PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : okutmanlık için gereken şartlar

Sayfa : [1] 2 3

vusvus
12-02-08, 13:12
Merhaba !

Okutman olabilmek için gerekli şartları ararken dilforum ile tanıştım. Birkaç gündür siteyi inceliyorum, yersiz bir başlık açmamak için konu başlıklarını tek tek okudum. En uygunu olarak burayı buldum, yanlış bir seçimse şimdiden özür dilerim.

Anladığım kadarıyla okutman olabilmek için kpds'den 85 almak gerekiyor, bazı üniversitelerin kendi sınavları oluyor, genelde 1 ya da 2 yıllık tecrübe ve torpil gerekiyor. Yanlışım varsa düzeltir misiniz ? Yüksek lisans yapmak şart mı? Not ortalaması çok önemli mi ? Ve en önemlisi İngiliz Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi olarak şimdilik ilk yapmam gereken kpds'ye hazırlanmak mı? Nerden başlamam gerektiği konusunda önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

maymotdur
12-02-08, 13:35
öncelikle torpil olayının bazı üniversitelerde doğru olduğu söyleniyor.. ama bu işi olabildiğince objektif şekilde yapan üniversiteler de var... eğer bir kişi bir yere torpille giriyorsa, inan bana bu kısa bir zaman içerisinde duyulur, yada en kötü ihtilmalle doğrulanmamış bir dedikodusu çıkar...

ben daha önce torpille eleman alındığını duyduğum (!) bir üniversitede çalıştım...

şu anda anadolu üniversitesindeyim... ve yine inan bana, 7 yıldır buradayım.. daha duymadık şu kişi torpille alındı diye.. ve son yedi yılda buraya 70e yakın ingilizce okutmanı alınmıştır..

şartlara gelince, her üniversetininki kendine göre değişiklik gösteriyor.. yalnız, bi dezavantajın var... bölümün ELT değil..

hangi ünversitede okuyorsunuz?

aysekoycu
12-02-08, 14:49
ya kusura bakmayın araya karıştırmış gibi olacağım ama ben aöf öğrencisiyim..bizde not ortalamasında nasıl bir değişiklik yada sınır sözkonusu olur hocam var mı bir bilginiz?

maymotdur
12-02-08, 16:02
ya kusura bakmayın araya karıştırmış gibi olacağım ama ben aöf öğrencisiyim..bizde not ortalamasında nasıl bir değişiklik yada sınır sözkonusu olur hocam var mı bir bilginiz?

nasıl yani? ne sınırı ne değişikliği?

MehmetDEU
12-02-08, 16:52
1) İngiliz Dili'ne ait herhangi bir bölüm mezunları (Mütercim Tercümanlık, ELT, ELL, AML, Dilbilim vb), İngilizce Okutmanlığı'na başvurabilirler.

2) ÜDS ve KPDS sınavlarından herhangi birinden 80 ve üzeri (yani B seviye) sonuç almak şartı vardır. 80 puan almak başvuru için yeterli olsa da genelde ilgili enstitüler 90, hatta baze 95 üzeri puana önem verirler bir artı olarak. Ama taban puan 80'dir başvuru için. (TOEFL, IELTS, CPE gibi yabancı ulus ve kurumların çoğunun sınavı da denklik gözetilerek kabul edilebilmektedir)

3) Yüksek lisans yapmak geçen yıl bir ara şart koşulmuştu ama artık şart değil. Ama elbette ki çok çok önemli bir avantajdır, o ayrı.

4) ALES'ten en az 70 almış olmak gereklidir. Maalesef eski LES puanları, okutmanlık için kabul görmemekte.

5) Torpil, yapan olduğu sürece hayatın her yerinde vardır. Ama torpil yapmayıp kişi ne hakettiyse onu veren de sayısız yer vardır. Keza sayın hocamızın dediği gibi Anadolu Üniversitesi de bunlardan biri olarak bilinir. Bu gibi bir çok üniversite mevcuttur.

