PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'da Türk okullari

Sayfa : [1] 2

Mephistopheles
03-04-10, 21:35
Türk Basbakani Erdogan'in Almanya'da Türk okullari acilmasini resmi bir sekilde talep etmesi üzerine son bir haftadir bu konu Almanya'da tartisilmaktadir. Forum üyelerinden ricam bu fikir hakkinda düsüncelerini özellikle asagida belirttigim sorulari da yanitlayarak belirtmeleridir. Simdiden tesekkur ederim.

1. Almanya'da Türk okullari acilmasinin talep edilmesinin nedenleri neler olabilir?

2. Boyle bir girisimin kime ve ne sekilde katkisi olacaktir?

3. Bu forumda Türk egitim sistemi hakkinda sadece sikayetler, yakinmalar okudum. Bu göz önünde bulundurulursa Almanya'da Türk okullari acilmasi talep edilmesi oldukca celiskili degil midir?

Festiva
03-04-10, 21:42
Sebebi; nasıl ki, Türkiye'de Amerikan, Fransız, Alman liseleri (farklı adlarla anılıyor olabilirler, Robert Koleji gibi) varsa aynı şekilde bu ülkelerde de Türk liseleri olması isteğidir.

Almanya ve Türkiye'ye katkısı olacaktır.

Türk eğitim sistemi ile Almanya'da okul açma talebi arasında bir bağlantı kuramadım.

Mephistopheles
03-04-10, 21:49
Sebebi; nasıl ki, Türkiye'de Amerikan, Fransız, Alman liseleri (farklı adlarla anılıyor olabilirler, Robert Koleji gibi) varsa aynı şekilde bu ülkelerde de Türk liseleri olması isteğidir.

Almanya ve Türkiye'ye katkısı olacaktır.

Türk eğitim sistemi ile Almanya'da okul açma talebi arasında bir bağlantı kuramadım.

Belki sorularimi yeterince aciklayici bir sekilde yazamadim. Türk medyasina bu konunun ne kadar yansidigini bilmiyorum.

Inkar edilemez bir gercek ki Almanya'da dogmus olan Türk asilli ogrencilerin cok buyuk bir kismi yeterince iyi Almanca konusamamaktadir, bu da olagan bir sekilde sistem icinde yükselmelerine engel olmaktadir.

Bu gercekten yola cikarak Türk basbakaninin tezi sudur: önce anadilini ögrensin cocuklar, Türk liseleri buna yardimci olacaktir.

Neden saglam bir tezdir? Boyle bir yaklasim gercekten Türk cocuklarina Alman sistemi icinde istenen yükselisi saglayacak midir? Saglayacaksa nasil?

Türkiye'de Alman ve Amerikan okullarina hangi kesimlerden ögrenciler gitmektedir, amaclari nelerdir? Almanya'dan Türkiye'ye gelen ögrenci gördünüz mü universite icin? (Erasmus disinda)

Mephistopheles
03-04-10, 21:50
diğer ülkelerde olan türk okulları neden almanyada olmasın diye düşünülebilir,
madem demokrasi madem hak hukuk eşitlik ; ozaman okadar nufusa da bir okul çok görmesin almanya bence. geç bile kalınmış
türk ister alman okuluna gider ister türk okuluna gider.
almanların eğitimdeki monopollüğü sona erer böylece.

Türk okulundan mezun olmanin bir ögrenciye Almanya'da getirisi ne olacaktir? Türk lisesinden mezun olmanin bir gelecegi katkisi ne yönden olacaktir?

rise&shine
03-04-10, 21:54
Belki sorularimi yeterince aciklayici bir sekilde yazamadim. Türk medyasina bu konunun ne kadar yansidigini bilmiyorum.

Inkar edilemez bir gercek ki Almanya'da dogmus olan Türk asilli ogrencilerin cok buyuk bir kismi yeterince iyi Almanca konusamamaktadir, bu da olagan bir sekilde sistem icinde yükselmelerine engel olmaktadir.

Bu gercekten yola cikarak Türk basbakaninin tezi sudur: önce anadilini ögrensin cocuklar, Türk liseleri buna yardimci olacaktir.

