PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araştırma görevlisi olmak için

oguzmemis
19-06-10, 20:58
Araştırma görevlisi olmak istiyorum ama şartları yök mü belirliyor, üniversite mi,
iki yıl gecikmeli bitirdim bu sorun olur mu ki?

Atamaları kim yapıyor, kaygılanacak neler var acaba?

Nuclear
19-06-10, 21:03
neyse bişey demeyeyim şimdi...

oguzmemis
19-06-10, 21:09
Acaba iki yil geciktirmeli bitirince lisans eğitimini sorun olurmuki araştirma görevlisi kabulünde?

İbrahimH
19-06-10, 21:11
Yok olmaz; Allah kabul etsin.

gokotto
19-06-10, 21:14
biraz heyecan var galiba

oguzmemis
20-06-10, 15:39
eVET ÇOK HEYECANLIYIM
1.bakıyorum da araştırma görevli leri kendi üniversitelerinden mezun olmuş .Vakıf üniversitesinden mezun olupta doğudaki bir üniversitede araştırma görevlisi olamazmıyız?
2.mülakatta neler sorulur ki.
3. giriş sınavı nedir? neler var?

faruk 17
09-01-11, 18:39
Araştırma görevlisi olmak için ALES 70 üds-kpds 50 puan gerekiyor . Peki diyelim ben okulumda kadro açığı olmadığı için başladım yüksek lisansa sonra başka bi üniversitede kado açıldı başvurdum kabul edildi.Okulumdaki yüksek lisansı bırakıyormuyum yoksa gittiğim yerde yüksek lisansa devam mı ediyorum ?

Nuclear
09-01-11, 21:40
Araştırma görevlisi olmak için ALES 70 üds-kpds 50 puan gerekiyor . Peki diyelim ben okulumda kadro açığı olmadığı için başladım yüksek lisansa sonra başka bi üniversitede kado açıldı başvurdum kabul edildi.Okulumdaki yüksek lisansı bırakıyormuyum yoksa gittiğim yerde yüksek lisansa devam mı ediyorum ?

alesin 70 ingilizcenin 50 ve civarında olması genelde hüsrana yol açıyor. olabildiğince yükseltmek lazım. yüksek lisansın ders aşamasındaysan derslerinin bir kısmını saydırabilirsin. karşı taraf hiçbirini saymadığında (ki olasılığı var) sonraki döneme sıfırdan başlatılabilirsin. tez aşamasındaysan da kabul ediyorlar genelde sanırım. benim tezimi kabul etmişlerdi...

faruk 17
09-01-11, 22:29
Zaten notlarımı yükseltmek için gireceğim sürekli fakat hüsran derken nelere yol açıyor ? Pek bir bilgim yok tecrübe eksikliğimden dolayı .

Miss
09-01-11, 23:29
Zaten notlarımı yükseltmek için gireceğim sürekli fakat hüsran derken nelere yol açıyor ? Pek bir bilgim yok tecrübe eksikliğimden dolayı .

hocam malum işsizlik üniversite kadrolarıda çok değerli herkes girmek istiyor yarıştığınız aday sayısı fazla. ales 70 dil 50 derken bu minumumdur.

jeo mühendisliğinde bir kador açıldı bunun dört katı kadarı sınava alınır yani bir kadro açıldıysa 4 kişi sadece giriş sınavına girebilir. ilk etapta alesin %60'ı ve dilin %40'ı alınır. Böyle bir durumda sizin okul puanınız ilk girişte etki etmez (öyp) hariç. dil ve alesiniz 100'e ne kadar yakınsa o kadar avantajlısınız.

fermi
09-01-11, 23:36
eVET ÇOK HEYECANLIYIM
1.bakıyorum da araştırma görevli leri kendi üniversitelerinden mezun olmuş .Vakıf üniversitesinden mezun olupta doğudaki bir üniversitede araştırma görevlisi olamazmıyız?
2.mülakatta neler sorulur ki.
3. giriş sınavı nedir? neler var?
Vakıf üniversitelerinden mezun olup devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olan arkadaşlarım var.
2. mülakatta başvurduğunuz bölümle ilgili şeyler sorulur arada da sizin o üniversite için faydalı olup olmayacağınızı anlamaya yönelik basit sorular. Yalnız mülakat kalktı sanırım şimdi yazılı sınav var.
3. Giriş sınavında başvurduğunuz bölümle ilgili çok geniş kapsamlı sorular sorabilirler. Ama genelde bu sorular herkesin mutlaka bilmesi gereken yerlerden çıkar. Çok spesifik sorular olmaz.