Not ortalaması elbette önemli ve genelde 3.00 üzeri ortalamaya sahip adaylar nisbeten şanslıdır (üniversiteden üniversiteye değişir). Ama bu etken, bir belirleyici olmayabiliyor. Esas önemli olan, Linguistics, Methodology tarzı derslerdir çoğu zaman. Ek olarak, mesela çoğu zaman yazılı ve sözlü sınavlarda bu tip derslerden sorular gelir.

ELT harici alanlar dezavantajmış gibi görünse de yine o da başvurduğunuz üniversitenin tercihleri doğrultusunda belli olur.

Ek not: AÖF İngilizce Öğretmenliği mezunlarında da bildiğim kadarıyla aynı durumlar geçerlidir; yani onlara ayrı bir muamele olduğuna hiç şahit olmadım ve de okumadım.

Son olarak da tecrübe meselesi. Nereye başvurursanız başvurun tecrübeli adaylar hep bir adım ileridedir. Ama o "bir adım", kapanmayacak farklara neden teşkil etmemektedir.

aysekoycu
12-02-08, 17:39
sağolun hocam aklımdak tüm sorulara cevap vermişsiniz..

vusvus
12-02-08, 18:39
Cevaplarınız için teşekkürler. İstanbul Üniversitesi'ndeyim. Eskişehirli olduğumdan Anadolu Üniversitesi'ne başvurmayı düşünüyorum ya da İstanbul'daki herhangi bir üniversiteye.

Bir de tecrübe olması açısından İngiltere'de (ya da Avrupa'da bir ülkede) 1 yıl öğretmen asistanı olarak çalışılan, Dilforum'da "Teach UK" ismi ile gördüğüm "Comenius Programı" (yine de ikisi aynı mı bilmiyorum) olarak bildiğim programa katılmak istiyorum. Bu programa yeni mezun (tecrübesiz) İngilizce öğretmenlerinin ya da formasyon sahibi filoloji mezunlarının katıldığını biliyorum. Konu hakkında bilgisi ya da tavsiyesi olan paylaşırsa sevinirim.

arnawut
12-02-08, 21:33
hocam bravo herşeyi anlatmışsınız çok yararlı bilgiler gerçi daha erken ama olsun çok teşekkürler

maymotdur
13-02-08, 13:59
hali hazırda anadolu ünviersitesinde okutman olarak göreve yapan İÖLP mezunu 2 yada 3 okutman olması lazım....

nilya
13-02-08, 23:32
verdiğiniz bilgiler için ben de teşekkür ederim tüm arkadaşlara.Bu yıl ben de böyle birşeye karar verdim.3 yıldır MEB' de öğretmenlik yapıyorum. Ancak bir üniversite de çalışmanın benim için daha iyi olacağı kanısındayım. Umarım bu amacım doğrultusunda harcadığım emeklerim boşa gitmez. Tabi bunu diğer arkadaşlar için de temenni ediyorum. İnşallah çabalarımızın karşılığını alabiliriz.Sevgiyle kalın..

treasure
14-02-08, 00:16
Bir de tecrübe olması açısından İngiltere'de (ya da Avrupa'da bir ülkede) 1 yıl öğretmen asistanı olarak çalışılan, Dilforum'da "Teach UK" ismi ile gördüğüm "Comenius Programı" (yine de ikisi aynı mı bilmiyorum) olarak bildiğim programa katılmak istiyorum. Bu programa yeni mezun (tecrübesiz) İngilizce öğretmenlerinin ya da formasyon sahibi filoloji mezunlarının katıldığını biliyorum. Konu hakkında bilgisi ya da tavsiyesi olan paylaşırsa sevinirim.

vusvus,comenius asistanlığı için son başvuru tarihi 31 ocaktı,bu yıl kaçırdın,ulusal ajansın kendi sayfasından takip ederek bu bilgilere ulaşabilirsin:)

Hubub
14-02-08, 13:45
öncelikle torpil olayının bazı üniversitelerde doğru olduğu söyleniyor.. ama bu işi olabildiğince objektif şekilde yapan üniversiteler de var... eğer bir kişi bir yere torpille giriyorsa, inan bana bu kısa bir zaman içerisinde duyulur, yada en kötü ihtilmalle doğrulanmamış bir dedikodusu çıkar...

ben daha önce torpille eleman alındığını duyduğum (!) bir üniversitede çalıştım...

