PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hangi dilde kac kelime vardır nasıl ögrenebiliriz..

demir12
24-04-10, 14:40
degerli arkadaşlar hangi dilde kac kelime vardır..nasıl ögrenebiliriz...

hafifulhaz
08-05-10, 16:22
1 makalede okumuşltum. Yanlış hatırlamıyorsam ;

ingilizcede 400 bin

Almancayı hatırlamıyorum ama ingilizceden yüksek fransızcadan düşüktü sanki

Fransızcada 600 bin

Rusçada 1.1 milyon

Ukraynacada 1.3 milyon

Arapçada 1.5 milyon

Bu sayılar "var olan kelime sayısı ve/veya türetilebilecek kelime sayıları"" olması lazım.

Çünkü, mesela arabistanda yaşayan hiç bir arap dili ve edebiyatı profösörünün 1.5 milyon kelime bildiğini sanmıyorum :D ... mesela bir fransız 40 bin kelime biliyor diyelim (tabikide çoğunlukla 3-5 binini kullanıyor) kalan 360 bini de bildiği kelimelerden çıkartır büyük ihtimal.

Misal üzre ben hayalperest kelimesinden yola çıkarak aşkperest diye bir kelime türetsem bunun çapkın gibi bir anlamı olduğunu çoğumuz "kapıveririz" . :) ... -perest farsça bir ek ama anlatabildim sanırım ( :

demir12
08-05-10, 21:53
konuyu acalı 1 haftayı gecti ama tesekkür ederim...zaten bir yerde okudum ingilizcedeki keime sayısı sanırım 1 milyonu bulmuş ama bir dilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUMdilFORUM sözlükte 200 bin civarı kelime var...o dili hani derler ya ana dili gibi konuşmak isteyen biri icin bile sanırım 200 bin cok bir rakam...sanırım yanılmıyorum...mesala arapcada bir kelimenim o kadar cok analamı varki kalasik kuranı kerim arapcası arab ülkelerinde ortak bilinir ancak mısır arapcası diger ülkelerin arapcası birbirinden cok farklıdır...

cevap icin tesekkür ederim...yani şunu diyebilrmiyiz..internette belki bir araştırma dergisinde felan net rakamları bulabiliriz ancak her dil icin 200 bin kelime cok iyi bir rakam..

medeor
08-05-10, 22:07
dillerdeki sözcük sayıları bulanık bir durumdadır çünkü hangi kelimeyi kelime olarak saymanız gerektiğini tam olarak bilemezsiniz. demek istediğimi şurda daha iyi açıklamışlar.

There is no single sensible answer to this question. It is impossible to count the number of words in a language, because it is so hard to decide what counts as a word. Is dog one word, or two (a noun meaning 'a kind of animal', and a verb meaning 'to follow persistently')? If we count it as two, then do we count inflections separately too (dogs plural noun, dogs present tense of the verb). Is dog-tired a word, or just two other words joined together? Is hot dog really two words, since we might also find hot-dog or even hotdog?

It is also difficult to decide what counts as 'English'. What about medical and scientific terms? Latin words used in law, French words used in cooking, German words used in academic writing, Japanese words used in martial arts? Do you count Scots dialect? Youth slang? Computing jargon?

AskOxford: How many words are there in the English language? (http://www.askoxford.com/asktheexperts/faq/aboutenglish/numberwords)

ayrıca türkçe gibi eklemeli dillerde durum ingilizcedekinden filan daha da zor.

hafifulhaz
08-05-10, 22:59
cevap icin tesekkür ederim...yani şunu diyebilrmiyiz..internette belki bir araştırma dergisinde felan net rakamları bulabiliriz ancak her dil icin 200 bin kelime cok iyi bir rakam..

200 bin derken, bir dili biliyorum demek için asgari bilinmesi gereken kelime sayısınımı kast ettiniz?

Öyle kast ettiyseniz 200 kelimeye GERENK yok! bir dili biliyorum demek için asgari 3000, akademik başarı için 5000kelime yeterli. (Bir ingiliz ingiliz dilbilimcisinin biri demişidi galiba:))İngilizceyi akademik edebiyat düzeyinde öğrenmek içinde 20 30 bin diye biliyorum ama 5000 müthiş bir rakam. Ama 5000 kelime bilmek derken benim kastımda school=okul war=savaş soul=ruh gibi ezberlemek değil, bilakis okelimleri "his edebilmek" war deyince aklına ilk olaak savaş kelimesinin gelmemesi tarihte olmuş olansavaşların gelmesi. School deyince ilk okulunuzun lisenizin gelmesi. Aynı şekilde okurkende "my brother came back from schoo"l dendiğinde kardeşinizin okuldan döndüğünün anlaşılması. "o okuldan döndü" cümlesinin zihinde sonra belirmesi lazım...
ve saire

Selamlar ( =

Nağılbaz
15-05-10, 22:19
dillerdeki sözcük sayıları bulanık bir durumdadır çünkü hangi kelimeyi kelime olarak saymanız gerektiğini tam olarak bilemezsiniz. demek istediğimi şurda daha iyi açıklamışlar.

AskOxford: How many words are there in the English language? (http://www.askoxford.com/asktheexperts/faq/aboutenglish/numberwords)

ayrıca türkçe gibi eklemeli dillerde durum ingilizcedekinden filan daha da zor.
Web 2.0'ı İngilizcedeki 1 milyonuncu kelime yaptılar ya... O zaman bizim Türkçeden belki 10 milyon kelime çıkar.

icestorm
14-01-11, 01:08
Ya ingilizce biliyorum demek için asgari 1000 kelime yeterli (en çok kullanılan). Ana dilinmiş gibi konuşmak içinse 6300 kelime... bu arada paylaşım için teşekkürler :smiley2: