PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağol'un yazılışı

Sayfa : [1] 2

LOT
25-05-08, 15:59
Uzun zamandan beridirki, çoğumuz Türkçe yazarken yanlış yazıyoruz bazı isimleri,sıfatları,zarfları vs.. Gördüğüm zaman hep düzeltmek istemişimdir, ama ters tepki alırım diye kaçınmıştım; bazen söyleyince itici oluyoruz karşımızdakine, işte bu yüzden bu başlık altına özellikle birini yazmak istedim.. Genel olarak ''sağol'' olarak görüyorum, oysa bu kelime ayrı yazılıyor ''sağ ol'' şeklinde, umarım yararlı olur..

CαяσLуηα
25-05-08, 16:01
Pelin arkadaşımızda hoş geldinizi öğretti tüm foruma :)
yeni üyeler geldikçe sürekli hoş geldiniz ( ayrı ) diye uyarıp durmuştuk milleti :)
sırada sağ ol var
Sağ ol purgation :smiley1:

Ö(zl)MeR
25-05-08, 16:07
Bilmiyordum o şekilde yazıldığını yeni öğrendim :) sağ ol !! :)

Tatar17
25-05-08, 16:08
Uzun zamandan beridirki, çoğumuz Türkçe yazarken yanlış yazıyoruz bazı isimleri,sıfatları,zarfları vs.. Gördüğüm zaman hep düzeltmek istemişimdir, ama ters tepki alırım diye kaçınmıştım; bazen söyleyince itici oluyoruz karşımızdakine, işte bu yüzden bu başlık altına özellikle birini yazmak istedim.. Genel olarak ''sağol'' olarak görüyorum, oysa bu kelime ayrı yazılıyor ''sağ ol'' şeklinde, umarım yararlı olur..
Sağ ol! bu duyarlılığın icin,şu -de lerin yazılısını da sıkıstıralım araya :D

CαяσLуηα
25-05-08, 16:14
ya de o kadar zor değil de cümleden çıkarılabiliyorsa ayrı yazılır..dimi? yanlış mı biliyorum

LOT
25-05-08, 16:14
Sağ ol! bu duyarlılığın icin,şu -de lerin yazılısını da sıkıstıralım araya :D

Hemen, cümlede -de var ise, çıkarınca anlamlı bir bütün oluyorsa, o ''de'' her zaman ayrı yazılır.. Mesela ya da her zaman ayrı yazılır;

Tanıştığımıza ben de memnun oldum..
Bu cümlede de 'de' eki ayrı yazılır..

ALEEN
25-05-08, 16:16
söylediğin için çok sağ ol.Genelde sınavlarda yazım yanlışı şeklinde çıkıyordu;ama ben bu zamana kadar sağol olarak bildiğim için yazımında bir yanlışlık göremiyordum:smiley1:

Tatar17
25-05-08, 16:18
Hemen, cümlede -de var ise, çıkarınca anlamlı bir bütün oluyorsa, o ''de'' her zaman ayrı yazılır.. Mesela ya da her zaman ayrı yazılır;

Tanıştığımıza ben de memnun oldum..
Bu cümlede de 'de' eki ayrı yazılır..

Ben zaten o konuda takıntılı hale geldim,sitede de herkes aynı duyarlılığı göstersin istiyorum, Öss'de de cıkıyor cünkü :D

Pumpjockey
25-05-08, 16:48
Ek olan -de ile bağlaç olan “de”nin yazımı

* Türkçede ek olan -de kendisinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır.

Elinde mavi bir çanta vardı.
Etrafında kimse yoktu.

Ne ben senin köyünde edebilirim, ne sen benim obamda.
Sabahattin Ali

Cümle içinde dahi anlamına gelen “de, da” bağlacı bağımsız bir sözcük olarak
ayrı yazılır.

Gel Osman’ım, otur da yemek ye.
Yaşar Kemal

Zeynep akıl etti de başına bir kova su döktü.
Yaşar Kemal

Ek olan - de, bağlı olduğu sözcüğün son hecesine ünsüz benzeşmesi bakımından
uyar. - de / - da ekleri -te / -ta’ya dönüşür.

