PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : paragraf soruları

Marve
01-12-06, 22:59
ben paragraf sorularunı ÇÖZEMİYORUMMMM:Mad_anim: nasıl çalışmamı önerirsiniz

rafet tozoglu
01-12-06, 23:10
ben paragraf sorularunı ÇÖZEMİYORUMMMM:Mad_anim: nasıl çalışmamı önerirsiniz
Ben önce soruları okurum daha sonra paragrafa bakarım ve ilk 2 cümle ile son 2 cümleye bakarım 2 soruyu yapar daha sonra 3. soruyu aramaya başlarım.zaman kaybı olmuyor(bana göre).

ynoktaselim
01-12-06, 23:31
Bencede önce soruları okumak gerekir.Paragrafı okurken o zaman mesela cevabı hemen yakalayabiliyorsun.Ama paragraflar uzun geliyor dikkatim dağılıyor ve unutuyorum diyorsan bolca İngilizce kitab ve benzerlerini okumak çok yardımcı olacaktır...:icon_tup:

BBurak
01-12-06, 23:36
Ben önce soruları okurum daha sonra paragrafa bakarım ve ilk 2 cümle ile son 2 cümleye bakarım 2 soruyu yapar daha sonra 3. soruyu aramaya başlarım.zaman kaybı olmuyor(bana göre).

bence butununu kesinlikle okumaliyiz cikarim yapmamiz isteniyorsa bir kelimeden soru kacabilir

Veys
01-12-06, 23:51
Rafetin kast ettiği yarım okumak değil.
İlk adım: Soruları okuyup içinde paragrafın konusuna dair ipucu varsa o ipucu hakkında hali hazırda bildiğimiz şeyleri düşünmek bir nevi brainstorming.
ikinci adım: Eğer paragrafın içinde geçmesi muhtemel bir anahtar kelime, isim, zaman dilimi,süreç vb. birşey varsa onunların altını çizip paragraf içinde dikkat etmek.
Üçüncü adım: Paragrafın ilk cümlesini ve son cümlesini hızlıca okuyup birleştirmeye çalışmak. (şayet cümleler çok kısa ise iki cümle de okunabilir). Ve sonunda mümkün olduğunca paragrafın konusunu ve yazarın söylemek istediğini kavramaya çalışmak.
Dördüncü adım: Paragrafı hızlıca kelimelere ve ayrıntılara takılmadan soruya cevap bulmaya çalışarak, anahtar kelimelere dikkat ederek ve gerekirse altlarını çizerek okumak, Okurken ilk ve son cümleden çıkardığımız sonuç dahilinde fikir yürütmek.
Beşinci adım: Bu aşamalar sonunda elde edilemeyen spesifik bilgiler için anahtar kelimelerden yola çıkarak istenen özel bilgilere ulaşmaya çalışmak.

Paragrafı anlamak demek içindeki bilgileri ezberlemek veya akılda tutmak demek değildir. Tarih yazılısına çalışır gibi okumak veya böyle stres altında hissetmek kötü sonuç çıkaracaktır. Paragrafı elinizden alıp hadi çözün demeyecekler o yüzden sadece paragrafın konusuna ve yazarın iletmeye çalıştığı düşünceye odaklanın. Tüm detayları, tarihleri, örnekleri sallayın (sadece konu ne yönde destekliyor buna bakın)

PS: Rafet duygularına tercüman oldum sonradan tercüme parasını tahsil ederim. :) Aslında Rafet sadece bir özet geçti.

LOT
02-12-06, 00:41
Acaba arkadaşımız sadece paragrafları mı çözemiyor? Diğerlerini çözüp paragrafları çözemiyorsa, sebat etmesi gerekir, mutlaka ve mutlaka paragraflarıda çözer.. Paragraf için ne gerekmiyorki?

-Kelime bilgisi (tüm çeşitler)
-Gramer bilgisi(tüm konular)

-Şöyle paragrafı anlamayıp çözemeyenler var.. Bu da pişmeyi gerektirir;

Kendimden örnek verecek olursam, ben lise-2'de paragrafları yapamıyordum, denemelerde hep sonra bırakıyordum, çoğunu boş bırakıyordum; lise-3'de zorladım kendimi, denemelerde inan 10 tane doğru ancak yapabiliyordum; başarız oldum tabi ilk girişimde, zamanla paragraf kendi içinde halloldu.. 2006 yds paragraf sorularından sadece bir yanlışım çıkmıştı; 21 de 20, ne güzel..

