PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kongo'lu minikler İstiklal Marşını ezbere okudu

Sayfa : [1] 2

Dilsem Eskişehir
06-06-09, 17:55
Kongo'lu minikler, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını da ezbere okudu

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının finali büyük bir sürprizle açıldı. 4 ve 5 yaşındaki iki Kongo'lu çocuğun İstiklal Marşını ezbere okuması salonda duygu seline sebep oldu.

Jw2nsXq

AJJHQvx

BSWKocz

crazy cemil
06-06-09, 18:08
Ay canlarım benim yerim bunları....:):):):):) Çok güzel söylüyorlar....

easygoing
06-06-09, 18:11
çok güzel ya.süper bunlar :smiley7:

MehmetMamger
06-06-09, 18:17
Ülkem çocuklarına birileri Fransız milli marşını falan okutsa, sinirden kafayı yerdim. "Sömürgeci p..." diye küfrederdim. Şimdi Kongolu çocukların milli marşımı okumasından da gurru değil, ar duyuyorum. Ve bu meseleden dolayı milli duyguları kabaran herkese de:

Euzu billahi minkum, vallahi siz ateşten ve bense toprak...

Festiva
06-06-09, 19:35
Ülkem çocuklarına birileri Fransız milli marşını falan okutsa, sinirden kafayı yerdim. "Sömürgeci p..." diye küfrederdim. Şimdi Kongolu çocukların milli marşımı okumasından da gurru değil, ar duyuyorum. Ve bu meseleden dolayı milli duyguları kabaran herkese de:

Valla ciddi anlamda vijdan muhasebesi içerisinde olduğum bir konuya parmak basmışsınız. Şahsen kendimi, biz onlar gibi bu insanların etinden, sütünden, derisinden faydalanmak için bu işi yapmıyoruzki şeklinde teselli ediyorum... Nasıl ki kendim İngilizce'yi hayranlığımdan değil bilinçli tercih ettiysem onlarında Türkçe'yi bu şekilde tercih ettiklerini varsaymak istiyorum...

evren
06-06-09, 22:18
Valla ciddi anlamda vijdan muhasebesi içerisinde olduğum bir konuya parmak basmışsınız. Şahsen kendimi, biz onlar gibi bu insanların etinden, sütünden, derisinden faydalanmak için bu işi yapmıyoruzki şeklinde teselli ediyorum... Nasıl ki kendim İngilizce'yi hayranlığımdan değil bilinçli tercih ettiysem onlarında Türkçe'yi bu şekilde tercih ettiklerini varsaymak istiyorum...

4-5 yaşındaki çocukların ne bilinci olabilir ki? Zor koşullarda fedakarca çalışan hocalarımızı tenzih ederim, gizli veya açık emperyalist niyetleri olduğunu sanmıyorum, ama 4-5 yaşındaki 2 Afrikalı çocuğun İstiklal Marşı'nı ezbere söylemesi en hafif ifadeyle "ürpertici" bir görüntü. Biz anadili Türkçe olan çocuklar olarak o yaşta çok zor yapabilirdik bunu. Kim bilir çocukcağızlar için ne kadar eziyetli bir süreç olmuştur bilmedikleri bir dilde 10 kıtayı ezberlemek...

Festiva
06-06-09, 23:00
4-5 yaşındaki çocukların ne bilinci olabilir ki? Zor koşullarda fedakarca çalışan hocalarımızı tenzih ederim, gizli veya açık emperyalist niyetleri olduğunu sanmıyorum, ama 4-5 yaşındaki 2 Afrikalı çocuğun İstiklal Marşı'nı ezbere söylemesi en hafif ifadeyle "ürpertici" bir görüntü. Biz anadili Türkçe olan çocuklar olarak o yaşta çok zor yapabilirdik bunu. Kim bilir çocukcağızlar için ne kadar eziyetli bir süreç olmuştur bilmedikleri bir dilde 10 kıtayı ezberlemek...

İyi de bunların anası babası yok mu onlar bilinçli oluversin canım ... Şimdi ben çocuğuma yabancı dil öğretirken kendini ve milletini dünyaya ifade et diye mi öğretecem yoksa git onların kulu kölesi ol diye mi ? Anlamadım, bu insanlara dayak zoruyla mı öğretiyorlar bunu, eziyet derken ? Kızarttığım cümle bizim ayıbımızdır, ayrıca ezbere okumakla o duyguyu ve düşünceyi idrak etmekte farklı bişey ya neyse uzatmıyalım... :)

Barakuda
07-06-09, 11:36
4 ve 5 yaşındaki iki Kongo'lu çocuğun İstiklal Marşını ezbere okuması salonda duygu seline sebep oldu.

Duygu seline sebeb olan şey aşağıdakilerden hangisidir?

