PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : öğretmen olduktan sonra....

rodiseko
08-08-09, 14:07
böyle bi konu açtım çünkü merak ediyorum o kadar okuyoruz öğretmen olabilmek için peki okulu bitirince noluyo..merak ettiğim kpss'yi de geçtikten sonrası..atamalar ne şekilde oluyo isteyen istediği şehre mi gidiyo devlet seni nereye atarsa orası mı oluyo ilk nerde kimle konaklıyolar çoğu bekar oluyodur heralde doğu görevi tam olarak nasıl ve kaç yıl sürüyo her zaman tayin çıkıyomu sürekli göç halinde mi olcaz ilk atanılan şehre biz karar vereceksek neye göre hangi şehirleri önerirsiniz maaş durumları ek neler yapılabilir falan bütün bunları merak ettim benim gibi merak eden diğer arkadaşlar da var şimdi öğretmen olan ya da bu konuları iyi bilen forumdaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim:smiley6:

tuğbaa_91
08-08-09, 14:11
walla bir grup öğretmen 2 3 gündür kızılayda, atanamadıkları için açlık grevi yapıolr:S:S ülkemizde öğretmenlere pek önem verilmiyo

rodiseko
08-08-09, 14:15
bu zaten acı gerçek ama ingilizce branşı biraz daha şanslı değil mi atamada peki ya atandıktan sonrası???

Elt_Umut
08-08-09, 14:21
bu zaten acı gerçek ama ingilizce branşı biraz daha şanslı değil mi atamada peki ya atandıktan sonrası???

Eskidendi o şanslı olmak, şimdi biz de zor durumda kalıyoruz :(

rodiseko
08-08-09, 14:30
yine de diğer branşlara kıyasla işimiz daha kolay tamam hepimiz atanamycaz ama bu bi kaç kişiye kadar da düşmez bi fransızca, almanca ya da fizikçinin durumuna bakıp halimize şükretmek lazım

wicca_ozzy
08-08-09, 14:30
evet ben de ilk atamadan sonra neler olduğunu merak ediyorum. Zorunlu görevi seçtik diyelim, orada kaç yıl kalıyoruz? sonrasında illa ki devlet bizi bir yere mi atıyor? Zorunlu bölgeden memnunsak orada kalabiliyor muyuz? sonsuza dek :D :D

Elt_Umut
08-08-09, 14:36
Zorunlu görev bildiğim 3 yıl arkadaşlar. 20 tane tercih hakkınız var, 21. tercihi de seçebilirsiniz. Orayı seçerseniz devlet sizi istediğiniz yere atıyor,biraz risk içeriyor :)

Bölüm ingilizce olduğundan ve açık olduğundan (şimdilik) ilköğretim ve ortaöğretim seçebiliyorsunuz. Evlenirseniz eğer zorunlu görevden eşiniz sayesinde muaf tutuluyorsunuz ama boşandığınız an, zorunlu görev yerinize atanırsınız. (önemli not:D, boşanmayın:D)

Böyle..Sorusu olan varsa parmak kaldırsın:D

rodiseko
08-08-09, 14:40
peki örnek veriyorum kpss ye girdin ve 85 gibi bi puan aldın tercih listende 20 yeri de yazdın garanti olsun diye 21i de yazdın ilk 20 tercihin olmazsa 21 dikkate alınıyo dmi öyle diğerlerini görmezden gelmiyolar bu ilk sorumdu..ikincisi diyelim ben mersini yazdım ilk görevim olarak atandım oraya ondan sonramı zorunlu görevi yapacam ilk görevim kaç yıl sürecek ayrca??

Elt_Umut
08-08-09, 14:42
peki örnek veriyorum kpss ye girdin ve 85 gibi bi puan aldın tercih listende 20 yeri de yazdın garanti olsun diye 21i de yazdın ilk 20 tercihin olmazsa 21 dikkate alınıyo dmi öyle diğerlerini görmezden gelmiyolar bu ilk sorumdu..ikincisi diyelim ben mersini yazdım ilk görevim olarak atandım oraya ondan sonramı zorunlu görevi yapacam ilk görevim kaç yıl sürecek ayrca??

İlk 20'den sonra 21.si dikkate alınır.

Seçtiğin yer zorunlu bölgeyse, (düşük puanlı yerler genelde Zorunlu Hizmet Alanı'na girer) orda 3 yıl çalışır, sonra tayinini istersin kafandaki yere. Kadro varsa da girersin o istediğin yerde.

