PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Okutman nasil olunur?

Escalade
17-04-08, 22:07
Selamlar,

Ben neredeyse 10 senedir ABDde de yasamaktayim. Esim TR de is buldu ve yaz ortasinda donmeyi dusunuyoruz. Ben de tabii is bulmak durumunda kalacagim. Affiniza siginarak sizlere bir kac sorum var. Google'dan arama yaptim ama cogu sinavin adindaki uzatmalari bile bilmiyorum. Ingilizce okutmanlik yapabilirim diye dusunuyorum ama neler yapmam gerektigini ve de kabul edilirmiyim onu da bilmiyorum.

Ben ODTU Tarih cikisliyim. Formasyonum var. TRde 2 sene kadar ortaokul ve lise seviyesinde tarih ogretmenligi de Ingilizce ogretmenligi de yaptim. ABDden egitim masterim var ve burada ortaokul seviyesinde ogretmenlik yapiyorum. Buradan Reading, Language Arts ve Social Studies ogretmek icin ogretmenlik sertifikam var . En son 6-7 sene evvel TOEFL girmistim. Eski sisteme gore 627 almistim. Okutmanlik yapmakta zorlanacagimi hic zannetmiyorum ama nasil is bakmaya baslamam lazim? Unutmayin ki yaz ortasina kadar TRde dahi olamayacagim. Universitelerin okutmanlik icin istedigi sinav adlarinin ne oldugunu, tarihlerini dahi bilmiyorum. Buradan tek girebilecegim sinav TOEFL. Universiteler illaki Ingilizce ogretmenlik mezunu mu istiyorlar? Benim ODTU mezunu olmam, egitim masterli olmam ve ingilizce ogretiyor olmam yeterli olurmu?

Biliyorum cok yazdim. Kusura bakayin ama esimin is durumu son dakikada ortaya cikti. Ben de su anda heyecanlanmaya basladim.

Tesekkurler...

Ercenk Hamarat
17-04-08, 22:59
Öğretmenim, üniversitelerin Akademik İlan sayfalarınında genelde istenen kadrolar duyurulur. Şartlarınız uyuyorsa başvurursunuz. Kabul edilirsiniz. Kısaca böyle.

Lâkin gelelim sizin durumunuza. Burada bir devlet üniversitesinde İngilizce Okutmanlık yapmanız bana göre uzak bir ihtimal(bu tabiki benim şahsi kanaatim), çünkü İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili Edebiyatı gibi bölümlerden mezun bireyleri isteyeceklerdir. Bazı üniversiteler de iki yıl çalışmış olma şartı arıyor. O bilmediğim kısaltmalar dediğiniz ÜDS(Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı), KPDS(Kamu Personeli Dil Sınavı)'dır. ÜDS zaten geçti. KPDS'nin de başvuru tarihleri geçti. Dil yeterliliği için üniversiteden üniversiteye değişen seviyelerde puan alınması isteniyor bu sınavların herhangi bir tanesinden.

Duruma bakılırsa portfolyonuz gayet iyi. Belki geleceğiniz şehirde bir kolejde veya dersanede çalışabilirsiniz. Bunlar tabiki benim naçizane fikirlerim. :)

Ercenk Hamarat
17-04-08, 23:03
Ayrıca aramızda öğretim elemanı arkadaşlarımız da var. Onlar bizden daha iyi biliyorlar ve size doyurucu bilgiyi vereceklerdir.

Saadet Çadır
17-04-08, 23:25
Ben de birkaç şey ilave ilave edeyim, İngilizce Okutmanlık çok olası görünmüyor. Okutmanlık için her üniversitenin belirli standartlar dahilinde kendince belirlediği şartlar var fakat bu şartların arasında genellikle alanında lisans eğitimi almak ve belirli bir süre çalışmış olmak şartları aranıyor.

Okutmanlık ilanları için her üniversitenin kendi sayfasında "Duyurular" bölümünü takip ederseniz, gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Örneğin geçmiş tarihli bir duyuru;

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN
Aşağıda adet ve koşullan belirtilen Üniversitemiz Birimlerinde açık bulunan Okutman kadrolarına 2547 Sayılı Yasanın 32. maddesine göre Öğretim Elemanı alınacaktır.
Adayların istenilen belgelerle birlikte ilanın yayımı tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Rektörlüğümüz Personel Daire Başkanlığına; şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
OKUTMANLAR İÇİN

-Dilekçe ve Mezuniyet Belgesi
-Nüfus cüzdan sureti, Özgeçmiş
-1 adet fotoğraf
-Öğretmenlik bölümü mezunu veya ilgili lisans mezunu olup, pedagojik formasyona sahip
veya kamu kurumlarında 3 yıl çalıştığına dair belge-
Lisansüstü Eğitim Sınavından (LES şimdiki ALES)son iki yılda en az 50 puan aldığına ilişkin belge (Doktora derecesine sahip olanlar ile başka üniversitede akademik personel olarak görev yapanlarda bu şart aranmaz).
-KPDS'den en az (B) seviyesinde veya TOEFL en az 550 puan aldığına dair belge veya
ÜDS'den en az 80 aldığına dair belge veya eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavda bu puan
muadili bir puan aldığına dair belge
Belgelerin Geçerlik Saresi:TOEFL için 2 (iki) yıl KPDS için geçerlik süresi 5 yıl ile
sınırlandırılmaktadır.