Sokakta yalnız yürüyordu.
Aradıklarını bu kitapta bulabilirsin.

kaynak: Dil ve Anlatım 3

:)

Seda Relampago
28-05-08, 18:13
teşekkürler, bende sağol olarak biliyordum çünkü birleşik fiile göre kafamda öyle bir mantığa girmişti. artık bundan sonra sağ ol yani ((:

Çiğdem Tunç
28-05-08, 18:19
Sağ ol Purgation :smiley3:

acibadem
29-05-08, 11:53
vay be onca sene okudum ilk kez duydum

Spedy_Jack
29-05-08, 15:05
mesajın için sağ ol bende genelde saol diye görüyorum :)

Marve
29-05-08, 15:32
Ben de hep bitişik yazardım. Hiç aklıma gelmemişti. Sağ ol!...

LOT
29-05-08, 15:36
Düşünsenize ösym böyle bir soru sorduğunda nasılda tökezleceğimizi :)

Marve
29-05-08, 15:38
Ya hakkaten test çözerken böyle bir soruyla karşılaşsam kesin soru yanlış der geçerdim. :D

acibadem
29-05-08, 15:39

sağ ol tarzında soru geldiği zaman iş siyasete vurur solcular karşı çıkar.....

Saposcat
29-05-08, 15:44
Genel olarak ''sağol'' olarak görüyorum, oysa bu kelime ayrı yazılıyor ''sağ ol'' şeklinde

"Sağ ol" ibaresini "sağol" şeklinde yazmak çok mu kötü bir şey? Ne zarar verebilir ki?

LOT
29-05-08, 15:51
"Sağ ol" ibaresini "sağol" şeklinde yazmak çok mu kötü bir şey? Ne zarar verebilir ki?

Hocam muhakkakki kötü bir şey değil, lakin doğru yazımı bu şekilde..

-Aynı şekilde 'birşey' yazmış olsaydım da, 'birşey' değişmeyecekti, ama doğru yazmak, doğru yazmayı bilmek ösymde bir soru kadar avantaj sağlıyor bize..

Marve
29-05-08, 15:54
Ya aslında kalıplaşmış artık. Bitişik yazılması gerekmez mi sizce de? :confused: :confused: :confused:

serhatavci
29-05-08, 15:55

Neredeyse hiçbir şey.Türkçe öğretmenleri bile yazım yanlışlarını karıştırırken ve niye basitleştirilmiş kurallar getirilmiyor diye sorulduğunda,Türk diline yön verenlerin kendi içinde bile bir denge tutturamadığını,3 yıl önceki "İmla Klavuzuyla" şimdikinin arasındaki farkların çok olduğunu söylerse,sizce bunun önemini kim kavrayabilir?

T.D
29-05-08, 17:47

Ortak bir kullanım ollması için farklı bir ifadeyle dilde birliği sağlama çalışması

Ya aslında kalıplaşmış artık. Bitişik yazılması gerekmez mi sizce de? :confused: :confused: :confused:

Hiç hoş durmuyor birleşik yazılınca bence. Çoğu kişi soru edatını da ya da ayrı yazılması gereken yani bağlaç olan ''de, da'' yı da birleşik yazıyor, o zaman bunları da birleşik yazalım? Yazmayalım derim

MehmetMamger
29-05-08, 18:06
Hocam muhakkakki kötü bir şey değil, lakin doğru yazımı bu şekilde..

-Aynı şekilde 'birşey' yazmış olsaydım da, 'birşey' değişmeyecekti, ama doğru yazmak, doğru yazmayı bilmek ösymde bir soru kadar avantaj sağlıyor bize..
Doğrularımızı ÖSYM mi belirliyor? :confused:

Üzerinde konuşulması gereken önemli konulardan biri artık: Herkes ÖSYM tornasından geçtiği için, bu kurumun tercihleri dilbilimci olacakların kafasında bile DOĞRU diye yer etti.

Bu ülkede hangi kelimenin bitişik, hangisinin ayrı yazıldığı/yazılacağı meselesi uzmanlar arasında tartışma konusudur ve ÖSYM açık olarak bu konuda Ankara ekolünü destekliyor gözüküyor.

