PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurt Dışında Öğretmenlik Nasıl Yapılır?

SibelAKBULUT
30-08-09, 05:31
Birkaç gün önce bu soruyu yine sormuştum Mr.Ban'e. Ama söz uçar yazı kalır oldu, gördüklerim unutuldu. Hocam size zahmet olmazsa şartlarını tekrar yazar mısınız? Hem düşünen başkaları da varsa onlara da kolaylık olur:) Ve eğer varsa zamanında yurt dışında eğitimcilik yapmış(meb aracılığıyla) hocalarımdan da tecrübelerini dinlemek isterim.

Saygılarla.

narrative
31-08-09, 23:47
kpss sen nelere kadirsin :))

rodiseko
31-08-09, 23:53
bu konuyu bende merak ediyorum :smiley5:

emilycan
31-08-09, 23:58
Bende bende:)

SibelAKBULUT
01-09-09, 00:08
ben bir tane buldum, CELTA sertifikası alındığı zaman tüm ülkelerde öğretmenlik yapabiliyorsun İngilizce olarak. ama benim tam aradığım da bu değildi:) yine de paylaşayım dedim...

Escalade
01-09-09, 00:19
Sibel, eğer dayanabilirseniz Cumaya kadar ben o zaman detaylı yazabilirim. Ben ABDde ortaokul ve lise düzeyinde öğretmenlik yaptım. Şu an şehir dışındayım, sadece birkaç dakikalığına girdim nete.

SibelAKBULUT
01-09-09, 00:25
Sibel, eğer dayanabilirseniz Cumaya kadar ben o zaman detaylı yazabilirim. Ben ABDde ortaokul ve lise düzeyinde öğretmenlik yaptım. Şu an şehir dışındayım, sadece birkaç dakikalığına girdim nete.

Tabiki hocam istediğiniz kadar zamanınız var...

G-Hot
01-09-09, 01:25
bende çok merak ediyorum örneğin ana dili ingilizce olmayan bi ülkede nasıl yaparız hollanda isveç gibi

serco
01-09-09, 01:53
Cemaat yoluyla :s

SibelAKBULUT
01-09-09, 02:00
Cemaat yoluyla :s

özellikle belirtmiştim serco meb aracılığıyla diye, yoksa diğer yolları ben de biliyorum ama işime gelmiyor:)

serco
01-09-09, 02:05
Şakasına söyledim ben de. Meb aracılığıyla yazdığını gördüm.

NonServiam©
01-09-09, 03:00
Amerika ve Ingiltere icin konusamam ama diger Avrupa ülkelerinde Türkiyeden gelen birisinin agziyla kus bile tutsa ögretmenlik yapmasi bircok nedenden dolayi imkansiza yakindir.

Egitim sisteminin icinde olan biri olarak su nedenleri siralayabilirim kisaca:

1. Avrupa'da Turkiye'deki universite egitimi cok dusuk seviyede kabul edilmekle birlikte Turkiye'de alinan pedagojik formasyon Avrupa standartlarina uymamaktadir. Bu gercegi hicbir zaman unutmmak gerekir, belki hos bir durum degil ancak genel kani bu yöndedir. Avrupa'dan kac kisi gelip bütün universite egitimini Turkiyede tamamlamaktadir?? (Erasmus gibi kisa dönemler haric) bu soru bile gercekleri görmenize yardimci olur.

2. Avrupa'da yabanci dil egtimini özellikle ingilizce ögretimini eger disaridan ögretmen alinacaksa yuzde 95 oraninda native speaker lara birakirlar. Su demek oluyor ki herhangi bir lisesi bitiren ingiliz veya amerikan vatandasinin sansi Turkiyede doktorasini yapmis olandan bile fazladir.

3. Türkiye'den ögretmen almak yerine Avrupa birligi uyesi ulkelerden ogretmen alinabilir. Cunku avrupa birligi vatandasi olmayan kisilerin devletlere extra yükü vardir ve de ayni zamanda bürokratik etkenlerden dolayi garanti bir durum olmadigi icin Avrupa devletleri bundan kacinirlar.

4. Hic yurtdisinda yasamamissaniz (en az 5 yil gibi bir sürec Ingiltere veya Amerika da) ve buralarda dil ile ilgili bir alanda calismamissaniz zaten sansiniz 0 in da altindadir.

