PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : başka bölümde yüksek lisans

Sayfa : 1 [2]

needsometimes
15-09-08, 20:53
Tanındıkları için daha kolay alınabiliyor eğer kişi kendi üniversitesine başvurmuşşa ve hocalarla da arası iyiyse. İçler acısı bir durum, değil mi? Daha neler var, ilgilenenler elbette bilir. Ahhh Ahh

evet gerçekten tam tarifi içler acısı ve çok üzücü..

PiNAR..ZzZ
15-09-08, 22:43
merhaba arkadaşlar..bi konuda yardıma ihtiyacım var..BEN ziraat teknikerliği okuyorum dgsye hazırlanıyorum mühendislik için ancak sayısalım hiç yok lisede de yabancı dil okudum..İSTEDİĞİM gerçekten ZİRAAT! Bu bölümde ilerlemeyi çok istiyorum (yükseklisans,doktora..) eğer dgsde başarılı olamazsam, açıköğretim fakültesine gidip lisans diploması alsam (iktisat veya çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkilerinden birini bitirsem) Zİraatta yükseklisans yapma şansım ne kadardır ve yapmam gerekenler nelerdir??? Bilgisi olan yardım ederse çok sewinirim..ŞİMDİDEN teşekkürler!

PiNAR..ZzZ
17-09-08, 22:39
yok sanırım burada yardım edebilcek kimse :(

derinnur
17-09-08, 23:20
yok sanırım burada yardım edebilcek kimse :(

merhaba öncelikle,
daha önce de gruba üyeydim ancak,yaz dönemi nasıl olduysa şifremi unuttum, şifremin sıfırlanması için bir süre uğraştım ancak sanırım şifre yenileme işleminde bir problem var.son çare yeniden üye oldum.
soruna gelince teorik olarak lisans diploması ile yükseklisans programlarına başvurabilirsin,ancak özellikle fen bilimleri enstitülerinde başvuracağın anabilim dallarının mezun olunan lisans programları için ön koşulları var. yani işletme diploması ile ziraat mühendisliği bölümündeki herhangi bir anabilim dalına başvuru yapamayabilirsin. farklı bir durumda sınırlama doktora eğitimi için geçerli. alan dışı anabilim dallarına yüksek lisans başvurusu yapıp yüksek mühendis ünvanı alabilirken, doktor ünvanına olanak tanınmayabilir. başvuru yapmak istediğin üniversitenin fen bilimleri enstitüsüne başvuru yaparak gerekli bilgiyi almanı tavsiye ederim.
umarım herşey istediğin gibi olur. buarada sanırım akademik kariyer yapmak istiyorsun, Allah kolaylık versin.

PiNAR..ZzZ
18-09-08, 15:27
merhaba öncelikle,
daha önce de gruba üyeydim ancak,yaz dönemi nasıl olduysa şifremi unuttum, şifremin sıfırlanması için bir süre uğraştım ancak sanırım şifre yenileme işleminde bir problem var.son çare yeniden üye oldum.
soruna gelince teorik olarak lisans diploması ile yükseklisans programlarına başvurabilirsin,ancak özellikle fen bilimleri enstitülerinde başvuracağın anabilim dallarının mezun olunan lisans programları için ön koşulları var. yani işletme diploması ile ziraat mühendisliği bölümündeki herhangi bir anabilim dalına başvuru yapamayabilirsin. farklı bir durumda sınırlama doktora eğitimi için geçerli. alan dışı anabilim dallarına yüksek lisans başvurusu yapıp yüksek mühendis ünvanı alabilirken, doktor ünvanına olanak tanınmayabilir. başvuru yapmak istediğin üniversitenin fen bilimleri enstitüsüne başvuru yaparak gerekli bilgiyi almanı tavsiye ederim.
umarım herşey istediğin gibi olur. buarada sanırım akademik kariyer yapmak istiyorsun, Allah kolaylık versin.

Çok çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için..DEDİĞİN gibi akademik kariyerle meşgul kafam tamamen..istiyorum ancak ziraatda olması daha çok sevindirirdi beni..Bu durumda iktisat bitirip alan içi yükseklisans yapmak daha mantıklı ve daha kolay olacak! Üniversitenin fen bilimleri enstitüsünde biraz araştırma yaptım koşullar kısmında "lisans diploması" yeterli anlamında açıklama var ama tabi yapılan sözlü sınawda onları ikna etmem gerekir neden ziraat olduğu konusunda..YİNE de deneyeceğim ve araştırmaya devam edeyim hem belki iyi ifade ederim ziraat tutkumu,anlarlar beni :) TEKRAR teşekkürler..

