PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlköğretimde ELYAZISI

MehmetMamger
17-10-06, 20:41
Bu ilköğretimdeki elyazısı muhabbeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Fakir bir mahallede büyüdüm ve bana hep bir bilgeymişim gibi davrandılar. Dolayısıyla bu alanda pek çok soruya muhatabım. Sizin de fikirlerinizi alayım dedim.

MehmetMamger
17-10-06, 20:47
Bizim mahalledeki herkes deli şikâyetçi de bu durumdan. Ha aklıma gelmişken, kargacık burgacık yazacaksak, Arap alfabesini neden terkettik?

İremCanli
17-10-06, 20:56
açıkçası avantaj veya dezavantaj konuşmak için önce sonucu görmeliyiz derim......ama cidden kargacık burgacık olmuyo.....(ya da benim kız muhteşem....)

ben de aslen köşeli olan yazımı değiştirip bitişik yazı öğrenmeye başladım.....:)

MehmetMamger
17-10-06, 21:13
açıkçası avantaj veya dezavantaj konuşmak için önce sonucu görmeliyiz derim......ama cidden kargacık burgacık olmuyo.....(ya da benim kız muhteşem....)

ben de aslen köşeli olan yazımı değiştirip bitişik yazı öğrenmeye başladım.....:)
Arapçada kargacık burgacık değildir zaten, kendine özgü envai çeşit caligraphy (hat) sanatı türetmiştir. Gidip Japonlara sorun. :)

Ben gelecek kuşağın elle yazı yazacağını bile zannetmiyorum aslında. Klavye öğrenmeleri bile gerekmeyecek bence. Sesli yazan makineler, sonra bizzatihi ses ve görüntü kayıtları, daha sonrasında görsel destekli-bilgisayar ayarlı sesler vs. hızla yerleşecek. Benim o ucube sesim Davudi, kusurlu yazım Cemal Süreyavari duracak....Mesele bu değil bence...

Anlamadağım, neden el yazısına geçtik? Kaç kişinin el yazısı sizin kızınızınki kadar güzel olabilir? Yine kime, nereden esti? Neden devrim yapmayı bu kadar severiz; Bir fidan eker, sonra büyümeden kesip bir yeni tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker... Bakın ben yazarken sıkıldım, neden başımızdakiler yaparken (hadi utanmıyor da en azından) sıkılmıyorlar. :Mad_anim:

İremCanli
17-10-06, 21:32
[QUOTE=Anlamadağım, neden el yazısına geçtik? Kaç kişinin el yazısı sizin kızınızınki kadar güzel olabilir? Yine kime, nereden esti? Neden devrim yapmayı bu kadar severiz; Bir fidan eker, sonra büyümeden kesip bir yeni tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker, sonra büyümeden kesip yeni bir tanesini daha diker... Bakın ben yazarken sıkıldım, neden başımızdakiler yaparken (hadi utanmıyor da en azından) sıkılmıyor. :Mad_anim:[/QUOTE]

başlayana kadar aynı şeyleri düşünüyordum....
bu çocuklar neden ,nasıl bitişik yazı öğrenecek.....yazı bitişik olacak sonra düz yazı okuyacaklar.......nasıl olacak.................Ama gördüm ki biz büyükler kaygıya o kadar alışmışız ki......aslında durum hiç de benim yürüttüğüm mantık gibi değilmiş...onlar başka bir yazı bilmedikleri için oldukça kolay yazıyor ve düz harfleri de okurken gayet kolay algılıyorlar...............................

evet ihtiyaçları olmayacak....belki de kalem nesli tükenen bir araç olacak.........................................

evet sistem yap boz tahtasına döndü..............

evet biz nice fidanları sisteme kurban ettik ve sonra olmadı değiştirelim....dedik............

evet maalesef sistemin birçok ayağında bu böyle........

ama bitişik yazı ile ilgili teoride geliştirdiğim birçok muhalif fikirde yanıldığımı bizzat yaşayarak görüyorum....ve inanın sadece benim kızım değil....sınıfının %90'ı gayet düzgün yazabiliyor.............ama işlerine yarar ama yaramaz.......onu zaman gösterecek.................

yoksa sistemdeki bu değişiklik trendi beni de çok rahatsız ediyo..........alt yapıyı hazırlamadan öğretmeni-öğrenciyi hazırlamadan....ölçüp biçmeden masadan gönderilen değişikliklere ben de karşıyım.....................bırak dağınık kalsın.....yeter ki kördüğüm olmasın.....bu işin sonu pek hayırlı değil........

