PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Have got,has got

tolgacinoglu
31-03-08, 23:14
Selâm,

Have got ve has got kullanımıyla ilgili ödevim konusunda sizlerden yardım almak istiyorum.
I have got university graduate but ............ diplomanın yaşamımda fazla bir faydasını göremedim demek istiyorum. Ben ünsiversite diplomasına sahibim fakat,diplomanın hayatımda fazla bir faydası olmadı cümlesini nasıl kurabilirim.
Ben Başbakan bir babaya sahibim cümlesini nasıl kurarım.
Bizim bina yangın merdivenine sahip degildir.
Türkiye'nin fakir köyleri okullara sahip degildir
Bizim mahalle büyük bir alışveriş merkezine sahip degildir.
Ve have got ve has got kulanımıyla ilgili kendi güzel örnekleriniz varsa buraya yazabilirseniz sevinirim.

Sir.LanceLot
31-03-08, 23:25
Selâm,

Have got ve has got kullanımıyla ilgili ödevim konusunda sizlerden yardım almak istiyorum.
I have got university graduate but ............ diplomanın yaşamımda fazla bir faydasını göremedim demek istiyorum. Ben ünsiversite diplomasına sahibim fakat,diplomanın hayatımda fazla bir faydası olmadı cümlesini nasıl kurabilirim.
Ve have got ve has got kulanımıyla ilgili kendi güzel örnekleriniz varsa buraya yazabilirseniz sevinirim.

but It isn't to be of help in my life.
Our building hasn't got a fire escape.
Poor villages of Turkey haven't got schools.
Our district hasn't got a big shopping center.

Pumpjockey
31-03-08, 23:44
Selâm,

Positive Form (Olumlu Hali)
Have got ya da has got İngilizce de sahip olduğumuz şeyleri anlatmak için kullanılmaktadır. Bir arabaya, 2 kız kardeşe, 5 kitaba sahip olduğumuzu söylemek için örneğin.
Bir cümlede have got mı yoksa has got mı kullanacağımız cümlenin öznesine bağlıdır. Örnek cümlelere bakalım.

* I have got a pencil.
* You have got a schoolbag
* We have got four story books.
* They have got a laptop.
* He has got three pens.
* She has got two pencil sharpeners.
* It has got four legs.

Örnek cümlelerde de görüldüğü gibi öznelere göre kullanım değişmektedir.(have got he, she, it le kullanılırken has got oluyor anlayacağın )

I have got a university education
I have got a university diploma
I have got a university degree in Economics.....diyebilirsin.

I have got a university education but my diploma didn't help me in real life.

I have (got) a father who is a Prime Minister.

Our building haven't got a fire escape.

Poor Turkish villages haven't got schools. (Kaldı mı okulsuz köy ya?)

My neighborhood haven't got a big shopping center.

*(google) dan bulabilirsin aradıklarını, anlamadıkların olursa yardımcı oluruz.

tolgacinoglu
08-05-08, 23:26
Merhaba,

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İngilizce bilen yabancılarla Chat yapmak istiyorum. Burada da mesela
Hangi saatler arasında Chat yapabilirsin?
Hangi günler saat kaçta Chat yapabilirsin ?Saat kaçta boşsun?
gibi sorular sormak istiyorum. Bu soruları nasıl sorabilirim? Bu konuda uygun sorular nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Pumpjockey
09-05-08, 03:13
What time are you available for chat?

Hangi günler saat kaçta Chat yapabilirsin?
Which days and what hours can you chat?

Saat kaçta boşsun?
What time are you free?

gibi sorular sorabileceğin gibi genelde ''chat'' için kullandığın program msn olsun, icq olsun listendeki kişilerin çevirimiçi olup olmadıklarını gösteriyor zaten.
Chat konusunda tabiri caizse kafana göre takıl demek isterim çünki kişilere özel bir olay bu, mühim olan senin boş saatlerinde chat yapacak birilerini bulmak yoksa chat yapacam diye gece yarısı kalkacak halimiz yok. Chat yaparak ingilizceni ilerletecek birilerini bulacağından eminim.

sansar_logic
10-05-08, 09:15
Merhaba,

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İngilizce bilen yabancılarla Chat yapmak istiyorum. Burada da mesela
Hangi günler saat kaçta Chat yapabilirsin ?Saat kaçta boşsun?
gibi sorular sormak istiyorum. Bu soruları nasıl sorabilirim? Bu konuda uygun sorular nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.

ya aslında bu konu banada biraz yarıyo:smiley1:bende bir program var hem müzik indirebiliyosun hemde istediğin ülkenden istediğin kişiyle yaş aralığı farketmeden konuşabiliyorsun msn gibi bir ortamı var bu bilgileride aldım bişiler yaparım artık:D