1. 4-5 yaşında çocuk olmaları
2. Kongolu olmaları
3. İstiklal Marşını okumaları
4. İstiklal Marşını ezbere okumaları
5. İzleyicilerin yapmacık ve sulu gözlü tavırları olması. Het'e höt'e ağlaması
6. İçlerinde gerçekten duygulananları da es geçmemek gerekir.

crazy cemil
07-06-09, 12:06
Duygu seline sebeb olan şey aşağıdakilerden hangisidir?

1. 4-5 yaşında çocuk olmaları
2. Kongolu olmaları
3. İstiklal Marşını okumaları
4. İstiklal Marşını ezbere okumaları
5. İzleyicilerin yapmacık ve sulu gözlü tavırları olması. Het'e höt'e ağlaması

Hocam içlerinde gerçekten duygulananları da es geçmemek gerekir.

Bu noktalarda kesinlikle size katılıyorum :smiley1:

Barakuda
07-06-09, 12:08
Hocam içlerinde gerçekten duygulananları da es geçmemek gerekir.

Bu noktalarda kesinlikle siz katılıyorum :smiley1:

Ok Cemil editledim.

Veys
07-06-09, 13:50
iyiydi kötüydü tartışmaları bir yana söz verilen konuklar vardı. Bakan, milletvekili felan onlar konuşurken ya keşke birileri çıksa şunlara biraz türkçe, diksiyon ve hitabet dersi verse diye düşündüm.

a.k.s
08-06-09, 08:38

Türkiye'ye Osmanlı'dan dolayı birçok ülkenin özellikle de Müslüman ülkelerin büyük bir saygısı ve sevgisi vardır. Kaldı ki biz ırkçı bir millet de değiliz(en azından değildik.). O yüzden şu ülkenin insanına zorla şunu söyletelim diye bir çabamız da söz konusu olamaz...
Ülkelerinde Türk Okulları açılmış, dolayısıyla onlar da Türkçe öğreniyorlar. Nasıl bizim ülkemizde Yabancı Dil dersinde İngilizce şarkılar öğretiliyorsa, onlar da orada Türkçe şarkılar ve marşlar öğreniyorlar göründüğü kadarıyla...

Umarım bize "Sömürgeci p..." diye küfretmiyorlardır.

mutluerdem
08-06-09, 10:33
İşkence, eziyet, emperyalizm, sömürgecilik, ürpertici işler.....atladığım var mı?
Bu insanların niyeti başka ne olabilirki zaten. Türkler tarih boyunca gittikleri her yere bunları götürmüştür. Dedelerinin izinden gidiyorlar.!!! Heralde sizi doğru anladım.

evren
08-06-09, 12:33
İşkence, eziyet, emperyalizm, sömürgecilik, ürpertici işler.....atladığım var mı?
Bu insanların niyeti başka ne olabilirki zaten. Türkler tarih boyunca gittikleri her yere bunları götürmüştür. Dedelerinin izinden gidiyorlar.!!! Heralde sizi doğru anladım.

Kavrayışınıza hayran kaldım! Bu sonucu çıkarmak için ya çok zeki(!) olmak lazım ya da siz burayı provoke etmeye gelmişsiniz.

MehmetMamger
08-06-09, 18:04
Bu tartışmayı "BİZ TÜRKLER ASLA SÖMÜRMEDİK" yaklaşımına bağlayanlara:

1. Şahsen Türklerin her yaptığını takip edebilecek bir tarih birikimim yok. Kaldı ki, tarih ilminin de geçmişi bütünüyle ayaklarımıza serebilme olanağı ve niyeti de yok.
2. Ben "baban bile yapsa yanlış yanlıştır" felsefesi ile büyütüldüm, sağolsun kutsal kitaplar. Atalarımın içinde milyonlarca zalim olsa da bundan utanmam, çünkü ben onlar değilim. Atalarımın içinde yer alan binlerce namuslu ve kahraman ile de övünüp duramıyorum, dedim ya, ben onlar değilim. Görüldüğü gibi dünyada %90 oranında kabul gören bir MİLLİYETÇİLİK yaklaşımı, indimde GÜNAHtır. (Kimseden benim gibi inanmalarını bekleyemem. Ama elbette ahirette benim inandığım gibi sorguya çekileceklerinden eminim.)
3. Kimsenin Türkçe öğrenmesine ve Türkçe şarkılar ezberlemesine itirazım yok. Ama hiç bir ülke diğerine milli marşını ezberletme saygısızlığına götürmemeli bu işi. Bunun adı "sömürgecilik" değilse, ya sömürgecilik nedir?
4. Sizce yıllarca geri kalmış Afrika ülkelerinde İngiliz, Fransız, Belçika ve Hollanda okullarına giden çocuklar oradaki İDEALİST ve DAVALARINA CANDAN BAĞLI insanların öğrettiği şeyleri bellemede gönülsüz mü idiler? Ve bu gönüllü olmaları, ya da hocalarının idealist olması olayı zihinlerinizde meşru bir boyuta çekiyor mu?

