PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Eksik' kelimesinin zıttı nedir ?

Sayfa : 1 [2] 3 4 5

Seasoul
11-06-10, 21:14
Cevabı buldum da soruyu anlamadım. :D Daha açık sor kardeş. :D

PADIn :) :D

Kısaca

Çok fazla 'nın zıddı

Fazla diyebilir miyiz o zaman diyorum. :D

Timsah
11-06-10, 21:18
Diyemeyiz. Koordinat sistemi buna müsade etmez. :D

Seasoul
11-06-10, 21:23
Diyemeyiz. Koordinat sistemi buna müsade etmez. :D

hahah :D

Çok fazla'nın zıddı nedir hocam ?

İbrahimH
11-06-10, 21:24
Yahu bu kadar "prescriptive"* olmayınız. :) Evet genel bir kaide olarak, bir şeyin olumsuzu onun zıddı olmak zorunda değildir.
Peki ödev teslim ettiğinizde hocanız size "analizlerin eksik (meseleyi bütüncül bir çerçevede kavrayamamışsın, istediklerimi gerektiği şekliyle cevaplayamamışsın)" dese burdaki "eksik" kelimesi "tam" kelimesinin zıddı olmaz mı? Yoksa bunun zıddını "analizlerim fazla" olarak mı alacağız, ve 'analizlerin fazla' olması bambaşka bir anlam taşımaz mı?

Çözüm: Bence "İkisi de" seçeneğini işaretleyin de olsun bitsin. :) :) :)

-------------
*kuralcı, buyurgan

Timsah
11-06-10, 21:34
Yahu bu kadar "prescriptive"* olmayınız. :) Evet genel bir kaide olarak, bir şeyin olumsuzu onun zıddı olmak zorunda değildir.

Peki ödev teslim ettiğinizde hocanız size "analizlerin eksik (meseleyi bütüncül bir çerçevede kavrayamamışsın, istediklerimi gerektiği şekliyle cevaplayamamışsın)" dese burdaki "eksik" kelimesi "tam" kelimesinin zıddı olmaz mı? Yoksa bunun zıddını "analizlerim fazla" olarak mı alacağız, ve 'analizlerin fazla' olması bambaşka bir anlam taşımaz mı?

Çözüm: Bence "İkisi de" seçeneğini işaretleyin de olsun bitsin. :) :) :)

-------------
*kuralcı, buyurgan

Bu durumda bir zıtlıktan değil, ancak bir olmayıştan söz edilebilir. Tam olmayış: eksik oluş yahut fazla oluştur. Keskin-kör zıtlığını düşünün. Bir adam iyi nişancı ise, "'iyi' kelimesi "kör" kelimesinin zıttıdır" denebilir mi?

Bu arada Mamger'den fermanım var, değilsin demişti:

Tık (http://www.dilforum.com/forum/guncel-turkce-meseleleri/37303-laikci-laik-3.html)

:)

HandanHoca
11-06-10, 21:38
Tam eksik ile zıt yöndedir de hocam? Fazla değil midir?

Bence de her ikisi de olur. :) Ama tam zıddı, fazla olmalı.

Levent, alıntı yapıyorum yazdığım mesajların hepsini kronoloji sırasıyla oku istersen zira bir kere daha kombine etmek bana zor... :smiley6:

Farklı kombinasyonlar kurmayı denedim:
güzel-vasat-çirkin/güzelin zıddı çirkin; vasat, tam gibi, ortada; zıddı yok gibi..
para eksik-para fazla/ eksik para- tam para...Diğer kombinasyona bakınca da var gibi...
Sanırım ikisi de demek en doğrusu olacak..
Evet evet... ""ikisi de"" demek en doğrusu olacak gibi :smiley1:
Ben, bu başlığı görüp beyin fırtınası yapmadan önce tek bir kelime söylemek gerekse -tam- derdim
dersimi aldım, artık, bu soruyla karşılaşırsam tek bir sözcük söyleyemem.
eksik X tam-fazla

:thumb:

mrgench
12-06-10, 00:04
Bence de fazla olur

Bahadır Hoca
12-06-10, 00:07
"Her şey zıddıyla kaimdir" yani her şeyin zıddı vardır eksiğin zıddı tamamdır(tam) fazlanın zıddı azdır gerisi teferruat... :D

HandanHoca
12-06-10, 00:18
Keyfimiz eksik kaldı hocam zira bu gece ebabiller ötmedi ötseydi tam olurdu keyifler...
Bazen de çok ötüyorlar fazla geliyor bu keyif...
Ne eksik olsun ne fazla; ikisi de birbirine zıt iki uç... tamam, tam olsun kafi...

