PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abi - Ağbi - Ağabey

Sayfa : [1] 2 3

MehmetMamger
13-10-08, 21:48
Kitaplarda ne yazdığı önemli değil. Siz nasıl söylüyorsunuz. Ben hiç "ağabey" demedim, "abi" de. Hep "ağbi" diye duydum, öyle söyledim.

Sizin oralarda nasıl diyorlar?

hungomungo
13-10-08, 21:56
Ben de hiç "ağabey" demedim. Alışkanlığım hep "abi" oldu ve böyle devam ediyor. Nedeni kolaylık olması açısından. Türkiye'nin birçok yerini gezdim "ağabey" diyen çok nadir. (%1)
Ama tabiiki doğrusu "ağabey" dir.

mehmet_ceylanci
13-10-08, 22:00
kısaca abi :)

sin-mer
13-10-08, 22:02
abi derim hiç hatırlamıyorum farklı şekillerde dediğimi.

MehmetMamger
13-10-08, 22:07
Gerçekten "abi" mi diyorsunuz? Sesinizi duymak isterdim. Ben onca memleket gördüm, daha "abi" diyene rastlamadım, bir kaç Kürt geni hariç. Ama zaten onlar "belâ" yerine "bela" da diyorlar.

Bakın "ağbi" meselesini oturtamadım sanırım. İmlayı değiştiriyorum: "Âbi" mi, "abi" mi diyorsunuz?

türkanzafer
13-10-08, 22:11
'ağbi' diye okurum, 'abi' diye de yazarım:)

Türkçe olmasına rağmen, yazıldığı gibi okumuyorsun diyeceksiniz belki ama 'abi' diye de okunmaz ki:D

Festiva
13-10-08, 22:17
Babam amcalarıma hala bey'siz "ağa" diye hitap eder.

filolog86
13-10-08, 22:24
bir de ''ede'' denir..abi anlamında..o da ilginç gelmiştir hep bana..

gizemli_kız
13-10-08, 22:27
ede ha bencede çok ilginç

ben hiç duymamştım ede diye

harpocrates
13-10-08, 22:32
ben bir kaç anadolu insanının "ağabey" dedigini duymustum. gerçi bunu istanbullulardan beklerdik fakat dogru kullanan onlar. helal olsun :p

Mediha
13-10-08, 22:39
a(a)bi deniliyor....ağabeye ben de rastlamadım.

Armed@
13-10-08, 22:42
Abi diyorum ,ağabey yazıda olabilir ; ama sözlü olarak tuhaf biraz...

vasseile
13-10-08, 22:42
Ben birinin ağabey dediğini hiç duymadim..:smiley1:Abimi'de çok severim abi abi(o şimdi birşey istegecemi anlar)

Genellikle hep abi derim.Ve farkli bir kavram da duymadim insanin abisine farkli birşey'le hitap ettiğini duyduğumu'da rastlamdim.:)

Nebukadnezar
13-10-08, 22:55
Ağbi diye yazıp ağbi diye okuyorum...

vasseile
13-10-08, 22:55
eşimle bunu konuştuk dün. bugün forumda görüyorum

ağbi veya âbi kullandığım bu; ama "ağabey"i çok duydum. hemen herkes duymuş olmalı! o kadar dizi izleniyor bu ülkede :)

"etme ağabey kulun kölem olayım" tanıdık gelmiyor mu?

"Etme abey kulun kölem olayım" Genellikle doğu şivesi ile söylenir.

Ben Ğ yi söylemiyorum valla cümle içersinde.Bi de R lerle başım belada.:p

MehmetMamger
14-10-08, 07:38
İki konuda anlaşamadık sanırım:
1. Doğrusu nedir tartışması yapmıyoruz. Siz nasıl "söylüyorsunuz" tartışması yapıyoruz.
2. Üç alternatif verdim: "Ağabey", "abi" ve "ağbi". Genel ise iki alternatif üzerinden tartışıyor gözüküyor: "Ağabey", "abi". Anlamadığım bunlar gerçekten "abi" diyorlar mı? Çünkü, tekrar ediyorum, "ağbi=âbi=aabi" benim ana dili Türkçe olanlardan bu konuda yegane duyduğum şey.

Acaba "ben abi" diyorum diyenler "ağbi" mi diyor, "abi" mi?

Timsah
14-10-08, 10:32
Abi: Kurtlar Vadisi'nde Tuncay Kantarcı'nın sağ kolu olan Çapsız Abidin'e hitap şekli(Atilla'ya Ati diye seslenmek gibi):
Ne yapacağız peki şimdi Abi?

Ağabey: En net hatırladığım kullanım Köyden İndim Şehire isimli Türk filmindeki "Himmet Ağabey" hitabıdır.

Aabi-Ağbi-âbi: "Ğ"nin bir ses değil komut olduğunu varsayarsak; yani kendinden sonra gelen harfi uzatır dersek "aabi veya âbi" gibi görünüyor durum. Ama "ğ diye bir harf var ve sesletiliyor" dersek "ağbi" gibi duruyor sesletilen.

Ben nasıl söylerim? 5-10 defa söyledim, ağzımdan çıkanı kulağım duymuyor. Ama titreşen bir "ğ" var gibi geldi; dolayısıyla "ağbi" diyorum ben galiba. :)

Ehveniser
14-10-08, 10:39
ben ağbi diyorum

oğlum abi diyor (a-bi, a çok kısa)

(İran Azerbaycanı kökenli) babam ağa diyor. (Amcamın adı Veysel, Veysel A(ğ)bi değil, Veysel Ağa.)

