PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci yabancı dil Arapça olsun

DilsemEskisehir
06-01-08, 21:47
İkinci yabancı dil Arapça olsun

Yazan: Nuray Mert

Milliyet gazetesinde, 'İkinci yabancı dil ne olsun?' başlıklı bir yazı dikkatimi çekti (Abbas Güçlü, 28 Eylül 2004). (http://www.milliyet.com.tr/2004/09/28/yazar/guclu.html)Ben, birinci yabancı dilden sonra bir dil daha öğrenmek ihtiyacı üzerine bir görüş sanmıştım. Başlık beni yanıltmış, konu, ikinci yabancı dil değil, anadilden sonra ikinci dil eğitimi üzerineymiş. Yazar, yabancı dil eğitiminin İngilizce dışında dilleri de kapsaması gerektiğinden ve bunun gerçekleştirilme koşullarından söz ediyor. İngilizceden sonra, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve daha sonra, gelecekte işe yarayacağını düşündüğü Rusça, Japonca ve Çince eğitimini öneriyor.

'Fena mı kardeşim, adam dil eğitimi gelişsin diyor, buna da mı kulp takacaksın?' denilebilir. Tabii, isteyen mümkün olduğu kadar çok dil öğrensin ve neye ihtiyacı varsa bu dilleri ona göre seçsin. Ancak, söz konusu yazıda 'yabancı dil politikası'nın olmayışından bahsedilmiş, benim ilgilendiğim husus o. Nitekim, söz konusu olan yabacı dil kursları değil, temel eğitimin bir parçası olarak, ikinci dil eğitimi olduğu için, konu ilk bakışta göründüğünden daha derin. Ama nedense, önerilen dillerin seçimi, ilgi ve gelecekte iş dünyasının talepleri kıstaslarına göre yapılmış. Bu açıdan bakıldığında, 'komşuluk bağlarımız olduğu halde Arapçaya ilgi neredeyse yok gibi' olduğu için Arapça bir seçenek olarak sıraya girememiş.

Bir kere, yukarıda sıralanan dillerin hiçbirinin, hele de temel eğitimde, İngilizcenin işlevini görmeyeceği kesin. Ancak, aslında ben de uzun süredir, temel eğitimde olmasa da, imkânlar elverdiği ölçüde, dünyanın ortak dili haline gelen İngilizce dışında bir ikinci yabancı dilin eğitiminin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. İşin çoğunuzu kızdıracağını tahmin ettiğim tarafı; benim düşündüğüm ikinci yabancı dilin Arapça olması gerektiği!

Artık dünyada ortak bir dil olarak İngilizce kabul görmüş vaziyette, okuma, yazma, konuşma, olayları takip etme açısından İngilizce kullanmak durumundasınız. Bunun dışında, dediğim gibi isteyen istediği kadar dil öğrensin, arz-talep mantığının işlediği bu alanda, iş özel kurslara düşer. Oysa temel eğitimin bir parçası olarak dil öğretiminin, bunun ötesinde bir bakış açısına dayanması gerekir. Arapça denildiği zaman birçoklarının tüylerinin diken diken olduğunu biliyorum, ama inkârın hiç mi hiç anlamı yok, içinde bulunduğumuz coğrafya ve kültür dünyasının en önemli medeniyet dili Arapça. Sadece 'komşuluk bağlarımız' olduğu için değil, kültür dünyamızı içinden geçtiği medeniyet dünyasından koparmakta ısrar etmemiz büyük bir eksiklik olacağı için, Arapça bizim için çok önemli olmalıydı.

Dil devrimi üzerine uzun uzadıya tartışmaya girecek değilim, zamanında çok tartışıldı. Bu saatten sonra ağdalı Osmanlıcaya döneceğimiz veya Arapçaya ağırlık vermek suretiyle Türkçeyi zayıflatma riskimiz yok. Artık daha soğukkanlı düşünebiliriz. Ama dil konusu, aynı zamanda ve doğal olarak, çetrefilli bir kimlik konusu olduğu için, Arapça, artık, anadilimiz ve milli kimliğin oluşması açısından bir 'tehdit' olarak algılanmasa da, bu sefer, seküler ve Batılı kimliğimiz açısından 'tehdit' olarak algılanabiliyor. Arapça aynı zamanda İslam dininin kutsal dili olduğu için, Arapçaya yapılan her gönderme aynı zamanda dine yapılan vurgu olarak görülüyor. Diğer taraftan, Arap dünyası, bugün tam bir perişanlık içinde olduğu için, fakir akraba muamelesi görüyor, Arapçanın çok zengin bir uygarlık dili olma vasfı gölgeleniyor.

