PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ALES Hakkında...

Sayfa : [1] 2

Loyalty
20-02-07, 21:37
Arkadaşlar duyduğunuz gibi LES, ALES oldu. Önceden 80 Soru üzerinden değerlendiriliyordu ve 50 alınması gerekiyordu. Fakat bu sefer 100 üzerinden 70 alınması gerek...

Benim anlamadığım şey şu: " Millet 80 üzerinden 50 zor alırken 100 üzerinden 70 Nasıl alacak?"

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa beri gelsin...:icon_tup:

Ruthless
20-02-07, 21:40
Arkadaşlar duyduğunuz gibi LES, ALES oldu. Önceden 80 Soru üzerinden değerlendiriliyordu ve 50 alınması gerekiyordu. Fakat bu sefer 100 üzerinden 70 alınması gerek...

Benim anlamadığım şey şu: " Millet 80 üzerinden 50 zor alırken 100 üzerinden 70 Nasıl alacak?"

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa beri gelsin...:icon_tup:

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı 15 Ocak tarihinde sınav takvimini yayımladı. Bu takvimde 22.04.2007 tarihinde Akademik Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) (Nisan Dönemi) yapılacağı belirtilmekteydi. Başvuruların Üniversite Rektörlüklerine yapılacağı yine söz konusu takvimde yer almıştı. ALES'in Kasım dönemi sınavı ise 18.11.2007 tarihinde yapılacaktır.

Ancak ÖSYM 17 Ocak tarihinde takvimi değiştirmiştir. Yeni takvimde ALES sınavı yer almamaktadır.

KAYNAK>>http://www.memurlar.net/haber/62629/

Loyalty
20-02-07, 21:45
ALES İlkbahar Kılavuzu bugün yayınlandı. İŞte (http://www.osym.gov.tr/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=18369&DOSYAISIM=ALES2007ilkKLVZ.pdf)

Bu sınav 22 Nisan'da yapılacak. Ama başvurular 26 Şubatta başlayacak...

Benim sorum bu değildi.

Bu da sınav merkezleri:

22 Nisan 2007 tarihinde Adana,Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydýn, Balýkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakýr, Edirne, Elazýð, Erzurum, Eskiþehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Ýstanbul, Ýzmir, Kahramanmaraþ, Kars,
Kayseri, Kýrýkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muðla, Niðde, Sakarya, Samsun, Sivas, Þanlýurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoþa'da yapýlacaktýr.
Sýnav saat 09.30'da baþlayacak ve her bir bölümü için
cevaplama süresi 90 dakika (1,5 saat) olacaktýr.

MehmetDEU
20-02-07, 21:49
Bu haber eski. Şu an ÖSYM'nin sınav takviminde ALES yer almakta ve önümüzdeki Pazartesi (26 Şubat'ta) başvurular başlamakta.

Ayrıca, Müjdat Hocam. Henüz ALES'in içeriği hakkında bilinen hiçbir şey yok. Soru stili aynı mı olacak, puanların ortalaması ne derece olacak, bu tip konularda bir netlik yok. Eski sınav sistemine göre 80 üzerinden alınması istenen 50 ve üzeri bir puan yüzdelik sisteme göre 62'lerde. Katılım sayısının fazla olacağını da hesaba katarsak ben şunu derim ki bu ALES, söylenenlerin aksine LES'e nazaren biraz daha farklı olacaktır.

Loyalty
20-02-07, 21:54
Bu haber eski. Şu an ÖSYM'nin sınav takviminde ALES yer almakta ve önümüzdeki Pazartesi (26 Şubat'ta) başvurular başlamakta.

Ayrıca, Müjdat Hocam. Henüz ALES'in içeriği hakkında bilinen hiçbir şey yok. Soru stili aynı mı olacak, puanların ortalaması ne derece olacak, bu tip konularda bir netlik yok. Eski sınav sistemine göre 80 üzerinden alınması istenen 50 ve üzeri bir puan yüzdelik sisteme göre 62'lerde. Katılım sayısının fazla olacağını da hesaba katarsak ben şunu derim ki bu ALES, söylenenlerin aksine LES'e nazaren biraz daha farklı olacaktır.

Evet Mehmet Hocam, Eski sınavdan 50 filan alanların puanı yeni sisteme göre 62,5 lerde...

Sınav o zaman biraz daha kolay olacak bence.. Çünkü soru sayısı artınca testin geçerliliği artacak ve de daha kolay olacak benim şahsi düşüncem. Mesela 5 soru sormak nerde 50 sormak nerde misali...

