PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sentence cOmpletiOn

dilekdemir89
04-10-06, 16:25
I must have misunderstood the question...........

A) so I decided to leave it and go back to it later

B) because I' d never studied any Latin

C) but my teacher says that he will help me with it

D) when I suddenly realised that I had the wrong paper

E) because I got no marks for my essay on famous inventions

NETyds lise 3 sayı 4

sakin44
04-10-06, 16:26
A şıkkı derim
soruyu yanlış anlamış olmalıydım. Bu yüzden onu bırakıp sonra tekrar dönmeye karar verdim

Vasudeva
04-10-06, 16:28

olamaz mı?

Ehveniser
04-10-06, 16:28
"I must have misunderstood the question" bu kanıya nasıl varmış?

soruyu yanlış anlamış olmalıyım ..............

LOT
04-10-06, 16:38

NETyds lise 3 sayı 4

Benim cevabım E şıkkı, aslında çok iyi bir cevapta olmadı, ama yine ben açıklayayım;

to misunderstand=yanlış anlama,
to misunderstand question= soruyu yanlış anlama,
İkinci taraf içinse biz ''soru'' kelimesini arayacağız,
A şıkkında, soruyu nasıl bırakabilir ki? mantığım almıyor?
B şıkkı, must have done bizi tahmin verir, ''soruyu yanlış anlamış olmalıyım'' ve diğer tarafta bunun nedeninden bahsediyor..
C şıkkı :confused:
D şıkkı soru ve yanlış kağıt :confused:
Muhtemelen E şıkkıdır..

complicated_
04-10-06, 17:27

NETyds lise 3 sayı 4
soruyu yanlış anlamış olmalıyım. çünkü kağıdımda ilgili soruda hiç puan yok.

dilekdemir89
04-10-06, 19:16
Ya ben B ve E arasında kalıp E yaptım must have dediğine göre tahmin yürütmesi lazım falan dedm ama emin değilim:confused:

Hüseyin_
04-10-06, 20:24
bende B die düşünüyorum

MattLuke
04-10-06, 20:29

NETyds lise 3 sayı 4

bence B dir

E niye olmaz bana gore eger E olsaydi kirmizi ile olan yer olmazdi...ben boyle dusunuyorum...belki dogruyum belki yanlis...

LOT
04-10-06, 20:41
Soruyu yanlış anlamış olmalıyım, çünkü Latin'e hiç çalışmadım..
Latin'e hiç çalışmadığım için, soruyu yanlış anlamış olmalıyım..
Böyle mi olacak yani? Senin çevirini görebilir miyim? B1rmc

HakanOzbek
04-10-06, 20:52
"must have" kullanmak için olmuş bir olaydan güçlü bir çıkarıma varmak lazım. Buradan yola çıkarak şıklardaki zaman düzenine dikkat.. Ne, neden önce/sonra olmuş ??

Loyalty
04-10-06, 21:12

Şimdi analiz edelim:

Cümlemiz güçlü bir çıkarım içeriyor. Ve de olay geçmişe yönelik. Bir sonuç cümlesi olduğundan A şıkkı elenir. C şıkkında zaman uyuşmazlığı söz konusu.B şıkkı da olmaz. Çünkü adam hiç çalışmamış ve bunun için "yaw yanlış anlamışım" diyemez. D şıkkı da olmaz. Çünkü Anlam uyuşmazlığı olur. E de tam olmaz.

Sonuç: Kaliteli bir soru değil....:mad: :icon_wave:

LOT
04-10-06, 21:19
E şıkkında, ünlü bir araştırma üstüne bir kompozisyon yazması istenmiş kişiden olarak düşünürsek olabilir mi?
''essay on famous inventions''

Gymnopédies
04-10-06, 21:54
Bence ehven-i şer olarak düşünebileceğimiz tek şık "E".

