PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğrenci Sallama Sanatı (!)

bibliophile
13-10-09, 23:23
ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu Sefa Boyar, 12 yılın sorularını inceledi ve "Sıfır bilgi ile soru cevaplama metotlarını" içeren bir kitap yazdı.

Bundan 3 yıl üniversite sınavına girerek bütün soruları yanlış cevaplamaya çalışan ancak 1 doğru yapan Sefa Boyar bu kez yazdığı bir kitapla gündemde...

Kitabın adı "Sallama Sanatı".. Boyar, ÖSS sistemini eleşirmek için girdiği sınavın ardından bu kez yazdığı kitapla "Bilmeden de açık öğretim kazanabilirsin. Yeter ki nasıl sallanacağını öğren" diyor.

'Sıfır bilgi ile soru cevaplama metotlarını' içeren 'Ö.S.S -Öğrenci Sallama Sanatı' adlı kitabını internet üzerinden satıyor. Bu kitabı hazırlamadan önce 1997-2009 yılları arası sınavlarda çıkan tüm soruları istatistiksel olarak incelemiş Sefa Boyar.

Akşam gazetesinin haberine göre Boyar'ın "ÖSS sınavında sallaka taktikleri" şöyle:

ŞIKLARDAN CEVAP BULUNABİLİR

Bir senedir üzerinde çalıştığım ve bu kitapta topladığım yaklaşık 20 metot ile bazılarında yüzde 99'a varan oranlarda, soruya hiç bakmadan sadece şıklar üzerinden cevabı bulabiliyorum. 2009'daki ÖSS'de yakın arkadaşlarım metotlarımı uyguladı. Bilemedikleri sorularda bu yöntemleri kullandı, hepsi de kazandı.

SIFIR ÇEKME İHTİMALİ % SIFIR

Metotlar etik mi diye çok düşündüm. Üniversiteyi kazanmak için her yolun mübah olduğu bir sistemde etik olduğu kanaatindeyim. Son sınavlara baktığınızda 30-50 bin civarında öğrenci sıfır çekiyor. Metotlarımı uygulayan bir öğrencinin sıfır çekme ihtimali yüzde sıfır. Sınavın bir de sosyolojik boyutu var. Her sene öğrenci veya velilerden sınava ilişkin intihar edenler oluyor. Bunun da önüne geçmek istiyorum.

SINAV ZEKAYI ÖLÇMÜYOR

Amacım başarı ortalamasının artması ve bu nedenle sistemin değişmesi. Üniversite sınavında vize-final sistemi uygulanmalı. Bir değil en az 4 sınav yapılmalı. Bu sınavların ortalaması öğrencinin başarısını belirlemeli. Zekayı ölçen sorular sorulmalı. Ev arkadaşım Yeminli Mali Müşavirlik için sınava girdi. Sorulardan hiç anlamam ama sınavı ÖSYM yaptığı için benim sistemi uyguladım. Arkadaşım kazanamadı ben kazandım.
Sefa Boyar'ın kitabında yer alan 'Sallama' tekniklerinden bazıları şöyle:

ULTRASONİK SALLAMA METODU:

Kimya sorularında uygulanır. Tutma ihtimali % 80'dir. Soruda 'Seçeneklerden hangisi doğrudur?' deniyor ve cevaplar 'bir, iki ve üç' şeklinde sıralanıyorsa doğru cevap D ya da 'E'dir. ÖSS 2005 Sayısal 72, ÖSS 2004 Sayısal 71, ÖSS 2001 Sayısal 68. sorular metoda örnektir. Soruda 'Hangisi kesinlikle doğrudur?' deniyorsa uygulanmaz.

KÖK ELEME SALLAMA METODU

Tarih sorularında uygulanır. Tutma ihtimali yaklaşık yüzde 70'tir. Örneğin şıklar 'araç, insanlar, topluluklar, uygarlık ve insanoğlu' diyelim. İnsan kökünden iki cevap olduğu için yanıt, B veya 'E'dir. Büyük ihtimalle 'E'dir. İstatistikler bunu gösteriyor. ÖSS 2001 Sözel 46, ÖSS 2002 Sözel 51 bu metoda örnek olarak gösterilebilir.

SAYI DENEME METODU:

Matematikte kullanılır. Tutma ihtimali yüzde 99'dur. İçinde denklem olan sorularda uygulanır. Şıklarda verilen a, b, x, y ve z gibi bilinmeyenler yerine sayılar konulur ve deneme yapılır. En uygun sayılar ise 2 ya da eksi 2'dir. Eksi 1, sıfır ve 1 değerleri verilmemelidir. Bilinmeyenler negatifse yerine konulacak sayı da negatif olmalıdır. ÖSS 2001 Sayısal 6, ÖSS 2001 Sayısal 7 bu metotla çözülen sorulardır.

celestiaL
13-10-09, 23:32
Bu sanatı öğrenmek yerine öğrenciler ders çalışmayı deneseler daha mantıklı olmaz mı? Kim sallayarak girdiği, alt yapısının olmadığı bi bölümü okuyabilir, mesleğini öğrenebilir ki?

educator
13-10-09, 23:54
Doktor, yanlış enjeksiyon sonucu hastasını kaybetti. Neden? İğneyi, sallayarak vurdu!