Spedy_Jack
10-05-08, 10:42
bahsettiğin program bearshare olmasın :)

tolgacinoglu
19-05-08, 17:26
Selâm,

Çalışmadan nasıl para kazanırsın? Bu cümleyi nasıl kurmak gerekir?
How dou you earn......... gerisi nasıl olmalı cümlenin?
Avrupa'da okullaın söylenişi nasıldır? Mesela,bizdeki düz lise,meslek lisesi,kolej,özel okul,devlet okulu gibi kelimelerin İngilizce karşılıkları nelerdir? Düz lise derken classical school mu demek gerekir? State school,job school, college school mu demek gerekir?
Bir de Avrupa okullarında bizdeki gibi sayısal ve sözel bölüm var mıdır? Eger varsa şunu sormak istiyorum: Sen sayısal mı,sözel mi ögrencisisin?Ders notların nasıl?
Bir yabancı arkadaşla MSN'de konuşuyorum.. Bu arkadaş Tunus'a tatile gitmiş. Tabii Tunus Müslüman ülke oldugu için bazı sorunlarla karşılaşmış. Tunus'ta barlar,kulüpler var diyor ama bazı şeyler de yasak diyor. Bunu anlayamadım gibi bir şeyler yazdı. Sizin Türkiye'de öyle mi dedi? Bütün Müslüman ülkelerde böyle midir gibi bir şeyler yazdı. Tabii ben İngilizce'de başlangıç seviyelerinde oldugumdan Türkiye'yi ve söyleyeceklerimi tam olarak anlatamadım.
Bunun için don't prejudıce hiçbir şeyde önyargılı olma gibi bir şey söylemek istiyorum.
"Müslüman ülkelerde yaşan insanlar sıcakkanlı,güleryüzlü,yardımsever insanlardır demek istiyorum." Bu konuda basit hangi cümlelerle Türkiye'yi düzgün bir şekilde anlatabilirim.
Zenginle fakir arası ayrım(ayrımcılık) vardır derken difference kelimesini mi kullanmak gerekir?
Have you decided to come in Turkey? Türkiye'ye gelmeye karar verdin mi? Dogru cümle kurulu mu mu? Yoksa did you decide to come in Turkey? mi olmalıdır?

missmirage
19-05-08, 17:36
how do you earn money without working? düz lise için ordinary high school özel için primary high school deriz

£ vla
19-05-08, 17:37
How do you earn money without working?

Primary School-İlk okul
Junior High School- Orta okul
High School-Lise
University- Üniversite

How are your marks?

bu kadarını bulabildim, yazabildim.

tolgacinoglu
08-06-08, 21:21
Selâm,

Bizim günlük dilde çok kullandıgımız "İstanbul'un yerlisi,yerli halkındandır," gibi bir ifadede
"İstanbul'un yerlisi pek yoktur" gibi bir cümle kurarken
Buradaki "yerli,yerli halk" kelimesini "Aboriginal,indigenous,native" gibi kelimelerden hangisi uygundur?

Bizde çokça kullanılan "asıl memleketin neresi?" Buralı mısın?" gibi ifadeleri native,native land kullanımlarıyla karşılanır mı?

The vegatable is very useful. Fried food is very harmful.
Useful'un zıddı harmful mudur?

Pumpjockey
08-06-08, 23:20
Selâm,

Bizim günlük dilde çok kullandıgımız "İstanbul'un yerlisi,yerli halkındandır," gibi bir ifadede
"İstanbul'un yerlisi pek yoktur" gibi bir cümle kurarken
Buradaki "yerli,yerli halk" kelimesini "Aboriginal,indigenous,native" gibi kelimelerden hangisi uygundur? (Native) kullanabilirsin sanırım.)

Bizde çokça kullanılan "asıl memleketin neresi?" Buralı mısın?" gibi ifadeleri native,native land kullanımlarıyla karşılanır mı? (where are you from originally?)

The vegatable is very useful. Fried food is very harmful.
Useful'un zıddı harmful mudur?

the opposite of useful is useless.

tolgacinoglu
06-08-08, 22:30
Merhaba,

İngilizce'de çokça kullanılan a lot, a few, a bit, lots of, a little, a little bit gibi kelimelerin açıklamasını birkaç cümle ile basit bir şekilde yapabilir misiniz acaba?

Digaladriel
06-08-08, 22:35
Merhaba,

İngilizce'de çokça kullanılan a lot, a few, a bit, lots of, a little, a little bit gibi kelimelerin açıklamasını birkaç cümle ile basit bir şekilde yapabilir misiniz acaba?