5. Belki hos bir durum degil ancak Avrupali ogretmen Turk e her zaman tercih edilir.

6. Ögretmenlik sansi ancak Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupa ulkelerinde mevcuttur. Almanya, Isvicre, Avusturya, Fransa, Italya ve Ispanya gibi ulkelerde ancak o egitim sistemi icinden gelirseniz sansiniz olur.

rodiseko
01-09-09, 16:25
ben şunu da merak ediyorum bizim türkçe dersi verilen yurt dışı okullarında türkçe öğretmeni olma şansımız nedir (cemaat okulları hariç)..ingilizcemizle kabul edilebilirmiyiz mesela almanyayı ele alalım illa bizden en başta almanca istenirmi belli bi süre geçtikten sonra öğrenilir ama en başta bilmiyo olabiliriz o dili:smiley5:

NonServiam©
01-09-09, 17:37
ben şunu da merak ediyorum bizim türkçe dersi verilen yurt dışı okullarında türkçe öğretmeni olma şansımız nedir (cemaat okulları hariç)..ingilizcemizle kabul edilebilirmiyiz mesela almanyayı ele alalım illa bizden en başta almanca istenirmi belli bi süre geçtikten sonra öğrenilir ama en başta bilmiyo olabiliriz o dili:smiley5:

Almanya'da Türkiye'de ingilizce egitimi görüp de ingilizce ögretmenligi yapmaniz kesinlikle imkansiz.

Ancak türkce ögretmenligi konusunu bilmiyorum acikcasi. Ama almanca bilgisi gereklidir, yerinizde olsam Almanya'ya Almanca bilmeden gelmeyi hele bir Türk olarak asla tavsiye etmem. Türkce ögretmenligi konusunu arastirip tekrar yazacagim.

SibelAKBULUT
01-09-09, 20:07
Amerika ve Ingiltere icin konusamam ama diger Avrupa ülkelerinde Türkiyeden gelen birisinin agziyla kus bile tutsa ögretmenlik yapmasi bircok nedenden dolayi imkansiza yakindir.

Egitim sisteminin icinde olan biri olarak su nedenleri siralayabilirim kisaca:

1. Avrupa'da Turkiye'deki universite egitimi cok dusuk seviyede kabul edilmekle birlikte Turkiye'de alinan pedagojik formasyon Avrupa standartlarina uymamaktadir. Bu gercegi hicbir zaman unutmmak gerekir, belki hos bir durum degil ancak genel kani bu yöndedir. Avrupa'dan kac kisi gelip bütün universite egitimini Turkiyede tamamlamaktadir?? (Erasmus gibi kisa dönemler haric) bu soru bile gercekleri görmenize yardimci olur.

2. Avrupa'da yabanci dil egtimini özellikle ingilizce ögretimini eger disaridan ögretmen alinacaksa yuzde 95 oraninda native speaker lara birakirlar. Su demek oluyor ki herhangi bir lisesi bitiren ingiliz veya amerikan vatandasinin sansi Turkiyede doktorasini yapmis olandan bile fazladir.

3. Türkiye'den ögretmen almak yerine Avrupa birligi uyesi ulkelerden ogretmen alinabilir. Cunku avrupa birligi vatandasi olmayan kisilerin devletlere extra yükü vardir ve de ayni zamanda bürokratik etkenlerden dolayi garanti bir durum olmadigi icin Avrupa devletleri bundan kacinirlar.

4. Hic yurtdisinda yasamamissaniz (en az 5 yil gibi bir sürec Ingiltere veya Amerika da) ve buralarda dil ile ilgili bir alanda calismamissaniz zaten sansiniz 0 in da altindadir.

5. Belki hos bir durum degil ancak Avrupali ogretmen Turk e her zaman tercih edilir.

6. Ögretmenlik sansi ancak Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupa ulkelerinde mevcuttur. Almanya, Isvicre, Avusturya, Fransa, Italya ve Ispanya gibi ulkelerde ancak o egitim sistemi icinden gelirseniz sansiniz olur.

NonServiam, yukarıda dediğin hiçbirşeye katılmıyorum, çünkü MEB'in yurt dışına pek çok alanda öğretmen gönderdiğini biliyorum. Ve zannediyorum ki yukarıda yazdıkların kendi görüşün ya da duydukların. Yani kanıtı yok, insanları yıldırmak için söylenmiş şeylere benziyor bence...

Ben MEB'in yurt dışına kadrolu öğretmen gönderdiğini biliyorum, lise öğretmenlerim gitmişlerdi. Ayrıca bir başka tanıdığım da Almanya'da İngilizce öretmenliği yapıyor, yani senin bildiğin ve ya düşündüğün gibi imkansız değil. Kanıtım da burada (http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2005/Genelgeler/YurtDisGorOgretmenler/Genelge2005_6.htm), eğer incelersen İngiltere ve Almanya da dahil olmak üzere pek çok ülkeye öğretmen gönderdiğimizi görebileceksin.