Barakuda
02-12-06, 01:45
Writing derslerinde, yazarlık eğitiminde, paragrafların belli bir strateji takip ederek yazıldığını öğrettik ve bizlere de öyle öğretilegeldi

Örneğin ana fikir paragrafın ilk cümlesinde veya son cümlesinde olur vs gibi.
Bu bir dereceye kadar YDS sınavlarında geçerli olabilir. Fakat UDS ve KPDS sınavlarında bizlere öğretilen ve halen de test kitaplarında kullanılan sistematik paragraf analizi maalesef KPDS ve UDS sınavlarındaki paragraflarda işe yaramıyor. Çünkü paragraf metinleri bir yazarın oturup da ana fikri şuraya serpiştireyim, giriş gelişme bölümünü şöyle yazayım diyerek hazırlanmış okuma parçaları değil. Hepsi internette yer alan dergi, araştırma yazısı, makale vs..gibi orjinal metinlerden rasgele alınan metinler. Bir kurgusu ve standart bir paragraf düzeni yok. Hatta çoğu zaman bir makalenin başından ortasından ve sonundan parçaları kesip tek bir paragraf olarak yamama usülüyle yeni ve bozuk bir metin çıkardıkları da seyrek de olsa oluyor.İşte bu yüzden standart paragraf analiz yöntemleri çoğunda işe yaramıyor.

Arkadaşlar ne der bilemiyorum ama benim gözlemim, paragraf sorularında , paragrafta geçen bir cümlenin yeniden başka bir şekilde, aynı veya yakın anlamlara gelecek şekilde "restatement" olarak soru köküne ve seçeneklere serpiştirilmesi yönünde olmuştur. Yani paragrafta geçen ifadeyi sağ elimle sol kulağımı gösterir gibi sorsaydım, vatandaş kulağını değil de burnunu mu gösterdi? derdindeler.

Test-makerlar, müsabıkların yaşamın her hangi bir alanında karşılaştıkları "sosyal bilimler, edebiyat, tarih ekonomi" gibi alanlarla sınırlandırılmış metinlerden ne anlıyorlar onu test ediyorlar. Metin düzeni yanlış da olsa bu onların umurunda değil. Aslında bu tür soru sorma yöntemine eskiden çok karşıydım fakat zamanla inceleye inceleye neden bu şekilde sorduklarını anladım. Hak da verdim. Müsabık doğal ingilizce atmosferine kendisini ne kadar maruz bırakmış? bilmek istiyorlar. Doğru da!?

Siz bol bol makale okuyun ve metni iyi algılamanıza yardımcı olacak, gramatik tüm cümle yapılarını halledin. Gerisi gelir.

LEE 20
02-12-06, 03:28
Aslında dikkatli okumayı gerektiriyor, eğer kelime eksiğiniz yoksa dikkatlice okuyup paragrafta verilmek istenen düşünceyi bulunca gerisi geliyor, zaten yds'de de fazla zor olmuyor paragraf soruları :)

İngilizce kitaplar, dergiler, internetten haberler vs. okumalısın, bu benim paragraf sorularını çözebilmemde büyük rol oynadı

SLH08
02-12-06, 09:23
Ben paragraf konusunda bir çalışma yaptım.Şöyle birşey denedim.

Ön hazırlık:

Bol bol kitap oku.
Kelime bilgini geliştir
Paragrafı okumaya başlamadan önce "ayy çok uzun" deme.
Paragraf soruları sınavda kafanın çok yorgun olmayacağı bir zamanda yap.

Sorunun çözülmesi:

Soruyu okumaya başlayınca "bu cümle veya bilgi hakkında soru gelir" deyip o bölümün altını çizmen sana

1.Dönüp araştırıp zaman kaybetmeni engeller
2.Dönüp araştırıp bulamayıp moralini bozmanı engeller

Paragrafı bütün olarak anlamadıktan sonra soruyu çözmek zor.
Sorulardaki "We understand" gibi kalıplar bize yardımcıdır.
"Aaa doğru cevap A deyip geçme" diğerlerinede göz at

Başarılar...

Veys
02-12-06, 11:33
Writing derslerinde, yazarlık eğitiminde, paragrafların belli bir strateji takip ederek yazıldığını öğrettik ve bizlere de öyle öğretilegeldi

Örneğin ana fikir paragrafın ilk cümlesinde veya son cümlesinde olur vs gibi.
Bu bir dereceye kadar YDS sınavlarında geçerli olabilir. Fakat UDS ve KPDS sınavlarında bizlere öğretilen ve halen de test kitaplarında kullanılan sistematik paragraf analizi maalesef KPDS ve UDS sınavlarındaki paragraflarda işe yaramıyor.

