PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürk Yabancı Dil bilir miydi?

Sayfa : [1] 2 3

Barakuda
27-08-09, 02:08
Atatürk'ün bildiği diller, ne derece iyi bildiği, Yabancı Dil konusunda girişimleri ve bakış açısı hakkında hiç bir bilgi bulamadım.

Böyle bir bilgi neden yok? Her konuda geniş görüş sahibi olan bir liderin bu konuda beyanlarını bulamamak ilginç!

guns n'roses
27-08-09, 02:11
Ataturk cok iyi derecede fransızca biliyormuş ve fransızca dersleri vermiştir.edındiğim bilgiler bunu soyluyor...

escandesc
27-08-09, 02:17
İngilizcenin yanında Arapça , Farsça , Rusça , Fransızca ve Almanca biliyordu =)

Barakuda
27-08-09, 02:17
Almanca ve Fransızca bildiğine dair rivayetler varmış, ama bunu doğrulayan bir kaynak yok. Şahsi görüşüm Atatürk'ün yabancı dil Eğitimini önemli görmediği yönünde. Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin kurulmasını teşvik ederken de Türkçeyi iyi öğrenmemiz ve dış dünyaya ihraç etmemiz amacı gütmüştür sanıyorum. Tabi O'nun ölümünden sonra Yabancı dil bölümleri açıldı ama kuruluş aşamasında bunu mu amaç edinmişti? Emin değilim.

lazkizi
27-08-09, 02:18
Devlet büyüğüydü hala öyle ve ne mutlu ki bir yabancı dil biliyormuş:)

guns n'roses
27-08-09, 02:20
Ataturk her konuya onem verdiği gibi yabancı dile de onem verıyordu(bnm fikrim)o rivayetlerin de kesınlıkle gercek olduğuna inanıyorum...

Festiva
27-08-09, 02:22
Askeri okulda dönemin yabancı dili olan Fransızca öğretiliyordu. Bugün de askeri okullarda İngilizce öğretiliyor ve gayet iyiler.

testereli deli
27-08-09, 02:23
Şu yorumlara inanamıyorum. Sanki yabancı dil bilmeyen adamdan sayılmıyor. :) Çok yazık.

Barakuda
27-08-09, 02:23
Yani bu derece zeki ve çok yönlü bir insanın dil bilmemesi tuhaf elbette. Ama bu konu üzerinde duran kaynak neden yok? Ya da var biz bilmiyor da olabiliriz.

guns n'roses
27-08-09, 02:25
dil bildiğine dair bi kaynak yok diyorsunuz ama dil bilmediğinide kesin bi şekılde soyluyorsunuz...kesin ithamlarda bulunmayalım...

Festiva
Afet İnan - Unuttum neydi konu. Masa da değil, herkes ayakta.. Dans da ediyorlardı, durdu.. “Biraz da”dedi, “Bazı meseleler üzerinde konuşalım, dinleyiniz!” Dinlendi. Böyle de yaptığı olurdu.

Utkan Kocatürk - Peki Atatürk’ün bildiği yabancı diller.. Fransızca konuşuyor değil mi?

Afet İnan - Fransızca iyi bilirdi; hem yazardı hem konuşurdu.

Utkan Kocatürk - Almanca?

Afet İnan - Almanca, zannederim az bilirdi, onu konuştuğunu görmedim.

Utkan Kocatürk - Ama okuduğunu anlıyor muhakkak Almancadan da değil mi?

Afet İnan - Evet, Almanca da herhalde.. Ama daha çok Fransızca üzerine.. Meselâ sefirlerle veyahut ecnebilerle kendisi de direkt olarak konuşurdu.

Tam metin (http://209.85.135.132/search?q=cache:EkN-mytGhlkJ:www.atam.gov.tr/index.php%3FPage%3DDergiIcerik%26IcerikNo%3D1026+atatürkün+bildiği+yabancı+diller&cd=6&hl=tr&ct=clnk&gl=tr)

Barakuda
Askeri okulda dönemin yabancı dili olan Fransızca öğretiliyordu. Bugün de askeri okullarda İngilizce öğretiliyor ve gayet iyiler.

Yabancı devlet adamlarıyla yazışmaları ve Amerikan büyükelçisine yaptığı konuşmanın videosunu izlemiştim. Türkçe konuşuyordu.

lazkizi
27-08-09, 02:26
Şu yorumlara inanamıyorum. Sanki yabancı dil bilmeyen adamdan sayılmıyor. :) Çok yazık.

Yanlış anlamayın ama yorumlarda sizin dediğiniz gibi bir durum yok ki:smiley1:

guns n'roses
27-08-09, 02:27
Yabancı devlet adamlarıyla yazışmaları ve Amerikan büyükelçisine yaptığı konuşmanın videosunu izlemiştim. Türkçe konuşuyordu.