Ben bunları buldum ancak benim istediğim yurt dışında öğretmenlik yapmış birinden bu işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek, ve bu konuda da beni bilgilendireceğini Escalade Hocamız söyledi, onu bekliyorum :smiley6:

NonServiam©
01-09-09, 20:55
NonServiam, yukarıda dediğin hiçbirşeye katılmıyorum, çünkü MEB'in yurt dışına pek çok alanda öğretmen gönderdiğini biliyorum. Ve zannediyorum ki yukarıda yazdıkların kendi görüşün ya da duydukların. Yani kanıtı yok, insanları yıldırmak için söylenmiş şeylere benziyor bence...

Ben MEB'in yurt dışına kadrolu öğretmen gönderdiğini biliyorum, lise öğretmenlerim gitmişlerdi. Ayrıca bir başka tanıdığım da Almanya'da İngilizce öretmenliği yapıyor, yani senin bildiğin ve ya düşündüğün gibi imkansız değil. Kanıtım da burada (http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2005/Genelgeler/YurtDisGorOgretmenler/Genelge2005_6.htm), eğer incelersen İngiltere ve Almanya da dahil olmak üzere pek çok ülkeye öğretmen gönderdiğimizi görebileceksin.

Ben bunları buldum ancak benim istediğim yurt dışında öğretmenlik yapmış birinden bu işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek, ve bu konuda da beni bilgilendireceğini Escalade Hocamız söyledi, onu bekliyorum :smiley6:

Yazdiklarim bos seyler degil, duydugum seyler de degil bizzat kendi gördüklerim ben sadece acikca söylenemeyen seyleri dile getirmeye calistim. Kendim de yurtdisinda calisan bir egitmenim. Mesajimda zaten kendiminde bu konularla ilgili oldugumu yazmistim, lütfen daha dikkatli yorum yaparsaniz sevinirim. Sadece kimse bos hayallere kapilmasin diye Pollyanna cilik yapmak istemedim.

rememberme
01-09-09, 20:57
özellikle belirtmiştim serco meb aracılığıyla diye, yoksa diğer yolları ben de biliyorum ama işime gelmiyor:)

o zaman imkansız desem yeridir.

SibelAKBULUT
01-09-09, 21:45
Yazdiklarim bos seyler degil, duydugum seyler de degil bizzat kendi gördüklerim ben sadece acikca söylenemeyen seyleri dile getirmeye calistim. Kendim de yurtdisinda calisan bir egitmenim. Mesajimda zaten kendiminde bu konularla ilgili oldugumu yazmistim, lütfen daha dikkatli yorum yaparsaniz sevinirim. Sadece kimse bos hayallere kapilmasin diye Pollyanna cilik yapmak istemedim.

Pollyanna'cılıktan ziyade gidebileceğim en uzak noktayı bilmek istiyordum Hocam, ama bunu yaparken de önüme çıkan engellerden ziyade bana kolaylık olacak şeyleri araştırmaya çalışıyordum. Sizi de üzmek ya da kırmak istemedim açıkcası, yanlış anlaşılmasın...

NonServiam©
01-09-09, 21:54
Pollyanna'cılıktan ziyade gidebileceğim en uzak noktayı bilmek istiyordum Hocam, ama bunu yaparken de önüme çıkan engellerden ziyade bana kolaylık olacak şeyleri araştırmaya çalışıyordum. Sizi de üzmek ya da kırmak istemedim açıkcası, yanlış anlaşılmasın...

Tabiki herkes ideallerinde olan seyin gerceklesmesini kolaylastiracak seyler duymak ister, yalniz bazen gercekleri bilerek hareket etmek daha dogru olur. O yuzden eger yurtdisinda ogretmenlik yapmak gibi bir amaciniz varsa kesinlikle calismak istediginiz ulkenin egitimini almanizi tavsiye ederim öncelikli olarak.

SibelAKBULUT
01-09-09, 21:56
Tabiki herkes ideallerinde olan seyin gerceklesmesini kolaylastiracak seyler duymak ister, yalniz bazen gercekleri bilerek hareket etmek daha dogru olur. O yuzden eger yurtdisinda ogretmenlik yapmak gibi bir amaciniz varsa kesinlikle calismak istediginiz ulkenin egitimini almanizi tavsiye ederim öncelikli olarak.

Garip gelebilir ama ben Azerbeycan-Özbekistan yada Kazakistan istiyorum:)

Escalade
04-09-09, 02:22
Birkaç gün önce bu soruyu yine sormuştum Mr.Ban'e. Ama söz uçar yazı kalır oldu, gördüklerim unutuldu. Hocam size zahmet olmazsa şartlarını tekrar yazar mısınız? Hem düşünen başkaları da varsa onlara da kolaylık olur:) Ve eğer varsa zamanında yurt dışında eğitimcilik yapmış(meb aracılığıyla) hocalarımdan da tecrübelerini dinlemek isterim.

Saygılarla.

