PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : olacak- olucak

Blue
19-01-08, 19:09
Hangisi doğru olucak mı, olacak mı?

diğer bir taraftan ben doğru olanı buldum biliyorum. Ama öyle bir yerleşmiş ki dilime ben olucak diye kullanıyorum. Bunu yanlış yapan ne? Yanlışsa eğer. :)

Timsah
19-01-08, 19:13

diğer bir taraftan ben doğru olanı buldum biliyorum. Ama öğle bir yerleşmiş ki dilime ben olucak diye kullanıyorum. Bunu yanlış yapan ne? Yanlışsa eğer. :)

Gelecek zaman ekleri -ecek, -acak'tır. Aynı zamanda fiilden isim yapan ekler de bunlardır. -ucak, -ıcak şeklinde kullanılıyor ama bu kullanımlar yanlış. Bu ünlülerde daralma yok:)
Bu arada bir kaç kez daha kullanmıştın. Kesin dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Yoksa doğrusunun "öyle" olduğunu biliyorsundur:D

Blue
19-01-08, 19:15
Gelecek zaman ekleri -ecek, -acak'tır. Aynı zamanda fiilden isim yapan ekler de bunlardır. -ucak, -ıcak şeklinde kullanılıyor ama bu kullanımlar yanlış. Bu ünlülerde daralma yok:)
Bu arada bir kaç kez daha kullanmıştın. Kesin dikkatsizliğinden kaynaklanıyor. Yoksa doğrusunun "öyle" olduğunu biliyorsundur:D

Hızlı yazma ve bakmadan yazmaya çalışmamdan kaynaklanıyor. Tabiki biliyorum. Ama düzelttiğin için teşekkür ederim. :smiley6:
Öğleden kaldığım için :D(akşamdan kalamaktı gerçide bu da)

Ketur
19-01-08, 19:49
olucak kulaga hos geliyor ama orijinali olacak olmasi lazim

Mediha
19-01-08, 19:53
gramer olarak doğrusu olacak; ancak konuşma dilinde a u ya kayıyor. olucak denilebiliyor.

murat_sezen1989
19-01-08, 19:56

diğer bir taraftan ben doğru olanı buldum biliyorum. Ama öyle bir yerleşmiş ki dilime ben olucak diye kullanıyorum. Bunu yanlış yapan ne? Yanlışsa eğer. :)

yanıtı da söyledin :smiley8: olacak doğrudur

AnDRom€Ra
19-01-08, 21:58
"olacak" olması gerekir.Yazım yanlışı sorularında sıkça soruluyor...

kiremit
23-01-08, 21:38
alıcak, gelicek vb örnekler de verilebilir mi? Konuşma dilinde doğrusunu kullanmak sanki biraz kaba düşüyor.Ama yazıda doğruyu kullanmak icap eder.

AnDRom€Ra
23-01-08, 22:34
alıcak, gelicek vb örnekler de verilebilir mi? Konuşma dilinde doğrusunu kullanmak sanki biraz kaba düşüyor.Ama yazıda doğruyu kullanmak icap eder.

Evet "yapıcak,edicek,gelicek..." değil de "yapacak,edecek,gelecek..." kullanımları doğrudur.
Orda yanlış olan bir daraltma yapıyoruz genelde.

SibelAKBULUT
23-01-08, 22:39
"olacak" doğru olan ama Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil olmadıı için konuşma dilinde "olucak" denilmektedir

ebruuu___
23-01-08, 22:53
"olacak" doğru olan ama Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil olmadıı için konuşma dilinde "olucak" denilmektedir

burada bir kinaye mi söz konusu yoksa yazdığınız gerçek anlamda mı:eek:

Ehveniser
23-01-08, 23:15
güzel konuşma derslerinde TRT spikerlerinin bize öğrettiği:
konuşurken "olucak", yazarken "olacak"
konuşurken "gelicem" yazarken "geleceğim" vs idi.

Blue
23-01-08, 23:18
güzel konuşma derslerinde TRT spikerlerinin bize öğrettiği:
konuşurken "olucak", yazarken "olacak"
konuşurken "gelicem" yazarken "geleceğim" vs idi.

Demek ki ben güzel konuşuyorum :smiley6:
Ama bazen yazıya dökerkende bu şekilde yazdığım için (hızlı yazarken) utanıyorum, unutuyorum. :(

SibelAKBULUT
26-01-08, 17:52
burada bir kinaye mi söz konusu yoksa yazdığınız gerçek anlamda mı:eek:

Ehveniser hocamın da dediği gibi, TRT spikerleri bize böyle öğretti:)