Eksik'in zıddı fazla oluyor bu durumda tamamın, tamın zıddı ne oluyor?
Olsa olsa eksik oluyor tam'ın zıddı.
Eee her şey zıddıyla kaim ise ki bence de öyle, tamın zıddı yok diyemeyiz, bir zıddı olmalı :smiley2:

medeor
12-06-10, 01:17
tamın zıddı yoktur. :D

Bahadır Hoca
12-06-10, 01:48
tamın zıddı yoktur. :D
cıssss
Her şey zıddıyla kaimdir tam olmayan şey EKSİKTİR
tamın zıddı EKSİKTİR
EKSİĞİN ZIDDI TAMDIR
EKSİĞİN ZIDDI Aynı zamanda fazladır
Türkçe zengindir bu mümkündür
Birdeli kuyuya bir taş atar 40 akıllı çıkaramaz
durum bundan ibarettir. :D

Charr
12-06-10, 02:48
Muhteşem bir başlık olmuş. Okurken ve konuyu irdelerken pek keyif aldım. Teşekkürler.

Bahadır Hoca
12-06-10, 10:17
Muhteşem bir başlık olmuş. Okurken ve konuyu irdelerken pek keyif aldım. Teşekkürler.

Keşke konudaki mesajları okuduktan sonra katıldıklarınız mesajların altındaki teşekkür butonuna da bassaydınız...:smiley6:

emreyildirim
12-06-10, 15:00
ne eksık ne de fazla = tam yanı zıttı fazla oluyo demekkı :D

stormclouds
12-06-10, 15:13
fazla.....

volkan7676
12-06-10, 18:03
ne bir eksik ne bir fazla derler=) burdan cıkar artık..

astrofaes
12-06-10, 19:24
tam kelimesini şimdi kelimesiyle özdeleştirebilir miyiz acaba?

geçmiş - şimdi -gelecek
burada nasıl ki geçmiş ile gelecek zıtsa ve şimdi kelimesinin de zıt anlamlısı yoksa

eksik- tam -fazla
örneği için de aynısını düşünürsek,tamın bir zıttının olmadığını söyleyebiliriz sanki.
ama yanlış bir karşılaştırma yapmış da olabilirim.

awful
12-06-10, 20:41
sen yoksan herşey eksik..
sen varsan herşey tamam..

az-çok(fazla)
eksik-tam (tamam)

az başka eksik başka..

örneğin; bir tır 3 tonluk malzeme alıyorsa ve 2,500 tonda kaldıya buna az diyemeyiz.. Eksik deriz.. 3 tona ulaştığında tam deriz.. Fazla demeyiz :)

medeor
12-06-10, 20:43
ama fazla bence çok değil ekstra demek.

çok kibar.
fazla kibar. -> gereğinden çok, ekstra

abs_00
12-06-10, 21:20
bence eksik kelimesinin zıttı tamdır. Yeterli yetersiz anlamında olduğu gibi..

mr.t.heglobal
12-06-10, 21:28
fazla olmalı sanırım...Çünkü tam ortada kalıyor,güzel-vasat-çirkin örneğinde olduğu gibi...Vasat güzelin zıddı değildir,bir seviye altıdır aslında...Tam kelimesinin zıddı yarım olacak sanırım...Az-çok,fazla-eksik,tam-yarım...Gerçi yarım da tam kelimesinin bir aşaması gibi :-)

Pınar_07
12-06-10, 21:30
'eksik zıttır fazla' gibi geliyor ama eğer öyleyse 'tam' ın zıttı nedir?