Aklıma gelmişken cevaplayayım dedim. O yüzden de itiraf ediyorum başlıkdaki her mesajı okumadım.

Öncelikle ben ABDde öğretmenlik yaptım. Benim 2015 yılına kadar liselerde Tarih, Reading, Writing, Language Arts öğretmek için oradan alınmış sertifikam var. MEBle atanarak gitmedim. O yüzden kendi deneyimlerimden bahsetmeyeyim. Eğer sormak isteyen olursa y a da ABDde nasıl öğretmenlik yapılabilir diye soran olursa yazarım o zaman.

MEBle atanarak Suriye'de ve Suudi Arabistan'da öğretmenlik yapan 2 arkadaşım oldu. Birisi geçen sene bitirdi. Diğeri daha 1 ay olmadı bitireli. Her ikisi de Türkiye'de İngilizce öğretmenliği yapıyorlardı ama her ikisi de Türkçe öğretmeni olarak gittiler. Üniversitede yetişkinlere Türkçe öğrettiler. Her ikisi de 5 sene kaldılar dışarıda.

Onlardan bildiğim kadarıyla en az 5 sene öğretmenliğinizin olması lazım ve bir de sınav oluyor. KPSS Eğitim Bilimlerine benzer sorular. Duyumların aksine torpil filan yok. Varsa da benim arkadaşlar torpilsiz gittiler. Ama şu var bildiğim kadarıyla: Çoğu ülkede Türklerin (diplomatların, işadamlarının) çocuklarına hizmet eden okullar oluyor (cemaat okullarını kasdetmiyorum). O okullarda da İngilizce dersleri var. Benim bildiğim kadarıyla sizi o ülkenin kendi okullarına değil de bu bahsettiğim okullara atıyorlar. ABD'de devlet okullarında sertikasız öğretmen olmaz. Türkiye'de verilen sertifikayı saymazlar. Hatta her eyaletin kendi sertifikası vardır. NY'da geçerli olan diploma LA'de geçerli olmaz. Bizim o Türkiye'den cemaat okullara giden hocalar da zaten devlet okullarında çalışamazlar. Onlar "community school" denilen okullarda çalışıyorlar. Ben MEB öğretmenlerinin anlaşmalı olarak devlet okullarına yollandığını duymadım açıkcası :(

İnşallah yardımcı olmuştur...

Adrian MONK
04-09-09, 02:32
Garip gelebilir ama ben Azerbeycan-Özbekistan yada Kazakistan istiyorum:)

Rusça bilmeniz gerekebilir belki.

ilkayyy17
25-11-10, 13:01
Arkadaşlar ben Türkçe Öğretmeniyim. hiç meb le uğraşmadan yurtduşında nerellerde öğretmenlik yapabilirim?

lostparadise
25-11-10, 13:20
Meb aracılığıyla gidebilmeniz için belirli bir hizmet sürenizin olması gerekli, ondan sonra sınava tabi tutuyorlar adayları ve bazı ülkelere öğretmen gönderiyorlar. Sınavdan sonrada mülakat yapılıyor bildiğim kadarıynan.

Sir Ümit
25-11-10, 17:31
Milli Eğitimde çalışan bir İngilizce Öğretmeni olarak şunu söyleyeyim. MEB in Avrupa gönderdiği tüm öğretmenler Türkçe öğretmenliği yapar. Öğretmenlerle birlikte Üniversite hocaları da buraya müracaat edebiliyorlar ve şanşları senden fazla oluyor bunu da ekleyeyim.her sene ocak ayında veya şubatta sınav ilanı verir. Bu sınava girip de geçenler sözlü sınavına girerler. İngilizce öğretmeni olarak ancak Moldova, ve Türki cumhuriyetlerinde yapabilirsin. Benim okulladan iki arakdaşım bu değim yerlere gittiği için orda ingilizce dersi verdiler. Yoksa Avrupa okullarında ingilizce öğretmenliği yok bildiğim kadarıyla.

EKİCİEBRU
25-11-10, 18:27
İngilizce Öğretmenliği mezunuysanız, 21-29 yaş aralığında iseniz FLTA programına başvurup ABD' deki üniversitelerden birinde Türkçe Okutmanlığı yapabiliyorsunuz. Bu süreç 1 yılı kapsıyor.

yetonyalix
04-10-12, 16:50
Escalade, uzun bir sure oldu bu konunun uzerinden geceli ama arastirirken simdi farkettim. Amerika da nasil ogretmenlik yapilir daha once ogretmen olma sart i var mi ? Birde bu Celta sertifikasina sadece ogretmen olanlar yada ogretmenlik okuyanlar mi basvurabiliyor ben Isletme Lisans mezunuyum celta sertifikasi alabilirmiyim ?

yetonyalix
28-10-12, 01:35
yok mu cvp verecek bir arkadas ?