Sonuçta, 'Doğulu, Müslüman bir medeniyetin uzantısı olduğumuz utunulsun da, ne kaybetmiş olursak olalım' anlayışı ile, en iyi ihtimalle üçüncü sınıf Batılı (çünkü ikinci sınıf Batılılar Doğu Avrupalılar oluyor) bir toplum olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Geçtik Arapçayı, Arap alfabesi ile yazılmış eski Türkçe metinleri, 20. yüzyılın başında yazılmış modern tarzda romanların, Latin harfleriyle basılmış halini bile okuyup anlayamaz hale geldik. En azından ismini her okuryazarın bildiği, mesela, Recaizade Ekrem'in 'Araba Sevdası'nı okuyup anlayan beri gelsin.

Hemen kızmayın, biraz düşünün. Korkmayın Arapça öğrenmekle kimse 'gerici' olmaz, ama medeniyet dünyamız konusundaki komplekslerimiz azalır, yani son derece faydalı olur. Hem inanın Arapça, çok güzel, çok zengin, çok şiirli bir dil.

Synaptic
06-01-08, 21:50
yok olmasın..

Kerimhan
06-01-08, 21:56
Nuray Mert yine bir elini kaldırarak erkek fatma rolünde bir yazı yazmış,üzerinede kendi oynamış.Niye arapça öğrenmeyi gericilik veya ilericilik sayayım ki.Benim merak ettiğim farklı.Araplar nasıl böyle Latin alfabesi kullanmadan güzel ingilizce öğreniyorlar.Bilmiyorum tam olarak ama Arapların çok kolay öğrendiklerini okumuştum.

aysekoycu
06-01-08, 21:58
bence gayet güzel olur:smiley1: nihayetinde yabancı dil yabancı dildir.hele bir de bu yabancı dil bana en çok merak ettiğim uygarlıkların kapılarını aralayacaksa şahane bişey olur...

MehmetMamger
07-01-08, 08:49
Nuray Mert yine bir elini kaldırarak erkek fatma rolünde bir yazı yazmış,üzerinede kendi oynamış.Niye arapça öğrenmeyi gericilik veya ilericilik sayayım ki.Benim merak ettiğim farklı.Araplar nasıl böyle Latin alfabesi kullanmadan güzel ingilizce öğreniyorlar.Bilmiyorum tam olarak ama Arapların çok kolay öğrendiklerini okumuştum.
Arap alfabesi (cumhuriyet yıllarının başındaki anti-propagandaya rağmen) zor bir alfabe değildir. Her yetişkin günde 1 saat çalışarak bile 1 ay olmadan çok rahat alfabeyi anlar duruma gelir.

Tersten bakacak olursak bir Arabın latin alfabesinin kurallarını öğrenmesi de çok vaktini almıyordur. Gerisiyse ses.

Arapların iyi ve çabuk İngilizce öğrenmesine gelince. Bence sorun bizlerin İngilizceyi geç öğrenmemiz veya öğrenemememiz. Bu cümle yapımızdan, bağlı bulunduğumuz dil ailesinden, ülkemizdeki eğitimin ciddiyetsizliğinden, üst üste eklenen bir edinimin değil, devamlı tekrarlanan bir döngünün egemenliğinden vs. kaynaklanabilir. Ha bir de sağolsun dil devrimleri ile aynı durumu ifade etmek için birden fazla ifade biçimi kullanma kabiliyetimiz bayağı azaltıldı. Bakı ben öğrencilerime sadece aşağıdaki bilgiyi vererek ciddi bir yabancı dil gelişmesi yapmaalrını sağlayabiliyorum:

-den ötürü, -dığı için, -den dolayı, -dığından, -mesi nedeniyle, mesi sebebiyle, -ne dayanarak, -den kaynaklanarak, -den mütevellit, -nın sayesinde hep aynı anlamın çocuklarıdır. İngilizcede bu bağlamda "since, as, because, because of, on account of, due to, thanks to, owing to" kulanımasında şaşacak ve kızacak bir durum yok. Her dil aynı durumu ifade için onkarca ayrı kelime, yüzlerce ayrı cümle kullanır zaten.