Neden saglam bir tezdir? Boyle bir yaklasim gercekten Türk cocuklarina Alman sistemi icinde istenen yükselisi saglayacak midir? Saglayacaksa nasil?

Türkiye'de Alman ve Amerikan okullarina hangi kesimlerden ögrenciler gitmektedir, amaclari nelerdir? Almanya'dan Türkiye'ye gelen ögrenci gördünüz mü universite icin? (Erasmus disinda)

Almanyada, artık 1960 yıllarındaki işçi göçünden sonra şu an dördüncü nesil yaşıyor orada. Ve bu bahsettikleriniz, yani, çocukların kendilerini düzgün ifade edememelerinin artık geçerli olduğunu düşünmüyorum, çünkü, ilk aileler yerleştikten sonra gerçekten birkaç kelime Almancayla zor anlaşıyorlardı, sonra onların çocukları azıcık gelişme gösterdiler ve günümüzdeki çocukları ise Almancayı kendi anadillerine nazaran daha iyi konuşuyorlar. Aslında, bu karar, daha çok o kişiler için verilmiş bir karar.

Tezin sağlamlığı ise tartışılır.

Festiva
03-04-10, 22:03
Yabancı bir ülkede uyum meselesi teoride hesaplanandan çok daha zor ve sancılı olsa gerek, Alman okullarındaki öğretmenlerin, velilerin, okul yönetiminin Türk öğrencileri yeterince kabullenememesi, onlara önyargılı yaklaşmaları, en küçük bir olayda dahi Türklere karşı şüpheci ve mesafeli yaklaşımları vs. gibi dışlayıcı sebeplerin ilkokul çağındaki bir çocuk üzerindeki psikolojik etkilerini sanırım hepimiz tahayyül edebiliriz... Bu duygularla bir çocuğun bu uzun yolu katetme kararlılığı göstermesini de takdir edersiniz ki bekleyemezsiniz... Eğer çocuk kendi gibi insanların içinde benliğini ve kişiliğini rahatça ortaya koyarak Alman eğitim sistemine entegre bir şekilde "eşit şartlarda" eğitim hayatına adım atsa eminim ki sonuç her iki ülke ve vatandaşları için daha iyi olacaktır...

Mephistopheles
03-04-10, 22:08
Almanyada, artık 1960 yıllarındaki işçi göçünden sonra şu an dördüncü nesil yaşıyor orada. Ve bu bahsettikleriniz, yani, çocukların kendilerini düzgün ifade edememelerinin artık geçerli olduğunu düşünmüyorum, çünkü, ilk aileler yerleştikten sonra gerçekten birkaç kelime Almancayla zor anlaşıyorlardı, sonra onların çocukları azıcık gelişme gösterdiler ve günümüzdeki çocukları ise Almancayı kendi anadillerine nazaran daha iyi konuşuyorlar. Aslında, bu karar, daha çok o kişiler için verilmiş bir karar.

Tezin sağlamlığı ise tartışılır.

Herzeleid malesef durum düsündügün gibi degil, egitim sisteminin icinde olan biri olarak rahatlikla soyleyebilirim. 3. veya 4. jenerasyon hicbir seyi degistirmis degil.

Mephistopheles
03-04-10, 22:10
Yabancı bir ülkede uyum meselesi teoride hesaplanandan çok daha zor ve sancılı olsa gerek, Alman okullarındaki öğretmenlerin, velilerin, okul yönetiminin Türk öğrencileri yeterince kabullenememesi, onlara önyargılı yaklaşmaları, en küçük bir olayda dahi Türklere karşı şüpheci ve mesafeli yaklaşımları vs. gibi dışlayıcı sebeplerin ilkokul çağındaki bir çocuk üzerindeki psikolojik etkilerini sanırım hepimiz tahayyül edebiliriz... Bu duygularla bir çocuğun bu uzun yolu katetme kararlılığı göstermesini de takdir edersiniz ki bekleyemezsiniz... Eğer çocuk kendi gibi insanların içinde benliğini ve kişiliğini rahatça ortaya koyarak Alman eğitim sistemine entegre bir şekilde "eşit şartlarda" eğitim hayatına adım atsa eminim ki sonuç her iki ülke ve vatandaşları için daha iyi olacaktır...

