PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birgün Mü?Bir Gün Mü?

Acimasiz_Dünya
06-09-09, 00:14
Bazen " birgün " bazen " bir gün " olarak yazılıyor.İnternetteki araştırmalarıma göre , bazıları;

" Birgün döneceğim " cümlesinde mesela , herhangi anlamında olduğu için bitişik,

"Burada bir gün kalacağım" cümlesinde sayı sıfatı olduğu için ayrı yazılması gerektiğini söylemiş.

Bazıları ise her şekilde " ayrı " yazılması gerektiğini söylemiş

Tdk da bulamadım,Bulan varsa gösterebilir mi?Ve sizce nasıl yazılır?

mervErciyes
06-09-09, 00:16
bence birgün=yakın gelecek
bir gün ise=kalan günün miktar olarak belirtilmiş şekli:)

guns n'roses
06-09-09, 00:16
eğer sayı sıfatı olarak bahsedıosak bir gün..ama eğer bellı olmayan bi zamansa birgün...

rodiseko
06-09-09, 00:17
yaptığın tanımda olduğu gibi bence..yani herhangi anlamında bitişik sayı sıfatı olarak ayrı yazılması gerekir..zaten ''hiçbir'' derken de bir'i herhangi anlamı taşıdığı için birleşik yazmıyo muyuz:smiley1:

Acimasiz_Dünya
06-09-09, 00:18
yaptığın tanımda olduğu gibi bence..yani herhangi anlamında bitişik sayı sıfatı olarak ayrı yazılması gerekir..zaten ''hiçbir'' derken de bir'i herhangi anlamı taşıdığı için birleşik yazmıyo muyuz:smiley1:

Aslında bana da mantıklı geldi ilk görüş.Fakat öğretmen forumlarının birinde , iki türlü de ayrı yazıldığını duyunca , aklım karıştı.

dilkOnur
06-09-09, 00:19
sayı sıfatı olarak kullanyıorsan ortada belirli bir zaman dilimi varsa ayrı yazılır. Bir gün orda kalabilirm.

ama belirli bir zaman dilimi yoksa belgisiz zaman zarfı olarak kullanılır bitişik yazılır

birgün bunun hesabını vericeksin

T.D
06-09-09, 00:21
Böyle bir ayrımın olduğunu bilmiyorum ve sanmıyorum da açıkçası.

Ne fark edecek ki?

:)

Acimasiz_Dünya
06-09-09, 00:22
Böyle bir ayrımın olduğunu bilmiyorum ve sanmıyorum da açıkçası.

Ne fark edecek ki?

:)

Yine de bilelim :)

Adrian MONK
06-09-09, 00:23
Feyza Hepçilingirler, Türkçe Off'unda bir yazarın, anti-tez olarak savunduğu bir konu bu. Sonda yazıyor. Yarın yâ da bugün geç saâtte paylaşırım.

nulkersoy
06-09-09, 00:39
ilk cümlede bir yerine iki gün dersek cümlenin anlamı bozulur. o yüzden bitişik yazılır. 2 . cümlede bir yerine iki getirdiğimizde anlamlı bir cümle olur. Ayrı yazılır.

Acimasiz_Dünya
06-09-09, 00:41
ilk cümlede bir yerine iki gün dersek cümlenin anlamı bozulur. o yüzden bitişik yazılır. 2 . cümlede bir yerine iki getirdiğimizde anlamlı bir cümle olur. Ayrı yazılır.

Evet hocam.Ama işte kafamızı karıştırıyorlar:)Bunu diyenler de öğretmen forumlarındaki türkçe öğretmenleri işin garibi:)

nulkersoy
06-09-09, 00:44
Evet hocam.Ama işte kafamızı karıştırıyorlar:)Bunu diyenler de öğretmen forumlarındaki türkçe öğretmenleri işin garibi:)

İnanırım okulumdaki bazı edebiyat öğretmenleri de öyle. Yanlışlarını da kabul etmiyorlar ısrarla. Öğrencileri de yanlış yönlendiriyorlar

Acimasiz_Dünya
06-09-09, 00:47
İnanırım okulumdaki bazı edebiyat öğretmenleri de öyle. Yanlışlarını da kabul etmiyorlar ısrarla. Öğrencileri de yanlış yönlendiriyorlar

Her meslekte elbette oluyor hocam bu tip şeyler...

Acimasiz_Dünya
25-09-09, 23:20
Güncel

:):)