Sizce?

MehmetDEU
20-02-07, 21:57
Zaten bu tip sınavlarda her sorunun getirdiği puan da aynı değil. Çoğunluğun doğru yanıt verdiği bir soruyla azınlığın doğru yanıt verdiği bir sorunun katsayısının arasında bazen uçurumlar olabiliyor. Bence o yüzden bir meydan savaşı şeklinde geçecek bu sınav. Azınlıktaysan yaşadın. Çoğunlukta olup da 80 netim olacağına, azınlıkta olup da 75 netim olsun daha iyi.
Not: Son cümledeki rakamlar hayal ürünüdür.

mexicana
20-02-07, 21:59
2006 aralık les te aldığımız puanları önümüzdeki sene yapacağımız başvurularda kullanıp kullanamayacağımız veya puanların nasıl aynı türde hesaplanacağı konusunda ösym tarafından net bir açıklama yapılmamış arkadaşlar bilgisi olan varmı acaba??

MehmetDEU
20-02-07, 22:01
O konu hala bir muamma.
(bkz. http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAC8287D72AD903BE6AF944CADC1F2DC3)
Not: Sonuçta, geçerliliği dolmamış bir sınav olması bakımından bence geçerliliği devam edecektir ama nasıl hesaplanacağı henüz açıklanmamıştır.

mexicana
20-02-07, 22:17
link için teşekkürler,,yeni puan sisteminin ne getirip ne götüreceği muaamma evet,, mesela aralık les ten 65(ea) almış birisi olarak bu yeni sınava katılıp katılmama konusunda tereddütüm var,, benim bu puanım 100 üzerinden 81 e tekabül ediyor fakat yeni hesaplama sistemiyle avantajım bir dezavantaja dönüşürmü korkusunuda taşımaktayım,,(tam terside olabilir tabi) ağır sınav maratonumuda düşünürsem( üds,kpds,kpss,alan sınavı,tez,finaller,,,,,,,,) sınava girmeyip elimdekiyle yetinmek daha cazip duruyor,,Allah hepimizin yardımcısı olsun,,:rotz: :icon_wave:

med8cezir1
20-02-07, 22:18
2006 aralık les te aldığımız puanları önümüzdeki sene yapacağımız başvurularda kullanıp kullanamayacağımız veya puanların nasıl aynı türde hesaplanacağı konusunda ösym tarafından net bir açıklama yapılmamış arkadaşlar bilgisi olan varmı acaba??

OSYM'nin konu ile ilgili olarak bir denklik tablosu yayımlaması gerekiyor. Er ya da geç bunu yapacaktır.

Loyalty
20-02-07, 22:23
Yahu benim matematik yok! Ya var da yok sayılır. Nelere ağırlık vermem gerek bu sınav için.?
Mantık yürütme, sayısal verilerden yararlanma epey bir var sorularda...

Özellikle LES 2006 Mayıs Sözel 79. sorular Doktorların vardiya sistemleri ile ilgili sorular kafamı allak bullak etti.:corkysm44:

mexicana
20-02-07, 22:26
hocam les te çıkmış bütün mantık soruların ve çözümlerini incelemekle başlıyabilirsiniz aslında çok zor değil,,

Loyalty
21-02-07, 23:14
Arkadaşlar www.kamupersoneli.com adlı sitede ALES sınavına Yüksek Lisans için girecekseniz 55. Ama Doktora için girecekseniz 70 diyor.

ALES başvuruları 26 Şubat'ta başlayacak

Lisansüstü için en az 55, doktora için en az 70 puan gerek ......

20/02/2007 - 12:31

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007-İlkbahar dönemi başvuruları 26 Şubat'ta başlayacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)Başkanlığından yapılan duyuruya göre, 2007-İlkbahar dönemi ALES başvuruları 26 Şubat Pazartesi günü başlayacak, 5 Mart Pazartesi günü sona erecek.

ALES'e, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de sınava katılabilecek.

ALES'e başvurmak isteyen adaylar, 2 YTL karşılığında 2007-ALES İlkbahar Dönemi Kılavuzu'nu ve Başvurma Belgesi'ni üniversitelerden alacaklar. Adaylar ayrıca 40 YTL sınav ücreti yatıracak. Adaylar, kurallara uygun olarak doldurdukları başvurma belgesini, banka dekontu ile birlikte yine üniversitelere teslim edecekler. Başvuru belgeleri teslim edilirken, 2 YTL olan başvuru hizmeti ücreti de adaylar tarafından ödenecek.