maggie75
18-09-08, 18:57
Merhaba.Ben de İDE mezunu olarak eğitim bilimlerinde master yapıyorum.Sen de sosyal bilimler ya da eğitim bilimlerinde bir bölümde master yapabilirsin.Ama öncesinde bilimsel bir hazırlık yapmalı, neden o bölümde master yapmak istediğin konusunda ikna edici düzeyde bir alt yapı oluşturmalısın.Aslına bakarsan biz dilcilerin dil puanlarının yüksek oluşu ve konudaki yabancı literatürü kolay takip edebilmemiz açısından şanslıyız da diyebilirim.Sana şimdiden başarılar:smiley2:

PiNAR..ZzZ
18-09-08, 19:36
Merhaba.Ben de İDE mezunu olarak eğitim bilimlerinde master yapıyorum.Sen de sosyal bilimler ya da eğitim bilimlerinde bir bölümde master yapabilirsin.Ama öncesinde bilimsel bir hazırlık yapmalı, neden o bölümde master yapmak istediğin konusunda ikna edici düzeyde bir alt yapı oluşturmalısın.Aslına bakarsan biz dilcilerin dil puanlarının yüksek oluşu ve konudaki yabancı literatürü kolay takip edebilmemiz açısından şanslıyız da diyebilirim.Sana şimdiden başarılar:smiley2:

TEŞEKKÜR ederim..biraz daha açabilirmisin konuyu rica etsem! Sen hangi bölümde master yapıyorsun..
"sende sosyal bilimler yada eğitim bilimlerinde bir bölümde master yapabilirsin" dedin..ziraatta yapabilirmiyim yani?? ikna edici alt yapıyı oluşturmak için elimden geleni yaparım tabi de,ziraat müh. mezunu varken beni seçmeleri de düşük ihtimal olur :(

maggie75
18-09-08, 20:26
Ziraat Mühendisliğinde o bölümü bitirmeden yani ziraat mühendisi olmadan yüksek lisens yapman bana pek mümkün görünmedi.Çünkü bu bölümlerde yüksek lisans yapan mühendisler yüksek mühendis ünvanı alırlar.Farklı alanlar da mühendislik yapanlar kendi alanlarına yakın bölümlerde de master yaparlar.Mesela Gıda mezunu Kimya mühendisliğinde .Çünkü ortak birçok dersleri vardır ve temel mühendislik dersleri alırlar.Biraz kafanı karıştırdım sanırım.

milad
18-09-08, 21:18
alan içi yüksek lisans nedir.. 4 yıllık diplomayla yetinmek istemiyorum yazdılarınızı takip ettim ve yol arıyorum ... dilciyim bana sunulan yüksek lisans bölümleri nelerdir? fransızca öğrt- Atatürk üni.deyim...

law_story_özge
18-09-08, 21:19
bence bi iktisatta olabilirr

PiNAR..ZzZ
18-09-08, 22:04
Ziraat Mühendisliğinde o bölümü bitirmeden yani ziraat mühendisi olmadan yüksek lisens yapman bana pek mümkün görünmedi.Çünkü bu bölümlerde yüksek lisans yapan mühendisler yüksek mühendis ünvanı alırlar.Farklı alanlar da mühendislik yapanlar kendi alanlarına yakın bölümlerde de master yaparlar.Mesela Gıda mezunu Kimya mühendisliğinde .Çünkü ortak birçok dersleri vardır ve temel mühendislik dersleri alırlar.Biraz kafanı karıştırdım sanırım.

yok yok tamam şimdi anladım..karışıklık kalmadı :) aynı şeyden bahsediyormuşuz..umutsuzdum ziraat konusunda,senin yazdıklarından sonra aksini söylüyorsun sandım bir an ve sevindim..
şimdi ancak dgs ile mümkün olacak bu..saol yardımların için!

sevalst
18-09-08, 22:24
master ve yükseklisans aynı şey :) ama her bölümde yapamıyorsun. örneğin uluslararası ilişkiler mezunu birisi işletme yada iktisat üzerine yüksek yapabilir.çünkü bu dersleri zaten lisansta da almıştır bi alakası vardır . filoloji mezunu da gidip dil edebiyatta ya dil edebyat mezunu eğitimde yapabilir ama mesela ben eğitim okuyorum konservatuarda yüksek yapmak istiyorum yapamıyorum:smiley6: bunun gibi işte uf karmakarışık bi dünya :smiley9:

ayca_ozturk03
30-09-08, 00:58
merhaba arkadaşlar,
benim de bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var.Şu an endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.lisans eğitimimi bitirdikten sonra psikoloji ya da endüstriyel psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.Böyle birşey mümkün mü?çünkü alan dışı oluyor.Eğer mümkünse de olma şansı yüzde kaç size göre? Ayrıca y.lisanstan sonra yine bu alanda doktora yapmak ve bu alanda akademisyen olmak istiyorum.Bu dediklerin mümkün mü?lütfen bana yardım edin.psikolojiyi çok seviyorum ve bu alanda birşeyler yapmayı çok istiyorum.:smiley9:şimdiden teşekküler..