Burada (http://www.yok.gov.tr/universiteler/uni_web.htm) tüm üniversitelerin web adresleri var.

Burada (http://www.osym.gov.tr/Default.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE) ise sol tarafta ÖSYM nin yaptığı sınavlarla ilgili duyurular ve gerekli bilgiler :)

nulkersoy
18-04-08, 00:03
Okutmanlık için birçok üniversite İngilizce öğretmenliği ya da ilgili bir bölümden lisans diploması(İngiliz Dili ve Edebiyatı , Amerikan Kültürü ) ,KPDS ya da ÜDS den 80 puan ve ALES ten 70 puan ve üstü puan almak şartı arıyor

recccoo
21-04-08, 02:54
selam ben erciyes üniversitesi dış ticaret bölümünde okudum bize ders veren hocaların tamamı okutman olmadan önce üniversiteyle görüşerek işe başlıyolar aranan şartlar
kpss puanı ve kpds puanı veya herhangi bir yabancı dil sınavı sertifikası
eğer üniversitenin internet sitesine girersen orda personel alımıyla ilgili bilgileri bulabilirsin
şuanda öğretim görevlisi arıyorlar bence başvurabilirsin adres aşağıda veriyorum

www.erciyes.edu.tr

umarım işine yarar iyi günler diliyorum

beni recccoo@gmail adresine yazarak bilgilendirebilirsin

nulkersoy
23-04-08, 02:02
selam ben erciyes üniversitesi dış ticaret bölümünde okudum bize ders veren hocaların tamamı okutman olmadan önce üniversiteyle görüşerek işe başlıyolar aranan şartlar
kpss puanı ve kpds puanı veya herhangi bir yabancı dil sınavı sertifikası
eğer üniversitenin internet sitesine girersen orda personel alımıyla ilgili bilgileri bulabilirsin
şuanda öğretim görevlisi arıyorlar bence başvurabilirsin adres aşağıda veriyorum

www.erciyes.edu.tr

umarım işine yarar iyi günler diliyorum

beni recccoo@gmail adresine yazarak bilgilendirebilirsin
ALES ten 70 alma şartı vardır birde. Geçen yıl bu zorunluluk getirilmişti

Escalade
23-04-08, 21:30
Arkadaslar, cok tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Ben ilk asama olarak Mayis 7'de TOEFL'a girecegim. TOEFL'da bir problem olacagini zannetmiyorum. Tek problem ALES. Yaz ortasina kadar ben hala buralardayim, tabii ALES'e girememis olacagim. Ancak, ben birkac gun once Ankara'daki universitelerden birisininin baskaniyla yazistim. CV'mi yolladim. (Bu arada benim Ingilizce ogretmenligi lisansim yok ama 2 masterim var. Bunlardan birisi Ingilizce ogretmenligi) "Cok buyuk sansin var, ALES'i merak etme, biz caresine bakariz, ise baslarsin, onumuzdeki sense alirsin" dedi. Nasil caresine bakilir bilmiyorum ama. KPDS gerekiyor ama "TOEFL'i, hele de yuksek puanli bir TOEFL'i yuksek puanli KPDS'ye tercih ederiz" dedi bu kisi.

Hayirlisi olsun artik. Bizim Ankara mi Istanbul mu olacagi son haftaya kadar belli bile olmayacak.

Ukalalik yapiyor diye dusunmeyin lutfen. Benim ozel okullarda is bulmam zor olmaz. Formasyanum da var, is tecrubem de var, iyi universitelerden diplomam var, masterim da var. Ama ozel okul istemiyorum. Zaten ben ABDye gelmeden once Ankarada cok bilinen 2 ozel okulda calistim. Her ikisiyle maillestim son haftalarda. "mulakata bile gerek yok, gelirsin ise baslarsin" denildi. Istanbul da ise bir baska ozel okul (benim mezun oldugum okul) ise kabul etti video konferansla. Benim ozel okul istemememin en buyuk gerekcesi beni cok fazla calistirmislardi. Tabii stajerlik ve yeni ogretmenlik vardi benim durumumda ama ne olursa olsun fazla mesai olmadan haftanin 6 gunu calismak istemiyorum, hele de ogretmenin sahibi olduklarini dusununen veletlere. Ikinci sebeb benim 8 yasina girmekte olan oglum, seneye 3. sinifa baslayacak ve bu okulardan birisine gidecek buyuk ihtimalle. Benim calistigim yerde okumasini istemiyorum. Ayrica, bu sene onun bana cok ihtiyaci olacak okul sonrasi. Turkce konusuyor ama okuma yazmasi yok maalesef.

