PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : en gelişmiş dil hangisidir

Sayfa : [1] 2

acitmiyicam
23-05-09, 16:32
düşünceleri daha ayrıntılı anlatabildigimiz dil.

matematikten sonra:)

a.k.s
23-05-09, 16:38
En iyi bildiğin dildir. :)

acitmiyicam
23-05-09, 16:48
En iyi bildiğin dildir. :)

hepsini iyi düzeyde bildigini varsayarsak hangisi peki.

japetos
23-05-09, 16:50
Almanca en gelişmiş dildir...

Ortak
23-05-09, 16:55
düşünceleri daha ayrıntılı anlatabildigimiz dil.

matematikten sonra:)

O halde matematiğe en yakın dil en gelişmiş dildir diyebiliriz. Türkçe matematiğe en yakın dillerden biridir. Ancak dil değil, toplum ve insanlar çok ileri olmadığından dil de aksi yönde gidebilir. Yine de Türkçe'nin hakkını yemememiz lazım.

Elbette her dilin kendine özgü bir zenginliği vardır.. Hepsi de ayrı ayrı değerlidir.

kimbuyakisikli
23-05-09, 16:57
Arapça olduğunu okumuştum bir yerde, detaylı bir bilgim yok ama.

a.k.s
23-05-09, 17:02

Bizim bir hocamız da öyle derdi(Bir araştırmadan bahsederek). Arapçadan sonra da Türkçe geliyor derdi.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:02
Peki, insan toplulukları ile sınırlı soruyorum, dünyadaki en gelişmemiş dil hangisidir acaba?

Ortak
23-05-09, 17:05

Bizim bir hocamız da öyle derdi(Bir araştırmadan bahsederek). Arapçadan sonra da Türkçe geliyor derdi.

Evet ben de Arapça'nın çok üretken bir dil olduğunu duydum. Türkçe ile mukayesesini çok iyi yapamam. Arapça sadece sondan değil, kelime başından da türüyor diye biliyorum. Tabii bilen birileri olayı daha iyi özetler.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:07

Üçüncü sıradaki dili çok merak ettim şimdi.

ahmetwrt
23-05-09, 17:07
aslında bu konu gelişmiş sıfatından ne kastettiğimiz ile ilgili.
her toplumun dili çevresi ile etkileşim içinde olduğu için o şartlara, o topluma, o çevreye en uygun dildir.
ingilizce eskimolar arasında sökmez, fransızca brezilya ormanlarında tırtlar, türkçe arabistanda yetmez....

acitmiyicam
23-05-09, 17:09
Peki, insan toplulukları ile sınırlı soruyorum, dünyadaki en gelişmemiş dil hangisidir acaba?
afrikaca olabilirmi.:D

Ortak
23-05-09, 17:10
her toplumun dili çevresi ile etkileşim içinde olduğu için o şartlara, o topluma, o çevreye en uygun dildir.
ingilizce eskimolar arasında sökmez, fransızca brezilya ormanlarında tırtlar, türkçe arabistanda yetmez....

ama matematik her yerde yetiyor diyebiliriz değil mi? :P

ahmetwrt
23-05-09, 17:11
ihtiyaca bağlı, matematiğe ihtiyacım yoksa bana hiçbirşey ifade etmez.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:12
afrikaca olabilirmi.:D

Hiç böyle bir dil işitmemiştim; dolayısıyla görüş belirtemeyeceğim.

acitmiyicam
23-05-09, 17:12

teknoloji gelişmese katılırdım ama artık insan ne kadar dogayla etkileşim halindeki.

Ortak
23-05-09, 17:13
ihtiyaca bağlı, matematiğe ihtiyacım yoksa bana hiçbirşey ifade etmez.

Muhakkak ki her uygarlığın matematiğe ihtiyacı vardır. Tarihte de gelişmiş uygarlıkların hepsi matematiğe ciddi önem vermişlerdir. :)

Amacım görüşünüze farklı bir boyut getirmekti malum ilk yorumunuza katıldığımı da belirtmek isterim.

ahmetwrt
23-05-09, 17:15
her an.
dediğimi şu şekilde açayım. new yorkta lüks bir semtte yaşayanla istanbulda lüks semtte yaşayan vatandaş için sadece kelimeler farklı. çünkü tarzları aynı, hemen hemen hayatları aynı, tek farkeden kelimeler, hatta çoğu kelime zaten istanbuldakine de geçiyor.
ama aynı şeyi çin köylüsü, afrika köylüsü, türk köylüsü için söyleyemeyiz.
onlar halen doğa ile etkileşim içinde, halk kültürleri, gelenekeleri, inançları farklı ve dilleri de farklı.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:16
ama matematik her yerde yetiyor diyebiliriz değil mi? :P

"Dil" kavramını, insan topluluklarının çeşitli konuşma dilleriyle sınırlı mı, yoksa insanın "iletişim dizgeleri" anlşamında mı tartışacağız, ona karar vermek gerekli.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:19
her an.
dediğimi şu şekilde açayım. new yorkta lüks bir semtte yaşayanla istanbulda lüks semtte yaşayan vatandaş için sadece kelimeler farklı. çünkü tarzları aynı, hemen hemen hayatları aynı, tek farkeden kelimeler, hatta çoğu kelime zaten istanbuldakine de geçiyor.
ama aynı şeyi çin köylüsü, afrika köylüsü, türk köylüsü için söyleyemeyiz.
onlar halen doğa ile etkileşim içinde, halk kültürleri, gelenekeleri, inançları farklı ve dilleri de farklı.