şu anda anadolu üniversitesindeyim... ve yine inan bana, 7 yıldır buradayım.. daha duymadık şu kişi torpille alındı diye.. ve son yedi yılda buraya 70e yakın ingilizce okutmanı alınmıştır..

şartlara gelince, her üniversetininki kendine göre değişiklik gösteriyor.. yalnız, bi dezavantajın var... bölümün ELT değil..

hangi ünversitede okuyorsunuz?

hocam posta girişiniz dolu sanırım bazı mesajlarınızı silmeniz gerekecek mesaj yollayamıyorum da :)

ozlemoz
28-02-08, 11:40
üniverisitelerin pek çoğunda torpil var yaratılan imaj hak edene veriliyormuş gibi gözükse de

Teacher.Derya
28-02-08, 13:25
vusvus,comenius asistanlığı için son başvuru tarihi 31 ocaktı,bu yıl kaçırdın,ulusal ajansın kendi sayfasından takip ederek bu bilgilere ulaşabilirsin:)

evet treasure ında dediği gibi malesef geçti comenius başvuru tarihleri bu sene.
ulusal ajansın sitesi www.ua.gov.tr. anasayfadan hayat boyu öğrenme programına girip comenius u bulabilirsiniz. merak ettiğiniz bi çok soruya cevap bulabileceksiniz.
bu arada evet deneyimsiz ingilizce öğretmenleri istiyorlar. benim bir çok arkadaşım gitti ve hepsi de çok memnun.

elt_teacher
23-03-08, 01:58
arkadaslar ben bazı ilanlara baktım mesela abant izzet baysal univ okutmanlk ilanı vermis sadece ing ogretmenlii ing dili edb ve mut tercumanlik denmiş yani kpds ya da les den falan bahsetmemiş illa bu sınavlara girip belli bir puan mı almak lazımm??
bir de bu okutmanlik MEBden daha mı iyidir?? maddi manevi:P??

taaruzkeçisi
23-03-08, 04:35
arkadaslar ben bazı ilanlara baktım mesela abant izzet baysal univ okutmanlk ilanı vermis sadece ing ogretmenlii ing dili edb ve mut tercumanlik denmiş yani kpds ya da les den falan bahsetmemiş illa bu sınavlara girip belli bir puan mı almak lazımm??

Lazımdır. Üniversiteler bu konuya ilanlarında yer vermeseler dahi;
Bazı Akademik Kadrolara Öğretim Elemanı Dışındaki Kadrolardan Naklen Yapılacak Atamalarda Ya Da Açıktan Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereğince;
"Yabancı dil okutmanı olarak atanacakların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavından en az 80 (seksen) puan veya eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almaları gerekir. Lisans ve üstü düzeyinde eğitim veren birimlerde istihdam edilecek elemanların, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavından en az 50 (elli) puan veya eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmaları zorunludur. Ancak, dil alanında araştırma görevliliğine başvuran adayların yabancı dil tespit sınavından (Dil okutmanlığında olduğu gibi) en az 80 (seksen) puan veya eşdeğerliliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almaları gerekir, meslek yüksekokullarında istihdam edileceklerde yabancı dil puan şartı aranmaz."

Yönetmelik YÖK tarafından çıkarmıştır o yüzden bütün üniversiteler okutman alırken bu kuralları gözetmek zorundadırlar. Yönetmeliği görmek isterseniz rega.basbakanlik.gov.tr adresinden 26280 sayılı Resmi Gazete'ye bakınız.

taaruzkeçisi
23-03-08, 04:39

Benim geçen senelerde bir arkadaşım Selçuk da okutmanlık yapmıştı. Manevi olarak; çok mutlu olduğunu, çok zevk aldığını söyleyip duruyordu. Maddi açıdan da yeni göreve başlayan bir öğretmenden geçen senelere göre fazla alıyordu. Ama onun durumu biraz farklıydı. Ders saati üzerinden maaşını alıyordu. Ders saati de çok fazla olduğu için benzerlerine göre yanlış hatırlamıyorsam iyi alıyordu. Araştırırsanız daha net bilgiye ulaşırsınız sanırım. Saygılar.