Tatarson
12-06-10, 22:24
'eksik zıttır fazla' gibi geliyor ama eğer öyleyse 'tam' ın zıttı nedir?

Natamamdır.

medeor
12-06-10, 22:39
Natamamdır.

ben de böyle düşünmüştüm ama bu da tartışılmaya değer. çünkü kelimenin tam anlamı 'tam olmayan' ama na türkçede gramatik bir ön ek değil. o yüzden bunu zıt anlamlı bir kelime mi yoksa o kelimenin olumsuzu olarak mı değerlendirmeliyiz?

Tatarson
12-06-10, 22:49
ben de böyle düşünmüştüm ama bu da tartışılmaya değer. çünkü kelimenin tam anlamı 'tam olmayan' ama na türkçede gramatik bir ön ek değil. o yüzden bunu zıt anlamlı bir kelime mi yoksa o kelimenin olumsuzu olarak mı değerlendirmeliyiz?

Türkçe'de gramatik bir önek mi pek bi fikrim yok açıkçası ama yıllardır bulmacalarda: "Türkçe'de bir olumsuzluk eki:NA", "Tamam'ın zıttı:Natamam" şeklinde karşıma çıkar durur. Şimdiye kadar hep ters köşeye mi yatırdı yoksa Ateşböceği Ercan? :)

HandanHoca
12-06-10, 22:50
Natamamdır.

na türkçede gramatik bir ön ek değil. o yüzden bunu zıt anlamlı bir kelime mi yoksa o kelimenin olumsuzu olarak mı değerlendirmeliyiz?

beyaz-nabeyaz
beyaz olmayan her renk beyazın zıddı mıdır?
olumsuzluk = zıt anlam mıdır...?
tamam/natamam(tamamdeğil) -na Türkçe bir ek olsaydı natamam tamamın zıddıdır diye değerlendirebilir miydik?
:smiley6:

Tatarson
12-06-10, 22:56
beyaz-nabeyaz

Nabeyaz diye bir kullanıma hiç rastlamadım. Elbette olumsuzluk, zıt anlam değildir. Fakat, natamam anlam itibari ile tamam kelimesinin zıttıdır diyorum ben. Ha, sizin elbette dilbilgisi olarak bir ağırlığınız vardır, görüşleriniz her zaman nazarımda görüşlerimden 1-0 öndedir.

medeor
12-06-10, 23:08
beyaz-nabeyaz
:smiley6:

o zaman tam'ın zıddı yok gerçekten. çünkü tam olması gerekendir. zıtlıklar aşırılıklarda ortaya çıkan bir durum. mesela siyah kapkaranlık demek. aşırı karanlık yani o yüzden zıddı var. beyaz apaydınlık, aşırı aydınlık, zıddı var. ama grinin yok, kırmızının yok bir şeyin aşırısı değil onlar. kendileri gibiler, olması gerektiği gibiler, farklılar ama öyle olmalılar.

ama gramatik bir açıklama buldum bakın çok güzel. bir bir şeyden daha şeydir diyebiliyorsak onun zıddı vardır aslında. bu ondan daha ağır. o bundan daha eksik. sen benden daha hızlısın.

o şundan daha tam. :( olmadı.

Pınar_07
12-06-10, 23:13
'tam' ı uygun anlamında kullanırsak zıttı olabilir ama bütün anlamıyla bi zıttı yok ya =))

HandanHoca
12-06-10, 23:15
Nabeyaz diye bir kullanıma hiç rastlamadım. Elbette olumsuzluk, zıt anlam değildir. Fakat, natamam anlam itibari ile tamam kelimesinin zıttıdır diyorum ben.

Beyaz Arapça sıfat, aslı ebyaz
tamâm. Arapça isim aslı temm
-na arapça olumsuzluk ekidir. :smiley2:

bence 'eksik' zıddı fazla 'tam' ında da yarımdır

Bu da güzel yaklaşım ama o zaman tamın zıddı çeyrek de olabilir mi diye düşünülebiliyor?