Miss
09-01-11, 23:39
3. Giriş sınavında başvurduğunuz bölümle ilgili çok geniş kapsamlı sorular sorabilirler. Ama genelde bu sorular herkesin mutlaka bilmesi gereken yerlerden çıkar. Çok spesifik sorular olmaz.

sadece şuna katılamayacağım. çok spresifik sorular sormazlar diye bir şey yok. Sorabiliyorlar. Genelde sizi sınava tabi tutan hocaların uzmanlık alanları üzerine bilgi sahibi olun . onun yazdığı tezleri makaleleri takip edin genelde kendi uzmanlık alanlarından soruyorlar.

psikopat051
10-01-11, 09:47
Araştırma görevlisi olmak istiyorum ama şartları yök mü belirliyor, üniversite mi,
iki yıl gecikmeli bitirdim bu sorun olur mu ki?

Atamaları kim yapıyor, kaygılanacak neler var acaba?

Sağlam bir torpil bulamadan boşyere kendini yormaktan kaygılan. Notların ne kadar yüksek veya ne kadar düşük olursa olsun bu ülkede araştırma görevlisi kadroları kişiye özel açılıyor. Yani alacakları adam sen değilsen ağzınla kuş tutsan faydası yok. Şehir şehir gezip kendini boşyere yormaktan öteye gidemezsin. Bu heyecanında zamanla söner. Burada tecrübe konuşuyor. Maksatım iç karartmak değil gerçekleri anlatmak. Alesim dilim ve ortalamam alanıma göre oldukça yüksek ama gel görki torpil olmadan olmuyor yaşadım gördüm. Böyle bir 3 yılı bitidikten sonra şimdi yüksek lisanstan mecburen mezun oluyorum ve artık yapabileceğim tek şey bir doktora programına yerleşmek. Ha doktoranında pek bir farkı yok ona girmekte sağlam bir torpil istiyor çünkü üniveristeler kendi öğrencilerini ve tanıdıkları hocaların referans oldukları torpilli adamları tercih ediyor doktora programlarındada. Neyse umarım herşey gönlünüzce olur. Hayatta başarılar...

Miss
10-01-11, 17:39
artık torpil filan eskisi kadar kalmadı millet alesle dilden katladı mı torpil filan kar etmiyor. eğer ilk dörde girecek kadar alesinin ve diliniz iyiyse sonrası torpile bakar. Bence hocalarda haklılar sonuç olarak ömür boyu onlarla çalışacak insanı arıyorlar eğer ilk dörde girdiyse haketmiştirde tanıdıklarını bildiklerini almayı seçiyorlar.

çok saçma olaylr olmuyor da değil ama mesela gazi fr okutman alacak iki yayın gözüküyor. siz yanlışlıkla verdiler sanıyorsunuz sonra sonuçlar bir açıklanıyor bir yayında bir kişi diğer yayında 4 kişi var :D neden acaba?

size tavsiyem mutlaka yökün sitesinde yayınlanan ilanın numarasını da dilekçenize iliştirin.

behiciv
11-01-11, 00:05
çok saçma olaylr olmuyor da değil ama mesela gazi fr okutman alacak iki yayın gözüküyor. siz yanlışlıkla verdiler sanıyorsunuz sonra sonuçlar bir açıklanıyor bir yayında bir kişi diğer yayında 4 kişi var :D neden acaba?

size tavsiyem mutlaka yökün sitesinde yayınlanan ilanın numarasını da dilekçenize iliştirin.

Bu dediklerinizi ben anlayamadım. Açıklar mısınız? Hiç başvuru yapmadım ben de şu ana kadar onun için soruyorum.

Miss
11-01-11, 00:09
Bu dediklerinizi ben anlayamadım. Açıklar mısınız? Hiç başvuru yapmadım ben de şu ana kadar onun için soruyorum.

hemen açıklayayım.

yökün ilan verdiği sayfayı açtınız sol üst köşede : Duyuru Detay ....... (numara olacak burada) duyuru detay nosu olur.

kadroya başvurduğunuzda dilekçe yazacaksınız o dilekçeye iliştirin.

söyle

tc dokuz eylül üniversitesine

yüksek öğretim kurulunun 28278 Duyuru Detaylı ilanınıza diyerek belirtin.