Barakuda
07-01-08, 13:29
İkinci yabancı dil Arapça olsun

Yazan: Nuray Mert

Milliyet gazetesinde, 'İkinci yabancı dil ne olsun?' başlıklı bir yazı dikkatimi çekti (Abbas Güçlü, 28 Eylül 2004). (http://www.milliyet.com.tr/2004/09/28/yazar/guclu.html)Ben, birinci yabancı dilden sonra bir dil daha öğrenmek ihtiyacı üzerine bir görüş sanmıştım. Başlık beni yanıltmış, konu, ikinci yabancı dil değil, anadilden sonra ikinci dil eğitimi üzerineymiş. Yazar, yabancı dil eğitiminin İngilizce dışında dilleri de kapsaması gerektiğinden ve bunun gerçekleştirilme koşullarından söz ediyor. İngilizceden sonra, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve daha sonra, gelecekte işe yarayacağını düşündüğü Rusça, Japonca ve Çince eğitimini öneriyor.

'Fena mı kardeşim, adam dil eğitimi gelişsin diyor, buna da mı kulp takacaksın?' denilebilir. Tabii, isteyen mümkün olduğu kadar çok dil öğrensin ve neye ihtiyacı varsa bu dilleri ona göre seçsin. Ancak, söz konusu yazıda 'yabancı dil politikası'nın olmayışından bahsedilmiş, benim ilgilendiğim husus o. Nitekim, söz konusu olan yabacı dil kursları değil, temel eğitimin bir parçası olarak, ikinci dil eğitimi olduğu için, konu ilk bakışta göründüğünden daha derin. Ama nedense, önerilen dillerin seçimi, ilgi ve gelecekte iş dünyasının talepleri kıstaslarına göre yapılmış. Bu açıdan bakıldığında, 'komşuluk bağlarımız olduğu halde Arapçaya ilgi neredeyse yok gibi' olduğu için Arapça bir seçenek olarak sıraya girememiş.

Bir kere, yukarıda sıralanan dillerin hiçbirinin, hele de temel eğitimde, İngilizcenin işlevini görmeyeceği kesin. Ancak, aslında ben de uzun süredir, temel eğitimde olmasa da, imkânlar elverdiği ölçüde, dünyanın ortak dili haline gelen İngilizce dışında bir ikinci yabancı dilin eğitiminin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. İşin çoğunuzu kızdıracağını tahmin ettiğim tarafı; benim düşündüğüm ikinci yabancı dilin Arapça olması gerektiği!

Artık dünyada ortak bir dil olarak İngilizce kabul görmüş vaziyette, okuma, yazma, konuşma, olayları takip etme açısından İngilizce kullanmak durumundasınız. Bunun dışında, dediğim gibi isteyen istediği kadar dil öğrensin, arz-talep mantığının işlediği bu alanda, iş özel kurslara düşer. Oysa temel eğitimin bir parçası olarak dil öğretiminin, bunun ötesinde bir bakış açısına dayanması gerekir. Arapça denildiği zaman birçoklarının tüylerinin diken diken olduğunu biliyorum, ama inkârın hiç mi hiç anlamı yok, içinde bulunduğumuz coğrafya ve kültür dünyasının en önemli medeniyet dili Arapça. Sadece 'komşuluk bağlarımız' olduğu için değil, kültür dünyamızı içinden geçtiği medeniyet dünyasından koparmakta ısrar etmemiz büyük bir eksiklik olacağı için, Arapça bizim için çok önemli olmalıydı.

Dil devrimi üzerine uzun uzadıya tartışmaya girecek değilim, zamanında çok tartışıldı. Bu saatten sonra ağdalı Osmanlıcaya döneceğimiz veya Arapçaya ağırlık vermek suretiyle Türkçeyi zayıflatma riskimiz yok. Artık daha soğukkanlı düşünebiliriz. Ama dil konusu, aynı zamanda ve doğal olarak, çetrefilli bir kimlik konusu olduğu için, Arapça, artık, anadilimiz ve milli kimliğin oluşması açısından bir 'tehdit' olarak algılanmasa da, bu sefer, seküler ve Batılı kimliğimiz açısından 'tehdit' olarak algılanabiliyor. Arapça aynı zamanda İslam dininin kutsal dili olduğu için, Arapçaya yapılan her gönderme aynı zamanda dine yapılan vurgu olarak görülüyor. Diğer taraftan, Arap dünyası, bugün tam bir perişanlık içinde olduğu için, fakir akraba muamelesi görüyor, Arapçanın çok zengin bir uygarlık dili olma vasfı gölgeleniyor.