Kirmizi ile belirttigim düsüncelerinizi neye dayanarak yazdiginizi soylerseniz sevinirim. Ayni sistem icinde yetismis ve su an o sistemde ögretmen biri olarak ne kendim böyle bir sey yasadim ne de yasandigina sahit oldum.

rise&shine
03-04-10, 22:15
Herzeleid malesef durum düsündügün gibi degil, egitim sisteminin icinde olan biri olarak rahatlikla soyleyebilirim. 3. veya 4. jenerasyon hicbir seyi degistirmis degil.

Tamam, belki dediğim kadar iyi olmayabilirler ama en azından da ilk gidenler kadar da kötü olmadıkları düşüncesindeyim.

Mephistopheles
03-04-10, 22:19
e tabi bunun planlamaları yapılmalı türk lisesinden mezun olupta işsizkalıcağını bilirse gitmez türk lisesine, ozaman birde türk üniversitesi kurulabilir.
orada eğitime devam edilebilir
yani belkide türkiye eğitim alanında köklerini salabilir.
o nufus ile bu eğitimi birleştirmek oldukça güzel olurdu
ama ütopik olduğunu kabul ediyorum...

Yazdiklarinizi tam olarak anlayabildigimden emin degilim. Buna ragmen birseyi belirtmek istiyorum; Türk lisesi veya üniversiteleri kurulmasi sizce entegrasyonu kolaylastirip bulununa sistem icinde yükselislerini mi saglayacaktir yoksa daha cok yabancilasmaya mi yol acacaktir?

Türk lisesinde biyoloji, kimya, matematik ve benzeri dersleri alan ögrenciler gelecekte bu bilgilerin gerektigi alanlarda nasil calisabileceklerdir Almanya'da eger bu dersler Türkce islsenirse?

Sahsen Türkiye'de Alman, Fransiz, Amerikan okullari var o zaman Almanya'da neden Türk okulu olmasin gibi bir mantik yürütmeyi kesinlikle dogru bulmuyorum. Türkiye'de Alman, Fransiz veya Amerikan okullari varsa bunlar neden var? Egitim sistemlerinin belli bir ünü olup uluslararsi alanda gecerlilikleri oldugu icin mi yoksa Türkiye'de yasayan Alman, Fransiz ve Amerikan vatandaslarinin Türkiye'de yükselmelerini sisteme uyumlarini kolaylastirmalari icin mi?

Festiva
03-04-10, 22:21
Kirmizi ile belirttigim düsüncelerinizi neye dayanarak yazdiginizi soylerseniz sevinirim. Ayni sistem icinde yetismis ve su an o sistemde ögretmen biri olarak ne kendim böyle bir sey yasadim ne de yasandigina sahit oldum.

Teşbihte hata olmaz derler, Türkler Almanya'nın zencileridir, bunu işlerini diplomatik yollarla halleden Avrupalı bir devletten açıkça duymanız zaten beklenemez, sizin bunları yaşamamış olmanız bunun böyle olmadığı anlamına gelmez...

Mephistopheles
03-04-10, 22:22
Tamam, belki dediğim kadar iyi olmayabilirler ama en azından da ilk gidenler kadar da kötü olmadıkları düşüncesindeyim.

Ilk gidenlerin cogu zaten okul caginda degillerdi. Ama su an Türk asilli ögrencilerin cok büyük bir kismi sadece Hauptschule de egitimlerini sürdürmektedirler. Hauptschule ise Almanya'da dogruyu söylemek gerekirse su an gelecegin issizlerini cikaran bir okul türüne dönüsmüstür. Asil kötü olan tarafi ise bu okul türüne devam eden Türk asilli ogrencilerin yüzde 40 lik kisminin bu okulu bitiremeden ayrildiklarini ve ömür boyunca diplomasiz kaldilarini istatistikler söylemekte.

too bad boy
03-04-10, 22:22
Orada yaşayan çok fazla gurbetçi var onlar da düşünülmüştür sanırım...