elt_teacher
23-03-08, 20:11
ççok tesekkür ederimm arkadaslar bilgileriniz icin:)
haklisiniz simdi baktim da kpds ve uds isteniyor..
okutmanlik MEBden daha fazla maas veriyor hem de bilgimiz taze tutuluyor sonucta univ ogrencileriyle daha bilincli insanlarla muhatap oluyoruz..

schatzynuts
02-07-08, 02:17
selam arkadaslar bir sorum olacak okutmanlık için bölüm sartı aranıyormu??arastırdıgım kadarıyla ales ve kpds sınavlarından gecerli puan almak yeterli.bazı üniler bölüm sartı koymuş ama bazılarında yok.bilgi verirseniz çok sevinirim..

colorday
10-07-08, 17:32
Merhaba arkadaslar,

Bir sorum olacaktı sizlere, cevaplarsaniz sevinirim .

Üniv. den 1. olarak mezun oldum, ALES 82.4, üds ingilizce 92.5.
Y.lisns ve doktora ile İngilizce Ogretmenligi alaninda sonuna kadar devam etmek istiyorum.
Bu sene okutmanlk yapmayi dusunuyorum ama MEB de olabilir.
Sizce okutmanliga baslarsam y.lisns'a engel olurlar mı?
Benim icin hangisi daha dogru bir yol olur?

Su an kafam cok karisik, yardimci olursaniz tecrübelerinizle cok sevinecegim.

MehmetDEU
10-07-08, 18:47
Olabilirler de olmayabilirler de. O çalıştığınız kurumun idari kararlarına bağlıdır.

aylina
12-07-08, 22:34
okutmanlık hakkında bilgi arıyordum.Yaptığınız açıklamalar gerçekten çok aydınlatıcı.Okutmanlıkla ilgili merak ettiğim bir konu daha var.Herhangi bir ünv. çalıştırdığı okutmanı kadrolu olarak mı yoksa sözleşmeli olarak mı alıyor.Benim mezum olduğum ünv. okutmanların gösterdeği başarıya karşılık sözleşme yapıyor ya da yapmıyor, görev sürelerini uzatıyo ya da uzatmıyor diye duymuştum.
teşekkürler

MehmetDEU
13-07-08, 02:01
Esasında "kadrolu" diye tabir ettikleri kadrolu sözleşmeli, sanırım TRT çalışanları da öyleydi:). Kolay kolay (adi suç işlemedikçe) göreve son verme durumu olmuyor. Ayrıca ihtiyaç dahilinde sadece sözleşmeli personel de alınabiliyor. Bu personellere çoğunlukla yıllık sözleşme yapılır ve sözleşme bitince ihtiyaç kalmamışsa sözleşme yenilenmez. Bununla birlikte, kadro geldiğinde kimi üniversite kadro sınavı açar ve bu durumda sözleşmeli personele de kadrolu sözleşmeli olabilme yolu açılabilir. Son olarak şunu söyleyebilirim, çevremde kadrolu sözleşmeli olup da görevine son verilen bir kişi görmedim
duymadım. Ancak bazı üniversitelerde çeşitli sebeplerle (ikili husumet, görevleri yerine getirmeme) kadrolu sözleşmelilerin görevlerinin sonlandırıldığını duymuşluğum var. Ama çok çok düşük bir ihtimal.

aylina
13-07-08, 12:08
peki bir soru daha :)okutmanlık başvurularında, M.E.B. de çalışmış ya da çalışıyor olmak bir dezavantaj mı yoksa avantaj mıdır?
teşekkürler

MehmetDEU
13-07-08, 14:02
Tecrübe itibarıyle avantaj olabiliyor, ancak bunun sabit bir kriteri yok. Yani "MEB tecrübesi var, şu kadar artı puan demek oluyor" diye bir şey yok, ancak jüri karşısında "tecrübe" anlamına gelebildiği için gözardı edilmemekte. Açıkçası ben de jüride olsam 1-2 yıl tecrübesi olan, ama üniversite eğitiminin üzerinden fazla vakit geçmemiş adaya öncelik verirdim.