Sonuçta, 'Doğulu, Müslüman bir medeniyetin uzantısı olduğumuz utunulsun da, ne kaybetmiş olursak olalım' anlayışı ile, en iyi ihtimalle üçüncü sınıf Batılı (çünkü ikinci sınıf Batılılar Doğu Avrupalılar oluyor) bir toplum olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Geçtik Arapçayı, Arap alfabesi ile yazılmış eski Türkçe metinleri, 20. yüzyılın başında yazılmış modern tarzda romanların, Latin harfleriyle basılmış halini bile okuyup anlayamaz hale geldik. En azından ismini her okuryazarın bildiği, mesela, Recaizade Ekrem'in 'Araba Sevdası'nı okuyup anlayan beri gelsin.

Hemen kızmayın, biraz düşünün. Korkmayın Arapça öğrenmekle kimse 'gerici' olmaz, ama medeniyet dünyamız konusundaki komplekslerimiz azalır, yani son derece faydalı olur. Hem inanın Arapça, çok güzel, çok zengin, çok şiirli bir dil.

Ağzı olan konuşuyor! Sayın duayen yalakalığın doruklarına ulaşmış vaziyette, oradan da seyircisine el sallıyor. Sanki Arapçayı öğrenmeyin diyen var. Öyle bir havayla yazmış ki, Bütün dünya dillerini öğren ama arapçayı öğrenme. Bizde buna kandık (Çoğuda kanmıştır) Yine mazlum ayakları, yine ezilen itilen kakılan edebiyatları. Elbetteki dil öğreniminde öncelik çağdaş dünyanın gereği, ticari, sosyal, edebi, ilişkilerin boyutlarının ağırlık kazandığı diller üzerinde olacaktır? Yok mu üniversitelerde Arapça ,Farsça bölümleri (Kardeşim Farsça bölümünden mezun mesela), yokmu piyasada Arapça kursları. Buna engel olan mı var? Ya şu söze ne demeli ?

.......Bu açıdan bakıldığında, 'komşuluk bağlarımız olduğu halde Arapçaya ilgi neredeyse yok gibi' olduğu için Arapça bir seçenek olarak sıraya girememiş.

Aynı gerekçeyle Kürtçe'yi bölücülük diye elinin tersiyle iten zavallılar, Arapçayı komşuluk bağları olarak görüp ilgisizlikten yakınırken, Kürtçeyi sanki içimizde değilde onbinlerce kilometre ötede Patagonyada konuşulan paçavradan bir dil sayarken aynı duyarlılığı göstermiyorlar. Ahh canlarım, ne kadarda mazlumsunuz ve ne kadarda ezilmiş(!)

Şimdi diyeceksiniz ki "Ama Kürtçe bölücülük propagandasına alet yediliyor". Arapça ne? Yemende Türkü sırtından vuran hançer Arabın hançeri değilmiydi? Terörü koynunda besleyen Arap soyundan gelenler değilmiydi? Sosyo-Kültürel ilşkiye bak sen..paçalarından kültür akıyor da gören yok.

Amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek.

Şair şöyle devam etmiş :

Diğer taraftan, Arap dünyası, bugün tam bir perişanlık içinde olduğu için, fakir akraba muamelesi görüyor, Arapçanın çok zengin bir uygarlık dili olma vasfı gölgeleniyor.

Öyle değil mi? Arap dünyası tam bir perişanlık içinde. Arapçanın zengin bir uygarlık dili olmasını ben mi gölgeledim sanki,? Araplar değil mi yüzyılların edebi ve medeni geçmişini medeniyetsizliğin beşiği haline getiren. Çalıştığım otellerden bilirim. Arka arkaya iki mercedesle gelen kuveytli şeyhlerin bembeyaz çarşaflı yatakların üstünde elleriyle karpuz yediklerini bizzat gördüm. Arap medeniyetiymiş, geç o masalları.

Şu anki gündem her türlü oltayı atmak için uygun. Zihinleri bulandır, ortalığı sulandır, At oltayı düşür üç beş sazan düşürebilirsen, nasıl olsa sürüye bir katılan olur.