Mephistopheles
03-04-10, 22:24
Teşbihte hata olmaz derler, Türkler Almanya'nın zencileridir, bunu işlerini diplomatik yollarla halleden Avrupalı bir devletten açıkça duymanız zaten beklenemez, sizin bunları yaşamamış olmanız bunun böyle olmadığı anlamına gelmez...

Iddaalarinizi gerceklere dayandirarak aciklamanizi beklemistim. Ancak temelini belirtmediginiz varsayimlarinizi bu sistem icin yetismis ve de su an ögretmenlik yapmakta olan bir kisinin deneyimlerinden gecerli buluyorsaniz zaten saglikli bir tartisma yapmamiz imkansiz olur.

rise&shine
03-04-10, 22:28
Ilk gidenlerin cogu zaten okul caginda degillerdi. Ama su an Türk asilli ögrencilerin cok büyük bir kismi sadece Hauptschule de egitimlerini sürdürmektedirler. Hauptschule ise Almanya'da dogruyu söylemek gerekirse su an gelecegin issizlerini cikaran bir okul türüne dönüsmüstür. Asil kötü olan tarafi ise bu okul türüne devam eden Türk asilli ogrencilerin yüzde 40 lik kisminin bu okulu bitiremeden ayrildiklarini ve ömür boyunca diplomasiz kaldilarini istatistikler söylemekte.

Tamam, Hauptschule buranın genel lisesi tarzında, ama, bunun başlıca sebepleri arasında da, değindiğin gibi, onların vurdumduymazlıkları ve Almancaya tam anlamıyla yetkin olamamalarından kaynaklanıyor, ama, zaten Almanların, Türklere ön yargıyla yaklaşıp ve kendi öğrencilerini de zeka seviyelerine göre ayırır gibi, Realschule, Gymnasium, Gesamtschule gibi okullara ayırması da pek mantıklı değil. Kişilerin içindeki cevherler saklı olarak etiketlenip, Hauptschule'ye postalanıyor.

Festiva
03-04-10, 22:31
Iddaalarinizi gerceklere dayandirarak aciklamanizi beklemistim. Ancak temelini belirtmediginiz varsayimlarinizi bu sistem icin yetismis ve de su an ögretmenlik yapmakta olan bir kisinin deneyimlerinden gecerli buluyorsaniz zaten saglikli bir tartisma yapmamiz imkansiz olur.

Türkiyede meşhur bir laf vardır rüşvetin belgesi olmaz diye... Size bu durumun böyle olduğunu anlatan bilimsel bir makale bulmamın pekte mümkün olmadığını biliyorsunuzdur. Hal böyleyken forumda sizin gibi Alman eğitim sistemi içinde yetişmiş ve meramını anlatabilecek kadar Türkçe'yi hala kullanabilen birilerini beklemek zorundasınız...

Mephistopheles
03-04-10, 22:33
Tamam, Hauptschule buranın genel lisesi tarzında, ama, bunun başlıca sebepleri arasında da, değindiğin gibi, onların vurdumduymazlıkları ve Almancaya tam anlamıyla yetkin olamamalarından kaynaklanıyor, ama, zaten Almanların, Türklere ön yargıyla yaklaşıp ve kendi öğrencilerini de zeka seviyelerine göre ayırır gibi, Realschule, Gymnasium, Gesamtschule gibi okullara ayırması da pek mantıklı değil. Kişilerin içindeki cevherler saklı olarak etiketlenip, Hauptschule'ye postalanıyor.

Kismen katiliyorum, 3 ayri sinifa ayrilan egitim sisteminin gecerliligi özellikle son 5 senedir tartisilmakta ve sahsen bu sistemin önümüzdeki yillarda degisiklige ugrayacagini düsünüyorum. Ama söyle bir durum da var, Hauptschule den Realschule ye ve hatta Gymnasium a gecis her zaman mümkün, ögrencinin basarisina bagli bir sey.

