PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2008 UDS 51. soru

Veys
24-03-08, 16:19
51. Peter : - It seems that higher sea-surface temperatures could give rise to ever larger and more frequent hurricanes.

Frank : - ----

Peter :
- True. What do you think is going to happen?

Frank : - Let's just wait and see!
A) At present, it is all pure speculation. Let's change the subject.
B) Why have you become so interested in global warming?
C) But which parts of the globe would be affected?
D) Yes; I’m familiar with that theory. But there are opposing theories too.
E) Hurricanes will certainly increase in number and severity.

Ne dersiniz Arkadaşlar?

hungomungo
24-03-08, 16:25
A şıkkı ile D şıkkı arasında gider gelirim. Bence A şıkkı daha doğru. Çünkü ikisinde de bir korkmuşluk hissettim. -Hadi bitirelim diyor. Diğeride doğru diyor. Ama tabi bize göre.
Oraya normalde -yes demesi gerek.
bu yüzden o şık olmaz gibi düşündüler heralde.
Soruyu beğenmedim:)

Nebukadnezar
24-03-08, 16:33
Ben direk D şıkkını işaretlerdim... :) Açıklama yapamıyorum ama...

hungomungo
24-03-08, 16:46
Bende D şıkkını işaretledim; sonra işkillenip A şıkkı daha iyi duruyor dedim. Ama kaybettim hocam.

MehmetMamger
24-03-08, 16:59
Doğru cevap D gözüküyor, ÖSYM ne demiş bilmiyorum. A seçeneği olmaz, "konuyu değiştir" ifadesine "haklısın, sence sonra n'olacak?" denmez. Konu değiştirilip "domates sever misin?" falan gibi bir sebzegil mevzuuna atlanır.

E seçeneği en güçlü çeldirici bence. O da "What do you think is going to happen?" ifadesiyle uyuşmaz. Yani birisi WILL ile "kesinlikle şöyle olacak da, gözüm önüm aksın böyle olacak da" şeklinde ahkam kesince, yeniden "sence n'olacak" denemez. Adan ne olacağını kendi zaviyesinden açıkça söylemiş ya. Bu "benim adım Ali" diyene, "haklısın, ya senin adın ne" demeye benzer.

Veys
24-03-08, 17:05
Doğru cevap D gözüküyor, ÖSYM ne demiş bilmiyorum. A seçeneği olmaz, "konuyu değiştir" ifadesine "haklısın, sence sonra n'olacak?" denmez. Konu değiştirilip "domates sever misin?" falan gibi bir sebzegil mevzuuna atlanır.

E seçeneği en güçlü çeldirici bence. O da "What do you think is going to happen?" ifadesiyle uyuşmaz. Yani birisi WILL ile "kesinlikle şöyle olacak da, gözüm önüm aksın böyle olacak da" şeklinde ahkam kesince, yeniden "sence n'olacak" denemez. Adan ne olacağını kendi zaviyesinden açıkça söylemiş ya. Bu "benim adım Ali" diyene, "haklısın, ya senin adın ne" demeye benzer.

Ben de E şıkkına düştüm ama orada opposite olanlar da var deyince o zaman ne olacak kısmını hiç uyduramadım. E şıkkını da uyduramadım ama elden ne gelir.

Beraat
24-03-08, 17:17
D şıkkını eleyip E ye karar vermemin sebebi.,
konuya vakıf olan ( familar with ) bir kişinin 'sence (yakın zamanda) ne olacak?' sorusuna bekleyelim ve görelim gibi bir cevap vermesi bana absürd geldi..
ama diğer taraftan E şıkkı için Mamger Hocamızın yaptığı yoruma da katılmamak elde değil..

I m confused...

dilekgokce
24-03-08, 19:18
ben "d" derdim.orada belirsiz bir durum var.o da sondakinin hadi bekleyelim ve ne olacak görelim demsinden dolayı belirszilik d sıkıyla sağlanıyor.

MehmetMamger
24-03-08, 20:33
Hala netlik oluşmadığına göre şöyle açıklayayım. İşin aslı dipnotlu Meallere döndü, Yaşar Nuri hoca görmesin. :) Ama bu ilaveleri metni anlamanıza yardımcı olsun diye ekledim. Hayır, meteorolog olmam ile konuyu bilmme arasında bir ilişki yok:

51. Peter : - It seems that higher sea-surface temperatures could give rise to ever larger and more frequent hurricanes. (Galiba daha yüksek deniz sıcaklıkları daha büyük ve daha sık kasırgaya yol açabilir.)