Cumhuriyeti gıdıklamanın, yoklukla sıkıntıyla kurduğumuz bu güzel ülkeyi kıdım kıdım kemirmenin yolları aranıyor. Yani önce bir gıdıklayalım bakalım, hani belki göle çaldığımız bu maya tutar belki, politikasıyla güler yüzlü, cici suratlı yazar abilerimiz ablalarımız zırt pırt mantar gibi türemeye başladı. Zehirli mantarlar güzel görünenlerdir!

ebruuu___
07-01-08, 15:06
Bence gericilik olduğunu düşünmek bir geri kafalılıktır!

Can Oner
07-01-08, 15:12
Şu anki gündem her türlü oltayı atmak için uygun. Zihinleri bulandır, ortalığı sulandır, At oltayı düşür üç beş sazan düşürebilirsen, nasıl olsa sürüye bir katılan olur.

Kesinlikle !

mrcloud
03-06-08, 22:06
aslında her düşünceye bir elbise giydirme alışkanlığımızdan vazgeçsek çok güzel olurda yani kaç yüzyıldır birlikte yaşadağımız komşularımızın dilini öğrenme veya öğrenmek isteyenlerin önünü açma fena olmaz ortak bir kültürümüz var sonuçta

ayucel
04-06-08, 08:28
ben kendi mesleğim açısından baktığımdan aslında 2. dil olarak arapçanın olması gerektiğini düşünüyorum. maden mühendisiyim ve araplar son zamanlarda mermerlere güzel merak sardılar.
arkadaşlar artık gericilik ilericilik bilmem ne sadece çalışan beyinleri uyuşturmak için söylenen şeylerdir. kişi kendi için en iyi olanı bilir. bir başkası için en iyi dil ispanyolcadır. ama benim işime yaramaz bu sadece bir örnek.
bence burada hangi meslekler hangi dilleri öğrenmeli bunları tartışsak bizden sonra sayfalara bakan "aaa bir maden müh bunu demiş acaba doğru mu?" diye ona göre araştırır.
herkese kolay gelsin.

osmanali
05-06-08, 13:10
fransızcayı halledyim başlayacam öğrenmeye

AYSE GUL
05-06-08, 14:42
ben de İnŞ bu seneki yds yi kazanıp arapca ogretmenligine gidicem bence ogrenilmesi gereken bi dil:)

smurf
05-06-08, 17:44
Eğitimin siyasi fikirler için alet edilmesini sevmiyorum. :( Zaten bunlarla uğraşmaktan biryere vardığımız yok,zamanında bilimin öncüsüyken bugünün teknolojisine ağzımız açık bakıyoruz.
Böyle şeyler üzerinden siyaset yapılması hiç hoş değil.Biz burada 3 dil konuşana taparken,Avrupa'da normal.Hangi dilin öğrenileceği önemli değil zaten önemi olan bunun nsıl öğretildiği...

Bazen uzun aralar da versem 10 aydır Arapça öğreniyorum.Konuşanı iyiyse kulağa süper geliyor. :) Arapça konuşuyorum demesi bile havalı geliyor.İngilizce'den daha kafa çalıştırıcı bir dil. :smiley15:

jonah
05-06-08, 19:40
Evet Arapça çok zengin bir dil...

Ulvi_hoca
05-06-08, 19:58
Şimdi diyeceksiniz ki "Ama Kürtçe bölücülük propagandasına alet yediliyor". Arapça ne? Yemende Türkü sırtından vuran hançer Arabın hançeri değilmiydi? Terörü koynunda besleyen Arap soyundan gelenler değilmiydi?

Öyle değil mi? Arap dünyası tam bir perişanlık içinde. Arapçanın zengin bir uygarlık dili olmasını ben mi gölgeledim sanki,? Araplar değil mi yüzyılların edebi ve medeni geçmişini medeniyetsizliğin beşiği haline getiren. Çalıştığım otellerden bilirim. Arka arkaya iki mercedesle gelen kuveytli şeyhlerin bembeyaz çarşaflı yatakların üstünde elleriyle karpuz yediklerini bizzat gördüm. Arap medeniyetiymiş, geç o masalları.