MattLuke
04-10-06, 22:19
Soruyu yanlış anlamış olmalıyım, çünkü Latin'e hiç çalışmadım..
Böyle mi olacak yani? Senin çevirini görebilir miyim? B1rmc

ben boyle cevirdim...eger sinavda bana bu soru ciksa E`yi kesinlikle secmezdim...nedeninide soyledim..ama Mujdat hocamda soylemis B olmaz demis E de tam olmaz demis yani kaliteli degil ama burada B en iyi olabilecek sik bence...

HakanOzbek
04-10-06, 22:31

ben boyle cevirdim...eger sinavda bana bu soru ciksa E`yi kesinlikle secmezdim...nedeninide soyledim..ama Mujdat hocamda soylemis B olmaz demis E de tam olmaz demis yani kaliteli degil ama burada B en iyi olabilecek sik bence...
Tamam da Latince'yi hiç çalışmamış nasıl yanlış anlar ? Şimdi sana birisi örneğin Çince (Çince'yi hiç bilmediğini varsayıyorum) birşeyler söylese yanlış mı anlarsın yoksa hiç mi anlamazsın ? Bir mantık hatası yok mu sence ? ;)
Deep : Evet, kötünün iyisi E, zira çıkarım yapabileceğimiz tek şık o.

MattLuke
04-10-06, 22:53
Tamam da Latince'yi hiç çalışmamış nasıl yanlış anlar ? Şimdi sana birisi örneğin Çince (Çince'yi hiç bilmediğini varsayıyorum) birşeyler söylese yanlış mı anlarsın yoksa hiç mi anlamazsın ? Bir mantık hatası yok mu sence ? ;)

peki Hocam kizmayin :) :icon_tup: ya benim Turkcemdeki kitligimdan kaynaklaniyor hocam o :D bana mantikli gelmisti :D

LOT
05-10-06, 03:40

Aynen Hocam, kötünün en iyisi E şıkkı..

HakanOzbek
05-10-06, 07:56
peki Hocam kizmayin :) :icon_tup: ya benim Turkcemdeki kitligimdan kaynaklaniyor hocam o :D bana mantikli gelmisti :D
Niye kızayım yahu ?? Bilirsin ki bizim amaçlarımızdan biri doğruyu bulmak kadar, yanlışın da niye yanlış olduğunu görebilmektir. Bak ne güzel anlaşıyoruz değil mi ?? :icon_wave:

Erudite
05-10-06, 12:49
Sonuç: Kaliteli bir soru değil....:mad: :icon_wave:[/QUOTE]

Bu yorumu neye göre yaptığınızı da açıklarsanız seviniriz Müjdat Hocam. Bu arada ben 2006 da en az 3-4 YDS sınavı sorusunun yanlıştan doğru seçeneğe ulaşılarak verilebildiğini de dikkate alarak, öğrencilerde bu alışkanlığın yerleştirilmesini sağlaması açısından çok güzel düşünülmüş bir soru olduğunu düşünüyorum.

Loyalty
05-10-06, 12:59
Sonuç: Kaliteli bir soru değil....:mad: :icon_wave:

Bu yorumu neye göre yaptığınızı da açıklarsanız seviniriz Müjdat Hocam. Bu arada ben 2006 da en az 3-4 YDS sınavı sorusunun yanlıştan doğru seçeneğe ulaşılarak verilebildiğini de dikkate alarak, öğrencilerde bu alışkanlığın yerleştirilmesini sağlaması açısından çok güzel düşünülmüş bir soru olduğunu düşünüyorum.[/QUOTE]

Hocam tam bir sonuca varamadığım için sonuç itibariyle diğer hocalarım ve arkadaşlarımız da tam bir sonuca varamadı ondan ötürü böyle bir ileti yazdım.
Kesinlikle bir art niyet yok! Ayrıca ÖSYM'de de bu çeşit sorular olabiliyor.

Gayet normal...;) :icon_wave:

MehmetDEU
05-10-06, 13:03
C şıkkında herhangi bir tense uyuşmazlığı yok.

