PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkçe yazılmış İngilizce gramer kitabı

Scorpion
31-12-08, 12:12
Genel İngilizce anlamında düşündüğümüzde sizce Türk dilinde yazılmış en iyi İngilizce gramer kitabı hangisi?

rbbt62
31-12-08, 12:19
bence English grammar inside and out (ELS=English language studies)

gamze sila
31-12-08, 12:42
bence English grammar inside and out (ELS=English language studies)

Bence de bu kitap hatta o kadar ayrıntılı anlatyor ki bi süre sonra nerdeyim ben diyorsunuz :smiley1:lise 2 de öğretmenimizle az mı Nesibe hanımı aramaya çalışmıştık :)çok detaylı,hiçbir ayrıntıyı atlamadan anlatmışlar çok yararlı :smiley2:

semih_col_25
31-12-08, 12:59
yusuf buz english gramer adlı gramer kitabı kesinlikle tavsiye ederim konu türkçe olarak anlatılıyor ve ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor ayrıca verilen ingilizce örnekerinde türkçe açıklaması da veriliyor ve cümleyi tamamen anlayabiliyorsun :smiley2:

Nebukadnezar
31-12-08, 13:58
English Grammar Inside and Out adlı ELS kitabını tek geçerim... :) Bence rakibi yok...

mustafa18
31-12-08, 14:08
revealing advanced grammer da çok güzel bir kitaptır...

anatolia
31-12-08, 14:11
Yukarıdaki önerilere katılmakla birlikte Cesur ÖZTÜRK kitaplarının da ciddi bir ağırlığının olduğunu düşünüyorum.

mehmet_ceylanci
31-12-08, 14:12
işime yarayan (bana faydası dokunan) her kitabı alırım ve tavsiye ederim :)

Scorpion
31-12-08, 14:44
English Grammar Inside Out örnek cümlelerin anlamını vermiyor sanırım. Yani bazı cümleler hariç. Dil sınıfı öğrencileri için ideal ama dil sınıfında olmayan öğrenciler için örnek cümlelerin çevirisinin olması daha güzel olurdu.

rbbt62
31-12-08, 14:47
dil sınıfında olmayanlar için DİLKO 'nun grammar kitaplarını önerebilirim orada gennellikle yds de çıkmış soruları örnek olarak göstermiş hemde örneklerin Türkçe çevirileride mevcut.ama ELS 'nin yerini tutmaz bence.daha çok starter seviye gibi geldi bana birazda sınava yönelik pratik.:D

Seasoul
31-12-08, 16:12
Benim kendi hocamın bir kitabı var adı Analytical English ( Nüzhet Akın )şimdiye kadar elime aldığım en kaliteli grammar kitabı. Ayrıca bır bölümünde çeviri bilgileri de var. Grammer kurallarını matematiksel bir şekilde vermiş. Kesinlikle öneririm. Ayrıca yapılan karşılaştırmalarla iki dil arasındaki farkları da çok güzel gözlemleyebilrisiniz.

Analytical English (Doc. Dr. Nüzhet Akın )
Yapısal algılama ve çözümleme ilkelerine dayalıdır. Cümle yapılarını esas alır, ve bunları iki dilde karşılaştırarak özdeşleştirir. Görsel ve şematik algılama üzerine kuramlaştırmıştır. Tümdengelim metodunu kullanır. Fiil odaklıdır. Fiile doğru sorular sorularak yapı, düşünce, fikir ve ifade bozukluklarını yok etmeyi amaçlar. Üretime dönüktür, Üretim olmazsa öğrenme pekişmez ilkesi önceliklidir. Ses bilgisi üzerinde yoğunlaşarak,Türkçedeki seslerin doğru algılanıp İngilizcedeki seslerle karşılanması esasını benimser. Türkçe temeline dayanır. Dilbilgisi cümle yapıları çeviri ve kompozisyon bilgilerini birbirlerine dönüşümlü olarak pekiştirir. Öğrenim süresini 50 saatle kısıtlar İngilizce seviye farkı gözetmez.