Cumhuriyeti gıdıklamanın, yoklukla sıkıntıyla kurduğumuz bu güzel ülkeyi kıdım kıdım kemirmenin yolları aranıyor. Yani önce bir gıdıklayalım bakalım, hani belki göle çaldığımız bu maya tutar belki, politikasıyla güler yüzlü, cici suratlı yazar abilerimiz ablalarımız zırt pırt mantar gibi türemeye başladı. Zehirli mantarlar güzel görünenlerdir!

bravo bravo bravo ağzına sağlık eline sağlık beynine sağlık

Kazalanka
05-06-08, 20:53
Bende 93 'te başladım arapça öğrenmeye yanında birazda farsça öğrenmiştim, uzun bir süre ara verdim unutmadım ama arapça konuşma kabiliyetim azaldı, şimdi ise yaklaşık 3 yıldır arapça üzerinden fransızca öğreniyorum, arapçadan fransızcayı çok kelime geçmiş, cezayirli bir arapça öğretmeni arkadaşım var ispanyolcada konuşuyor, ispanyolcaya % 12 arapça kelimeler yerleşmiş.

orhanbaba
28-06-08, 19:06
iyi günler arapça öğrenmek istiyorum fesih arapça

youastral
28-06-08, 19:48
Allah'ın ilmini bize anlatan bi dili sizce öğrenilmesi gerekilmez mi ?????

youastral
28-06-08, 19:55
Ağzı olan konuşuyor! Sayın duayen yalakalığın doruklarına ulaşmış vaziyette, oradan da seyircisine el sallıyor. Sanki Arapçayı öğrenmeyin diyen var. Öyle bir havayla yazmış ki, Bütün dünya dillerini öğren ama arapçayı öğrenme. Bizde buna kandık (Çoğuda kanmıştır) Yine mazlum ayakları, yine ezilen itilen kakılan edebiyatları. Elbetteki dil öğreniminde öncelik çağdaş dünyanın gereği, ticari, sosyal, edebi, ilişkilerin boyutlarının ağırlık kazandığı diller üzerinde olacaktır? Yok mu üniversitelerde Arapça ,Farsça bölümleri (Kardeşim Farsça bölümünden mezun mesela), yokmu piyasada Arapça kursları. Buna engel olan mı var? Ya şu söze ne demeli ?

.......Bu açıdan bakıldığında, 'komşuluk bağlarımız olduğu halde Arapçaya ilgi neredeyse yok gibi' olduğu için Arapça bir seçenek olarak sıraya girememiş.

Aynı gerekçeyle Kürtçe'yi bölücülük diye elinin tersiyle iten zavallılar, Arapçayı komşuluk bağları olarak görüp ilgisizlikten yakınırken, Kürtçeyi sanki içimizde değilde onbinlerce kilometre ötede Patagonyada konuşulan paçavradan bir dil sayarken aynı duyarlılığı göstermiyorlar. Ahh canlarım, ne kadarda mazlumsunuz ve ne kadarda ezilmiş(!)

Şimdi diyeceksiniz ki "Ama Kürtçe bölücülük propagandasına alet yediliyor". Arapça ne? Yemende Türkü sırtından vuran hançer Arabın hançeri değilmiydi? Terörü koynunda besleyen Arap soyundan gelenler değilmiydi? Sosyo-Kültürel ilşkiye bak sen..paçalarından kültür akıyor da gören yok.

Amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek.

Şair şöyle devam etmiş :

Diğer taraftan, Arap dünyası, bugün tam bir perişanlık içinde olduğu için, fakir akraba muamelesi görüyor, Arapçanın çok zengin bir uygarlık dili olma vasfı gölgeleniyor.

peki size soruyorum bu zor sıkıntılı günlerimizde ingilizler bizi hala arkamızdan vurmuyor mu???? bu ecnebiler yeni yeni ilmi buluyorken bu buldukları yüzyıllar önce bizim kitabımızda yer almıyor muydu????? bunları geçtim peki ingilizce öğrenmek çağdaşlık sayılıyorda arapça konuşan insanlar hayvan mı arapça öğrenmek gericilik sanılıyor... ben bi ingilizce ağşığıyım... ve böyle düşünüyorum... asıl siz beynizindeki örümcekleri bi tarafa atın......