Neyse, kastım anlaşıldı. Ve ama DİPNOT: İmkansızlara el uzatılmasını ELZEM bir FARZ, ama bundan ((mali, politik, şan veya şöhrete ilişkin bir) ARTIRMA beklenmesini GÜNAH görüyorum.

pL@NEt
08-06-09, 18:27
Türkçe Olimpiyatları düzenleniyor milli hedefler ve idealler uğruna her yaz. Bu sene yedincisi yapıldı ve özellikle siyasi yelpazeden de bakan ve milletvekili düzeyinde iltifatlar yağmakta organizatörlere.

Hedef Trükçe'yi öğretmek ve Dünya dili yapmak !

Ben kendi anavatanımda Türkçe'yi tv dizilerinde öğrenen gençlikle muhatabım ve okumayan bir topluluk olduk. Dışardaki yabancı toprakların insanları Türkçe öğrense ne olur, öğrenmese ne olur? Kolbastı, Türküler, skeçler yapılsa Türk Milleti bundan ne gibi bir fayda sağlar?

Jan Valjan
08-06-09, 18:32
Yapana değil yaptırana bakmak lazım...

Yurt dışında güzel ülkemizin en iyi yerlere gelmesi için o zor şartlar altında mücadele veren mübarek insanlara en içten şükranlarımı sunuyorum...

Özelliklede o güzel insana....

Orichi
08-06-09, 19:01

Yurt dışında güzel ülkemizin en iyi yerlere gelmesi için o zor şartlar altında mücadele veren mübarek insanlara en içten şükranlarımı sunuyorum...

Ohh.. Bir ferahlık geldi..Güzel insanın bahsi geçince:D

ProblemSolver
08-06-09, 19:42
Hepimiz burada dil öğreniyoruz. Dil öğrenmek ve öğretmekten dolayı elbette kimse ayıplanamaz. Dil, kültürle bir bütün olduğundan, kültürü öğrenmek de beraberinde gelecektir.

Ancak;
egemenlik simgesi olan ulusal marşları yabancı dil öğretimi adı ezberletmek, üstelik küçücük çocuklara, gözümde her şeyi alıp götürür. Niyetlerini bilemeyiz, iyi ya da kötü, çok da farketmez aslında, ama 6 yılını da heyecan ve merakla izlediğim Türkçe Olimpiyatlarını bu yıl bu olaydan sonra bıraktım.

altruist
08-06-09, 19:47

O güzel insan kim?

Jan Valjan
08-06-09, 19:49
O güzel insan kim?

Kimbilir...

Bence cevabını bildiğiniz soruları sormayın...nacizane önerim..:)

Veys
09-06-09, 10:03

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

o güzel insanlar bu mısraları da ezberletmişler mi çocuklara?

Özellikle de güzel olan insan kimse Türkiye'de mi?

Yukarıda bahsettiğiniz "ülkemizin en iyi yerlere gelmesi"nden kasıt Kongo mu?

"O zor şartlar altında Mücadele" yanılmıyorsam bu çocuklardan bir tanesi cumhurbaşkanının kızıydı. Cumhurbaşkanının kızı da mı zor şartlarda mücadele ediyor. Orada şarkı türkü söyleyen çocuklar sıradan fakir ya da toplumun her düzeyinden gelen çocuklar mı yoksa belirli elit kesimin çocukları mı?
Ayrıca mücadele eden diyorsunuz da ne tür bir mücadele? Mücadele kimlerle kimler arasında hangi boyutta oluyor? Afganistan'da Nato'ya, Irak'ta amerika'ya, Pakistan'da ayrılıkçı güçlere, Filistin'de İsrail'e karşı mı? Yok böyle değilse kimin yanında kime karşı?

pL@NEt
09-06-09, 10:10

"O zor şartlar altında Mücadele" yanılmıyorsam bu çocuklardan bir tanesi cumhurbaşkanının kızıydı. Cumhurbaşkanının kızı da mı zor şartlarda mücadele ediyor. Orada şarkı türkü söyleyen çocuklar sıradan fakir ya da toplumun her düzeyinden gelen çocuklar mı yoksa belirli elit kesimin çocukları mı? Ayrıca mücadele eden diyorsunuz da ne tür bir mücadele? Mücadele kimlerle kimler arasında hangi boyutta oluyor? Afganistan'da Nato'ya, Irak'ta amerika'ya, Pakistan'da ayrılıkçı güçlere, Filistin'de İsrail'e karşı mı? Yok böyle değilse kimin yanında kime karşı?