Keşke bize öğretilenden farklı olarak birden fazla doğru olabileceğini aklımıza getirebilsek. Yazım tercihlerinin aslında FARKLAR bağlamında özgürlük ifade edebileceğini, bir şeyin nası yazıldığına dair yaklaşımın farklı farklı olabileceğini vs bilsek.

İşte mesela ben Yağmur Atsız'ın yazım kurallarına uyar ve bambaşka bir imla tuttururum. Kim neye göre YANLIŞ diyecek? Dese beni ne kadar bağlayacak?

LOT
29-05-08, 18:23
Doğrularımızı ÖSYM mi belirliyor? :confused:

Üzerinde konuşulması gereken önemli konulardan biri artık: Herkes ÖSYM tornasından geçtiği için, bu kurumun tercihleri dilbilimci olacakların kafasında bile DOĞRU diye yer etti.

Bu ülkede hangi kelimenin bitişik, hangisinin ayrı yazıldığı/yazılacağı meselesi uzmanlar arasında tartışma konusudur ve ÖSYM açık olarak bu konuda Ankara ekolünü destekliyor gözüküyor.

Keşke bize öğretilenden farklı olarak birden fazla doğru olabileceğini aklımıza getirebilsek. Yazım tercihlerinin aslında FARKLAR bağlamında özgürlük ifade edebileceğini, bir şeyin nası yazıldığına dair yaklaşımın farklı farklı olabileceğini vs bilsek.

İşte mesela ben Yağmur Atsız'ın yazım kurallarına uyar ve bambaşka bir imla tuttururum. Kim neye göre YANLIŞ diyecek? Dese beni ne kadar bağlayacak?

Yoo, yoo kesinlikle bunu kastetmedim, ben işin doğru tarafındayım; bana bu şekilde öğretildi ve doğru olarak görüyorum.. ÖSYM'nin fahiş doğruları da vardır muhakkak, lakin kimler, bunu, nasıl kabul ediyor? Siz daha iyisini bilirsiniz, küçükten beri bizleri dershanelere abone yapan ailelerimiz üzerimize verdiği yükün ne kadar doğru bir ürün olduğunu ancak ösym'nin sınavını kazandıktan sonra görmeleri kadar esef verici bir şey olabilir mi?

Digaladriel
29-05-08, 18:56
Sağ ol Purgation :)

Aslında zaman zaman düşünürdüm bunu ama sanki kalıplaşmış ve dile öyle yerleşmiş gibi gelirdi bana.

Spedy_Jack
29-05-08, 19:00
ben açıkcası bilmiyordum hiç de düşünmemiştim..

Saposcat
29-05-08, 19:33

Bence de kalıplaşmış. Bir de (biraz câhil bir yabancı olarak) şunu söyleyeyim: ne kadar az da olsa insan bazen "sağ ol", "sağ olun" veyâ "sağ olsun" gerçek buyrum kipleri olarak yazmak isteyebilir. "Teşekkür ederim" anlamında olan "sağol" ibaresini kurala göre istisnasızca "sağ ol" şeklinde yazmak gerekirse, böyle bir ayrım yazımda kalmıyor.

Yani, bence "sağ ol" ibaresinin "sağol" şekli en azından kabul edilmeli çünkü faydalar ortaya çıkabilir. Zaten halk kabul etti. Bye-bye "sağ ol", hello "sağol".

Beraat
29-05-08, 19:38

hakkaten çok iyi oldu bunu öğrenmemiz...
çok sık kullandığımız ama yazımında hata yaptığımız sözcüklerden birisi..
sağ olasın purgation...

Saposcat
29-05-08, 19:46
Ortak bir kullanım ollması için farklı bir ifadeyle dilde birliği sağlama çalışması

Eh, ben çoğulcuyum, n'apim. Mesela İngilizce'nin 14.–17. asırladaki muhtelif ve hatta rasgele imlalarına hasret çekiyorum bazen.

Digaladriel
29-05-08, 19:59
sağ ol
ünlem

Hoşa giden bir davranış için "çok yaşa, teşekkür ederim" anlamlarında söylenen bir söz.

26 Eylül 2006'dan bu yana 47839722 kez söz araması yapıldı. [ tek sorunu olan biz değilmişiz :D ]

http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF3FB36B5C02E7607F&KELIME=sağ%20ol