Nuclear
12-01-11, 23:04
artık torpil filan eskisi kadar kalmadı millet alesle dilden katladı mı torpil filan kar etmiyor. eğer ilk dörde girecek kadar alesinin ve diliniz iyiyse sonrası torpile bakar. Bence hocalarda haklılar sonuç olarak ömür boyu onlarla çalışacak insanı arıyorlar eğer ilk dörde girdiyse haketmiştirde tanıdıklarını bildiklerini almayı seçiyorlar.

1,5 yıl yüksek puanlarımla orda burda dolandıktan sonra kadro alabilmiş biri olarak alıntıladığım yazınızın bazen ütopik kaldığını belirtmek istiyorum. başvurularımdan 2sinde hiç başvurmamış gibi gösterilip ön değerlendirmeye sokulmadığım günlerim oldu. isterlerse çok âlâ ilk dörtte de yapacaklarını yapıyorlar yani. ikinci aşamada ise %30 oranıyla zaten dizginler ellerinde ;) kul hakkından korkan insanlara denk gelirseniz sırtınız yere gelmez sadece ki bu ihtimal maalesef çok düşük (sıfır değil). hak edenlerin hak ettikleri yerlere gelebilmesi dileklerimle...

faruk 17
12-01-11, 23:11
ALES'ten 72 say aldım , martta üds'ye girecem diyelim ki ondan da aldım 55 ben şimdi seneye yüksek lisansa başlıyacam o ara açılan arş gör. kadrolarına mı başvuracam ? Bir de bu kadrolar okula göre değişiyor mu yoksa bir aralık belirlenip o tarihler arasında mı açılıyor?

Not:Biliyorum notlar düşük yazılacak , arttırmaya bakacam :D , 2.dönem de ALES'e tekrar girecem ne kadar yüksek o kadar iyi sonuçta

berkant86
12-01-11, 23:29
ALES'ten 72 say aldım , martta üds'ye girecem diyelim ki ondan da aldım 55 ben şimdi seneye yüksek lisansa başlıyacam o ara açılan arş gör. kadrolarına mı başvuracam ? Bir de bu kadrolar okula göre değişiyor mu yoksa bir aralık belirlenip o tarihler arasında mı açılıyor?

Not:Biliyorum notlar düşük yazılacak , arttırmaya bakacam :D , 2.dönem de ALES'e tekrar girecem ne kadar yüksek o kadar iyi sonuçta

Ales min 70 yabancı dil minumum 50-55 olarak düşünmelisin bence. Şartların yanı sıra mülakat ve puan sıralamasını göz ardı etmemeniz gerekiyor. Kadrolar için de
Yükseköğretim Kurulu - Ana Sayfa (http://www.yok.gov.tr) sitesini takip edebilirsiniz. Orada hangi üniversitenin hangi koşullarda alım yaptığı da mevcut..

faruk 17
12-01-11, 23:31
Ales min 70 yabancı dil minumum 50-55 olarak düşünmelisin bence. Şartların yanı sıra mülakat ve puan sıralamasını göz ardı etmemeniz gerekiyor. Kadrolar için de
Yükseköğretim Kurulu - Ana Sayfa (http://www.yok.gov.tr) sitesini takip edebilirsiniz. Orada hangi üniversitenin hangi koşullarda alım yaptığı da mevcut..

Yazdığım puanlar min. zaten , ne kadar yüksek o kadar iyi diyorum sürekli . Teşekkürler . . .

Miss
13-01-11, 00:56
1,5 yıl yüksek puanlarımla orda burda dolandıktan sonra kadro alabilmiş biri olarak alıntıladığım yazınızın bazen ütopik kaldığını belirtmek istiyorum. başvurularımdan 2sinde hiç başvurmamış gibi gösterilip ön değerlendirmeye sokulmadığım günlerim oldu. isterlerse çok âlâ ilk dörtte de yapacaklarını yapıyorlar yani. ikinci aşamada ise %30 oranıyla zaten dizginler ellerinde ;) kul hakkından korkan insanlara denk gelirseniz sırtınız yere gelmez sadece ki bu ihtimal maalesef çok düşük (sıfır değil). hak edenlerin hak ettikleri yerlere gelebilmesi dileklerimle...

haklısınız tarışılması gereken konu çok. siz belgeleri yolluyorsunuz ama ordaki memurlara güvenmek zorundasınız belglerinizi yırtıp atmadıklarını nerden bileceğiz değil mi? malesef bunun gibi olaylar yaşanmakta. bizim bölümlerde böyle olaylar olmuyor açıkça söylemek gerekirse.