Dilleri kendi içinde bir sistem açısından mı yoksa kullananların dil becerileri açısından mı tartışacağız.

Örneğin, Bir dil olarak Türkçe'yi diğerlerinden daha alt (veya daha üst) düzeye yerleştirenlere güler geçerim; ama kullananların dil becerileri, açısından acınacak halde olduğumuz su götürmez.

Ortak
23-05-09, 17:20
"Dil" kavramını, insan topluluklarının çeşitli konuşma dilleriyle sınırlı mı, yoksa insanın "iletişim dizgeleri" anlşamında mı tartışacağız, ona karar vermek gerekli.

Konuşma dilleri kendilerinden daha büyük bir 'iletişim dizgesinin' parçası değil midir hocam?

acitmiyicam
23-05-09, 17:23
esperanto olabilr mi aceba dilin kendisi yapay zaten böylelikle dogal dillerin zayıf yönleri giderilmiş olabilir.

Harun Hoca
23-05-09, 17:24
En gelişmiş dil İngilizce dir (çünkü dünyanın her yanındaki dilden birşeyler almıştır ve üzerinde en çok araştırma/yayın yapılan dildir).

ahmetwrt
23-05-09, 17:25
Dilleri kendi içinde bir sistem açısından mı yoksa kullananların dil becerileri açısından mı tartışacağız.

Örneğin, Bir dil olarak Türkçe'yi diğerlerinden daha alt (veya daha üst) düzeye yerleştirenlere güler geçerim; ama kullananların dil becerileri, açısından acınacak halde olduğumuz su götürmez.

evet hocam yani şu dil şu dilden üstündür diye birşey olamaz.
bu göz kulaktan üstündür demeye benzer, gözün işlevi başka, kulağınki başka çünkü.
evet, göz kulaktan önemlidir, ama bu onu üstün yapmaz bence. çünkü karanlık gecede göz değil kulak lazım, dokunma lazım.
beceri kısmına gelince, hangi dil olursa olsun, iyi kullanılamadığında bir anlamı yoktur. günde 50 kelimeyle konuşuyorsan bu 50 kelimenin hangi dilde olduğunun ne önemi var?

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:45
Konuşma dilleri kendilerinden daha büyük bir 'iletişim dizgesinin' parçası değil midir hocam?

Benim bakış açımdan, konuşma dili, insanların çeşitli iletişim dizgelerinden birisidir.

Muhteşemdir, o başka.

Ne var ki, bu dizgelerden herbirisi de zaten kendi egemenlik alanında rakip tanımaz.

Yalçın İzbul
23-05-09, 17:54
En gelişmiş dil İngilizce dir (çünkü dünyanın her yanındaki dilden birşeyler almıştır ve üzerinde en çok araştırma/yayın yapılan dildir).

Bir sistem olarak mı ele alıyorsunuz, yoksa sözcük haznesinin zengin olmasını mı?

Kavramlar haznesinin çok dolu olması doğaldır, çünkü felsefeden edebiyata, teknolojiden seksolojiye zengin ve karmaşık bir uygarlığın dilidir.

Fakat, sözcük (kavramlar) sayısı yalnızca kültürün zenginliğini ve karmaşıklığını yansıtır. Dilin mevcut gücü veya üretkenlik gizilgücü (potansiyeli) hakkında birşey söylemez.

Yeryüzünde, değişen, gelişen, çoğalan kavramları ifade edebilme sistem gücünden yoksun bir dil yoktur. En "gelişmiş" toplumlardan en "ilkel" toplumlara kadar, butün diller sistem olarak aynı güce sahiptir..

ProblemSolver
23-05-09, 19:09

Hocam, eğer dilin gelişmişliğini konuşanlarının kendilerini ifade etmeleri açısından değerlendirirsek her dil aynıdır. Ancak, eğer belli standartlar koyup bunları karşılamaları açısından değerlendirirsek, her topluluğun yaşantısı farklı olduğundan ihtiyaçları farklı olacağından dilleri de farklıdır. Bu kısasa göre, benim aklıma Piraha dili geldi. Gelecek zaman ve geniş zaman ile bileşik kipleri bulunmayan, yalnızca bir, iki, ve üç sayılarının bulunduğu bir dil. Ancak, tabii ki Pirahaların ihtiyacı bunları ifade etmekten ibaret olduğundan bu dil de aynı derecede gelişmiştir, bana göre.

Peace.

Yalçın İzbul
23-05-09, 19:20
....... Piraha dili ........

Çok ilginç bir örnektir. Antropologların kafasını epeyce karıştırmıştır. Zamana farklı bir bakış açısı olmak bakımından kızılderili Hopi dili de klasik örneklerdendir.

ProblemSolver
23-05-09, 19:30
Bu arada, answers.com'da da konuyla ilgili bir madde (http://http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_most_advanced_spoken_language) bulunuyor. Ayrıca orada da bir tartışma (http://wiki.answers.com/Q/Discuss:What_is_the_most_advanced_spoken_language) yapılmış.

İntelligent
23-05-09, 20:29
Aralarında çok sıkı bağlar olmasa da Doğu Türkistan'dan Avrupa içlerine kadar 9 saatlik bir mesafede konuşulan ve en az 1200 yıllık yazılı bir tarihi olan Türkçe diyorum..