hersekzade
19-04-09, 12:03
Cesur beyin kitabını aldım hadi hayırlısı...
fundamentals of academic english

güzel gibi geldi ama...
22.5 aldım üds den bakalım 50 ye 60 a çıkabilecekmiyim..

bilalchelik
14-06-09, 13:43
Benim kendi hocamın bir kitabı var adı Analytical English ( Nüzhet Akın )şimdiye kadar elime aldığım en kaliteli grammar kitabı. Ayrıca bır bölümünde çeviri bilgileri de var. Grammer kurallarını matematiksel bir şekilde vermiş. Kesinlikle öneririm. Ayrıca yapılan karşılaştırmalarla iki dil arasındaki farkları da çok güzel gözlemleyebilrisiniz.

Analytical English (Doc. Dr. Nüzhet Akın )
Yapısal algılama ve çözümleme ilkelerine dayalıdır. Cümle yapılarını esas alır, ve bunları iki dilde karşılaştırarak özdeşleştirir. Görsel ve şematik algılama üzerine kuramlaştırmıştır. Tümdengelim metodunu kullanır. Fiil odaklıdır. Fiile doğru sorular sorularak yapı, düşünce, fikir ve ifade bozukluklarını yok etmeyi amaçlar. Üretime dönüktür, Üretim olmazsa öğrenme pekişmez ilkesi önceliklidir. Ses bilgisi üzerinde yoğunlaşarak,Türkçedeki seslerin doğru algılanıp İngilizcedeki seslerle karşılanması esasını benimser. Türkçe temeline dayanır. Dilbilgisi cümle yapıları çeviri ve kompozisyon bilgilerini birbirlerine dönüşümlü olarak pekiştirir. Öğrenim süresini 50 saatle kısıtlar İngilizce seviye farkı gözetmez.

50 saat olması çok güzel

English Grammar Inside Out örnek cümlelerin anlamını vermiyor sanırım. Yani bazı cümleler hariç. Dil sınıfı öğrencileri için ideal ama dil sınıfında olmayan öğrenciler için örnek cümlelerin çevirisinin olması daha güzel olurdu.

dil sınıfında değilim ve evde çalışıyorum

dil sınıfında olmayanlar için DİLKO 'nun grammar kitaplarını önerebilirim orada gennellikle yds de çıkmış soruları örnek olarak göstermiş hemde örneklerin Türkçe çevirileride mevcut.ama ELS 'nin yerini tutmaz bence.daha çok starter seviye gibi geldi bana birazda sınava yönelik pratik.:D

arkadaşlar ben derdimi söyleyeyim, dermanı size bırakayım...

Ankara Süleyman Demirel Anadolu Lisesinden 2003 de mezun oldum ve şu ana kadar da ingilizce çalışmak anlamında bir tek kitap bile açmadım. tek faydası olursa eğer, internette gezinirken, bilgisayar programlarından öğrendiklerim ve altyazıl filmler, dizilerdir. geçtiğimiz nisan ayındaki ÜDS' den 46.250 aldım.

Aralık ayında ODTÜ İnşaat müh. için master başvurusunda bulunucam ve 6 temmuzda da TOEFL kursuna başlamak niyetindeyim. daha kayıt yaptırmadım. TOEFL kursuna başlamak için de belirli bir ingilizce seviyesinin olması gerek. şu anda sadece derdimi anlatabilecek seviyede biliyorum. çok çok iyi değilim. internet üzerinden yaptığım birçok testte orta-orta üzeri çıkıyor. Evde çalışıcam TOEFL kursuna başlayabilmek için.

bu yazdıklarım doğrultusunda önereceğiniz TÜRKÇE açıklamalı kitap nedir?

şimdiden teşekkür ediyorum...

HUGEDRAGON
14-06-09, 14:16
50 saat olması çok güzel

dil sınıfında değilim ve evde çalışıyorum

arkadaşlar ben derdimi söyleyeyim, dermanı size bırakayım...

Ankara Süleyman Demirel Anadolu Lisesinden 2003 de mezun oldum ve şu ana kadar da ingilizce çalışmak anlamında bir tek kitap bile açmadım. tek faydası olursa eğer, internette gezinirken, bilgisayar programlarından öğrendiklerim ve altyazıl filmler, dizilerdir. geçtiğimiz nisan ayındaki ÜDS' den 46.250 aldım.