Tekrardan tesekkurler arkadaslar yardimlariniz icin.

Zeynepce
24-04-08, 22:16
Arkadaslar, cok tesekkur ederim cevaplariniz icin.

Ben ilk asama olarak Mayis 7'de TOEFL'a girecegim. TOEFL'da bir problem olacagini zannetmiyorum. Tek problem ALES. Yaz ortasina kadar ben hala buralardayim, tabii ALES'e girememis olacagim. Ancak, ben birkac gun once Ankara'daki universitelerden birisininin baskaniyla yazistim. CV'mi yolladim. (Bu arada benim Ingilizce ogretmenligi lisansim yok ama 2 masterim var. Bunlardan birisi Ingilizce ogretmenligi) "Cok buyuk sansin var, ALES'i merak etme, biz caresine bakariz, ise baslarsin, onumuzdeki sense alirsin" dedi. Nasil caresine bakilir bilmiyorum ama. KPDS gerekiyor ama "TOEFL'i, hele de yuksek puanli bir TOEFL'i yuksek puanli KPDS'ye tercih ederiz" dedi bu kisi.

Hayirlisi olsun artik. Bizim Ankara mi Istanbul mu olacagi son haftaya kadar belli bile olmayacak.

Ukalalik yapiyor diye dusunmeyin lutfen. Benim ozel okullarda is bulmam zor olmaz. Formasyanum da var, is tecrubem de var, iyi universitelerden diplomam var, masterim da var. Ama ozel okul istemiyorum. Zaten ben ABDye gelmeden once Ankarada cok bilinen 2 ozel okulda calistim. Her ikisiyle maillestim son haftalarda. "mulakata bile gerek yok, gelirsin ise baslarsin" denildi. Istanbul da ise bir baska ozel okul (benim mezun oldugum okul) ise kabul etti video konferansla. Benim ozel okul istemememin en buyuk gerekcesi beni cok fazla calistirmislardi. Tabii stajerlik ve yeni ogretmenlik vardi benim durumumda ama ne olursa olsun fazla mesai olmadan haftanin 6 gunu calismak istemiyorum, hele de ogretmenin sahibi olduklarini dusununen veletlere. Ikinci sebeb benim 8 yasina girmekte olan oglum, seneye 3. sinifa baslayacak ve bu okulardan birisine gidecek buyuk ihtimalle. Benim calistigim yerde okumasini istemiyorum. Ayrica, bu sene onun bana cok ihtiyaci olacak okul sonrasi. Turkce konusuyor ama okuma yazmasi yok maalesef.

Tekrardan tesekkurler arkadaslar yardimlariniz icin.

Yeterlikleriniz çok iyi, eminim ki Türkiye'ye döndüğünüzde aradığınız konumda güzel bir iş bulabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun, öğrencilerinizden bu şekilde bahsetmenizi garipsediğimi ifade etmeme izin verin lütfen..Küçük yaş grubuna sabrınız daha az sanırım.

Başarılar..

schatzynuts
01-07-08, 14:27
Meraba sayın hocalarım,sizlere birsey danışmak istiyorum.Ben almanca öğretmenliği mezunuyum.ünideyken 40 kredilik ingilizce öğretmenliği sertifikası aldım.ve suan bir ilk öğretimde ingizice vekil öğretmenlik yapıyorum.ingilizce okutmanlığı düsünüyorum.lmancadan mezun olmuş olmam sizce buna engel oluşturur mu?ingilizce sertifikamda var.kpds ve ales için iyi sonuçlar elde ettim.Henüz daha hiç basvurmadım ve kabul edilmemekten korkuyorum.Beni bilgilendirirseniz çokk sevinirim.teşekkürler...

elt_teacher
01-07-08, 17:55
genellikle bölüm mezunu istiyorlar ben bir kac basvuruda oyle gormustum ama sizi yanlıs bilgilendirmek istemem

mustafagök
23-09-08, 14:06
arkadaşlar ben şu anda meb e bağlı olarak kadrolu ingilizce öğretmenliği yapıyorum 2.76 diploma notum var ve ingilizce öğretmenliği mezunuyum alesten 73 kpds den 84 aldım sizce bir üniversiteye okutman olarak kabul edilme ihtimalim var mı ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

esen025
19-04-10, 16:19
merhaba, ben yurt disinda okuyorum. dogma buyume avustralyadanim. okutmanlik ilgimi cekti. turkiyede ingilizcemi kullanabilcem bir iste calismak istiyorum. Ben Bachelor of Primary education okuyorum. bu diplomam ile burda 7.sinifa kadar egitim verebiliyorum. bu durumda okutman olabilir miyim.