ALES'e başvuracak adaylardan bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun adaylar ise istedikleri üniversiteden başvurma evrakını alacaklar ve doldurdukları başvurma belgelerini, mezun olmayan adaylar kendi üniversitelerine, mezun adaylar ise istedikleri üniversiteye onaylatarak teslim edecekler. Açıköğretim programları öğrencileri bu onayı bağlı bulundukları bürolara da yaptırabilecekler.

Sınav, 22 Nisan Pazar günü üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak ve Lefkoşa'da yapılacak.

Lisansüstü için en az 55, doktora için en az 70 puan gerek

Bütün yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde ALES sonuçlarını kullanacak. Adayların ALES'ten başvurdukları lisansüstü programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekiyor.

Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü eğitim için öğrenci seçerken, ALES sonuçlarını ilgili mevzuat dahilinde kullanacak. Lisansüstü programlara hangi puan türünde ve en az kaç puan almış adayların kabul edileceği ile ayrıca bir sınav yapılıp yapılmayacağı yükseköğretim kurumları tarafından karara bağlanacak ve sonuç kurumlar tarafından adaylara duyurulacak.

Üniversitelerin öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda ÖSYM tarafından yapılacak ALES'e girmek zorunlu olacak. Bu sınavda, alanındaki puan türünde 100 üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılacak.

Başarılı olan adaylar, 657 Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesindeki şartları taşımaları, Yükseköğretim Mevzuatı ve Yükseköğretim Kurulu kararları açısından engel hallerinin bulunmaması kaydıyla usul ve esasları Devlet Üniversiteleri ve yüksek teknoloji enstitüleri senatoları, vakıf yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarınca belirlenecek giriş sınavlarına başvurabilecekler.

Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, bu sınavdan muaf tutulmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına başvurabilecekler.

Tıpta uzmanlık eğitimine hak kazananların araştırma görevlisi kadrosuna atanmalarında, bu sınav ile yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına katılma şartı aranmayacak.

http://www.kamupersoneli.com/haber_detay.php?haber_id=1940

AiDa
22-02-07, 02:12
Bu 70 puanı almak hiç de kolay olmasa gerek.
Ben halen sayısal 40 + 40 ile ne kastediliyor anlamış değilim. :confused:

MehmetMamger
22-02-07, 10:44
Bir de puanlama tekniğinde değişiklik yapılacağından bahsediliyor: Soru sayısına göre oluşacak sabir bir puanlamadan söz konusu olacakmış. LES'in son iki imtihanında puanlar oldukça düşmüştü ve son sınavda en yüksek not 70'e ulaşamamıştı malum.

Loyalty
22-02-07, 10:53
Bir de puanlama tekniğinde değişiklik yapılacağından bahsediliyor: Soru sayısına göre oluşacak sabir bir puanlamadan söz konusu olacakmış. LES'in son iki imtihanında puanlar oldukça düşmüştü ve son sınavda en yüksek not 70'e ulaşamamıştı malum.

Şİmdi benim anlamadığım: " Yüksek Lisans için ALES'ten 55, Doktora için 70 mi? Yoksa sabit hepsi için 70 mi?

Burada (http://www.kamupersoneli.com/haber_detay.php?haber_id=1940) Yüksek Lİsans için 55 Doktora için 70 diyor. FAkat ÖSYM (http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAC8287D72AD903BE6AF944CADC1F2DC3)öyle demiyor?

Bu kamupersoneli.com nerden böyle birşey yazdı anlamadım:confused:

papatya
22-02-07, 12:06
Şİmdi benim anlamadığım: " Yüksek Lisans için ALES'ten 55, Doktora için 70 mi? Yoksa sabit hepsi için 70 mi?

Burada (http://www.kamupersoneli.com/haber_detay.php?haber_id=1940) Yüksek Lİsans için 55 Doktora için 70 diyor. FAkat ÖSYM (http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAC8287D72AD903BE6AF944CADC1F2DC3)öyle demiyor?

aman Müjdat Hocam zaten aydınlık olmayan içimi daha da kararttınız teşekkür ederim yani:ices_tot:

MehmetMamger
22-02-07, 13:36

Sabit olan doğru soru sayısına bağlı puanlama. Malum LES sorunun doğru yapılma sayısına göre değer aldığı bir puanlama oluşturuudu:

1. soru cevap C seçeneği olsun. 1000 kişi sınava girmiş olsun. 950 kişi buna C demişse, bunun puanı düşük.
2. soru cevap D seçeneği, 3 kişi buna D demiş; bunun puanı yüksek.