Aralık ayında ODTÜ İnşaat müh. için master başvurusunda bulunucam ve 6 temmuzda da TOEFL kursuna başlamak niyetindeyim. daha kayıt yaptırmadım. TOEFL kursuna başlamak için de belirli bir ingilizce seviyesinin olması gerek. şu anda sadece derdimi anlatabilecek seviyede biliyorum. çok çok iyi değilim. internet üzerinden yaptığım birçok testte orta-orta üzeri çıkıyor. Evde çalışıcam TOEFL kursuna başlayabilmek için.

bu yazdıklarım doğrultusunda önereceğiniz TÜRKÇE açıklamalı kitap nedir?

şimdiden teşekkür ediyorum...

Cesur Hocanın Building Skills kitabı haklı bir şöhret kazanmıştır. Ayrıntılı Türkçe açıklama isteyenler için ise Cesur Hoca, Fundamentals of Academic English kitabını çıkartmıştır. Benim tercihim Fundamentals of Academic English kitabıdır. Ancak tercih nedenim Türkçe anlatımlı olduğu için değil daha kapsamlı bir gramer kitabı olduğu içindir. Aslında daha düşük seviyedekilere yönelik olan kitabın Türkçe anlatımlı, daha ileri seviyedekiler için çıkarılan kitabın İngilizce anlatımlı olması daha uygun olurdu. Türkçe anlatımlı en kapsamlı gramer kitabının Fundamentals of Academic English olduğunu söyleyebiliriz.

English Grammar Inside and Out kitabı da kendine piyasada yer edinmiş önemli bir kitaptır. Kesinlikle tavsiye ederim.

Elektronik ortamda/internet ortamında ise Yalçın İzbul Hocanın yayınlarını tavsiye ederim.

semafor
14-06-09, 14:56
Genel İngilizce anlamında düşündüğümüzde sizce Türk dilinde yazılmış en iyi İngilizce gramer kitabı hangisi?

"Key to English Grammar for Turkısh Students"
Erkıl Günur

Bence bu liknteki kitab benzerleri içinde ilk yazılanlardan biri 8. baskıyı yapmış belki şuan 10. olmuştur. Bir çok benzeri gibi olanları bu kitabı referans alir şekil de hazirlamişlardir. Linkte ayrinti var. Fiyati verdiginiz paraya değiyor fazlası ile....

http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=MR2SNYTVOE3EAZEW4R0R

T1nys
04-11-09, 01:53
merhabalar,
yeditepe üniv. şuan hazırlıktaym ve bölümüm %100 ingilizce, gramer bilgimi geliştirmek için kitap arayışındayım, burada verilen;
1.els > english grammer inside and out
2.fundamentals of acedemic english
3.anlytical english
4.key to english grammer for turkish students.. önerilerilerinden birisini ya da çok gerekliyse :confused: 2 sini alıcam. 1. ile 2. arasında kaldım > son olarak hangisi diyebilriz ?

bibliophile
04-11-09, 02:25
Önüne gelen kitap yazıyor kardeşim. Al birini (vur ötekine).

ELS referans kaynak bu dönemde. Cesur Öztürk ve diğer bahsi geçen yazarların da kitaplarını yazarken ELS'i temel aldığından adım gibi eminim.

Pallas
04-11-09, 03:09
Genel olarak düşündüğümüzde İngilizce dil bilgisinin başka bir dilde anlatılmasını tasvip etmiyorum.

Yalçın İzbul
04-11-09, 05:55
Önüne gelen kitap yazıyor kardeşim. Al birini (vur ötekine).

ELS referans kaynak bu dönemde. Cesur Öztürk ve diğer bahsi geçen yazarların da kitaplarını yazarken ELS'i temel aldığından adım gibi eminim.

:mad::mad::mad:

Bu hesapsız sözlerinize teessüf ederim.

Daha önce yazılan mesajlarda benim de adım geçmiştir.

