PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıhhatler Olsun !!!

AMETAL
19-07-09, 02:21
Küçükken hep merak etmiştim.
Neden saç traşı olan insanlara, duştan çıkanlara ''saatler olsun'' denir diye.

Meğerse ''Sıhhatler olsun'' imiş aslı.
Şimdide pek anladığım söylenemez nedenini.:)

Siz hangi durumlarda, nasıl kullanıyorsunuz bu cümleyi.Yoksa ikinci şekli de değil mi?Ben mi yanlış biliyorum?:)

SunRise
19-07-09, 02:28
Evet.Temizliğin ne denli önemli olduğunu hatırlatıyor.İngilizce'si ni de

bulmaya çalışmıştım ilkokulda iken. :) ''May you enjoy it.'' diye

çevrilmişti sanırım.Sanki Türkçe anlamına bir anlam verebilmişim.;)

arkadaslikadina
19-07-09, 02:41
sıhhatler olsun : yıkananlara veya tıraş olanlara söylenen bir nezaket sözü

sıhhat -ti = Sağlık, esenlik ; doğruluk

AMETAL
19-07-09, 02:52
sıhhatler olsun : yıkananlara veya tıraş olanlara söylenen bir nezaket sözü

sıhhat -ti = Sağlık, esenlik ; doğruluk

Çok mantıklı geliyor mu peki.Tam karşılıyor mu söylemek istediğimizi?Yada zaten ne söylemek istiyoruzki duştan çıkana?

Mesela benim duyduğum bir kullanımda ''Güle güle kirlen''.

Teacher_Tuğba
19-07-09, 02:57
Çok mantıklı geliyor mu peki.Tam karşılıyor mu söylemek istediğimizi?Yada zaten ne söylemek istiyoruzki duştan çıkana?

Mesela benim duyduğum bir kullanımda ''Güle güle kirlen''.

Sağlık suyu olsun da kullanılıyor.Yani temizlendin,arındın ve de sağlıklı ol,sıhhatli ol.

AMETAL
19-07-09, 03:01
Sağlık suyu olsun da kullanılıyor.Yani temizlendin,arındın ve de sağlıklı ol,sıhhatli ol.

Peki sadece banyodan ve traştan sonra mı?Başka zamanlarda kullanan arkadaşlar var mı?

arkadaslikadina
19-07-09, 03:02
yikandin, temizlendin, saglik, esenlik getirsin sana
pislikten, pasakliliktan kurtuldun, saglikli olasin gibi bir sey
eskiden kalmistir, eskiden nsanlar bu kadar bakimli degildi, ve hastaliklar olurdu, en azindan bitlenirdi :) temiz olmak daha hayirli, daha saglikli, bundan gelmistir

arkadaslikadina
19-07-09, 03:03
erkeklerin saclarini kestirdikten sonra onlara da denir

burchi_28
19-07-09, 03:05
Bizde sıklıkla kullanıyoruz ailecek :) Özellikle duştan çıkıldığında deriz.Küçükken bende "saatler olsun"derdim :) Sonradan öğrendim "sıhhatler olsun"olduğunu.Sıhhat:sağlık,esenlik anlamında ama şimdi düşününce pekte uyduramadım yani tam karşılamıyor gibi..Ağız alışkanlığı.Bunları söyledikten sonra bile hala bu cümleyi kuracağıma eminim :) "Güle güle kirlen"sözünü de sıkça duymaktayım..

-feuer-
29-05-11, 01:36
Peki sadece banyodan ve traştan sonra mı?Başka zamanlarda kullanan arkadaşlar var mı?

Ben kullanmıyorum fakat hastaneden çıkıp iyileşenlere de söylendiğine şahit olmuştum.