Frank :
- Yes; I’m familiar with that theory. But there are opposing theories too. (Evet, bu teoriyi biliyorum. Ama aksini söyleyen başka teoriler de var.)

Peter :
- True. What do you think is going to happen? (Haklısın başka teoriler var. Pekala sence ne olacak? Yani global ısınma ile deniz yüzeyi daha sıcak olunca, kasırgalar da daha büyük ve daha sık mı olacak?)

Frank : - Let's just wait and see! (Hangi teorinin iddiası doğrudur, dolayısıyla ne olacak bilemem.) (Bekleyelim de görelim.)

mct01
24-03-08, 20:36
bence kesinlikle d

Veys
24-03-08, 20:45
Hala netlik oluşmadığına göre şöyle açıklayayım. İşin aslı dipnotlu Meallere döndü, Yaşar Nuri hoca görmesin. :) Ama bu ilaveleri metni anlamanıza yardımcı olsun diye ekledim. Hayır, meteorolog olmam ile konuyu bilmme arasında bir ilişki yok:

51. Peter : - It seems that higher sea-surface temperatures could give rise to ever larger and more frequent hurricanes. (Galiba daha yüksek deniz sıcaklıkları daha büyük ve daha sık kasırgaya yol açıyor.)

Frank :
- Yes; I’m familiar with that theory. But there are opposing theories too. (Evet, bu teoriyi biliyorum. Ama aksini söyleyen başka teoriler de var.)

Peter :
- True. What do you think is going to happen? (Haklısın başka teoriler var. Pekala sence ne olacak? Yani global ısınma ile deniz yüzeyi daha sıcak olunca, kasırgalar da daha büyük ve daha sık mı olacak?)

Frank : - Let's just wait and see! (Hangi teorinin iddiası doğrudur, dolayısıyla ne olacak bilemem.) (Bekleyelim de görelim.)

Tamam haklısınız hocam ama hala bir gariplik yok mu? Peki opposing theories "Yaw yok böyle birşey işinize gücünüze bakın. Bunlar komplo teorisi" diyorsa ne olacak?

Hocam haklı olduğunuzun ve doğru yanıtın bu olduğunun da farkındayım da sınav anında bu kadar kurgu biraz zor duruyor. Ne gramer ne de bağlamsal bir ipucu söz konusu. Kaç defa okudum ve kaç defa kaç farklı KURGU yaptım kafamdan bilemezsiniz. :)
Sonra yine sizin alandan gelen buzullar paragrafı içinde tek bir Global warming kelimesi geçmiyor. Sadece Sera Gazlarından bahsediyor. Az buçuk genel kültür olmazsa o soruyu işaretlemek mümkün değil.

berzey
24-03-08, 20:56
Mehmet Mamger hocama katılmamak mümkün değil tabii....ama bencede çok iyi hazırlanmış bir soru olduğunu söyleyemem açıkçası...en güçlü çeldirirci e şıkkı bencede...ama orada da keskin ifadeler belirtilmiş.. o yüzden olmaz..d şıkkı en mantıklı şık olarak öne çıkıyor...:D

MehmetMamger
24-03-08, 22:50
Ne gramer ne de bağlamsal bir ipucu söz konusu. Aslında var. İlk cümledeki COULD ability belirtmediğine göre, varsayımsal kullanılmış. Bu teori ile gramatik bağlantı. DAHA YÜKSEK'ten kasıt da "şu andan" daha yüksek, bu da bağlamsal ipucu verebiliyor; mevcut durum dışındaki bir duruma , mesela global ısınma sonucunda işaret ediyor. gelecekte gerçekleşecek. GOING TO ifadesi de bunu destekliyor.

51.
Peter :
- It seems that higher sea-surface temperatures could give rise to ever larger and more frequent hurricanes. (=If we had higher sea-surface temperatures, this could give rise to ever larger and more frequent hurricanes)

Frank :
-Yes; I’m familiar with that theory. But there are opposing theories too.

Peter :
- True. What do you think is going to happen?

Frank :
- Let's just wait and see!