1.2,3,4, Zorunlu Hizmet Bölgeleri var Türkiye'de. öğretmenler onlara göre atanıyor.

böcük91
08-08-09, 14:44
Bir tanışım hacettepe bilgisayar öğretmenliğinden mezun oldu.Kpss den kaç aldı bilmiyorum ama hemen atandı.Zonguldak'ın bir ilçesinde görev yaptı bu sene - ilk senesiydi zaten.Ev tuttu , kendi başına yaşadı.şimdi de tatil olduğu için burada , ailesinin yanında :)

tuğbaa_91
08-08-09, 14:51
Zorunlu görev bildiğim 3 yıl arkadaşlar. 20 tane tercih hakkınız var, 21. tercihi de seçebilirsiniz. Orayı seçerseniz devlet sizi istediğiniz yere atıyor,biraz risk içeriyor :)

Bölüm ingilizce olduğundan ve açık olduğundan (şimdilik) ilköğretim ve ortaöğretim seçebiliyorsunuz. Evlenirseniz eğer zorunlu görevden eşiniz sayesinde muaf tutuluyorsunuz ama boşandığınız an, zorunlu görev yerinize atanırsınız. (önemli not:D, boşanmayın:D)

eşinin mesleği bunu etkiliyo mu

island91
09-08-09, 10:20
eşinin mesleği bunu etkiliyo mu

evet arkadaşım eşinin mesleği çok önemli sen sen ol bir öğretmenle evleneyim deme (eğer öğretmensen) devlete eş durumu bahanesini yutturamıyorsun:D ikinizi de hemen zorunlu görev bölgesine atıyorlar..yani size tavsiyem eğer devlet memuru iseniz..eşiniz mutlaka özel sektörde çalışıyor olmalı ki istediğiniz yerde yaşayın..
birde zorunlu görevden kaçmak için hemen evlencez mi yahu..:(:(

Elt_Umut
09-08-09, 10:43
evet arkadaşım eşinin mesleği çok önemli sen sen ol bir öğretmenle evleneyim deme (eğer öğretmensen) devlete eş durumu bahanesini yutturamıyorsun:D ikinizi de hemen zorunlu görev bölgesine atıyorlar..yani size tavsiyem eğer devlet memuru iseniz..eşiniz mutlaka özel sektörde çalışıyor olmalı ki istediğiniz yerde yaşayın..
birde zorunlu görevden kaçmak için hemen evlencez mi yahu..:(:(

Kaçma canım zorunlu görevden, neden kaçıyorsun:) Öğretmensen eğer seve seve katlanacaksın yani her yer vatan toprağı :)

T.D
09-08-09, 11:08
böyle bi konu açtım çünkü merak ediyorum o kadar okuyoruz öğretmen olabilmek için peki okulu bitirince noluyo..merak ettiğim kpss'yi de geçtikten sonrası..atamalar ne şekilde oluyo isteyen istediği şehre mi gidiyo devlet seni nereye atarsa orası mı oluyo ilk nerde kimle konaklıyolar çoğu bekar oluyodur heralde doğu görevi tam olarak nasıl ve kaç yıl sürüyo her zaman tayin çıkıyomu sürekli göç halinde mi olcaz ilk atanılan şehre biz karar vereceksek neye göre hangi şehirleri önerirsiniz maaş durumları ek neler yapılabilir falan bütün bunları merak ettim benim gibi merak eden diğer arkadaşlar da var şimdi öğretmen olan ya da bu konuları iyi bilen forumdaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim:smiley6:

Eskiden önüne geleni alıyorlarmış; ama artık sınava gireni bile almıyorlar hele 2008'den sonra sınavdan yüksek çıkaranı da almıyorlar :D KPSS hakkında etraflı bir açıklama için şuraya (http://www.dilforum.com/forum/kpss-ingilizce-forumu/61883-2010-kpss-icin-el-kitabi.html) bakınız.

Atama işleri aslında her iki yönden de oluyor diyebiliriz, yani bazen siz istediğiniz yere gidiyorsunuz bazen de devlet sizi istediği yere gönderebiliyor.

1- Sınava girdikten sonra 20 tane terih hakkınız var, aynen ÖSS gibi düşünün. Okul tercih ediyorsunuz, hangisi sizin puanınıza denk geliyorsa oraya atamanız yapılıyor. Her okulun kendine göre bir durumu var. Genelde 3 bölgeye ayrılır: Birinci, ikinci ve üçüncü bölge. Birinci bölge altında sunulan yerler, genelde büyük şehir merkezleridir (İstanbul hariç) ve buralar öğretmene fazla puan vermez ki zaten ilk atamada da fazla boşluk açmazlar buralardan; zira buraları genelde il içi atamalara, özür gruplarına falan filan açarlar. Ayrıca birinci bölgeler, doğu görevi olarak geçmediklerinden ilk başta tercih edilmezler. İkinci bölgeler ise birinci bölgelere nixpeten biraz daha kötü yaşam standartlarına sahip yerlerdir ve verdiği puan biraz daha yüksektir. üçüncü bölgeler ise en çok puan veren yerdir ve kesin doğu görevidir.