Scorpion
17-10-06, 21:36
ben el yazısına karşı olanlardanım. karşı derken okulda bunun mecburi tutulmasına. isteyen öğrensin de mecburi tutulması hatta 1. sınıftan bununla uğraşmak bence abesle iştigal. günlük hayatta okuduğumuz
hangi şey el yazısıyla yazılıyor ki... dergi, gazete, kitap? kesinlikle gereksiz ve çocuklar için de işkence. devamlı el yazısıyla yazılır mı ya? kabus gibi...:)

İremCanli
17-10-06, 21:40
ben el yazısına karşı olanlardanım. karşı derken okulda bunun mecburi tutulmasına. isteyen öğrensin de mecburi tutulması hatta 1. sınıftan bununla uğraşmak bence abesle iştigal. günlük hayatta okuduğumuz
hangi şey el yazısıyla yazılıyor ki... dergi, gazete, kitap? kesinlikle gereksiz ve çocuklar için de işkence. devamlı el yazısıyla yazılır mı ya? kabus gibi...:)

hocam inanın yaşarken görüyorum....daha kolay yazıyorlar.....kesinlikle karşıydım.....ama ellerini kaldırmadıkları için kayarak yazıyorlar cidden daha kolay görünüyoır........ama sadece 1'ler için....ben de ara sınıflarda mecbur tutulmasına karşıyım....düz yazıya alışan birinin bitişik yazı yazması kabus olur.....ama başlarken bitişik öğrenenler zorlanmıyor.........

Eritmen
17-10-06, 21:56
Arkadaşlar hiç inkar etmeyelim el yazısı ilk öğretim için sorun. Ama asıl sorun bu sorunun kimin için sorun olduğu!
İlköğretimde görev yapıyorum ve şu ana dek hiç bir öğrencimden el yazısı ile alakalı bir yakınma ya da bir sitem duymadım.
Yeni müfredata göre öğrenciler baştan beri bu yazıyı kullandıkları için hiç yadırgamıyorlar.Bu tür yazıyı asıl yadırgayanlar bence biz öğretmenleriz.En az on sınıf öğretmeni arkadaştan bu konuda sitemler dinledim ama bu yakınmalar öğrencilerinden çok kendilerinin el yazısını sevmediklerinden ya da iyi kullanmadıklarından kaynaklanıyor.
Kimse bu arkadaşları suçlayamaz bence bu tür bir uygulamaya geçilmeden önce kullanacak öğretmenlerin fikirleri alınmalı hatta yazım ve kullanım konularında hizmet içi eğitimler düzenlenmeliydi.

MehmetMamger
17-10-06, 21:59
Hocalarım, benim hikmetine vakıf olamadığım, bu yakşaım durduk yere neden benimsendi? Devrim yapıcıların savları ne idi? El yazısını okumak, el yazısı ile yazan insanlar için de, diğerleri için de, normal yazıya kıyasla daha kolay değil mi? Edebiyat ve tarik yazarları, pek çok anı ve hatırat kitabında okunamayan ve dolayısıyla farklı anlamlar verilen el yazılarından yakınmazlar mı?

HakanOzbek
17-10-06, 22:15
Valla faydasını-zararını bilmem ama benim oğlanın el yazısını görünce bütün doktorlardan özür dilemem gerektiğine inandım. Kim derdi ki günün birinde onlardan kötü yazan biri çıkacak diye. Ama bizim eczacı bu yazıyı bile okudu. Eczacılara kötü yazı okuma-anlama dersi verildiğinde kesin inandım artık.

MehmetMamger
15-05-08, 23:47
Adanayorum.com yazılarımda Cuma günlerini dile ayırmaya karar vermiştim. Her karar veriş bir mahkumiyet ya, işte bir mahkumiyet yaşıyorum. Öyle haftada 4 gün yazı yazmak zaten bir sıkıntı. Bense "Pazartesiler bismillah konusu, kuruluş amacımızsa Adana, Çarşambalar genel politika, Cuma kutsal gündür, dile ayrılmalı, Pazarlarsa hafta sonu, mümkünse sulandırmalı" şeklinde her günü bir ayrı alana ayırmış oldum.