Hocam yukarıda bahsettiğim paragrafın ilk cümlesini ve son cümlesini okuma olayı Topic sentence ilk cümlede main idea son cümlede mantığı ile öğrencilerimden istediğim bir çalışma değil. Paragraf konusuna ilk el attığım zaman bizim eğitim sisteminde yazma derslerinde verilen komik üç kelimeyi eleştirerek başlarım: Giriş, gelişme, sonuç; hadi çocuklar bana böyle bir kompozisyon yazın! o kadar kolaydı (!).

İlk cümle ve son cümleyi okumayı bir pre-reading aktivetesi olarak düşünebilirsiniz. Normal şartlar altında okuma becerisi çok iyi olan bir insan bile paragrafın ortalarına kadar paragrafın konusunu anlamaya çalışır. Bahsettiğim sistem uygulanırsa daha paragrafı okumaya başladığınızda zaten konuyu bilerek, zihninizi ona hazırlayarak okumuş olursunuz.
Bir de zaten sınavda o sıraya oturuncaya kadar birçok reading çalışması yapıldığı, sınavda çıkabilecek hemen her konuda birşeyler yalandığı göz önünde bulundurulursa "ya ben zaten bunu daha önce okumuştum" sevinciyle daha iyi sonuç alınır diye düşünüyorum.

Veys
03-12-06, 11:43
komik üç kelimeyi eleştirerek başlarım: Giriş, gelişme, sonuç; hadi çocuklar bana böyle bir kompozisyon yazın! o kadar kolaydı (!).

Arkadaşlar şimdi yazdığım mesajı tekrar okudum ve fazla iğneleyici buldum. Alıntı yaptığım kısımdan niyetim türkçe öğretmenlerimizle alay etmek değil daha çok türkçede essay yazmaya yönelik doğru dürüst bir çalışma yapılmamış olmasını eleştirmektir. Üniversite birde iken paragraph development kitabını türkçeye çevirmeyi düşünmüştüm. Aslında böyle bir çalışmaya oldukça ihtiyacımız var. Sadece sağlıklı yazmak için değil aynı zamanda sağlıklı düşünmek için de.

MehmetMamger
03-12-06, 12:08
Arkadaşlar şimdi yazdığım mesajı tekrar okudum ve fazla iğneleyici buldum. Alıntı yaptığım kısımdan niyetim türkçe öğretmenlerimizle alay etmek değil daha çok türkçede essay yazmaya yönelik doğru dürüst bir çalışma yapılmamış olmasını eleştirmektir. Üniversite birde iken paragraph development kitabını türkçeye çevirmeyi düşünmüştüm. Aslında böyle bir çalışmaya oldukça ihtiyacımız var. Sadece sağlıklı yazmak için değil aynı zamanda sağlıklı düşünmek için de.
Gerçekten ün
versitede İngilizce eğitimi alanların okuduğu WRITING derslerinin mantığında bir şey Türkçe kompozisyon dersi olarak da düşünülmeli. Adamlar işe daha analitik yaklaşıyor ve yazı husunda ufuk açıyorlar.

PS: Sakın yanlış anlaşılmasın. Büyük yazar olabilmek için kitaptaki kurallara kat'i olarak bağlı olmak gerekmez kanımca. Belki de aksine bu kuralların dışında ama damakta tat bırakan bir şeyler yazarlığın yolunu açan şeylerdir. Ama tam da bu noktada, genellemeleri biliyor olmak ufuk üstüne ufuklar döşeyebilir.

Marve
09-12-06, 14:03
hepinize teşekkür ederim son bir haftadır düzenli olarak makaleler okuyorum ve paragraph çalışıyorum gerçekten de kendimde gelişmeler hissediyorum haziranda ful çıkarırım inşallah:corkysm60: herkese başarılar

igyavuz
09-12-06, 15:09
Degerli hocalarım bu paragraf sorularindan ben de inanılmaz müzdaribim.Sınavın geri kalanında basarı oranım %70 seviyesinde ama paragraf sorularında neredeyse %10 bu soruları çözmeye ne vaktim kalıyor nede anlamaya..Bu yüzden mayıs kpds sınavına şimdiden calısmaya basladım ve sadece reading yapmaya gayret gosteriyorum ve boylelikle ben farketmesemde okuma hizimin ve anlama kabiliyetimin gelişecegine inanıyor ve kendime sabır diliyorum:o