Ataturk Türkceye cok onem verdiği için Turkce konusuyor...kendı fıkırlerını kendı dilinde aktarmak istediği için...

Ercenk Hamarat
27-08-09, 02:28
Atatürk'ün bildiği diller, ne derece iyi bildiği, Yabancı Dil konusunda girişimleri ve bakış açısı hakkında hiç bir bilgi bulamadım.

Böyle bir bilgi neden yok? Her konuda geniş görüş sahibi olan bir liderin bu konuda beyanlarını bulamamak ilginç!

Şahsi kütüphanesinde İngilizce, Fransızca ve Almanca kitaplar var. Demek ki yabancı dile karşı duyarlıymış.

Öte yandan çalışmalara şöyle bir göz attım da sadece Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi'nde 1990'da Cilt 5, Sayı 1'de yayımlanmış Prof. Dr. Ayla Gökmen'in "Atatürk ve Yabancı Dil" adlı makalesine ulaşabildim. Ama online erişime kapalı maalesef gidip kütüphaneden bakmak lazım.

Ama bence yabancı dil ile ilgili Atatürk kişisel görüşlerini mutlaka belirtmiştir. Bunun için Söylev ve Demeçler'e şu anda göz atıyorum. Bir de Doğumundan Ölümüne Kadar Kaynakçalı Atatürk Günlüğü (http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=KaynakcaliGunluk)'ne bakmak da belki bazı çıkarımlar yapmakta yararlı olabilir.

Son olarak taramalarım sırasında konu ile ilgili işe yarayacak veriler elde edersem sizinle paylaşırım.

evren
27-08-09, 02:29
Araştırmalarım sonucunda şunları buldum:

Kemal Atatürk`e ecnebi gazetecileri sormuşlar: `-Ekselansları acaba kaç lisan biliyorlar?` demişler.. Atatürk tebessüm etmiş: `-Millete hizmet için lisan bilmek lazımsa Beyrut otellerinde 7-8 dil bilen garsonlar vardır. O halde millet ve devlet işlerini onlara havale etmek icab ediyor...
Kaynak (http://www.tumgazeteler.com/?a=124884)

(Darülfünun) Talebe(si), İngilizce, Almanca, İtalyanca veya Fransızca gibi ekalli bir ecnebi lisan bilmelidir.
Kaynak (http://www.atam.gov.tr/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=44)

Atatürk’ün yabancı dil ile ilk temaslarının sonuçlarını onun 1895 yılında Selanik Askeri Rüşdiyesi’nden mezuniyet karnesinde buluruz. Yabancı dil olarak Fransızca öğrenen Mustafa Kemal’in geçme notu o yıllardaki bazı derslerin değerlendirme sistemine göre en yüksek not olan 45’tir (Coşar, 1973).
Ancak Atatürk’ün 1896 yılında Manastır Askeri İdadisi’nde Fransızca dersinde bazı problemler yaşadığını öğreniyoruz. Mustafa Kemal’in bu konu hakkında “Fransızca’da geri idim. Muallim benle çok meşgul olmuyor, acı ihtarlarda bulunuyordu” dediğini öğreniyoruz (Cebesoy, 1997; Coşar, 1973; İnan, 1969; Kinross, 1964).
1897 yılında Manastır Askeri İdadisi’nin 2. sınıfı’na geçen Mustafa Kemal, bu yılın ilk günlerinde Selanik’e döner. Bu aradan yararlanarak Fransızca’sını geliştirmeyi düşünür ve Tophane semtindeki Frerler okulunun (papaz okulu) özel sınıfına kaydını yaptırarak derslere düzenli olarak girer (Cebesoy, 1997; Kinross, 1964). Fransızca öğretmeninin acı ihtarlarına muhatap olmak istemez. Böylelikle zayıf olan Fransızca’sını geliştirir ve 1898 yılında Manastır Askeri İdadisi’nden yine en yüksek not olan 45 ile mezun olur (Coşar, 1973). Manastır İdadisi’nde
kendisinden bir sınıf yukarı olmasına rağmen, iyi anlaşabildiği Ali Fethi’den Fransızca’sını ilerletmede faydalandığını öğreniyoruz (Kinross, 1964)
Atatürk; Dil, Türk Dili ve Yabancı Dil (http://www.tomer.ankara.edu.tr/dildergileri/122/52-60.pdf)

Birinci kaynak pek akademik sayılmaz ama idare edin işte, 5 dakikalık google araştırmasıyla bu kadar oluyor :smiley8:

Festiva

Hocam o dönem Fransızca, şu anda İngilizce :)

Evet onu bende izlemiştim.

Barakuda
Afet İnan - Unuttum neydi konu. Masa da değil, herkes ayakta.. Dans da ediyorlardı, durdu.. “Biraz da”dedi, “Bazı meseleler üzerinde konuşalım, dinleyiniz!” Dinlendi. Böyle de yaptığı olurdu.