Merhaba :)

http://www.ingilizcesinifi.net/a-lot-of-a-little-a-few-much-many/71

tolgacinoglu
06-08-08, 22:38
Merhaba,

İngilizce'de sıkça kullanılan alot, a few, a bit, lots of, a little, a little bit gibi kelimelerin anlamlarını birkaç cümle ile açıklayabilir misiniz acaba?

tolgacinoglu
06-08-08, 23:03
Merhaba,

İngilizce'de çok kullanılan a lot, a few, a bit, lots of, a little, a little bit gibi kelimelerin birkaç cümleyle beraber anlamlarını açıklayabilir misiniz?

tolgacinoglu
23-09-08, 17:37
Selam,

Memnun oldum,bana mektup yazdıgın için. Bu cümle dogru mu acaba?
I'm pleasure that you wrote me a letter.

Ben dilerim iyi bir işe sahio olursun.Bu cümle dogru mu acaba?
I wish you have a good job.

Bunu senden duymak büyük bir zevkti. Bu cümleyi nasıl kurabiliriz?
korkmuş,korkutmak scare,frighten,afraid,
Ben Ayşe'yi korkuttum.
Ben korktum.
scare,afraid,frıghten bu cümleleri nasıl kuracagız?
Kendi kararımı kendim veririm.
I make a decision myself dogru cümle mi?
Üniversiteye girmek anlamında hangi kalıbı kullanırız?
I get into admission at İstanbul unıversity. Doğru cümle olur mu?

Pumpjockey
23-09-08, 18:16
I'm glad you wrote me a letter.

I hope you'll get a good job.

It was a pleasure hearing this from you.

I scared Ayşe.
I was scared.

I make my own decisions.

I am a student in İstanbul University.

:)

tolgacinoglu
26-09-08, 09:47
Merhaba,

Ödev olarak şu kelimeler verildi. Egitim makalesinde geçiyor bu kelimeler çogunun anlamını tam olarak bulamadım(sözlük dahil).
Bu kelimelerin anlamlarını yazıp örnek bir cümlede kullanabilir misiniz?

reflect back:
raise up:
current affair
acquire
to the extend
faithful day(önemli gün anlamında sanırım)
re-adjust

tolgacinoglu
31-10-08, 18:04
*"Saygı göstermek/saygı duymak" anlamında "show respect" uygun kulanım mıdır?
*"Sözünün eri olmak"----"keep one's word" dogru kullanım mıdır?
*Onun "kişiligini-liderligini" örnek almalısın. "örnek almak" anlamında hangi kalıbı kullanabiliriz?
*Faizler-fiyatlar-enflasyon ,çıktı,arttı,yükseldi,indi,azaldı. "çıktı,arttı,yükseldi,azaldı,indi," için hangi kalıp,kelime uygundur?
*Osmanlı İmparatorlugu-komünizm çöktü,dagıldı,parçalandı. "çöktü,dagıldı,parçalandı" anlamında hangi kalıp,kelime uygundur?
*"Dert ortagı" anlamında hangi kalıp kullanılır?
"Gelişmiş ülke-gelişmemiş ülke-kalkınmış ülke" anlamında hangi kalıpları kullanabiliriz?
"İtibarını kaybetmek" için hangi kalıbı kullanabiliriz?
"Zaman geçirmek-zaman kaybetmek-zaman kazanmak-zamanı israf(boşa geçirmek) etmek "anlamlarında hangi kalıpları kullanmalıyız?
*Size bir şeyler ikram edeyim "ikram etmek" anlamında hangi kalıp uygundur?
*Bir şeyler ısmarlamak "ısmarlamak" " lets offer the girls" haydi kızlar size bir şeyler ısmarlayayım dogru kullanım mı?

tolgacinoglu
18-11-08, 17:04
Selam,

Bizim kitapta yer alan compound adjectivesler:

Bıg headed,
over sensıtıve,
two faced,
old fashıoned,
absent mınded,
narrow mınded,
self centered

Bunların dışında copound adjectıves lere başka örnekler vere bilir misiniz?

tolgacinoglu
30-03-10, 19:59
Merhaba,
Şu an otelde çalışmaktayım. Adres tarifinde aşagı git, yukarı git için go up and go down kullanımı dogru mudur?

neslihan358
21-11-12, 18:34
bana da yabancılarla konusarak ingilizcemi geliştireceğim bi site syler misinzz ?

- - - Updated - - -

bana da yabancılarla konusarak ingilizcemi geliştireceğim bi site syler misinzz ?