PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : worüber,wovon,daran,dadurcch kullanımı

edaaa
30-07-10, 00:54
worüber,wovon,daran,dadurcch neye göre ve nerde kullanılıyor?''wo''aldığında soru sorarken,''da'' aldığında daha önce bahsedilen bir şey yerine kullanılıyor.ne gibi durumlarda kullanılırlar?soru seklinde karşımıza cıktığında neye göre seçim yapmamız gerekir?

LOT
31-07-10, 02:32
worüber,wovon,daran,dadurcch neye göre ve nerde kullanılıyor?''wo''aldığında soru sorarken,''da'' aldığında daha önce bahsedilen bir şey yerine kullanılıyor.ne gibi durumlarda kullanılırlar?soru seklinde karşımıza cıktığında neye göre seçim yapmamız gerekir?

Wo- ile soru cümleleri yaparsınız..

Worüber lachst du? Neye gülüyorsun? (lachen über)
Wovon sprichst du? Neyden konuşuyorsun? (sprechen von)
Woran hast er gestorben? Neyden öldü? (sterben an)

da- ile bir önceki cümledekilere ya da bir sonraki cümledekilere gönderilerde bulunursunuz..

Daran hab' ich mich nicht erinnert (hatırlayamadım)
Ich glaube daran, dass .. (... olduğuna inanıyorum)
Dadurch können wir sagen, dass ... (Böylece ... olduğunu söylebiliriz)
Davon haben wir nicht gespochen (Bundan bahsetmiyoruz)

Belirli bir konu vardır.. Ancak söz konusu göndermeler kişi olunca, böyle kısaltma yapılmaz..

An diesen Mann hab' ich mich nicht erinnert (nicht: daran)
Ich glaube an diesen Mann. (nicht: daran)
Über wem sprichst du? (nicht: worüber)

Tabi bunun yanısıra bağlaç olarak kullanılırlar; en güzel örnek, dadurch 'tur; böylelikle anlamında, iki cümleyi birbirine bağlar: dafür, darum gibi..

Ich danke dafür, dass... ---- Dafür kann ich sagen, dass ...
Darum geht es... ------------ Darum machte ich...

Ve Relativsatz 'larda da bol bol görürüz..

...das, woran ich dachte.. (benim düşündüğüm)

Siz cümle getirirseniz, daha fazla yardımcı olabiliriz; seri bir şekilde anlatmaya çalıştım, umarım karışmamıştır..

edaaa
31-07-10, 22:01
Ellerinize sağlık teşekkür ederim.Ben text yazarken nasıl yararlanabileceğimi merak etmiştim çok yardımı oldu verdiğiniz bilgilerin.Anlaymadığım bir nokta olduğunda sizi yine rahatsız ederim.İyi akşamlar