Utkan Kocatürk - Peki Atatürk’ün bildiği yabancı diller.. Fransızca konuşuyor değil mi?

Afet İnan - Fransızca iyi bilirdi; hem yazardı hem konuşurdu.

Utkan Kocatürk - Almanca?

Afet İnan - Almanca, zannederim az bilirdi, onu konuştuğunu görmedim.

Utkan Kocatürk - Ama okuduğunu anlıyor muhakkak Almancadan da değil mi?

Afet İnan - Evet, Almanca da herhalde.. Ama daha çok Fransızca üzerine.. Meselâ sefirlerle veyahut ecnebilerle kendisi de direkt olarak konuşurdu.

Tam metin (http://209.85.135.132/search?q=cache:EkN-mytGhlkJ:www.atam.gov.tr/index.php%3FPage%3DDergiIcerik%26IcerikNo%3D1026+atatürkün+bildiği+yabancı+diller&cd=6&hl=tr&ct=clnk&gl=tr)

O dönem Fransız Edebiyatının etkisi büyüktü, Fransızca da önemliydi. Fransızca bilmesi mantıklı geliyor.

guns n'roses
27-08-09, 02:30
demekkı sonucta biliyormuş...

Festiva
27-08-09, 02:31
demekkı sonucta biliyormuş...

Bilmese ne olacak ki ?

guns n'roses
27-08-09, 02:33
Bilmese ne olacak ki ?

tabiiki hiç bişi olmıcakk.bn yukardakı 'rıvayet varmiş' lafından sora fransız edeb yaygınmiş dedıklerı için öle dedm yanlıs anlasılmasın lütfenn....

Barakuda
27-08-09, 02:33
Hocam o dönem Fransızca, şu anda İngilizce :)

Evet onu bende izlemiştim.

YouTube - ATATÜRK - Amerika Milletine Sesleniyor (CSB) (http://www.youtube.com/watch?v=faEVi6xH_Vk)

Yanındaki Amerikan Elçisi

Barakuda
27-08-09, 02:35
YouTube - ATATÜRK - Amerika Milletine Sesleniyor (CSB) (http://www.youtube.com/watch?v=faEVi6xH_Vk)

Yanındaki Amerikan Elçisi

Amerikan Elçisinin hareketleri bir tuhaf değil mi? Sanki Atatürk ne yaparsa onu yapıyor. :confused:

evren
27-08-09, 02:37
Amerikan Elçisinin hareketleri bir tuhaf değil mi? Sanki Atatürk ne yaparsa onu yapıyor. :confused:

Evet Hocam, bu videoyu önce de izlemiştim. Elçinin hal ve hareketleri hem tuhaf, hem ukala, hem de saygısız. Propaganda amaçlı bir montaj olabileceğini düşünüyorum.

Barakuda
27-08-09, 02:38
Evet Hocam, bu videoyu önce de izlemiştim. Elçinin hareketleri hem tuhaf, hem ukala, hem de saygısız. Propoganda amaçlı bir montaj olabileceğini düşünüyorum.

Bana kalırsa o zaman ezikmişler sonradan tempra oldular.

Festiva
27-08-09, 02:39
Evet Hocam, bu videoyu önce de izlemiştim. Elçinin hal ve hareketleri hem tuhaf, hem ukala, hem de saygısız. Propaganda amaçlı bir montaj olabileceğini düşünüyorum.

Döneme has hal ve hareketler işgillenmemek lazım...

DarkMessiah
27-08-09, 02:41
Peki Atatürk, kıyafet değiştirerek Trablusgarb'a da gitti. Arapça da biliyor olmalı?
Atatürk'e yazılan mektup (http://www.nadirkitap.com/ataturk-e-yazilmis-arapca-mektup-efemera213082.html)

evren
27-08-09, 02:41
Bana kalırsa o zaman ezikmişler sonradan tempra oldular.

Yok Hocam 1. Dünya Savaşı'ndan sonra tempra olmuşlardı zaten :smiley8:

Döneme has hal ve hareketler işgillenmemek lazım...

Hiçbir dönemde bir büyükelçinin bir devlet başkanının yanında böyle fütursuz davranabileceğine ihtimal vermiyorum. Hele o devlet başkanı Mustafa Kemal Atatürk olunca, sıkar biraz...

Barakuda
27-08-09, 02:42
Peki Atatürk, kıyafet değiştirerek Trablusgarb'a da gitti. Arapça da biliyor olmalı?
Atatürk'e yazılan mektup (http://www.nadirkitap.com/ataturk-e-yazilmis-arapca-mektup-efemera213082.html)

O dönemde Arapça bilmemek zor. Mutlaka biliyordur

packardbellcem
27-08-09, 02:43
Fransızca eserleri kendi dilinde okuduğunu duymuştum :) Yani fransızca biliyor :)