PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formasyonda 2.5 Şartı

Dilsem Eskişehir
20-02-10, 20:37
yetkilileri, pedagojik formasyon almak isteyenlere getirdiği 4 üzerinden 2,5 diploma notu şartında son kararı açıkladı.

YÖK geçen ay eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerde okuyup da öğretmen olmak isteyenlere pedagojik formasyon için 4 üzerinden 2,5 diploma notu şartı getirdi.
Kurul'un aynı kriteri eski mezunlara da getirmesi öğretmen adaylarını mağdur etti. Okulu bitirdikleri için not ortalamalarını yükseltme şansları bulunmadığına dikkat çeken eski mezunlar, ortalamanın düşürülmesini istiyor. Formasyon almak isteyen fen edebiyat fakültesi öğrencilerinden Muhammet Sarsık, mağduriyetini şöyle anlatıyor: "Benim gibi yüzlerce arkadaş 2,5 not barajı nedeniyle mağdur oldu. Mezun olduğumuz için notu da yükseltme şansımız olmuyor, bu durumda artık öğretmen olma şansımız hiç kalmadı. Benim ortalamam 2,46 ama 2,5 olmadığı için formasyon alamıyorum." Formasyon bekleyen adaylar şikayetlerini ilettikleri YÖK'ten umduklarını bulamadı. Çok fazla sayıda öğretmen adayının öğretmenlik beklediğini kaydeden YÖK yetkilileri, kaliteyi düşürmemek için not barajını indirmeyeceklerini açıkladı.

mehmetguclu
20-02-10, 20:55
Yeni mezunlar için konulabilinirdi bu kural ama mezun olmuş ve ortalamayı tutturamayanlar için şansız bir durum tabiiki...

Bana kalırsa o ortalamayı 2.7 yapardım,herkes öğretmen olmak zorunda değilki bu ülkede?2.5 ortalamayı yapamayan birisi zaten öğretmen olmasın,bu kadar kolay olmamalı öğretmenlik...hiç kimsenin itiraz etmeye de hakkı olamaz,öğretmenlik gibi bir ideali olan birinin 2.5 altı bir not ortalaması olmaya hakkı yoktur...

escandesc
20-02-10, 21:18
Yeni mezunlar için konulabilinirdi bu kural ama mezun olmuş ve ortalamayı tutturamayanlar için şansız bir durum tabiiki...

Bana kalırsa o ortalamayı 2.7 yapardım,herkes öğretmen olmak zorunda değilki bu ülkede?2.5 ortalamayı yapamayan birisi zaten öğretmen olmasın,bu kadar kolay olmamalı öğretmenlik...hiç kimsenin itiraz etmeye de hakkı olamaz,öğretmenlik gibi bir ideali olan birinin 2.5 altı bir not ortalaması olmaya hakkı yoktur...

katılıyorum Alkış

mrgench
20-02-10, 21:30

kesinlikle katılıyorum. " Hiç bir şey yapamassam dil edebiyat okurum formasyon alıp hoca olurum " zihniyetine de bir son verilmiş olunur böylece..

akinanil
22-02-10, 00:05
fen edebiyat fakültelerinin amacı öğretmen yetiştirmek değildir. Olmak isteyene de böyle bir şart getirilmiş, bir zahmet o ortalamayı da yapalım ama değil mi?

burçinn
22-02-10, 01:12
fen edebiyatlı olmama rağmen katılıyorum, 2,5 çok yüksek bir baraj da değil zaten...

denge01
20-03-10, 13:02
yök eğer bir karar alıyorsa alınan bu karar diğer öğrencileri mağdur etmemeli...iyi veya kötü bir karar alınmış ve formasyona belirli şartlar getirilmiş.peki soruyorum mezunlar veya mezun olmak üzere olanlar ne yapacak bu durumda?not ortalaması 2.50 nin altında ve herşeyini alese göre programlamış sonra dank!! diye bir karar ve öğretmenlik şansı tamamen ortadan kalkıyor...yahu son döneme girmişsin bu saatten sonra ortalamayı yükseltmek kolay bisey mi?Aleste başarılı olup formasyon alma imkanı varken şimdi bu ihtimal de ortadan kalkıyor.Buna düpedüz "verilen hakkın geri alınması"denir ,bu karar da danıştaydan döner ve yürütme durur!!!kaliteyi artıracaklarmış.tamam arttırın bisey mi dedik ama şartlar gelecek seneden itibaren üniversiteye başlayacak olan fen-edebiyat öğrencilerini kapsamalı.Aynı gecme notunun 60tan 70e çıkarılmasında olduğu gibi sonuçlanacak eminim.mezunların ve mezun olacak olanların mağduriyeti giderilmelidir.

donbilikofte
20-03-10, 18:53
Haklısınız.Anayasanın eşitlikilkesine göre sanırım alınan kararlar geriye işlemez.Sadece çıkarıldığıı tarihten sonrakiler için geçerlidir. Yanılıyorsam uyarın lütfen.