İşte, sallayarak bir şeyleri elde edenlerin nihaî sonuçları..

izmirden
13-10-09, 23:58
arkadaş güzel bir konuya değinmiş..
benim fizik olimpiyatlarına hazırladığım ve madalya alan bir öğrencim öss de ilk 500 e bile zor girdi..
o da sosyal de...halbuki zehir gibi çocuk..

ezbere göre yetiştirmemişti kendisini

remcy07
14-10-09, 00:10
Arkadaşlar bu sistemle dalga geçmedir. Adam akıllıymış.
İnternet siteside; Ö.S.S - Öğrenci Sallama Sanatı - Öğrenci Sallama Sanatı (http://www.osskitap.com)

remcy07
31-10-09, 21:20
Millet kitap harbiden gercek valla tutuyor sorular ben deneme bile yaptim aldim:)
Kitabin disinda verdigi orneklerde guzel hosuma gitti, diger yazilan uyduruk kitaplara benzemiyor.Alkış

remcy07
24-11-09, 10:22
Kitabı okumadan önceki düşünceler; “olmaz böyle şey”, “çok saçma”, “mümkün değil”, “böyle bir şey olsaydı kesin bilirdim”, “hikâye kitabıdır kesin”, “12 sene sorular aynı mantıkta çıkmış, ya bu sene değişirse”, “kitabı alacağım ama meraktan soru yapmak için değil”, “hocamıza sorduk almayın dedi ama nedenini söylemedi”…vs.

Kitabı okuduktan sonraki düşünceler; “iyiymiş”, “harbiden gerçekmiş”, “ gerçekten doğruymuş”, “ 1 soru bile bedavadan yapmak mükemmel oluyor”, “inanmıyordum ama artık kazanmak için bir ümidim var”, “senelerdir sorular aynı gelmiş bu senede aynı tür sorular olur kesin”, “meraktan okudum fena değilmiş belki kullanırım”, “bu sınava giden her yol mubahtır”, “bekle beni üniversite bu sene kesin geliyorum”…vs.

hikmetselim
24-11-09, 10:37
Kitabı okumadan önceki düşünceler; “olmaz böyle şey”, “çok saçma”, “mümkün değil”, “böyle bir şey olsaydı kesin bilirdim”, “hikâye kitabıdır kesin”, “12 sene sorular aynı mantıkta çıkmış, ya bu sene değişirse”, “kitabı alacağım ama meraktan soru yapmak için değil”, “hocamıza sorduk almayın dedi ama nedenini söylemedi”…vs.

Kitabı okuduktan sonraki düşünceler; “iyiymiş”, “harbiden gerçekmiş”, “ gerçekten doğruymuş”, “ 1 soru bile bedavadan yapmak mükemmel oluyor”, “inanmıyordum ama artık kazanmak için bir ümidim var”, “senelerdir sorular aynı gelmiş bu senede aynı tür sorular olur kesin”, “meraktan okudum fena değilmiş belki kullanırım”, “bu sınava giden her yol mubahtır”, “bekle beni üniversite bu sene kesin geliyorum”…vs.

Pekala, deneme çözerken en çok hangi ders için işine yaradı Remcy07 arkadaşım?

Kimya için evet gerçekten işe yaradığını biliyorum.. Peki, matematik için de önerilen atmasyon yöntemi var mı kitapta..?
Geçtiğimiz Öss ye giren öğrenciler gayet iyi bilirler Türkçe'de hep 2 şık arasında bırakacak sorular vardı, Türkçe için de etkili taktikleri bulunuyor mu..?

LEE 20
24-11-09, 11:19
Bilgi kutsaldır. Sıkıca sarılalım. :)

remcy07
02-12-09, 18:24
Pekala, deneme çözerken en çok hangi ders için işine yaradı Remcy07 arkadaşım?

Kimya için evet gerçekten işe yaradığını biliyorum.. Peki, matematik için de önerilen atmasyon yöntemi var mı kitapta..?
Geçtiğimiz Öss ye giren öğrenciler gayet iyi bilirler Türkçe'de hep 2 şık arasında bırakacak sorular vardı, Türkçe için de etkili taktikleri bulunuyor mu..?

Valla genel olarak tum bolumler icin metotlar ve oldukca da saglam tutuyor. Toplam da 21 metot var felsefede bile metotlar var. Bence yapamadigimiz sorular icin cok guzel bir kaynak olmus. Ben takdir ettim yani.

murad1
20-06-10, 20:15
Hadi sayısalın methodu var sözelin methodunu basıl açıklayabiliriz?

Kendi kafana göre bile sallasan zaten sıfır tutturamazsın.

Majeste
23-06-10, 00:02
Adamın bi amacı var ve bu amaç doğrultusunda belli istatistikler almış, saptamalar yapmış. Takdir ederim.

mehmetyy
07-02-11, 15:46
ya arkadaşlar bu kitabı nasıl bulabilirim yardım edin ya

Purplelili
07-02-11, 16:50
Kesinlikle bu yönteme katılıyorum. Öss çok teknik bir sınav bence, hatta yabancı dil sınavlarıda öyle bence.

dilkOnur
07-02-11, 17:31
Sayın Boyar dan bu kitabın KPSS versiyonunu bekliyoruz :D