2- Yukarıda dediğim, 20 tercih hakkınız var cümlesine bir de 21. tercihi ekleyin. Bu tercih şu demektir: Ben yukarıda 20 tane tercih yaptım, devletlum eğer bunlar gelmezse beni istediği herhangi bir yere ata; ama yeter ki ata. Genelde kimsenin yazmadığı, ücra köşeler gelir bu tercihe ona göre.

Doğu Görevi: Öğretmenlerin yapmakla mükellef olduğu görevdir. İçinde doğu geçiyor diye "Doğu Anadolu" ya da "Güney Doğu" olacak diye bir şey yok. Muhtemelen çok önceki yıllarda durum böyleydi; ama İstanbul'un her yeri doğu görevindedir, Ankara'nın, Konya'nın pek çok yeri doğu görevindedir. Nevşehir'in bütünü doğu görevidir vb. vb. vb. Doğu görevi olan yerler için de yeni bir düzenleme yolda. MEB yakında açıklar.

Yukarıda bahsettiğim okulların verdiği puanlar meselesine gelince de gittiğiniz okula size senelik bir puan verir, mesela 12. Bu topladığınız puan sizin istediğiniz bir şehir merkezine tayin edilmenizi kolaylaştırır. Şehir merkezlerinde genelede yaşlı öğretmenler olur, görmüşsünüzdür. İşte bunlar senelerce puan toplayıp o merkeze gelmiş kişilerdir.

Daha bahsedilecek bir yığın mevzu var. Zamanı geldiği zaman her şeyin kurdu olursunuz. Siz şimdilik dersi derste dileyin yeter :)

:)

Englishese
09-08-09, 11:11
Muhteşem bir anlatım olmuş Tercan Değerli:) En güzeli, zamanla yaşayıp görmek. Bakın ben de bu sene girdim sınava ama hala öğreniyorum bir şeyleri. Burası malum Türkiye her an her şey olabiliyor,oturmuş sınav sistemi yok çünkü :)

DaddyCool
09-08-09, 11:13

Zorunlu görev eş durumu olduğunda tamamen mi kalkıyo, yoksa süresi mi azalıyo?

Elt_Umut
09-08-09, 11:14
Zorunlu görev eş durumu olduğunda tamamen mi kalkıyo, yoksa süresi mi azalıyo?

Eşinden dolayı kalkıyor. Ama boşanırsan ilerde, o zaman tekrar o görevi yapmak zorundasın.

DaddyCool
09-08-09, 11:57
Eşinden dolayı kalkıyor. Ama boşanırsan ilerde, o zaman tekrar o görevi yapmak zorundasın.

Ciddi mi ya:eek: Şu anda sevindim desem:) Ben süresi azalıyo sanıyodum şu ana kadar...

Elt_Umut
09-08-09, 11:59
Ciddi mi ya:eek: Şu anda sevindim desem:) Ben süresi azalıyo sanıyodum şu ana kadar...

Ciddi..Evlenmen için sebep olsun.:) Eskiden yüksek lisans da bahane sayılıyordu, Hakkâri'ye gitsen bile Ankara'da yüksek lisans yapman dolayısıyla seni Ankara'ya atıveriyorlardı:D
Artık sıkı tutuluyor bu işler:)

Englishese
09-08-09, 12:05
Ciddi..Evlenmen için sebep olsun.:) Eskiden yüksek lisans da bahane sayılıyordu, Hakkâri'ye gitsen bile Ankara'da yüksek lisans yapman dolayısıyla seni Ankara'ya atıveriyorlardı:D
Artık sıkı tutuluyor bu işler:)

Yüksek lisans için hala belirsizlik var Umut, kimi y.lisans yaptığın yere atıyor; kimi atamıyor diyor. Ben de anlayamadım :dazeda:

DaddyCool
09-08-09, 12:08
KPSS hakkında etraflı bir açıklama için şuraya (http://www.dilforum.com/forum/kpss-ingilizce-forumu/61883-2010-kpss-icin-el-kitabi.html) bakınız.

:)

Hala okumayanlar varsa geleceğin Kpss zedelerine mutlaka okumalarını öneririm, ben arada okuyorum, beni nelerin beklediğine yabancılaşmamak adına...:D

island91
09-08-09, 22:17
Kaçma canım zorunlu görevden, neden kaçıyorsun:) Öğretmensen eğer seve seve katlanacaksın yani her yer vatan toprağı :)

evet ama bi dağ başında öğretmenlik yapmak çok zor şu terör olayı yok muu:(