PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turkey or Türkiye?

Sayfa : 1 [2] 3

Teárlach
07-07-09, 21:09
Dostum sen de biraz sakin ol :) Konuyu büyütecek yorumlar yapmaktan kaçın lütfen :) Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarabiliyorsa, insanı rotasına herhalde sokmakta muvaffak olacaktır :)

İlanı aşk edince dayanamadım. :D

truncu
07-07-09, 21:15
1."Türkiye" nin ingilizcesi Turkey ise, dil dilin kurallarına uygun kullanılmalıdır.
2.Turkey 'e "Türkiye" demekle milliyetçi olunmaz.

Bugün Arnavutlara kendileri ve biz türklerden başka kimse arnavut demiyor. Adam "I am from Albania" diyeceğine " I am from Arnavutluk" dese tüm dünya bakar.

Herkes inglizceye anadilinden bişeyler katsa, o dilin yavaş yavaş orjinalliği bozulur.

O halde Turkey kullanılması gerekir.

Çiğdem Tunç
07-07-09, 21:16
:heartpump: ==>TURKLAND' i ben de çok beğendim. Yalçın Hocam emeğinize sağlık. Alkış :smiley7:

perfectwind
07-07-09, 21:20
Rehberlik yaparken otobüste veya teknede turistlere info verdiğim sırada özellikle TÜRKİYE diyorum Önce kullandığımda açıklamasını da yapıyorum dilimizde ülkemizin adı bu diye, sorun çıkmıyor

Englishese
07-07-09, 21:24
Rehberlik yaparken otobüste veya teknede turistlere info verdiğim sırada özellikle TÜRKİYE diyorum Önce kullandığımda açıklamasını da yapıyorum dilimizde ülkemizin adı bu diye, sorun çıkmıyor

Dilimizde Türkiye'nin adı Türkiye demek güzel bir şey bence de; ama tüm dünyada Turkey Türkiye olarak anılsın demek pek sağduyulu değil gibi.

Çiğdem Tunç
07-07-09, 21:40
Ben bu fikri kendimce yaymayı düşünüyorum arkadaşlar. Üye olduğumuz sitelerde paylaşırsak bizim de çorbada tuzumuz olur diye düşünüyorum. Sizler ne dersiniz?

SimplyTheBest
07-07-09, 21:44
niye Turkland bu ülkede sadece Türkler mi yaşıyor.
Anatolian Republic daha uygun olmaz mı?

sonuçta özümüz Anadolu

Çiğdem Tunç
07-07-09, 21:58
Grubuma (http://www.facebook.com/group.php?gid=100640392970) hepinizi bekliyorum arkadaşlar. :smiley3:

Englishese
07-07-09, 22:00
niye Turkland bu ülkede sadece Türkler mi yaşıyor.
Anatolian Republic daha uygun olmaz mı?

sonuçta özümüz Anadolu

Türk, Kürdü, Çerkezi, Lazı, Gürcüsü hepsini kapsar zaten... Türkiye topraklarında yaşayan herkes Türktür. Anatolia Republic dersen de What about the European Side of Turkey, denir:) Ayırmaya gerek yok, bütünsel bakmak gerek...:)

U-not
07-07-09, 22:29
yahu sizlerden komedi kitabı olur haa...:) uğraşacak iş yok, yok turkey hindi demekmiş yok türkiye olsun türkland olsun...

biz neden ''mısır'' diyoruz? hatta kültürümüzde onla ilgili bir çok mizahi şeyde var... hindistan

var... (hindistan kendine kendi dilinde ne der bilmiyorum -ama türkçede anlaşıldığı gibi hindi memlekeyi değildir heral-)

kendinizi bu kadar da çok düşünmeyin yahu... turkey ise turkey kalsın... saçma sapan eylemler peşinde olmayalım:) illaki iyi konuşulmasını istiyorsanız içteki kötü adlandırmaları kaldırın, eminim onlara daha önem veriyorlardır...