HakanOzbek
09-12-06, 15:18
Degerli hocalarım bu paragraf sorularindan ben de inanılmaz müzdaribim.Sınavın geri kalanında basarı oranım %70 seviyesinde ama paragraf sorularında neredeyse %10 bu soruları çözmeye ne vaktim kalıyor nede anlamaya..Bu yüzden mayıs kpds sınavına şimdiden calısmaya basladım ve sadece reading yapmaya gayret gosteriyorum ve boylelikle ben farketmesemde okuma hizimin ve anlama kabiliyetimin gelişecegine inanıyor ve kendime sabır diliyorum:o
Evet Gökhan. Paragraflara yönelik olarak yapacağın en iyi hazırlık çalışması bol bol okumaktır. Sabırlar...:icon_wave:

daysleeper
11-02-07, 18:53
ben lise 2 öğrencisiyim,
paragraf sorularında eğer bilgi soruluyorsa ya da anafikir soruluyorsa,bu tip soruları yapabiliyorum.
ama els nin denemelerindeki paragraf soruları "we can conclude from the passage that..." şeklinde olduğu için işler benim için zorlaşıyor.
ayrıca els denemelerinden 80 net civarı çıkarabiliyorum ama yanlışların çoğu paragraftan gidiyor !
aslında paragrafları da genel olarak anlıyorum..ama yorum sorularında strese giriyorum..sonuç olarak paragraf soruları benim hem moralimi hem netlerimi olumsuz yönde etkiliyor.
durumum normal midir?

:(

Yahya Hoca
11-02-07, 22:20
ben lise 2 öğrencisiyim,
paragraf sorularında eğer bilgi soruluyorsa ya da anafikir soruluyorsa,bu tip soruları yapabiliyorum.
ama els nin denemelerindeki paragraf soruları "we can conclude from the passage that..." şeklinde olduğu için işler benim için zorlaşıyor.
ayrıca els denemelerinden 80 net civarı çıkarabiliyorum ama yanlışların çoğu paragraftan gidiyor !
aslında paragrafları da genel olarak anlıyorum..ama yorum sorularında strese giriyorum..sonuç olarak paragraf soruları benim hem moralimi hem netlerimi olumsuz yönde etkiliyor.
durumum normal midir?

ELS ten 80 civarı net çıkarıyorsan, bence durumun iyi.

"we can conclude..." ile başlayan soruların diğer sorulardan pek farkı olduğunu sanmıyorum.

Bu tip soruların tek dezavantajı paragrafın herhangi bir yerinden soruluyor olması ya da paragrafın tamamını soruyor olması.Fakat paragrafı az çok anlamışsan bu tip sorular da pek sorun olmaz.

Veys
12-02-07, 01:00
ben lise 2 öğrencisiyim,
durumum normal midir?

ELS hangi yıl dergilerini çözüyorsun? 2004 ise üzülmene gerek yok onlarda ben de çok zorlanıyorum. :) Sana tavsiyem 2000-2006 YDS paragraflarını iyi incelemen. Göreceksin ki paragraf soruları YDSde aslında çok kolay. ELS paragrafları ile kıyas edilemeyecek kadar kolay. Geçen yıl paragraf soruları diye sürekli mızmızlanıp ağlayan bir öğrencim YDS sınavında 30. sorudan sonrasında hiç hata yapmadı. Ama ilk 30 soruda 16 hata yaptı. Rahatla herşey yolunda. :)

daysleeper
13-02-07, 21:16
2006-2007 ,yani bu senenin dergilerini çözüyorum.
yds sorularının daha da basit olduğunun farkındayım aslında.tek tesellim de o zaten :) ama paragrafların üzerine daha çok eyiliyorum artık.
ama en son sınavımda (yine els) 5 yanlış çıktı paragraflardan...

iyi olacaktır umarım !

Veys
13-02-07, 21:21
2006-2007 ,yani bu senenin dergilerini çözüyorum.
yds sorularının daha da basit olduğunun farkındayım aslında.tek tesellim de o zaten :) ama paragrafların üzerine daha çok eyiliyorum artık.
ama en son sınavımda (yine els) 5 yanlış çıktı paragraflardan...

iyi olacaktır umarım !

Merak etme olur. Azmin elinden paragraf mı kurtulur. ;)