PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2008-2009 8. sınıf SBS soru ve cevapları

Sayfa : [1] 2

deepbreath
06-06-09, 16:56
2008-2009 8. sınıf SBS soru ve cevapları MEB in sitesinde yayınlandı.İşte size linkler:

http://egitek.meb.gov.tr/index.asp

http://www.rapidshare.com/files/241431483/8SINIF_A-2008-2009_sbs.pdf.html

http://www.speedyshare.com/352813350.html

http://www.zshare.net/download/61016754d53933b9/

http://www.4shared.com/file/110216413/ddecab8d/8SINIF_A-2008-2009_sbs.html

esomania441
06-06-09, 17:23
cümleten geçmiş olsun sbs'ci gençlere.Bir sınavın daha yükünü attık şükürki...

paidmydues33
06-06-09, 18:36
hepsine geçmiş olsun gerçekten... darısı sınavlarını bekleyen diğer arkadaşlar için... cümleten başarılar herkese ...

TheBest90
06-06-09, 19:21
darısı haftaya girecek olan öğrenciler için

ve yarın girecek olan öğrenciler için onları da tamamen unutmuşum pardon:p

crazy cemil
06-06-09, 19:48
darısı haftaya girecek olan öğrenciler için

ve yarın girecek olan öğrenciler için onları da tamamen unutmuşum pardon:p

Hocam sizinkiler ingilizceyi nasıl yapmış :D:D:D ???

TheBest90
06-06-09, 19:49
çok kolaymış öyle dediler matematik zormuş

D'Elormie
06-06-09, 21:34
Çok şükür, görünürde 3 tane ful çeken öğrencimiz var. :)

youastral
06-06-09, 21:37
Allah yardım etsin hem onlara hem bize .....:(

Alime
06-06-09, 21:46
Arkadaşlar, sınavın müfredata uygun ve kolay olduğunu düşünüyorum fakat sınavda görevliydim ve bazı öğrencilerin İngilizce sorularını yapmaya zamanları kalmadığını gözlemledim:(( Bazıları da çok acele yaptılar.
Dersimizin kitapçığın sonunda yer alması bence büyük bir dezavantaj! İngilizce'ye gelene kadar çocukların kafaları şişiyor, bu yüzden de yapabilecekleri soruları kaçırıyorlar.

paidmydues33
06-06-09, 22:51
Arkadaşlar, sınavın müfredata uygun ve kolay olduğunu düşünüyorum fakat sınavda görevliydim ve bazı öğrencilerin İngilizce sorularını yapmaya zamanları kalmadığını gözlemledim:(( Bazıları da çok acele yaptılar.
Dersimizin kitapçığın sonunda yer alması bence büyük bir dezavantaj! İngilizce'ye gelene kadar çocukların kafaları şişiyor, bu yüzden de yapabilecekleri soruları kaçırıyorlar.

valla hocam kardeşim girdi sınava matematiğe 45 dakika ayırdım diyor ama baya bi yanlış yapmış... ingilizceden de 2 yanlış yapmış... Abi artık beynim yoruldu ingilizceye gelince diyor...

Mediha
06-06-09, 23:51
Evet Alimeciğim ben de aynı şeyleri gözlemledim, o kadar uzun paragraflardan sonra çocukların resmen beyni afallamış olmalı ki hatta biri biz bunlardan hangisini cevaplayacağız diye sordu(almanca-fransızca-ingilizce...diye ayrılmıştı ya, halbuki yabancı dilleri ingilizce)

Son bölümde olması hakikaten dezavantaj. Benim bu yıl 8. sınıfım yoktu ama anladığım kadarıyla kelime de bilmek gerekiyor. Sınava girenler için hayırlısı olur umarım.

let me love you
06-06-09, 23:54
Kardeşim de girdi bugün. O da kıl payı yetiştirmiş boşlarına bakmaya zamanı yetmemiş. Matematik zorlayıcıymış hakkaten.

let me love you
06-06-09, 23:55
bende baktım ingilizce sorularına..orta okuldaki ingilizce derslerimi hatırlıyomda ozaman olsa bu sbs nerde 10 d üstüne çıkmak...gerçekten biraz kelime bilmek gerekiyor..