Bu uygulama yüzünden geçen sınavda neredeyse sayısal ve sözelde tüm soruları yapan arkadar 69 alabildi, bir öncekinde ise 73 alabilmişti. Maksimum puan 80. Ama puanlama yüzünden tüm soruları yapsanız da 80 alamıyorsunuz. Başkalarının başarı ve başarısızlığı sizi etkiliyor.

Ama ALES puanlama bakımından ÜDS-KPDS gibi olacak deniyor.

Veys
22-02-07, 13:54
İyiki açılmış bu thread ben de gireyim bari. Sınav içeriğinde bir değişiklik olmuş mu acaba. Ya da soru örnekleri felan var mı? Sözel ayrı sayısal ayrı mı yapılacak yine?

MehmetDEU
22-02-07, 19:50
Bu sınava giren ya da girecek olan hemen herkesin bildiği birşey var ama yine de hatırla ihtiyacı hissediyorum. Yüksek lisansa, doktoraya ya da akademik personel alımına dair istenen ALES ve LES taban puanlarına aldanmamak lazım. Zira adı üstünde, TABAN puan. Yani atıyorum taban puan olarak 50 isteniyorsa ve siz de 50 ya da üzeri almışsanız, herşey öyle güllük gülistanlık olmuyor yine de. Mesela bulunduğum yerdeki ELT yüksek lisansına kabul olunan öğrencilerin taban puanı 58, tavan puanı 65 idi (80'lik sistem bazında). Düşünün, alan ELT ve 58-65 aralığı kabul olundu. Okul ortalaması, mülakat vb. gerekli referanslar da bir hayli önem teşkil ediyor.

Veys
25-02-07, 17:00
Arkadaşlar başvuru kılavuzunda puan hesabı için bir formül vermiş. Formülden anlayan bir arkadaş 70 almak için kabaca kaç soru yapmamız gerektiğini hesaplayabilir mi acaba? Standart sapmanın olayı değiştireceğini biliyorum ama dediğim gibi kaba bir tahmin istiyorum.

Klavuz için tıklayın:

355

Veys
25-02-07, 19:34
Arkadaşlar hiç kimse mi bilmiyor? Ona göre matematik çalışacağım

Bir de Les'in geçerlilik süresi ne kadardır?

MehmetDEU
25-02-07, 19:43
1-Hocam genelde müracaatlarda 2 yıldan fazla olmamak koşuluyla geçerlilik aranıyor.
2- Dikkatimi çeken nokta, sayısal 1 ve sayısal 2'nin neye göre ayrıldığı hakkında bir tahminim var. Sayısal 1 tahminimce kolay olan bölüm olacak. Hani ÖSS'de de bildiğim kadarıyla böyle bir ayrım var, onun gibi. Yani temel matematik. Sayısal 2 ise daha kapsamlı, daha çok alan bilgisi içeren bölüm olacak. Zaten not dağılımına bakarsak, sözelcilere puan getirmesi beklenen alan sayısal 1, yani temel matematik alanı. Sayısalcılarda ise durum tam tersi, nasılsa sayısaldan giren hemen herkes sayısal 1'i yapabilecektir diyerekten sanırım sayısal 2'nin puanını onlarda ağırlıklı vermişler. Kısacası puan dağılımları sayısal ve sözel olarak LES'in hemen hemen aynısı, ama sayısal kendi içinde iki farklı dağılıma bürünmüş. Maalesef şu an için formülü hesaplayamayacağım.

Veys
25-02-07, 23:22
Hocam çok sağolun. Açıkçası şimdi 20 matematiğe gözüm kesiyor ama sözeli iyi çıkarsam bile 20 matematiğin yeteceğini sanmıyorum 70 puan için.

Ehveniser
26-02-07, 10:17
veys Hocam, çıkmış sorulara baksanız netlerinizi rahatça artırabilirsiniz.
takıldığınız sorulara beraber bakarız :)

bu teklifim tüm arkadaşlar için geçerli,

LESte türkiye derecesi yapmış bir inek olarak söylüyorum, mantık sorularına aşina değilseniz hiç zorlamayın, hem zaman alır , hem de bir yerde yanılgıya düşerseniz 5 sorunuz birden gider.

işçi havuz problemleri ve sayı problemlerine ağırlık verir, sözeli de neredeyse fullerseniz 70 alırsınız.