Yayınlarımın hepsi özgündür. Tersini söyleyebilecek kişinin alnını karışlarım.

10 yıl İngiltere'de (edebiyat, dilbilim ve antropoloji) okudum. 14 yıl Hacettepe'de hocalığım var. 20 yıl özel ders verdim. Binlerce sayfa yayınım var. Öküz değiliz herhalde, bunca deneyimden sonra öğrenememiş veya öğretemeyecek kadar bu hesapsız lafları hak edecek!

bibliophile
04-11-09, 08:28

10 yıl İngiltere'de (edebiyat, dilbilim ve antropoloji) okudum. 14 yıl Hacettepe'de hocalığım var. 20 yıl özel ders verdim. Binlerce sayfa yayınım var. Öküz değiliz herhalde, bunca deneyimden sonra öğrenememiş veya öğretemeyecek kadar bu hesapsız lafları hak edecek!

İletiyi yazarken düşünmüştüm, "Acaba Yalçın hoca üzerine alınır mı?" diye. Sonra kendi kendime "Yalçın Hoca'nın yazmış olduğu dilbilgisi kitabı yok ki. Neden alınsın?" dedim. (Dikkat ediniz, eleştirdiğiniz iletimdeki KİTAP ifadesi önemli. İsminizin geçtiği iletide internet yayınınızdan bahsediyor.)

Adı geçen kitapların hepsini zamanında hatmeşliğim var. Leke sürmek değil, deneyimlerimi paylaşmaktı amacım.

Ne kadar özgün bir kişi olduğunuzu bilirim. Yazılarınız da keza öyle.

Bu arada, kimse alnımı karışlayamaz benim. :/

Sevgiler...

AZARRATH
04-11-09, 11:10
English Grammar Inside and Out Bu kitabı ben de tek geçiyorum.Yabancı dil ağırlıklı lise bitirdim ve hiç bir öğretmemişler diyorum sürekli :) Cümlelerin Türkçe açıklaması da özellikle yazılmamış sanırım ,kendimiz uğraşıp anlamları çıkaralım diye...

Yusuf Buz'un English gramer kesinlike İntermediate üstü seviye için,ben almıştım,konular çok hızlı geçildiği için 2 sene boyunca yüzüne bakmadım ama şimdi faydalanıyorum...

İnternet ortamında Yalçın İzbul hocamızın sitesi vardır.Ellerine emeklerine sağlık,oradan da faydalanmaktayım :) Bu hizmetiniz için çok teşekkür ederim hocam :)

Cesur Öztürk'ün kitapları da çok övülüyor...Yeni başlayanlar için midir yoksa temel olması gerekiyor mudur? Fazla mal göz çıkarmaz, ELS'de olmayan ayrıntılar orada var ise onu da alır çalışırz...

Harun Hoca
08-11-09, 14:08
(Benim Ogrencilerime Onerdigim Calisma) SIRASIYLA GIDERSEK:
1. English Grammar by YUSUF BUZ
2. Grammar Inside and Out by Nesibe Sevgi Ondes
3. Fundamentals of Academic English by Cesur Ozturk

IRLANDALI
08-11-09, 21:31
Merhaba arkadaşlar,

Ayhan Sezer hocanın 'Her Yönüyle İngilizce Dilbilgisi' kitabını irdeleme şansı olan var mı?

Çok teşekkürler,

Barakuda
08-11-09, 21:35

Kitap yazsın yazmasın kavunu ....den dilciyi dilinden anlarım. Yalçın Hocam, muazzam donanımlıdır, kitaplarını da biliyorum, sitesini de. Hepimizi 5'le çarpıp ona böler, sekize katlar. Alkış Alkış

IRLANDALI
08-11-09, 21:39
Merhaba arkadaşlar,

Ayhan Sezer hocanın 'Her Yönüyle İngilizce Dilbilgisi' kitabını irdeleme şansı olan var mı?

Çok teşekkürler,

IRLANDALI
09-11-09, 19:10
** Ayhan Sezer hocanın 'Her Yönüyle İngilizce Dilbilgisi' kitabını irdeleme şansı olan var mı? **

Bu konunda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Çok teşekkürler.