PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : artikel olayına devam

subetai
21-11-06, 03:32
İşte bende almanca yazıyorum buraya sabah uyandığınızda siteye girenler için kahve etkisi yaratacak birşey bu :D

Deklination der Substantive

İsmler almancada 4 halde bulunurlar. Yalın hal -i hali - e hali - de hali ve -in hali bu turçedeki gibi kelimenin sonunda yapılan oynamalarla değilde Artikellerin deiştirilmesiyle olur.

Nominativ yalın hal
Dativ -e hali
akkusativ -i hali
genetiv -in hali
(dativi akkusatıvden once yazdım çünüm alman dilbigisine gire cümle kurarken dativ hali akkusativ halden önce kullanmak zorundaymışız sebebi ne bende bilmiyorum ama öyle bize öyle öğretmişlerdi. Bilen biri varsa banada açıklarsa sevinirim.)

isimlerin önünde der die das artikellerinden başka ein eine dieser diese diesem dieses jener jene jenem jenes mein dein sein welcher welche welces gii birsürü tanımlılık daha var.

Nominativ

ALmancada bütün sözcükler sözlüklerde fala yalın artikelleriyle verilirler en kolayı bu oluyo bende tecrübelerimden biliyorum. :D

der mann ein mann die Frau eine Frau vs.

Dativ

Şİmdi artikelleri tekrar hatırlatmak gerekirse hem benim iinde iyi olur kopya çekcem yaa :)

der dem
die der
das dem
die den + n
(plr)

der Schüler dem schüler das Buch dem Buch die Frau der Frau
(plr) die Vaeter Den Vatern die Bilder den Bildern Die Katzen Den Katzen

Şimdi pluralda görüldüğü gibi sonu n ile bitmiosa bi n harfi yazıyoruz paşalar gibi.

Unbestimmte Artikellerde ise (ein eine kein keine dies jen) artikelin kedisinin sonuna bestimmte artikeldeki eki getiriyoruz
Söztemsil:)
ein Buch einem Buch Kein Buch keinem BUch

ANcak çoğul halde ein eine bulunamayacağından orada kelimenın sonuna n harfı eklenır buradan dativ olduğunu anlarız kein da ise durum daha farklı keinen halinegetirip eklenebiliyosa kelımenın sonuna n takısı eklenır.

Misal:

keine TÜR keine Türen keinen Türen
Kein Schneider Keine Schneider keinen Schneidern

ein Buch Bücher Büchern

Özel durum Gösterenler

der hali butun ısmın hallerınde cınslık yaparlar oldum olası die halını sevmısımdım zaten ber onlar pek bı femininum olyorlar :) nese der artikelınde e halını cekımlerken sonuna -n -en eklenirir.

Dativ hal cümle içinde her zaman için akkusativ halden önce kullanılır

İch leihe dem Freund ein Buch.

Bu ornektende anlaşılabıleceği nesne olarak kullanıldığından herhalde (bunu bılmıyorum bılen bır hoca bana anlatsın lutfeeeeeennnnnn)

Ich sende deinen Eltern eine Nachricht.
Er schreibt der Bruder keinen Brief.
Der lehrer diktiert den Schülern einen Satz.

Akkusativ

işte çıkıntı hal maskulinum gene Erol Taş edasıyla karşımızda.... Plural halde dahil olmak şartıyla hiç bir artikelde değişiklik olmamasına karşın ahada bu der yokmu der o işte den oluyor. Aten bütün olayda burada işte. Dativ de nası çekimleniyorsa aynı mantığı buradada kullanıyoruz.

Dativ halde olan der artikelinin n en eklerini alması buradada var tabiki.

Akkusativ halin çevrilmesi:

işte burası baya bi sakat. boyle cumlelerde ben çeviride iyice yanlışlık olmasın dıye neyi sorusunu yonelterek buluyorum eger yoksa cevıryı i halı olmadan yapıyorum eğer varsa i halıyle cevıyı yapıyorum. İşe yarıyor tavsıye ederim.

Wo lessen Sie die Briefe?
Ich lesse die Briefe zu Hause.

Ich brauce ein Visum.
Dann bringen Sie bitte den Pass morgen.
Verstehen sie den Satz? Doch, ich versthe den Satz.
İch unterschreibe keinen Vertag.

Örnekler pek olmadı yaaa.

Genetiv

artikeli der ve das olanlar des +(e)s ein da ise eines olur. artikeli die olanlar ise einer olur ve kelime sonuna bir harf almaz.

ein Vogel Eines Vogels
ein Buch eines Buches
ein Lehrer Eines Lehrers
Ein Heft eines Heftes

Tek hecelilerde kelienın sonuna -es çok hecelilerde ise -s ekleniyo.

eine vase einer vase
eine küche einer küche

Ozel isimlerin genetiv halı:
Mehmets ahmets vs.

İsim TAmlamalrı:
Almncada ısım tamlaması bızımkısınden ters oluyor adamın cantası demıyorlarda onlar cantası adamın dıyorlar.
SÖZmisal:

die Tasche des Mennes
die TAsche der Frau

İsim tamlamasının cümle içinde kullanılması:

isim tamlamsını nesne olarak kullanıldıgı zaman gerekli değişikliklere uğratılabilir. -e hali ve -i halınde kullanabılırız. bu durumda ılk kelımenın artıkelınınıde değıstırırız tabıkı.

Die Polizei sucht den Son der Frau.
Ich kaufe das Auto eines Arztes.
wir suchen die Bibliothek der Universtaet.
Die tochter des Nacbarn ist 18 Jahre alt.

Eksiklerimi düzeltirseniz sevinirim birde dativin akkusatıvden neden önce gelem zorunda olduğunu söylerseniz sevinirim. Biliyorum ama sebebini bilmiyorum :icon_tape:

SLH08
21-11-06, 16:38
Tesekkurler...İşime yarayacak kahrolası artikeller

subetai
21-11-06, 17:34
Hocalarım ve arkadaşlarım sordumda cevap alamadım tekrar sorayım dedim dativ hal cümle içinde akkusativ halden önce kullanılmak zorunda bunu biliyorum ama bunun sebebi ne acaba? Nesne olarak düşünülmesinden mi kaynaklaniyor acaba yoksa başka bir şey mi? Şimdiden teşşekkür ederim.

JeanPier
14-05-09, 13:37
Faydalı olmuş, tarz olarak sürükleyici, harf yutmaya dikkat...