PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 48. ÜDS Fen 2006 Ekim (dialogue - Actually it is)

MehmetMamger
09-10-06, 15:15
48.
Andrew : - This book is about the early history of the computer and the Internet.
Mark : - ----
Andrew : - Actually it is. It places them firmly into the social background of the period.

A) Weren’t early computers more or less typewriters?
B) Obviously, much research has gone into it.
C) All I know about early computers is that they were incredibly large.
D) That doesn’t sound very interesting to me!
E) It’s hard to imagine life without either of them, isn’t it?

Yahu nasıl cevap D seçeneği oldu? E değil miydi? Kısa cevap formu yok mu yukarıda? Hani "it is" ifadesinin dengi nedir? D seçeneğine göre "Actually it does" olması gerekmiyor muydu?

Fatih Hoca
09-10-06, 15:45
48.
Andrew : - This book is about the early history of the computer and the Internet.
Andrew : - Actually it is. It places them firmly into the social background of the period.

Yahu nasıl cevap D seçeneği oldu? E değil miydi? Kısa cevap formu yok mu yukarıda? Hani "it is" ifadesinin dengi nedir? D seçeneğine göre "Actually it does" olması gerekmiyor muydu?

Bu soruda actually girişi gereği yukarıdaki bilginin aksi bir açıklama gerekiyordu.Zira actually ,well tarzı girişler yukarıda konuşanın fikrine tam olarak katılınmadı mesajı verirler.

D şıkkını ise şöyle anlamak lazım;

Eleman : Bu bana pek de ilginç görünmüyor.
Diğer eleman : Öyle görünmese de , aslında öyle( dir )

Abdullah Hoca
09-10-06, 15:59
bence bu soruya e şıkkı konmamalıydı... teknik açıdan iyi bir soru değil...

Fatih Hoca
09-10-06, 16:01
Aksine hocam ben de soruyu beğendim :) şık bir soru olmuş bence ;)

Abdullah Hoca
09-10-06, 16:04
Aksine hocam ben de soruyu beğendim :) şık bir soru olmuş bence ;)
ok... soru tabiki güzel.. ama ben öğrencilerim açısından bakıyorum olaya...

Barakuda
09-10-06, 16:23
48.

Gerçekten ustaca hazırlanmış bir soru. Bu sefer yiğidi öldüreyim ama hakkını vereyim.

"D" de : That doesn’t sound very interesting to me! =It isn't intereting to me
Yanıt : Actually it is (interesting)

"E" de : It’s hard to imagine life without either of them, isn’t it? (either computer or the internet) Önce yanıt olarak. Actually it is deyince "computer veya internet'den birisi aklımıza geliyor ama tam bu esnada beklenmedik bir şekilde o "Actually it is" sözü "BOOK"' a gönderme yapıyor."Them" ise "computer ve internet'". Fakat Eğer "Bu kitap bilgisayar ve internet'i eğer dönemin sosyal geçmişine sıkı bir şekilde konuşlandırıyorsa" O zaman ne den "It’s hard to imagine life without either of them" den sonra "actually it is" desin ki. İkisi birbiriyle çelişen ifadeler.

Vay kurnazlar vaaaaaay...

MehmetMamger
09-10-06, 17:16
Soru güzel, en azından "bir şey bilmeden de doğru sonuca götürebilen yardımcı yüklem takibi hilesi"ni halt etmiş. Ben de beğendim ama tek soruyla falan sınav kaçıran talebem olursa tüm duygularım değişebilir.

ihalil
09-10-06, 22:34
ben ögrenci olarak e secenegını işaretlemiştim. gitti bir soru daha:))))))

cagdasinan
10-10-06, 00:37
Cevapları kontrol ederken bu soruya kadar hatasız gitmenin sevinciyle, güzel sonuç gelecek galiba diye düşünürken, bi baktım bu soru yanlış. E yapmıştım ve doğru gibiydi ilk başta. Nasıl olur du bakayım dedim. Burayı okuyunca olayı anladım. Demek ki öğrenci ol öğretmen ol bazen seni hataya zorluyorlar. Ama soruyu beğendim.

Veys
21-03-07, 20:57
Bu soruyu yazacaktım ama zaten tartışılmış. Ya nasıl gözden kaçmış ya. Yine de sınav esnasında böyle birşeye dikkat edene helal olsun. Bugün bi de UDS çözeyim dedim. İki hatam var biri bu biri de search'lü prep sorusu. :(

AiDa
22-03-07, 00:35
Bu soru daha önce benim de gözümden kaçmış.

Dün ÜDS Fen Bilimleri sorularına bakarken bu soruyu anlamakta güçlük çektim. Ancak Suat Gürcan hocamızın forumda yayınladığı çözümlere bakınca anlayabildim.
Güzel bir soru ama zorlayıcı. Sınav esnasında E derdim.