korayist
31-10-08, 02:47
merhaba arkadaslar, ben de endustri muhendisligi 3.sinif ogrencisiyim.iletisim fakultesinde(radyo sinema tv veya gazetecilik ) uzerine yuksek lisans yapmak istiyorum.bu mumkun mudur?
simdiden tesekkurler.:smiley1:

kardelen
31-10-08, 04:04
merhaba arkadaşlar,
benim de bir konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var.Şu an endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.lisans eğitimimi bitirdikten sonra psikoloji ya da endüstriyel psikoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.Böyle birşey mümkün mü?çünkü alan dışı oluyor.Eğer mümkünse de olma şansı yüzde kaç size göre? Ayrıca y.lisanstan sonra yine bu alanda doktora yapmak ve bu alanda akademisyen olmak istiyorum.Bu dediklerin mümkün mü?lütfen bana yardım edin.psikolojiyi çok seviyorum ve bu alanda birşeyler yapmayı çok istiyorum.:smiley9:şimdiden teşekküler..

bazı üniversitelerin bilimsel hazırlık programları var yani yüksek lisansını yapmak istediğin bölümün lisans derslerini alıyorsun iki dönem (1 YIL) belli bir not ortalamasını tutturman lazım başarılı olursan yüksek lisansa başlıyorsun belki faydası olur:smiley2:

searcher450
16-12-08, 21:45
arkadaslar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok tesekkürler bende master ve doktora yaparken lisanstaki gibi üst sınıftan ders alma gibi bir durum olup alamıyacağını merak ediyorum umarım konuyu dağıtmamışımdır bunu cok merak ediyorum

slmon
16-06-10, 01:30
hocam ben bilgisayar müh. okuyorum siyaset. bilimlerini yüksek lisans olarak okuyabilir miyim peki?

kıral7
03-01-11, 02:16
İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Çeviri üzerine yüksek lisans yapmam mümkün müdür?

selmangulec
03-01-11, 18:21
yüksek lisans a başlamak için üds -kpds den en az 50 dil notu almamız aranıyor değil mi acaba ? ales ten birde 70 ve üstü almak bu yüksek lisansa başlamanın ilk basamağı mı ? bundan gayrı başka ne istenir ? benim için bu sene daha erken , daha başlamadan kafamda kalan soru işaretlerini yok etmek için yazmak istedim ...

saygılar...
Selman Güleç

ales bile başa bela ya nasıl edecem ne yapacam bilemiyorum ... (diploma notum tam gelecek mi bilemediim içinde bu sınav için kursa gidemiyorum.) seneye çok sıkıntı çekecem , vaktim daralacağı için eğer 2.50 üstü tutarsa o yıl mezuniyetimde ....

seizeday
03-01-11, 20:31
evet dil puanı en az 50 olmalı ancak ales puanı üniversiteden üniversiteye değişir.Örneğin bir tanesi en az 55 puan şartı koyarken bir diğeri 60 puan isteyebilir. Ayrıca alesten 70 ve üstü bir puan almak yüksek lisansa başlamanın ilk basamağı değildir. Ales, dil puanı, not ortalaması ve eğer yapılıyorsa mülakattan alacağınız puanın ortalaması alınarak tüm adaylar arasında bir sıralama yapılır.Puanlar en yüksekten en düşüğe liste şeklinde ilan edilir. Başvuracağınız bölümün kontenjanına da bağlı olarak eğer puanlarınızın ortalaması yüksek ise yüksek lisansa kabul edilirsiniz.Örneğin benim bölümüm 10 yüksek lisans öğrencisi alıyordu ve bu puanların ortalamasına göre ben 4.olarak yüksek lisans öğrencisi olmaya hak kazanmıştım.

jsmn-rhein
03-01-11, 22:39
benim arkadaşlarım alakasız olmasına rağmen coğrafya, türk dili ve bilgi belge yönetimi gibi alanlarda master yapıyorlar. merak etmeyin.

dilforumcu
03-01-11, 22:58
anadolu üniversitesinde bölüm sınırlaması yok tarih bölümünü bitir git elektronik müh. de master yap. Tabi bilimsel hazırlık programını da alman gerekir. Bir arkadaş özel sektör demiş ama bence özel sektör yüksek lisansa bakmaktansa o işteki tecrübene bakar diye düşünüyorum. Akademisyen olmayı düşünmeyen bence yüksek lisans olayına girmesin...

eessra
04-01-11, 14:09
arkadaşlar fen bilgisi öğretmenliği 4.sınıftayım eğitim alanından yüksek lisans yapmak istiyorum alese sayısal üds ye de fen alanından girdim. bazı hocalarım eadan girmem gerektigini söyledi. kafam karıştı bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba

hitman03
21-02-11, 00:17
Alesten 82 Kpds dende 57 aldım.Mühendislik fakültesi mezunuyum.İletme fakultesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. bu puanlarla girebilirmiyim.