Çiğdem Tunç
07-07-09, 22:40
yahu sizlerden komedi kitabı olur haa...:) uğraşacak iş yok, yok turkey hindi demekmiş yok türkiye olsun türkland olsun...

biz neden ''mısır'' diyoruz? hatta kültürümüzde onla ilgili bir çok mizahi şeyde var... hindistan

var... (hindistan kendine kendi dilinde ne der bilmiyorum -ama türkçede anlaşıldığı gibi hindi memlekeyi değildir heral-)

kendinizi bu kadar da çok düşünmeyin yahu... turkey ise turkey kalsın... saçma sapan eylemler peşinde olmayalım:) illaki iyi konuşulmasını istiyorsanız içteki kötü adlandırmaları kaldırın, eminim onlara daha önem veriyorlardır...

Öncelikle yazıyı okuyup hazırlıklı gelmiş olsaydın tüm bu sözleri zaten söylemezdin. TIK. (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.ingilizce-ders.com%2Fgunes-dil%2Fturkland%2Fturkland.htm&h=893c0b5647bb641b4b983c5bb8ca93cb) ve ayrıca Tık (http://www.ingilizce-ders.com/gunes-dil/turkland/turkland.htm)

U-not
07-07-09, 22:44
Öncelikle yazıyı okuyup hazırlıklı gelmiş olsaydın tüm bu sözleri zaten söylemezdin. TIK. (http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.ingilizce-ders.com%2Fgunes-dil%2Fturkland%2Fturkland.htm&h=893c0b5647bb641b4b983c5bb8ca93cb) ve ayrıca Tık (http://www.ingilizce-ders.com/gunes-dil/turkland/turkland.htm)

feysbukum yok.

neye hazırlanacam ki?

herneyse... ben yorumumu yazanlara göre yaptım, kim neyi açıklamış pek umrumda değil. mantık

yoluna bakarım, o yol çıkmaza giriyorsa ya da beni ve dünyayı gereksiz yere sırf KENDİ

EGOLARIMI tatmin etmek için beni bir yere ulaştırıyorsa ona hayır derim... beni ileriye

taşıyacak yollara girerim... biri bana hindi dese ney türk toprağı dese ney... hakkımda ki bütün

kötü çirkin şeyleri silmedikçe bir önemi yok bence...

Çiğdem Tunç
07-07-09, 22:46
feysbukum yok.

neye hazırlanacam ki?

herneyse... ben yorumumu yazanlara göre yaptım, kim neyi açıklamış pek umrumda değil. mantık

yoluna bakarım, o yol çıkmaza giriyorsa ya da beni ve dünyayı gereksiz yere sırf KENDİ

EGOLARIMI tatmin etmek için beni bir yere ulaştırıyorsa ona hayır derim... beni ileriye

taşıyacak yollara girerim... biri bana hindi dese ney türk toprağı dese ney... hakkımda ki bütün

kötü çirkin şeyleri silmedikçe bir önemi yok bence...

Kişisel görüşünüz saygı duyarım ama siz de ifadelerinize dikkat ederek bizim düşüncelerimize saygı duymalısınız. Teşekkürler.

U-not
07-07-09, 22:49
Kişisel görüşünüz saygı duyarım ama siz de ifadelerinize dikkat ederek bizim düşüncelerimize saygı duymalısınız. Teşekkürler.

bi yerde saygısızlık etmedim ki alla alla... :smiley5: ayrıca bu klişe lafı sevmiyorum:)

''ben size gösterdim sizde bana gösterin'', ben saygıyı sevmiyorum... çıkarsız olacaksanız tek taraflı

gösterirsiniz:)

chrisIlsley
07-07-09, 22:50
purely from a language point of view, you should use the word for a country as is appropriate to the language you are speaking

Çiğdem Tunç
07-07-09, 22:50
Tartışmaya girmeyeceğim. Sonucu belli. Siz de farklı olmak için çok çaba sarfetmeseniz iyi olur.

lazkizi
07-07-09, 23:31
TÜRKİYE kulağa hoş geliyor lakin ingilizce de Turkey denmesi de gayet olağan. ama turkey diye hindi amaçlı söylenince insanın Turkey diyesi falan gelmiyor.