Loyalty
26-02-07, 10:44
Ali, Burak, Cem ve Deniz adlı doktorlar bir hastanenin 24 saat hizmet veren K ve L kliniklerinde, pazar hariç her gün gündüz veya gece vardiyasında çalışmaktadırlar.
Çalışma koşulları şöyledir:
• Her doktor günde en fazla bir vardiya olmak üzere haftada dört vardiya çalışır.
• Gece vardiyasında çalışan bir doktor ertesi gün çalışmaz.
• Art arda iki gün çalışan bir doktor ertesi gün çalışmaz.
• Gündüz vardiyasında çalışan bir doktor ertesi gün diğer klinikte gündüz vardiyasında
çalışır, üçüncü gün çalışmaz.
• Her klinikte, her vardiyada yalnız bir doktor çalışır. Belirli bir hafta, bu dört doktorun çalıştıkları günlerle ilgili olarak şunlar bilinmektedir:
• K kliniğinde pazartesi günü Burak gündüz vardiyasında, Ali gece vardiyasında çalışmıştır.
• Cem çarşamba günü gündüz vardiyasında, cumartesi günü de gece vardiyasında K kliniğinde
çalışmıştır.
• Yalnızca gündüz vardiyalarında çalışan Deniz, pazartesi günü L kliniğinde çalışmıştır.
• L kliniğinde çarşamba günü gece vardiyasında Ali, cumartesi günü gece vardiyasında
Burak çalışmıştır.

77. Aşağıdaki günlerin hangisinde bu dört doktorun hepsi çalışmıştır?

A) Pazartesi
B) Salı
C) Çarşamba
D) Perşembe
E) Cuma

78. Cem aşağıdakilerin hangisinde verilen günlerin hiçbirinde çalışmamıştır?

A) Pazartesi – Perşembe
B) Pazartesi – Cuma
C) Salı – Cuma
D) Salı – Perşembe
E) Salı – Cumartesi

79. Aşağıdakilerin hangisinde Burak çalışmış olabilir?

A) L kliniğinde çarşamba günü gece vardiyasında
B) K kliniğinde perşembe günü gece vardiyasında
C) K kliniğinde perşembe günü gündüz vardiyasında
D) L kliniğinde cuma günü gündüz vardiyasında
E) L kliniğinde cuma günü gece vardiyasında

80. Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle doğrudur?

A) Ali cuma günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.
B) Ali cumartesi günü gündüz vardiyasında L kliniğinde çalışmıştır.
C) Burak perşembe günü gece vardiyasında L kliniğinde çalışmıştır.
D) Deniz perşembe günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.
E) Deniz salı günü gündüz vardiyasında K kliniğinde çalışmıştır.

Bu sorularda Nasıl bir mantık ileri sürmemiz gerek???

Kafam allak bullak oldu....:eek:

Ehveniser
26-02-07, 11:42
ekteki dosyaya çözdüm ama bilmiyorum anlaşılır olmuş mu..

PS: açmak için önce dosyayı kaydetmek gerekiyor.

Loyalty
26-02-07, 11:47
Hocam çok teşekkürler! İşte sınavda bu mantığı kısa sürede nasıl yürüteceğim onu bilemiyorum. Umarım 70 ve üzeri bir nnot alırım.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.:icon_tup: :icon_wave:

Ehveniser
26-02-07, 11:51
sevgili Müjdat Hocam, dediğim gibbi, eğer bulmaca çözmeyi sevmezseniz, bu tür sorulara aşina değilseniz, sayı problemlerine-işçi-havuz problemlerine bakabilirsiniz.

bir kaç soru çözer açılırım derseniz, çözün, takıldığınız olursa burada bakalım.

MehmetDEU
26-02-07, 12:02
Ben sayısaldan genelde 30 üzeri çekiyorum. Tabiki vakit yetse bu sayı artar. Şu hızlı okuyamama sorunumu gidersem çok güzel olacak. Bunun için bir merheminiz varsa rica edebilir miyim?

Not: Kitap vs. okuma, internetteki egzersizleri uygulama falan hepsini yapıyorum ama kemikleşti mi ne. YDS'ye hazırlandığım yıllara değin aşırı hızlı okuyordum. Mesela 100 sorudan 96 falan çıkarıyordum. Ama bazı hocalarım o vakit "Mehmet, biraz daha yavaş okursan hatasız verebilirsin" demişlerdi. O gün bugündür yavaş okuyorum, ama şimdi de hızlanamıyorum. Eğer sizde de (Abdulhak Hamit Tarhan'ın babasının eczanesinde asılı olan yazıdaki gibi) "herşeye çare bulunur, derde devadan gayrı" sözü geçerliyse, şu sorunuma birel atıverseniz.