MehmetMamger
14-10-08, 10:41
Ben nasıl söylerim? 5-10 defa söyledim, ağzımdan çıkanı kulağım duymuyor. Ama titreşen bir "ğ" var gibi geldi; dolayısıyla "ağbi" diyorum ben galiba. :)Adanalısın, zaten öyle diyorsundur.

Bu arada Yakup mu, Yâkup (=Yağkup =Yaakup) mu diyorsunuz?

Saposcat
14-10-08, 10:57
Türkçe ana dilim değil tabii ki, ama ben taklit ederek ['ɑbi] telaffuzunu öğrendim. Yani, kelimenin "a" sesi uzun veyâ çok uzun değil, sadece vurguludur (fakat bu telaffuz ana dilimin etkisi olabilir).

Timsah
14-10-08, 10:58
Adanalısın, zaten öyle diyorsundur.

Bu arada Yakup mu, Yâkup (=Yağkup =Yaakup) mu diyorsunuz?

Yakup demiyorum; bu sesletimin temsilcisi kalmadı galiba. Yâkup da demiyorum. Yağkup diyorum.

Ehveniser
14-10-08, 11:01
Hocam pek çok özel isimde bu var zaten, 29 harf bize yetmiyor diyorum ben.

Burhan Altıntoptan başka kaç kişi Sa(ğ)cit değil Sacit diyor??

çakabey77
18-05-09, 13:00
Geçenler de kardeşimle ağabey - abi tartışması içine girdim. Benim demek istediğim Türkçe söylendiği gibi yazılan bir dil değilmi. Peki Ağabey de ne oluyor... Burada ki açıklamayı yapabilirmisiniz...

Rögar Kapağı
18-05-09, 13:04
Geçenler de kardeşimle ağabey - abi tartışması içine girdim. Benim demek istediğim Türkçe söylendiği gibi yazılan bir dil değilmi. Peki Ağabey de ne oluyor... Burada ki açıklamayı yapabilirmisiniz...

Gerçeği "ağabey"dir ama zamanla birçok kelime gibi bu da değişerek günümüzde "abi" olmuştur.

Ben "ağabey"i kullanmıyorum çünkü kulağıma hiç hoş gelmiyor.
"abi" daha hoş geliyor ve genel olarakta "abi" kullanılıyor.
"a" harfini azıcık uzatıyorum.

çakabey77
18-05-09, 13:08
Gerçeği "ağabey"dir ama zamanla birçok kelime gibi bu da değişerek günümüzde "abi" olmuştur.

Ben "ağabey"i kullanmıyorum çünkü kulağıma hiç hoş gelmiyor.
"abi" daha hoş geliyor ve genel olarakta "abi" kullanılıyor.

evet haklısın ama yazıya döktüğümüzde hangisi doğru. Örneğin bir hikaye yazdığımızda hangisini kullanacağız...

MehmetMamger
18-05-09, 13:09
Bunu daha önce derinlikli konuşmuştuk ama şimdi bulamadım: Ben AĞBİ diyorum, "ABİ" yazıyorum. TDK "ağabey" yanlı rey koymuş, diğerlerini tü kaka görmüş. Ama ma(ğ)lum, bu görüş açısı bilimsel çevrelerde yok olmak üzere ve bence bir 10 yıla kalmadan yeni TDK halk kullanımlarını esas alıp STANDART İMLA yaklaşımında daha geniş davranmaya başlayacak.

HandanHoca
18-05-09, 13:13
Zamanla fonetik hadiselere maruz kalıp okunuşuyla yazılışı farklılaşmış istisna örneklerden biri olduğunu düşünüyorum.

Ağbi derim ağabey yazarım. :)

MehmetMamger
18-05-09, 13:14
Bunu daha önce derinlikli konuşmuştuk ama şimdi bulamadım: Ben AĞBİ diyorum, "ABİ" yazıyorum. TDK "ağabey" yanlı rey koymuş, diğerlerini tü kaka görmüş. Ama ma(ğ)lum, bu görüş açısı bilimsel çevrelerde yok olmak üzere ve bence bir 10 yıla kalmadan yeni TDK halk kullanımlarını esas alıp STANDART İMLA yaklaşımında daha geniş davranmaya başlayacak.
İlave: Hikâyede kullanacağınız imlaya pek karışan olmayacaktır, yeter ki yanlışlıkla değil bilerek öyle kullanın.

MehmetMamger
18-05-09, 13:15
Zamanla fonetik hadiselere maruz kalıp okunuşuyla yazılışı farklılaşmış istisna örneklerden biri olduğunu düşünüyorum.

Abi derim ağabey yazarım. :)

Bence "ağbi" diyorsunuzdur. :smiley7: Ben Kürt kökenli vatandaşlarımız dışında kimsenin "abi" dediğe rastlamadım.

Lavinia
18-05-09, 13:16

Buyrun. (http://www.dilforum.com/forum/showthread.php?t=45808) :rolleyes:

Timsah Abi bilir, abi - ağbi - abarey - ağam - ağabeyim hatta bazen ona has - ağacım - diye başını şişiririm. Hepsi makbul bence, ama imlâ olarak şimdilik "ağabey" kabul görüyor.