Tabii dil tartışmaları ve yazışmaları karşıda konuyla ilgili bir okur olduğunda, ve onlar okuduğunda anlamlı. Bense tahrik olmadan yazı yazamam.

O yüzden müsaadenizle, zaten burada karalamış olduğum yazıları kısmen düzeltmeler ve ilavelerle oraya taşıyacağım.

Ve inanın buaradki genel dil ve Türkçeye dair her yazınız, ufkumu açacak ve kalemimi yayacaktır.

Peşinen şükranlarımı sunarım.

MehmetMamger
16-05-08, 16:14
Aha (http://www.adanayorum.com/kose_yazisi.asp?yazi=543) da olayı kaşımadınız ama ben yine de yazdım, oh olsun. :)

£ vla
19-05-08, 18:13
El yazısı güzeldir, ama yazmasını bilince.

Tabii ki zorunlu olmamalıdır, ancak haftada bir ders saâti, not, puan verilmeden yazmanın güzelleşmesi için el yazısı dersi verilebilir.

Gelgelelim başka bir mevzuya.

Bizlere,sanırım bizden bir önceki nesile de, A harfinin küçüğü Yunan Abece'sinin ilk hârfi olan "Âlfa" yâni "α" şekline benzer şekilde öğretildi.

Ama nerede görsek, A harfinin küçüğü "α" değil "a".

Niçin böyle öğrendik, öğreniyoruz, öğreneceğiz?

Saposcat
20-05-08, 10:35
Bizlere,sanırım bizden bir önceki nesile de, A harfinin küçüğü Yunan Abece'sinin ilk hârfi olan "Âlfa" yâni "α" şekline benzer şekilde öğretildi.

Ama nerede görsek, A harfinin küçüğü "α" değil "a".

Niçin böyle öğrendik, öğreniyoruz, öğreneceğiz?[/I]

Bilgi için, buraya (http://en.wikipedia.org/wiki/A#History) bakabilirsiniz. Genellikle, el yazısında hâlâ α olarak yazılıyor. a sadece matbû'ât, daktilo ve bilgisayar yazı tiplerinde görünür.

Mesela, ben el yazısı ile hiçbir zaman yazmıyorum (print writing –bunun Türkçe'sini bilmiyorum– kullanıyorum), ama gene de α şeklinde kullanıyorum.

Festiva
20-05-08, 11:00
Yabancı filmleri izlerken hep adamlar ne güzel el yazısı yazıyor da biz yazamıyoruz diye hayıflanırdım. Bence son derece isabetli bir karar ve iyi sonuçlar veriyor.

Mediha
20-05-08, 12:28
"El yazısını yazabilen çocuk, düz yazıyı hayli hayli yazar." fikrinden yola çıkılarak el yazısı zorunlu hale getirildi. Ancak hiç de böyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü okuldaki çocukları gördüğümüz kadarıyla (1-5. sınıf arası için) düz yazı yazmakta öylesine zorlanıyorlar ki hatta neredeyse yazamıyorlar. Demek ki bu taz yanlış. Bizim dönemimize ait olan sistem daha güzeldi bence. İlkokul 4 ve 5 teydi sanırım güzel yazı dersi, işte o zamanlarda sadece el yazısı yazardık ve hepimiz de oldukça başarılıydık.
Ama tabiki bu konuda en iyi bilgiyi sınıf öğretmenlerinden alabiliriz.

Saposcat
20-05-08, 12:59
Şahsen, el yazısı öğrenmek zorunlu olmamalı. Gereksiz çünkü. Süstür zaten. Tabii ki seçimli bir ders olarak kalmalı.

Şahsen, el yazısı dersi –ve imzam– dışında hiçbir zaman el yazısı kullanmadım. Hiç bir sorun da yaşamadım o konuda.

Festiva
20-05-08, 13:02
"El yazısını yazabilen çocuk, düz yazıyı hayli hayli yazar." fikrinden yola çıkılarak el yazısı zorunlu hale getirildi. Ancak hiç de böyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü okuldaki çocukları gördüğümüz kadarıyla (1-5. sınıf arası için) düz yazı yazmakta öylesine zorlanıyorlar ki hatta neredeyse yazamıyorlar. Demek ki bu taz yanlış. Bizim dönemimize ait olan sistem daha güzeldi bence. İlkokul 4 ve 5 teydi sanırım güzel yazı dersi, işte o zamanlarda sadece el yazısı yazardık ve hepimiz de oldukça başarılıydık.
Ama tabiki bu konuda en iyi bilgiyi sınıf öğretmenlerinden alabiliriz.

