PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeka Sorusu/Padişah ve Vezir

DENIZ_VURGUNU
20-07-08, 17:47
Arkadaşlar güzel bi zeka sorusu.

Bir gün padişah vezirine çok kızmış ve başının vurulmasını emretmiş. Padişah vezirini çok sevdiği için bir anlık öfkeyle verdiği bu karararından dolayı pişman olmuş ama ağzından çıkan sözü geri alamamış.. Vezirinin çok zeki olduğunu bildiği için ona şöyle bir şans vermiş doğruyu bulursa kurtulacakmış..
Problem şu:
Sarayın bahçesinde karşılıklı iki kulube var, kulubelerin içi görünmüyor. Birinde cellat var, öbüründe hiç bir şey yok. İki kulubenin de kapısında bekleyen birer adam var, bu adamlardan birisi sürekli yalan söylüyor diğeri ise sürekli doğru söylüyor. Vezir kimin yalancı kimin doğrucu olduğunu bilmiyor ve bir tek soru sorma hakkı var..
Öyle bir soru sorun ki vezir doğru kapıyı bulsun..

DENIZ_VURGUNU
20-07-08, 17:52
Arkadaşlar cevapta güzel bir cümle oyunu var..

Zerdesht
20-07-08, 18:00
doğru kapı dediğin doğru söyliyen adamın önünde durduğu kapı mı?

DENIZ_VURGUNU
20-07-08, 18:02
doğru kapı dediğin doğru söyliyen adamın önünde durduğu kapı mı?

Hayır. Yani boş olan kapı.

andonyadis
20-07-08, 18:03
vezir kapıda bekleyen adamlardan herhangi birinin yanına gider ve derki

öbür adama sorsaydım bana doğru olan hangi klubeyi gösterirdi

oda her halükarda yanlış olan klubeyi söyleyeceği için onun söylediği klubeyi seçmez ve kurtulur :D

DENIZ_VURGUNU
20-07-08, 18:04

oda her halükarda yanlış olan klubeyi söyleyeceği için onun söylediği klubeyi seçmez ve kurtulur :D

Tebrikler...:
smiley2::smiley2::smiley2:

andonyadis
20-07-08, 18:18
vaay bildimmi :D

DENIZ_VURGUNU
20-07-08, 18:20
Burdan öyle görünüyor..

alyel
20-08-08, 20:20
:confused:

ama nasıl oluyor ya hep doğru söyleyen adama sorarsa o zaman onun dediği kapıyı seçmezse yanılır!!1

yeşilEriğim
20-08-08, 20:53
:confused:

ama nasıl oluyor ya hep doğru söyleyen adama sorarsa o zaman onun dediği kapıyı seçmezse yanılır!!1

bence de ?????

gönültansel
20-08-08, 20:55
doğru söyliyende diğerinn yalan söliceğini bildiğnden onn söliceni kendine göre doğru ama yanlş kapıyı gösterir öle yani:D her halukarda diğerini seçcek yani:smiley2:

yeşilEriğim
20-08-08, 20:58
doğru söyliyende diğerinn yalan söliceğini bildiğnden onn söliceni kendine göre doğru ama yanlş kapıyı gösterir öle yani:D her halukarda diğerini seçcek yani:smiley2:

nerden biliyoruz ki doğru olan yanlış kapı göstermiyor ama doğruyu söylüyor hep:smiley2:

Faint
20-08-08, 21:32
Sorunun doğrusu şöyle olmalıydı.

Eğer karşı kapıdaki adama sorsaydık, hangi kulübeyi ölüm kulübesi olarak gösterirdi?

1.seçenek : Eğer rastlantı eseri soruyu doğrucuya sormuşsak; Diğer kapıdakinin yalancı olduğunu ve yanlış kulübeyi göstereceğini de bilir. Bu yüzden verdiği cevapta hangisini ölüm kulübesi olarak gösterirse, oraya gireriz çünkü kurtuluş kulübesidir.

2.seçenek : Eğer soru sorduğumuz yalancı ise; diğer kapıdaki doğruyu söyleyecek ama kendisi yalan söyleyeceğinden yanlış kapıyı ölüm kapısı olarak gösterir. Sonuç değişmemiş olur ve yine ölüm kulübesi olarak gösterilen kulübeye gireriz çünkü kurtuluş kulübesidir.

Yani sorduğumuzun doğrucu veya yalancı olması önemli değildir ve Ölüm kapısı olarak gösterilen kapıdan girerek kurtuluruz

:)

Faint
20-08-08, 21:32
Sorunun doğrusu şöyle olmalıydı.

Eğer karşı kapıdaki adama sorsaydık, hangi kulübeyi ölüm kulübesi olarak gösterirdi?

1.seçenek : Eğer rastlantı eseri soruyu doğrucuya sormuşsak; Diğer kapıdakinin yalancı olduğunu ve yanlış kulübeyi göstereceğini de bilir. Bu yüzden verdiği cevapta hangisini ölüm kulübesi olarak gösterirse, oraya gireriz çünkü kurtuluş kulübesidir.

2.seçenek : Eğer soru sorduğumuz yalancı ise; diğer kapıdaki doğruyu söyleyecek ama kendisi yalan söyleyeceğinden yanlış kapıyı ölüm kapısı olarak gösterir. Sonuç değişmemiş olur ve yine ölüm kulübesi olarak gösterilen kulübeye gireriz çünkü kurtuluş kulübesidir.

Yani sorduğumuzun doğrucu veya yalancı olması önemli değildir ve Ölüm kapısı olarak gösterilen kapıdan girerek kurtuluruz

:)