Timsah
08-07-09, 04:38
bir kişinin kendi düşüncelerini söylemesi ya da 66 yaşında bir kişinin yazılarını beğenmemesi cahillik midir?

İzahatta adab-ı umumiyeye uymak gerekliliktir. Beğenmemek doğal, komik bulmak kabalıktır. Ben her komik bulduğuma gülmeye kalksam, ayak serçe parmağım evrimleşip ağız olurdu mesela. Hani ihtiyaca göre organlaşıyor ya insan bedeni, o bakımdan. "Tek ağız yetmezdi, gülüp alay etmeyi bir bakış açısı sanmaya başladığımda" bâbında.

Pallas
08-07-09, 05:10
What about offering English speaking countries to change the word for the animal turkey? :D Maybe everything can be more easier for you.

In my opinion there is nothing wrong to call Turkey for our country. If you want to speak semiEnglish then you should call Deutschland to Germany, Ελλάδα to Greece, etc.

I can not understand why some people are so offended by a word. Do not take it personally.

chrisIlsley
08-07-09, 17:01
the situation can be reversed. I could get mightily offended by you calling England, Ynglitere. I am not, I just accept that that is the Turkish name for England. So if you think in these terms then the offence some of you feel is unjustified and a little childish.

çağın delisi
08-07-09, 17:24
arkadaşlar bilgilendirici olur diye yazıyorum ayrıca bencede çok ustunde durulacak bir konu deği ben konusurken kısısıne göre Turkey Kişisine göre Türkiye diyorum.

Açıklama : İngilizce'de hindiye niçin Turkey deniliyor?
Özellikle ABD'de Hıristiyanların şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerlisidir. Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika'da yaşıyordu. Hatta Avrupa'dan Güney Amerika'ya ilk gelenler Azteklerin bir cins hindi ırkını ehlileştirdiklerini görmüşlerdi.
Amerikan hindileri Avrupa'ya 1519 yılında İspanyollar tarafından getirilmiş, daha sonra bütün Avrupa'da yayılıp 1541 yılında İngiltere'ye ulaşmışlardı. Hayvancağızı gören İngilizlerin kafaları karışmış, o zamanlar Türk toprakları olan Batı Afrika'dan Portekizli tüccarların getirdikleri Afrika hindisi veya yine Türkiye üzerinden getirilen Hint tavuğu sanmışlardı. Sonunda her iki ırkın farklı olduğu anlaşılmıştı, ama bu Amerikan kökenli kuşun adı 17. yüzyılda Amerika'ya göç eden İngiliz göçmenler sayesinde Amerika'da 'Turkey' olarak yerleşti.

Alıntıdır.

Barakuda
08-07-09, 17:44
Look after the fame and the name will look after itself.

arnawut
08-07-09, 20:45
I think it is not necessary to say Turkey or Türkiye since both mean Turk Land... what about MISIR or HİNDİstan :)

chrisIlsley
08-07-09, 20:52
Hindistan would create confusion for English speakers. Historically it was the old name for India until the Pax Britannica or Raj era after the Indian mutiny of 1857 and is still used to refer to the more Hindu dominated and Hindi speaking areas of India.

kardelenimro
05-11-09, 19:12
Ben de burdaki yabancı arkadaşlarla tanışırken falan öncelikle Türkiye ya da Turkiye diyorum (bazen ingilizce bilmediğimden öyle dediğimi düşünen olabiliyor).Bazıları düzeltme yapabiliyor Turkey diye.ama ben ısrarla Türkiye demeye devam edeceğim.

Crescendo
05-11-09, 19:29
İngilizce'de ülkemizin karşılığı Turkey... Ben bu konuyla o kadar da dalga geçildiğini düşünmüyorum. İngilizce konuşuyorsak ülkemizin adını da böyle söylemeliyiz bence. Türkiye demeye karşı değilim, ama Turkey denmesi de çok sorun teşkil etmiyor bana göre.
Bizim dilimizde de Mısır örneği var. Gerçi Arapça'da Mısır ülkesinin adı nasıl söyleniyor bilmiyorum, ancak bir Mısırlı bizle konuşurken ülkesinin adını ısrarla kendi dilinde söylese, bizim "Mısır" deyişimizi ne kadar değiştirebilir ki? İngilizler de fonetik olarak yakın birşey seçmiş Türkiye için. Kasıtlı bir hakaret çabası olduğunu düşünmüyorum :)

AZARRATH
05-11-09, 19:42
Benimle de bir-iki yabancı dakga geçti ve alay konusu bu...