Dil konusundaki probleme gelince de Türkce'nin Alman okullarinda hatta ilkokuldan itibaren secmeli ders olarak sunulmasindan yanayim her zaman. Bu su an bazi eyaletlerde gecerli, ama bilmeniz gereken bir nokta Almanya'da egitim ile ilgili kararlari eyaletlerin kendilerinin belirledigidir.

rise&shine
03-04-10, 22:36
Kismen katiliyorum, 3 ayri sinifa ayrilan egitim sisteminin gecerliligi özellikle son 5 senedir tartisilmakta ve sahsen bu sistemin önümüzdeki yillarda degisiklige ugrayacagini düsünüyorum. Ama söyle bir durum da var, Hauptschule den Realschule ye ve hatta Gymnasium a gecis her zaman mümkün, ögrencinin basarisina bagli bir sey.

Dil konusundaki probleme gelince de Türkce'nin Alman okullarinda hatta ilkokuldan itibaren secmeli ders olarak sunulmasindan yanayim her zaman. Bu su an bazi eyaletlerde gecerli, ama bilmeniz gereken bir nokta Almanya'da egitim ile ilgili kararlari eyaletlerin kendilerinin belirledigidir.

Zaten, sorunlardan birisi de her eyalatte olmaması değil mi? Türkleri sevmeyen, istemeyen eyalet yöneticileri vb.

Ama, en başından, bir okula göndermenin, çocuğun üzerinde psikolojik bir baskı oluşturacağı düşüncesindeyim.

Mephistopheles
03-04-10, 22:42
Türkiyede meşhur bir laf vardır rüşvetin belgesi olmaz diye... Size bu durumun böyle olduğunu anlatan bilimsel bir makale bulmamın pekte mümkün olmadığını biliyorsunuzdur. Hal böyleyken forumda sizin gibi Alman eğitim sistemi içinde yetişmiş ve meramını anlatabilecek kadar Türkçe'yi hala kullanabilen birilerini beklemek zorundasınız...

Benim amacim hicbir seyi ispatlamak degildi konuyu acarken, özellikle ilk mesajimdaki sorulara yanitlar bulmakti konu hakkindaki bakis acimi gelistirebilmek icin. Bu nedenle yeniden tekrarlayacagim sorulara cevaplar bekliyorum ve ricam klise düsünce kaliplarindan arinmis cevaplar verilmesi:

1. Almanya'da dogmus ailesi Türk asilli olan bir cocugun anadili Almanca midir yoksa Türkce midir? Bu konu hangi faktörlere baglidir ve neden?

2. Almanya'da Türk okullarinin acilmasinin kime ve hangi acilardan katkilari olacaktir?

3. Türkiye'de bulunan Alman, Fransiz ve Amerikan okullarindan yola cikilarak yapilan karsilastirma ne kadar dogrudur? Türkiye'de bu okullara Türkiye'de yasayan Alman, Fransiz ve Amerikan vatandaslari yasadiklari yabanci ülkedeki yasam standartlarini yükseltmek daha iyi bir gelecege sahip olmak icin mi gitmetedirler?

Festiva
03-04-10, 22:51
Hiçbirimiz hele ki burada sorumluluğu olan birisi olarak benim konun başka yönlere çekilmesini arzu edeceğini sanmıyorum, konuya dönme isteğinizi olumlu bulmakla beraber bir taraftan da küçük dokunuşlarla kendiniz konun dağılmasına neden oluyorsunuz.... Vel hasılı, kendi düşüncelerinizi ya da bireysel yaşanmışlıklarınızı doğru kabul ederken benim gözlem, tecrübe, okuduklarım, yaşadıklarımı "klişe" olarak nitelendirirseniz ki, benden alıntıya binanen bu isteği dile getirmişsiniz, bu konunun aslına rücu etmesine bir katkıda bulunmuş olamazsınız.

medeor
03-04-10, 22:58
Çok saçma bence Türk okulları açmak zaten Almanyadaki Türkler de böyle düşünüyormuş. Bir sürü öğrenci var bu sorun okul açmakla değil Türkçeyi ders olarak okutmakla çözülür. Onlar da öyle istiyorlarmış. En mantıklısı bu bence.

Ayrıca adaptasyon önemli bir şey. Tamam Türklükleri gitmesin istiyoruz ama oraya da adapte olmalılar. Oraya adapte olmaları Türk olmalarından daha önemli. İkisini bir arada götürebilirlerse daha güzel tabi ki.