Aslında sbs deki ingilizceleri yds formatı gibi yapmaya çalışıyorlar sanırım. bknz: paragraf:p

let me love you
07-06-09, 00:01
valla orasını bilmem ama orta okulda ingilizce derslerini hatırlıyom gramerde bir konuyu 2-3 ay işlerdik..düzgün ingilizce dersi gördüğümü bilmem bu yeni nesil taa orta okul sıralarında sınav moduna girmişler helal olsun valla :) ben top oynardım o zaman sadece :smiley4:

Benim de demek istediğim buydu işte. Zorluyorlar çocukları artık. Öss'nin 1. bölümüne de koysalar şu ingilizceyi de eşitlik sağlansa diğer bölümlerle aramızda:)

Hubub
07-06-09, 00:09
Bugün sınava giren tüm sekizinci sınıf öğrencilerimize geçmiş olsun dilerim.Kuzenim de girdi sınava iki ingilizce,iki de matematikten yanlışı çıktı.Ve daha sonra dan ingilizce sorularına baktığımızda aslında iki soruyu da yapabileceğini anladık.Hayırlısı buymuş.7 ve 6.sınıf öğrencilerimize de şimdiden başarılar dilerim.:):)

TheBest90
07-06-09, 10:20

evet hocam benim öğrencilerimde denemeler de sonda olduğu için ingilizceyi yetiştiremiyordu bu sefer en önce ingilizce yapın dedim yapmışlar çok şükür çok fazla ful var ALLAH yüzümü kara çıkartmadı çok şükür darısı bugün kü öğrencilerime hepsine ben de yüksek başarılar diliyorum:p

Veys
07-06-09, 10:50
SBS sınavına öğrenci hazırlayan öğretmen arkadaşlar çocuklarının ortalama kaç hatalarının olduğunu tespit edebilirler mi? Gerekirse ayrı bir thread'de anket olarak açılabilir.
Ben şimdi sorulara baktım. Sorular orta 3 için oldukça zor. Özel okul öğrencileri veya özel ders alanlar belki yapabilirler ama anadolu'nun ortalama okullarında okuyan çocukların yapabileceğini sanmıyorum.

la casasse !
07-06-09, 11:32
Bu kadar zor beklemiyordum. İngilizceden bir yanlışım çıktı, ikilemde kaldıklarımı Fransızcadan yapmaya çalıştım. Türkçe fenâca zordu, çok seçici ve uzun sorulardı. Matematikte çok yol değiştiriciler ve garip sorular vardı. Fen ilk kez bu kadar kolaydı, İnkılâp Tarihi ise iki soru hâricinde kolaydı. İki soru da çok garip, sanki Sakarya Zaferi kelimesinden Türklerin Fransızları yendiği anlaşılmıyormuş gibi. :(

crazy cemil
07-06-09, 11:58
Tanıdığım kişilere İngilizce netlerini sordum.Çok zordu Cemil abi dediler.Gerçekten de bazı kelimeler seviye üstüydü.İnşallah haklarında hayırlısı olur.:)

ahmetwrt
07-06-09, 12:39
valla kolaydı diyenlere helal olsun.
öğrencilerimin seviyesini düşündüğümde en fazla yapan 7-8 yapar gibime geliyor o da 2-3 kişi. yarın bi sorayım.
Bu sorularda türkiye ortalamasının ise oldukça düşük olacağını düşünüyorum.
Veys hocanın dediği gibi, şehir ile kır arasında dağlar kadar fark var.
sadece ing. değil, tüm derslerde. denemelerde en fazla yapan 1-2 kişi anca 50 net yapabiliyor.

crazy cemil
07-06-09, 15:00
7.sınıf SBS'sinde öğrenciler matematiğin zor olduğunu söylediler.İngilizce gayet kolaydı.

Sizler ne düşünüyorsunuz ? :)

easygoing
07-06-09, 15:24
7.sınıf SBS'sinde öğrenciler matematiğin zor olduğunu söylediler.İngilizce gayet kolaydı.

Sizler ne düşünüyorsunuz ? :)

valla benim kuzen girdi bugün o da mat zordu ing kolaydı diyo.Bilemiyorum ama bi girmek lazım :smiley8::smiley8:

Mediha
07-06-09, 17:02
Bir öğrencim (7.sınıf) 15 te 14 yapmış, çok iyi... yanlış olan sorusu üzerine yarın görüşeceğiz. Diğerlerinden henüz haberim yok :( Çatlıyorum ama. Falcılı soru pek iyi görünmüyor.

Alime
08-06-09, 23:04
Bence 8. sınıf soruları zordu ama müfredata uygundu, seviye yüksekti. Zaten 8. sınıflar bu senenin başında Spot on 8'i görünce şok olmuşlardı. Önce korktular fakat çok kaliteli kelimeler öğrendikleri kanısındayım bu yıl. 8 lerden sınavda en iyi olarak 1 yanlış yapan öğrencilerim var.