Turkiye denilsin,gerek biz kullanarak gerekse diplomatik yolardan bu yaygınlaşsın ve tüm dunya Turkiye desin..Biz onların ne kelimelerini ezberliyoruz bi zahmet Turkiye demeyi de öğreniversinler.Bi yerleri eksilmez...

Aliarda
10-11-09, 17:41
her zaman her yerde Türkiye diyorum. Anlamadıkları zaman anlatıyorum "haa Turkey" diyorlar. Bende "Turkey değil Türkiye" diyorum :)

kamkars
10-11-09, 18:12
Yıllar geçti tam hallettik derken tekrar tekrar aynı kompleks karşımıza çıkıyor.Millet olarak malesef çok alıngan ve kompleksliyiz.
1. si Geçenlerde büyük bir tartışma yaşandı Türkiyede açılım psikolojisiyle bazıları Türkçeye Q, W, X harflerinin konmasını istedi kıyamet koptu. Şimdi ise yukarda ki yorumların çoğuna bakıyorum İngilizcede olmayan Ü harfini ingilizcenin içine okadar rahat monte etmeye çalışıyoruz ki ve bunu söyleyenlerinde bir çogunun üniversitelerin dil bilimlerinden mezun olduğunu düşündükçe tuhafıma gidiyor.
2. si ozaman Afrikada bir ülke olan ve dünyada sadece bizim MISIR dedimiz ülkenin insanları bize kardeşim bize mısır diyemezsiniz DARImıyız biz , mısırın püskülü diye dalgamı geçeceksiniz bizimle derse ne diyeceğiz onlara.
3. sü sen hadi adamlara oldu ya Türkiye dedirttin bu senin ülkenle yeri geldiği zaman ( maç gibi) dalga geçilmesini, alaya alınmasını engelleyecekmi.
4. sü İngilizler fransızlara horoz irlandalılara yeri geliyor pırasa diyor. Bu söylem o ülkelerde bukadar problem ediliyormu?
5. si hoş Hindi lakabının bize ne gibi bir zararı olabilir ve biz ne gibi değerler kaybederiz. Bu logoyu fırsata çevirip dünya çapında iyi bir reklam edinemezmiyiz.
6. sı ispanyolcada Turquia deniyor ve başka dillerdede başka başka söylemler. Bu dillere de müdahale edip onlarada Türkiye dedirtmeye çalışmalımıyız?

Yoksa Yunanistan Yunanlıların yaşadığı yer . Bulgaristan Bulgarların yaşadığı yer HİNDİstanda hindilerin yaşadığı memleket anlamına getiririzki, iş çığrından çıkar.

Uzar gider. Siz söyleme değil, içerige bakın . sen hala elin italyanını sırf otostop yapıp , gelinlik giydi diye yolda oro..u muamelesi yapıp tecavüz eder ve üstüne birde öldürüp yol kenarına gömersen seni Türkiye ismi bile kurtarmaz.
Selamlar , saygılar,

Aliarda
10-11-09, 18:22
Anlaşılan sende Cem Yılmaz izlemişsin güzel fikir fakat konu öyle değil.. dalga geçilen bir ülkenin adı sanı.. bazı kişiler isimleri ile dalga geçilmesine köpürürken ülkesiyle dalga geçilmesi ne demektir? konuyu saptırıp başka yerlere getirme her ülkenin barbar insanlarını karşılaştır bakalım bizim güzide ülkemiz üstlerdemi altlardamı. 1-2 tane angutun hareketini bir ülkeye mal edemezsin. Ki zaten onlar da bunun farkında. Sadece dangalaklar gider bir kaç şerefsizin yaptığını koca ülkeye mal ederler. Sevgiler