Biyan
03-04-10, 22:59
Konuyla dolaylı ilgili bir konuda, Almanyada türkçe okul açılmasını isteyenlerin Türkiyede Kürtçe okul açılması ile ilgili görüşleri merak ettim.

rise&shine
03-04-10, 23:01
Konuyla dolaylı ilgili bir konuda, Almanyada türkçe okul açılmasını isteyenlerin Türkiyede Kürtçe okul açılması ile ilgili görüşleri merak ettim.

İşte, onikiden vurdunuz. Mesela, burada öyle bir teklif olsa olay olur, ayrıca böyle bir öneriyi ileri süren de suçlu ilan edilir.

medeor
03-04-10, 23:01

Evet Ahmet Altan çok güzel ele aldı bunu yazısında.

Ahmet Altan - "Anadil" başlıklı yazısı - Taraf Gazetesi (http://www.taraf.com.tr/makale/10615.htm)

Mephistopheles
03-04-10, 23:53

Tesekkur ederim, benden önce davrandiniz..

Simin
03-04-10, 23:54
Bu arada Almanya'da yaşayan Türklerden gelen talepler ne durumda, bilginiz var mı?

Mephistopheles
03-04-10, 23:58
Hiçbirimiz hele ki burada sorumluluğu olan birisi olarak benim konun başka yönlere çekilmesini arzu edeceğini sanmıyorum, konuya dönme isteğinizi olumlu bulmakla beraber bir taraftan da küçük dokunuşlarla kendiniz konun dağılmasına neden oluyorsunuz.... Vel hasılı, kendi düşüncelerinizi ya da bireysel yaşanmışlıklarınızı doğru kabul ederken benim gözlem, tecrübe, okuduklarım, yaşadıklarımı "klişe" olarak nitelendirirseniz ki, benden alıntıya binanen bu isteği dile getirmişsiniz, bu konunun aslına rücu etmesine bir katkıda bulunmuş olamazsınız.

Aciklama olarak bilimsel makale degil aksine sadece kirmizi ile isaretledigim yerlerin aciklamasini rica etmistim. Ancak konu dagilsin istemiyorum, buna yanit vermek isterseniz lütfen bana özel mesajla ulasin.

Mephistopheles
04-04-10, 00:06
Bu arada Almanya'da yaşayan Türklerden gelen talepler ne durumda, bilginiz var mı?

Mevcut Alman sistemi icinde yetisen ve cok basarili olan kisiler zaten halinden memnun. Ancak egitim almasi gereken cogu kisi malesef ki bu konuya zaten gerekli önemi vermiyor, bu nedenle de basarisiz oluyor. Bu yuzdendir ki bu konuyla ilgili Türk vatandaslar tarafindan yöneltilen öneriler malesef yok.

Ki kaldi ki yabanci bir ülkede acilan her okul o ülkenin egitim sistemine uymak zorundadir, tipki Alman lisesinin Türkiye milli egitim Bakanligina karsi sorumluluklari oldugu gibi. Bu demek oluyor ki Türk okulu acilsa bile Alman egitim müfredati okutulmak zorunda, yoksa bu cocuklar Alman toplumunda hangi isi bulup nasil yasayacaklar?

Peki bu müfredati uygulayacak olan ögretmenler nereden gelecek? Almanya'da ögretmen olmanin kosullari neler olacak?

Malesef ki temelsiz yapilmis bir öneri oldugunu düsünüyorum. Bu öneri yapilirken de kullanilan uslup yapici olmaktan cok uzak.

medeor
04-04-10, 00:16

işte şu haberden bilgilendim ben de. tabi ordaki herkesin fikrini yansıtıyor mu bilinmez.

Almanya'daki Türkler okul istemiyor! - Dış Politika- ntvmsnbc.com (http://www.ntvmsnbc.com/id/25075542)

Mephistopheles
04-04-10, 00:30
@Herzeleid

Bu arada aklima gelmisken Gerhard Schröder in bir Hauptschule mezunu oldugunu belirtmek isterim. Tabiki ardindan Gymnasium a gecis yapip ardindan Hukuk okumustur.