AYSE GUL
14-07-08, 15:43
merhabalar sayın kili...günümüz gelişen ve değişen dünyasında ALFABESİ DAHİ OLMAYAN kürtçe'Yİ binlerce yıllık arap diliyle karşılaştırmanın ne kadar saçma olacağını sanırım hiç düşünmediniz!!!Türkiye'de bundan bi 40 yıl önce kimse kürtçe konuşuyorsun diye eleştirilmiyordu...Doğu illerimizin bir çoğunda halen Arapça konuşulmakta ve bazı yaşlı kesimler Türkçe dahi bilmemektedir fakat sayıları azdır...eğer kürtçeyi savunuyorsanız binlerce yıllık geçmişi olan ve hala konuşulan Süryaniceye neden hiç değinmiyorsunuz???işte bu sebeplerden dolayı birileri gelir bir gün siz Türksünüz siz Arapsınız siz Kürtsünüz siz Süryani siz Laz siz Çerkezsiniz deyip bizim binlerce yıllık ANADOLU MEDENİYETİMİZİ KARDEŞLİĞİMİZİ bozmaya çalışır...BİZ kimseye Arapların medeniyetini öğrenmeliyiz demiyoruz yada biz gidin onlar gibi yaşayın demiyoruz kimseye...Biz zaten binlerce yıldır ülkemiz topraklarında konuşulan ve bulunduğumuz bölgenin jeopolitik konumundan dolayı Arapçanın öğrenilmesi ve öğretilmesinden yanayız...neden mi???
1.)Şu anda ortadoğuda 6 trilyon dolar para döngüsü var
2.)Amerika'nın gözünü diktiği hatta projesini tüm Dünya'nın bildiği büyük orta doğu projesi ülkemiz topraklarını da kapsamakta Atalarımız bu vatanı gelip Amerikalı proje yapsın diye kanlarıyla sulamadılar bu nedenle bizimde Ortadoğuda söz sahibi olmak için dillerini öğrenmemiz gerekiyor
3.)Arapça Dünya'nın 23 ülkesinde konuşuluyor ve bu ülkeler dünyanın en zengin şirketlerini ticaret insanlarını barındırıyor...vs
Kısacası biz eğer bu Dünya düzenine ayak uydurmak istiyorsak mutlaka dil eğitimini tamamlamak zorundayız tabiki bu dil eğitimini tamamlarken binlerce yıllık geçmişimizi Anadolu tarihimizi kardeşliğimizi dostluk bağlarımızı asla ama asla zadelemeden bütün bir TÜRKİYE ile yapmalıyız...

agızna saglık ne guzel soylemişsin:smiley1:

usturacı
26-07-08, 15:24
bence arapçayı öğrenmek başta gelmeli herşeyin nedenmi: mesela mükemmel bir dil olması farklı olamsı kelilül huruf kesirul mana ben arapçayıda okudum inglizceyi de . bütün diller güzel
ancak en güzeli bence hepsi olamsına rağren arapça çok farklı bir dil
mesela yabancı dillere baktığınızda insanın ki gerçek bu midesi bulanıyor nedenmi yazılış ayrı teleffuzu ayrı yaw kardeşim benim işim yok ikide bir yazısıyla teleffuzuyla bilmem neyiyle ...
ancak arapça ve türkçe öyle değil kişi bir şeylen meşgülken yorulmamalı bütün diller tahfiflik ister arapça buna gerçekten uyum sağalmış
arapçayı adım gibi yani başka bir deyişle kendi öz dilimden daha iyi biliyorum
açık konuşmak gerekirse bütün diller güzel arapça en güzeli:smiley15:

ayşegül_elt
26-07-08, 16:25
bence aarapçayı öğrenmek başta gelmeli herşeyin nedenmi: mesela mükemmel bir dil olması farklı olamsı kelilül huruf kesirul mana ben arapçayıda okudum inglizceyi de . bütün diller güzel
ancak en güzeli bence hepsi olamsına rağren arapça çok farklı bir dil
mesela yabancı dillere baktığınızda insanın ki gerçek bu midesi bulanıyor nedenmi yazılış ayrı teleffuzu ayrı yaw akrdeşim benim işim yok ikide bir yazısıyla teleffuzuyla bilmem neyiyle ...
ancak arapça ve türkçe öyle değil kişi bir şreylen meşgülken yorulmamalı bütün diller tahfiflik ister arapça buna gerçekten uyum sağalmış
arapçayı adım gibi yani başka bir deyişle kendi öz dilimden daha iyi biliyorum
açık konuşamk gerekirse bütün diller güzel arapça en güzeli:smiley15:

Katılıyorum size :) hangi üniversitede okudunuz. Bende Arapçayı istiyorum... ilk terciheme verdim ...