El yazısı gibi pratik ve estetik bir yazıyı yazabiliyorsan düz yazıya ne gerek var ki ? Yani zaten standart yazı, el yazısı olacak demek istiyorum. Kötü yazanlarınki okunmayacak diyebilirsiniz ama kötü yazan kişi zaten her ikisinde de kötü yazacaktır. Örneğin benim düz yazım -el yazısı bilmiyorum- çok berbattır r ve n harfleri karışır vs. tabiki bunda ilkokulda 4 öğretmen değiştirmemin de nedeni var. Güzel yazı dersinde öğretilen adı üstünde "güzel yazı" standart olacak. Ne güzel değil mi ? Yeni nesil güzel güzel yazacak.

seda büyükk
20-05-08, 14:15
Aslında bu durum zihinsel algı ile ilgili.Bilimsel olarak zihin bütünü parçadan önce algılıyor.Bir de öğrencilerin kelimeleri bölünmesinin önüne geçilmek isteniyor.Çünkü tam bir kelime okurken algılamayı kolaylaştırıyor.Üstelik yazıya bir güzellikte veriyor.

alime aslan
20-05-08, 14:50
Arkadaşlar, herkes elyazısının yaılması üzerine bir şeyler söylemiş genellikle. Bence el yazısını okumak da öğrenciler için büyük bir problem. 8. sınıflarımda el yazısıyla yazılmış bir mektup vardı. Öğrencilerim okurken çok zorlandılar.
Ayrıca belirtmek istediğim bir konu daha var. Bence öğretmenlerin de el yazısı konusunda eğitilmesi lazım. En azından bilgilerin güncellenmesi iyi olabilir...

kill_aygen
20-05-08, 15:14
El yazısına gecen yıl birinci sınıf okutana kadar ön yargılıydım. Fakat yaşadıkça faydalarını gördüm. Çocukların ilk kalemi ellerine aldıklarında eğik yazdıkları için bu sisteme geçildiği söyleniyor (birde almanyadaki sistemdende biraz etkilenilmiş).Düz yazıdan daha çabuk kavranıyor .Sistem gayet güzel ; harf ,hece ,cümle bir arada öğreniliyor. Ben diğer sistemlere göre beğendimi söyliyebilirim fakat tabiki bazı eksik yönleride var (en bariz eksi yönü okuma hızında ).En zor kısmıda velileri ikna etmek .Niye bu kadar ön yargılılar anlıyabilmis degilim.
Yeni ilköğretim mufredatının tek iyi kısmı bence 1.sınıftaki elyazısı .

MehmetMamger
20-05-08, 17:44
1. Pek çok kişi estetik noktasından olaya yaklaşmış. O zaman Arap alfabesine geri dönelim, ben kendisini acayip estetik buluyorum. Amerikalı pek çok tanıdığım ise ismini Arapça yazdırıp orasına burasına dövme yaptırıyor. (Unutmadan, estetik göreceli bir değerlendirme.)

2. Yazmayı sökme hızına gelince, bizim çocuklar zaten yaklaşık 5-6 ayda okuma yazmayı çözüyorlardı. Bu dünya standartlarının epey üzerinde bir rakam. Elbette alfabenin kolaylığının bunda etkisi çok. Ne yani, bütün mesele 1 ay daha kazanmak için mi?

3. El yazısı matbu tarz yazıdan daha zor okunur ve bunu cümle alem bilir. Hem bu kuşak sizce kaç tane mektup yazacak? Kaç kez el yazısı ile not almak durumunda kalacak? Değişiklik gerekli miydi? Yoksa sadece birisi daha mı "benim adımda tarihe geçsin" diye yine bir yeni uygulamya geçirdi milleti.

kill_aygen
20-05-08, 22:21
........
(en bariz eksi yönü okuma hızında ).
Buradaki okuma hızı ile ifade edilmek istenilen dakikada okunan kelime sayısıdır.El yazısı ile birlikte dakikada okunabilen kelime sayısında düşüş var.

Her iki sistemdede birinci sınıf okuttum gözlemlerime dayanarak belirtmek istedim.