Erudite
05-10-06, 13:04
İşte bende onu söylemeye çalışıyorum hocam... ÖSYM bu tarz soru sorabiliyorsa.. ÖSYM sınavına soru hazırlayan bir yayının, soruları bunu gözetmek zorundadır, değil mi? Kullanıcılarını bu anlamda hazırlamak zorundadır. Dolayısı ile sorunun değerlendirmesi o çerçevede yapılır. Bu arada art niyet aramadım hocam... Sadece bakış açınızı öğrenmek istemiştim..
Bu arada, "sonuç: kaliteli soru değil.." biçimindeki açıklama size ait hocam bana değil. Mesajınızda düzeltirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Ercan
05-10-06, 13:15
bencede B olabilir, ama soruyu bırakmak doğru bir kullanımmı? mesale pass diyebilirdi.

pL@NEt
05-10-06, 14:00
bencede B olabilir, ama soruyu bırakmak doğru bir kullanımmı? mesale pass diyebilirdi.

turkish english kendini her yerde göstermeli dimi ama;) :)

ayrıca soruyu beğenmedim kimse kızmasın lütfen;)

LOT
05-10-06, 16:28
İşte bende onu söylemeye çalışıyorum hocam... ÖSYM bu tarz soru sorabiliyorsa.. ÖSYM sınavına soru hazırlayan bir yayının, soruları bunu gözetmek zorundadır, değil mi? Kullanıcılarını bu anlamda hazırlamak zorundadır. Dolayısı ile sorunun değerlendirmesi o çerçevede yapılır. Bu arada art niyet aramadım hocam... Sadece bakış açınızı öğrenmek istemiştim..
Bu arada, "sonuç: kaliteli soru değil.." biçimindeki açıklama size ait hocam bana değil. Mesajınızda düzeltirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Sevgili hocam, size bir şeyler söylemek benim ne haddime fakat, bu takım soruları ösym soruyorsa, burada bizim suçumuz, günahımız nedir? Bu takım sorularda garanti bir cevap verilemiyorsa, bu yds de sorulmamalı.. Sizin hangi soruları kastetdiğinizi çok iyi biliyorum ve o soruları ben sınavda doğru yaptım, sırf kötünün en iyisi olarak.. Biz öğrenciler, öğrenmeye eğilimli olmuşuz, habire yeni şeyler öğreniyoruz, yalnız, ösym'nin bu tarz soruları sormaya ne hakkı var ne de öğrencileri sınavda cavratmaya.. İnanın bu tarz soruları çözerken sınavda aklımdan neler geçiyor, eğer amaçları bu ise, sıf kendimizi yenmemiz ise, bırakın farklı yerlerde farklı bir sınavda olalım.. Terliyorum hocam ben şu tarz soruları görünce, hadi bir şıkkı işaretledim, yanlış çıkarsa kahrediyorum kendimi, çok mantıklı bir açıklamaları olmayacağıda kesin.. Ben sadece bu gibi soruları yüzeysel olarak bilelim diyorum.. Sırf bu sorular yüzünden, birçok yayınevlerinin deneme sınav sorularında garip garip sorular ortaya çıkıyor, hocam bu bizi inanılmaz derecede olumsuz etkiliyor.. Sanki biz Advanced düzeyindeymişiz gibi kelimeler, araya sıkıştırılmış anlamlar.. Kaderimiz bu gibi soruların elindeyse, diyecek hiçbir şeyim yok.. Ha doğru olabilirsiniz fakat buna kimsenin hakkı yok, bana öğretilenleri yapıyorum ben, ya bana bu da öğretilecek ya da hiç sorulmayacak.. Herhangi kırıcı bir sözüm olduysa özür diliyorum.. Bir özürde haddimi aşarcasına konuştuğum için.. Lütfen sadece empati kurun..

Barakuda
05-10-06, 17:01

NETyds lise 3 sayı 4

Aşağıdaki gerekçelerden dolayı iyi bir soru olduğunu düşünmüyorum.

1. OSYM de yanlıştan doğru seçeneğe ulaşmamızı isteyen sorular sorar. Fakat bunu sorarken istenilen doğru cevabın, mantık ve yapı kriterleriyle örtüşmesi lazım.