LEYLA HİSARLI
20-03-10, 19:50
Bu formasyon olayı ne alemde anlamadım ben.Benim seçmek istediğim bölümlerden biri de edebiyat.Öğretmenlik fakültesi olmazsa,edebiyat bölümünü yazmayı düşünüyorum.Ama rehberlik öğretmenim formasyonun tamamen kalktığını söyledi.Bu konuyu açıklarsanız sevinirim:)

Suatsalar
20-03-10, 22:26
Haydi 2.50'ye, Ayşe, Fatma, Hayriye... Başlıklı yazım :)

http://kimsesalmazsuatsalar.blogspot.com/2010/02/haydi-250ye-ayse-fatma-hayriye.html

silkworm_16
09-04-10, 18:44
mrb

formasyon için 2.5 şartı geldi tamam... fakat mezunlar için fiyat durumu ne olacak? ortalamayı tutturuyoruz diyelim peki yine para ödeyecek miyiz? bilenler varsa beni bu konuda bilgilendirirlerse sevinirim. meraktayım...

silkworm_16
17-08-10, 20:29
hala bu konuda bilgisi olan yok sanırım:smiley9:

paaapatya
18-08-10, 02:09
arkadaşlar yani su anda fen edebiyat fakültelerinde 2.5 ortalamayı geçen herkes formasyon alabiliyor mu ? şimdiden çok teşekkürler...

lifeallmine
18-08-10, 17:45
2.5 şartı nın yanında ücret vericek miyiz ? Bedava değildir muhtemelen. Yada 2.5 şartını koyduklarına göre ücret kalkmıştır.

ms_19
18-08-10, 17:49
bildiğim kadaryla bi ücret weriliyor ama yksek bişey değil

MardyBum
18-08-10, 18:08
bildiklerim trakya 2400 tl , yıldız teknik 3780 tl gibi bir para istiyor.

MardyBum
18-08-10, 18:24
Pedagojik Formasyon Sertifika Programı | (İSTANBUL-SEM) İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (http://sem.istanbul.edu.tr/egitim/2010/08/pedagojik-formasyon-sertifika-program%C4%B1)

3500 TL'de İstanbul Üniversitesi istiyor.

Vato XXL
18-08-10, 19:01
Allah'tan KASAPLAR FEDERASYONU YÖK'e bağlı bir kurum değil. Yoksa onlar da TUS'a girip cerrah falan olurlardı. Edebiyat mezununun ne işi var ki öğretmenlikte? 2.5 yüksek bir ortalama sınırı da değil ayrıca. 4.00 şartı getirseler bile karşıyım bu işe. Sanki ülkede İngilizce öğretmeni kıtlığı var da sonradan yama yapıyorlar bunları...

lives
18-08-10, 19:13
Allah'tan KASAPLAR FEDERASYONU YÖK'e bağlı bir kurum değil. Yoksa onlar da TUS'a girip cerrah falan olurlardı. Edebiyat mezununun ne işi var ki öğretmenlikte? 2.5 yüksek bir ortalama sınırı da değil ayrıca. 4.00 şartı getirseler bile karşıyım bu işe. Sanki ülkede İngilizce öğretmeni kıtlığı var da sonradan yama yapıyorlar bunları...

AlkışAlkışAlkış
Eskiden öğretmen açığı varken çıkmış bir olay bunca aday öğretmenin atanamadığı dönemde hala devam edebiliyorsa edebiyat fak. li arkadaşlar şimdiki durumlarından memnun bile olmalı bence. En azından kalkmadı.

Yalnız şuna karşıyım. formasyonun kalkması taraftarıyım evet. Ama not barajı getiriyorsan eğer kesinlikle mezun olmuş arkadaşları etkilememesi gereken birşeydir bu. Bu konuda edeb. fak. li arkadaşlara da hak veriyorum.