PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Simple Tense" ne demek?

Eritmen
20-08-06, 14:51
Sevgili arkadaşlar İngilizcede neden Simple Present- Simple Past ve Simple Future tensler "simple" olarak adlandırılırlar? Bu konudaki yorum ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
SEVGİ VE SAYGILAR!

Efe Cevher
20-08-06, 14:59
Sevgili arkadaşlar İngilizcede neden Simple Present- Simple Past ve Simple Future tensler "simple" olarak adlandırılırlar? Bu konudaki yorum ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
SEVGİ VE SAYFGILAR!

Simple present ve simple past tense olumlu cümle kurulumlarında yardımcı fiil almazlar. Bundan dolayı Simple diye nitelenirler.

Aslında Germen dillerinde Future Tense yoktur.
İngilizce de Future tense 1066 yılından 1350 yılına kadar bir sürede yerleşmiştir. Bu periyodun özelliği ülkede ki resmi dilin Normandiya Fransızcası olmasıdır. Bir Roman dili olan Fransızca'nın diğer Roman dilleri gibi Future Tense'i mevcuttur. Ve aslında Simple sıfatıyla nitelenmesi bu dilden gelen bir alışkanlıştır. Zira Fransızcada Future yapı yardımcı fiil olmadan ekler yardımıyla yapılır.

Umarım sorunuza yanıt olabilmiştir.

Eritmen
20-08-06, 15:13
Teşekkür ederim.Ben de böyle bir mantık kurmuştum aslında ama Future Tense 'in olumlu cümlesinde kullanılan yardımcı fiil kafamı karıştırmıştı.
Sayenizde bunun tarihsel bir istisna olduğunu anladım.Rehberliğiniz için çok sağolun
SEVGİ VE SAYGILAR!

BBTÜRKAY
20-08-06, 15:50
Simple present ve simple past tense olumlu cümle kurulumlarında yardımcı fiil almazlar. Bundan dolayı Simple diye nitelenirler.

Aslında Germen dillerinde Future Tense yoktur.
İngilizce de Future tense 1066 yılından 1350 yılına kadar bir sürede yerleşmiştir. Bu periyodun özelliği ülkede ki resmi dilin Normandiya Fransızcası olmasıdır. Bir Roman dili olan Fransızca'nın diğer Roman dilleri gibi Future Tense'i mevcuttur. Ve aslında Simple sıfatıyla nitelenmesi bu dilden gelen bir alışkanlıştır. Zira Fransızcada Future yapı yardımcı fiil olmadan ekler yardımıyla yapılır.

Umarım sorunuza yanıt olabilmiştir.
Efe Hocam,
Biraz daha açsan bu konuyu daha ayrıntılı....
Ben de aşağı yukarı bu şekilde biliyordum ama ek bilgi de yazmışsın sağolasın ama benim gibi açlara biraz daha hani....:hug:

Efe Cevher
20-08-06, 17:49
Tabiki hocam bildiklerimi aktarayım;
1066 yılında İngiltere Normandiyalılar tarafından işgal edilir ve 300 yıla yakın bir süre adaya hakim olurlar. Bu dönemde adada resmi dil Normandiya Fransızcasıdır. gün gelir işgal biter. Zamanla güç İngilizlerin tarafına geçer, ve İngiltere kralı Fransa tahtında hak iddia eder. Bu durum 100 yıl savaşlarını başlatır. Bütün bu savaşlar ve doğurduğu iletişim sebebiyle günümüzde iki dil arasında şaşırtıcı bir kelime benzerliği mevcuttur.

İngilizce'de Future tense diye bir zamanın olu p olmadığı tartışma konusudur. Bazı dil bilimciler zamanları past ve present diye ikiye ayırı, future tense'i zaman olarak tasnif etmezler.
Sebep olarak da fiilin morfolojik değişikliğe uğramamasını, gelecek zaman anlamını ima yoluyla (I go there tomorrow) veya istek ve irade belirtme yoluyla(I will do it) yapıldığı öne sürerler. Yani burada will'i modal olarak kabul ederler.

Diğer roman dillerinde olduğu gibi Fransızcada da gelecek zaman kipinde fiil çekim eki alır. Örneğin faire= do, make fiilinin çekimi şu şekildedir;

Je ferai / I'll do
Tu feras / You'll do
Il-elle-on fera / He-she-we(on özel bir durum) will do
nous ferons / we will do
vous ferez / You will do
Ils/elles feront / They will do

Yani bizatihi fiilin kendisi çekim eki almaktadır. Bunun için Fransızca'da bu tense simple olarak nitelenmektedir. Bu noktada İngilizler isimlendirme yaparken geçmişten kalan bir alışkanlığı devam ettirmişlerdir şeklinde bir açıklamadan başka bir şey gelmiyor aklıma.:sh1a:
Umarım faydalı olmuştur Berkay hocam.:stretch:

Dilsem Eskişehir
20-08-06, 18:01
SEVGİ VE SAYGILAR!

bana göre iki sebep var

1- Kullanımdaki basitlik: bu tür tenseleri kullanırken yapısal olarak basitlik var. sadece bir fiil kullanmak yetiyor.
2- Anlamsal basitlik: bu tür tenseler anlam olarak derinlik taşımıyor. oysa simple ın tersine perfect olan tense lerde derin anlamlar, ilişkilendirmeler, mesajlar var.

P.S.: nacizane will'in kullanımlarını tense olarak görmüyorum...

Efe Cevher
20-08-06, 18:07
P.S.: nacizane will'in kullanımlarını tense olarak görmüyorum...

Katılıyorum hocam. Şahsen bende Future'u tense olarak görmüyorum. Ama ne çareöyle anlatıyorum.:rolleyes:

TeAcHeR_byYAHYA
20-08-06, 19:02
seyfi hocamın tanımına sadece küçük ve de benzer bir ekleme yapacağım. simple basitliklik yalınlık anlamında ve türkçe dilbilgisinde de aynı manadadır yani tek fiil kullanılır.