2. Analiz edebildiğim kadarıyla OSYM nin seçeneklerinde mutlaka seçenekler doğal bir İngilizce ile kurgulanır. Müsabıkların hayal güçlerinin sınırı test edilmez. Bu tip sorularda müsabıkların hayal güçlerinin sınırının nereye kadar olduğu mu ölçülüyor? Hayal gücünün sınırı nedir? Bu sınırı soruyu hazırlayan mı koyar? Yoksa doğal İngilizce atmosferinde gerçek yaşamla örtüşen bir hayal gücü sınırlaması mı gerekir? Bana göre OSYM bunları test ediyor ve hayal gücünün doğal sınırını tespit etmekte başarılı ama bir iki dergi hariç çoğu dergi başarılı değil. Dergilere göre soruyu hazırlayanın beynindeki kurgular zor soru hazırlama adına artık hayalinde ötesine taşıyor abartılı kastırılıyor ve böylece soru bozuluyor. Ya yapı kayıyor ya da mantık silsilesi.

3. Aslında soruyu hazırlayan kişi seçenekleri birbirine çok yakınlaştırarak, ava giderken avlanan avcı misali, kurduğu tuzağın içinden kendisi çıkamıyor ve kendi mantık örgüsünün esiri oluyor. Neden? Çünkü zorlama hayal gücü gerçeklerden uzaklaştırıyor ve soru sahibinin dahi anlayamadığı bir belaya bulaştırıyor. Bunun izleri sorulardan anlaşılıyor.

4. OSYM YDS sorulaında yanlış seçeneklerde ya anlam olarak yada yapı olarak bariz bir iz mutlaka bırakıyor.(bir kaç hatalı soru olduğu ayrı bir gerçek. Örneğin 2005 YDS Once / When sorusunda bu hata belirgin).

Neticede en iyi soru hazırlayan eğrisiyle doğrusuyla yine bizim OSYM'miz.

Erudite
05-10-06, 17:11
Sevgili Purgation
Seni anlıyorum.. Vurguladığın konu öylesine derin bir konu ki, günlerce tartışmak gerekebilir. Sorunun yanıtı, aslında ülkemizdeki İngilizce öğretiminin ne kadar sağlıklı olup olmadığının aydınlatılmasında yatıyor.

Dil yaşayan, sosyal bir olgu iken bunu matematiksel, değişmez kurallar bütünü olarak algılayan ve dil eğitim tekniklerini buna göre biçimlendiren eğitim anlayışı ile, yine, bunca dershanenin ve dolaylı olarak eğitimcilerin acımasız rekabet yarışının olduğu bir ortamda, sağlıklı bir dil eğitiminden söz etmek yanıltıcıdır.

İşte bu sağlıksızlık içinde, birileri zevatı kurtarmak adına, kör gözüm parmağına mantığıyla, objektif olmaktan uzak değerlendirmelerde bulunmamalarında yarar vardır.

Deneylerimiz YDS yi bir DİL sınavına hazırlık olarak gören mantığın, YDS'yi bir KURALLAR sınavına hazırlık olarak gören mantıktan daha başarılı olduğunu göstermiştir.

YDS'yi bir DİL sınavına hazırlık olarak görebilmek ise, ancak kendini ombudsman görmemekle olasıdır. Sosyal olan olguyu, bir laboratuvar ortamı nesnesine indirgememekten geçer.

Sevgilerimle...

LOT
05-10-06, 17:36
Erudite hocam çok teşekkür ediyorum, çok güzel anlattınız DİL'in konumunu..

Kili Hocam, 2. nedeninizi o kadar güzel açıklamışınız ki, bana da buradan söyleyecek bir şey kalmıyor..

Umarım bunu birileri buradan duyar..

dilekdemir89
07-10-06, 20:20
Bugün cevap anahtarını aldık E şıkkı doğru seçenek. Katılan herkese teşekkürler