Birilerinden duyma, görülmemiş,duyulmamış fedekarlıklar ve toprağından kökeninden kopmuş bir kimsenin peşinden gidip güzel insan felan filan......vb

Hocam bu ülkenin hangi büyüğü zor zamanda bırakıp gitmiş buralardan hapse girme korkusuyla..........Dışarıdaki Türk okullarında okuyan öğrenciler elit kesimin çocuklarıymış.

Şahsen ben başka bir insanın olimpiyat adına Milli Marşımızı okumasına razı olamam.

Jan Valjan
09-06-09, 17:02

"O zor şartlar altında Mücadele" yanılmıyorsam bu çocuklardan bir tanesi cumhurbaşkanının kızıydı. Cumhurbaşkanının kızı da mı zor şartlarda mücadele ediyor. Orada şarkı türkü söyleyen çocuklar sıradan fakir ya da toplumun her düzeyinden gelen çocuklar mı yoksa belirli elit kesimin çocukları mı?
Ayrıca mücadele eden diyorsunuz da ne tür bir mücadele? Mücadele kimlerle kimler arasında hangi boyutta oluyor? Afganistan'da Nato'ya, Irak'ta amerika'ya, Pakistan'da ayrılıkçı güçlere, Filistin'de İsrail'e karşı mı? Yok böyle değilse kimin yanında kime karşı?

Düşüncelerimiz farlı o zaman Syn.Veys...

Bırakınızda kendi bildiğim doğrularıma inanayım...

Bu konuyu tartışmaya kalkarsak uzar gider ve en sonunda nasılsa bu konu kilitlenecek ya da kapatılacak.Bence hiç başlamaya değmez...

pL@NEt
09-06-09, 17:52
Bu ülkenin insanından zekat,fitre, yardım ve benzeri nedenlerle ayni veya nakdi yardım toplayacaksınız sonra gidip Hristiyan topraklarında çocuk okutup Türkçe şarkı türkü öğret ondan sonra Osmanlı Akıncılarına benzet yok kardeşim olmaz öyle şey.

Hangi devirde Osmanlı akıncıları fasıllarla, türkülerle ve osmanlıcayı öğreterek dönmüşlerdi...:mad:

Azimli
09-06-09, 18:07
Zor şartlar altında hizmette hizmet değip koşanların gerçek vatanseverler olduğunu düşünüyor ve hepsine başarılar diliyorum.

Timsah
09-06-09, 19:52

Nobel veresim geldi bu muhteşem sözlere. Aydın insan bir başka oluyor gerçekten. Gerçi başka bir milletten olan herhangi bir kardeşimize bunun onda biri cürmünde laf edilse "yallah" çekiyorduk ya; neyse...

youastral
09-06-09, 20:01
Bu ülkenin insanından zekat,fitre, yardım ve benzeri nedenlerle ayni veya nakdi yardım toplayacaksınız sonra gidip Hristiyan topraklarında çocuk okutup Türkçe şarkı türkü öğret ondan sonra Osmanlı Akıncılarına benzet yok kardeşim olmaz öyle şey.

Hangi devirde Osmanlı akıncıları fasıllarla, türkülerle ve osmanlıcayı öğreterek dönmüşlerdi...:mad:

Hocam sadece şarkı türkü mü öğretiyorlar ben bu adamları desteklemiyorum ama hani var mı Türkçe'nin dışarıda bu kadar yaygın olmasını sağlayan başka dernek?Bunun dışında söylediğiniz her şeye katılıyorum ama doğruya doğru yanlışa yanlış demeliyiz!

altruist
09-06-09, 20:27
Kimbilir...

Bence cevabını bildiğiniz soruları sormayın...nacizane önerim..:)
İyi hoş önermişsiniz de gerçekten kimi kastettiğini bilmiyorum. Yoksa boşu boşuna niçin mesaj atayım, kime ne fayda? Siz biliyorsanız öneri vereceğinize söyleseydiniz de öğreneydik bilmeyenlerle. :)

Not: Gerçeği bilmeden öneri vermeyin. Bu da benim naçizane önerim. :smiley8:

U-not
09-06-09, 20:50
oleyy olye ne mutlu bize... kongolu kardeşlerim istiklal marşını okumuşlar... bak bak bak birde ezbere... kağıttan falan değil ha, karşılarında da yazmıyordu... vay anasını nerelere gelmişiz...

(!)

yahu istiklal marşı bu, bunu içten inanarak okumak lazım, yarışmalarda gösterilerde GÖSTERİ olsun diye değil...
hiç onurlanmadım, hiçte gurur duymadım...
''ne güzel okumuş'' diyenler de ne garip, yahu onu her sabah okulda pazartesi pazartesi okutuyorlar diye kızanlar var... bir Kongolu okudu diye neden seviniyorsun? adam anlamıyor ki okusa ney okumasa ney...