Bir nokta daha var hatırlatacağım. Okutmanlıkta 2 yılını doldurmuş adaylar MEB'e sınavsız geçiş hakkına sahip oluyorlar. Ancak, tercih edeceğiniz yer ve okul için çok geniş bir yelpaze sunulmuyor genelde. Bunu da hatırlatayım ki okutmanlık tercihinin ömürlük bir karar olmayacağını biliniz.

colorday
16-07-08, 15:28
Cevabınız icin tesekkur ederim.
Bir sey daha duydum, okutmanlık yaptıgım yerde 1 yıl gorev yaptıktan sonra sozlesmeli, oradaki okutmanlık hakkımı baska bir ünivenin okutmanlık kadrosuna kaydırabiliyormusuz dogru mudur?

Hubub
16-07-08, 17:05
Tecrübe itibarıyle avantaj olabiliyor, ancak bunun sabit bir kriteri yok. Yani "MEB tecrübesi var, şu kadar artı puan demek oluyor" diye bir şey yok, ancak jüri karşısında "tecrübe" anlamına gelebildiği için gözardı edilmemekte. Açıkçası ben de jüride olsam 1-2 yıl tecrübesi olan, ama üniversite eğitiminin üzerinden fazla vakit geçmemiş adaya öncelik verirdim.

Bir nokta daha var hatırlatacağım. Okutmanlıkta 2 yılını doldurmuş adaylar MEB'e sınavsız geçiş hakkına sahip oluyorlar. Ancak, tercih edeceğiniz yer ve okul için çok geniş bir yelpaze sunulmuyor genelde. Bunu da hatırlatayım ki okutmanlık tercihinin ömürlük bir karar olmayacağını biliniz.

gerçekten mi ben ilk defa duydum okutmanl1ktan s1navs1z geçis hakk1n1 yeterince bilgiyi nereden bulabilirim.bir de bu durum sözlesmeli okutmanl1k için de ayn1 m1?

MehmetDEU
19-07-08, 12:57
Bu durumun sözleşmeli okutmanları kapsadığını sanmıyorum, hatta eminim diyebilirim:).

ruhan
27-07-08, 17:52
benim de tavisiyelere ihtiyacım var:smiley9:
hacettepe ingiliz dil bilimi 2.sınıfa geçtim.
hedefimi yeni yeni belirliyorum okutmanlığı gerçekten çok istiyorum
ama şimdiden çalışmalara başlamam lazım
kpds den geçen sene 86 yapmıştım ama yine girmem gerekir sanırım
ortalamayı yüksek tutmam gerekiyor bildiğim kadarıyla 1.sınıf 3.20
neler yapmam gerekiyor vereceğiniz tavsiyeleri ve bilgileri sabırsızlıkla bekliyorum
bi de sanırım ales den iyi bi not almam gerekiyor şimdiden o sınava çalışmaya başlayayım mı acil yardımlarınza ihtiyacım var
ha bi de fransızca ya da almanca dan kpds notum olması gerekiyor mu
kafam çok karışık okutmanlık araştırma görevlisi olma doktora vs.hepsi birbirne karıştı:smiley5::smiley9:

MehmetDEU
27-07-08, 21:06
Bir kere okutman olup doktora yapmayı düşünüyorsanız çalışmayı düşündüğünüz kurumu iyice bir araştırın. Okutman olduktan sonra doktora yapabilmeniz hiç kolay değil, biraz da kurumunuza bağlı. Eğer doktora falan yağmayı düşünüyorsanız ve tek idealiniz buysa gidin araştırma görevlisi olun, çok daha rahat olursunuz büyük ihtimalle. Ayrıca, normalde ikinci bir yabancı dil belgesi zorunluluğu istenmez, siz diğer sınavları ve ALES'inizi yüksek tutmaya bakın.