7. sınıf sorularına gelince, kolaydı. Açıkçası Türkiye genelinde 2 ayrı kitap olması( Spot on ve My English) beni korkutuyordu. Konular paralel olmasına karşılık kelimelerde farklılıklar vardı. Bizim kitabımız "My English" idi. Bu yüzden bazı ünitelerde diğer kitaptan da bazı şeyler vermek zorunda kaldım. Neyse ki korktuğum olmadı. 1 öğrencim full yapmış. 1 ve 2 yanlışı olanlar da var.

6. sınıflarım ne yapacak bakalım? Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum...

youastral
09-06-09, 19:39
İngilizce soruları bence kolaydı tam öğrencilerin seviyesine göre olduğunu düşünüyorum!

cooldream
10-06-09, 01:24
15. sorudaki bilgisyarı kim çaldı sorusuna çoğu öğrencim A şıkkını işaretledi. bence sorunun soruluşunda bir eksiklik var .. kim çaldı yerine kimden şüpheleniyorsun denseydi daha uygun olurdu veya bunun yerine A şıkkındaki saçma resmi koymamaları gerekiyordu. 15 yaşındki öğrenci paragrafı anlıyor. "Birisi dün cumhhuriyet ilköğretimden bir bilgisayar çaldı.polis olay yerinde bazı ayak izleri gördü.Hırsız spor ayakabı giyiyordu.Hatta onlar sihay bir boya kalemi buldu. Sence bilgisyarı kim çaldı." ve A şıkkında kucağında bilgisayar olan bir adam ve D şııkında spor ayakkabılı resim çizen bir adam. her ikisi de olur. burda son soru şu şekilde olmalıydı. Who do you think suspected? net olurdu o zaman.. BİLMEM BENİMLE AYNI FİKİRDE OLAN VARMI?

RescueMé
12-06-09, 14:08
ben 7.sınıfa qıdıorm 1-dıosunuz kı ınq en sonda we bunun ıcın sona qeLdıkLerınde kafaLarı yoruluor we yapabıLecekLerı soruLarı bıLe yapamıoRLar (!) bu kadar komık oLmayın onlara ınqılızceıı sona bırakma qıbı bı zorunluluk werılmıor ıstedıkLerındn basLıaBıLırler we nıe onların yoruluo da bnm yorulmuo cunqu yapamayanın bahanesı bunlar bende ınqı son olarak yaptım we fLL du soruLarda qayet acık we nettı..(KoLejede qıtmıorm yanı koleje gıtmeende rahatca yapabıLır ) ama bu donem ınq ort brs dusuk qeldı qecen senelere qore :) 99

LITHIUMM
12-06-09, 20:43
BENİM 8-7-6 sınıfa giden özel ders ögrencilerim war.. en umutlu oldugum ögrencim 8. sınıfa gidiyordu ve genelde full yapardı sınaflarda ingilizceyi ama sbs de 2 yalnıs yapmıs sınavın aslında seviyesine göre oldugunu SPOT ON kitabına uygun oldugunu söyledi. 7. sınıf a giden ögrencilerim ise kolay sorulardı dediler bakalım 6. sınıf soruları nasıl olacak acıkcası ben cok zor olacagını düşünmüyorum ...yeterki dikkatli okusunlar .. ingilizce en sonda oldugu için yorulduklarından dikkat sorunu yasamazlar umarım..

Tujimela
13-06-09, 16:16
Lise 1`i yeni bitirmiş bir öğrenci olarak soruları azönce indirdim ve bence gayet kolaymış... Sadece 8.sorudaki tactful ve punctual kelimelerinin anlamlarını bilememiş olabilirler... Onun haricinde soruların zoruluk seviyesi orta ve kolay anlaşılabilir bence.

TheBest90
14-06-09, 10:03
BENİM 8-7-6 sınıfa giden özel ders ögrencilerim war.. en umutlu oldugum ögrencim 8. sınıfa gidiyordu ve genelde full yapardı sınaflarda ingilizceyi ama sbs de 2 yalnıs yapmıs sınavın aslında seviyesine göre oldugunu SPOT ON kitabına uygun oldugunu söyledi. 7. sınıf a giden ögrencilerim ise kolay sorulardı dediler bakalım 6. sınıf soruları nasıl olacak acıkcası ben cok zor olacagını düşünmüyorum ...yeterki dikkatli okusunlar .. ingilizce en sonda oldugu için yorulduklarından dikkat sorunu yasamazlar umarım..

hocam ben öğrencilerime en iyi bildiğiniz konudan başlayın dedim onlar da en iyi bildiğimiz ingilizce dediler o zaman ingilizceden başlayın dedim çok şükür 8, 7 ve 6.sınıflar full çekti
öğrenciler sona bırakırsa yanlışa düşerler haklısınız dikkat dağınıklığı yaşayabilir