazım.. (1250 TL)

fenerkesh
26-08-10, 18:14
Kyk kredisini birçok kişi lisans eğitimi sırasında alıyor zaten ve bir kez burs ya da kredi alan tekrar alamaz bu bakımdan vakıflara bakmak gerekir.. bilgisi olan bir liste paylaşabilirse çok iyi olabilir herkes için

fenerkesh
26-08-10, 18:16
okulunuz mezun duruma geldiğinizi bildirdiği an da kyk bursunuzu keser aynı şeyi bende yaşadım 1 ay boyunca sürünmek zorunda kaldım ve bu durum hakkında size bilgi verme gereği duymazlar asla

Gizem AKILLI
27-08-10, 14:30
Peki arkadaşlar bu burslara başvurmak için belirli bir zaman dilimi var mı? Yoksa ne zaman istersek o zaman başvurabiliyor muyuz? KYK için belirli bir süre vardır sanırım; ama mesela Tübitak Bursu için nasıl oluyor? Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa çok sevinirim.

Sen-can
28-08-10, 21:42
Öncelikle Tübitak'ın bursunu almaya hak kazanmak için ales ea'tan en az 80 almak ve lisans ortalamasının 3.00 olması gerekmektedir. (Bundan çok emin değilim ama 3.00 tü sanırım) Genellikle burs veren kurum ve vakıflar belli dönemlerde bu başvuruları kabul ediyorlar. Bence sık sık int. adreslerinden takip edin.

TÜBİTAK - BİDEB - Burslar/Programlar - BİDEB DESTEK PROGRAMLARI (http://www.tubitak.gov.tr/?ot=2&sid=455)

Tübitak bursları için buradan istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

genci
03-09-10, 23:07
Başka bilenen ya da başvurabileceğimiz yerler var mı google dan arayınca geçmiş yıllarınkini görebildim br de tam bilgi yok yardım edebilecek olan varsa sevinirim