PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asistanlik Nedir?nasil Olunur?

Sayfa : [1] 2

eflatun
30-12-07, 01:06
arkadaşlar sizlerden yardım bekliyorum. bana asistanlık nedir? üniversitede asistanlık yaparken diğer yandan yüksek lisans mı bitirilmeye çalışılıyor? yüksek lisans bittikten sonra asistanlıkda bitiyor ve öğretim görevlisi ya da araştırma görevlisi mi olunuyor? şu asistanlık nedir? nasıl olunur?Ben üniversite 4. sınıf öğrencisiyim.Allah rızası için bilen birisi bana söylesin arkadaşlar...

BBurak
30-12-07, 01:09
bence ''Modern Hamallık'' çok zor bir iş bütün yükü siz çekiyorsunuz.Her dakika kendinize bir şeyler katmak durumundasınız.Ayrıntıları pek bilemiyorum sınav üstüne sınava giriyorsunuz yüksek lisantan itibaren.

Ö(zl)MeR
30-12-07, 01:09
arkadaşlar sizlerden yardım bekliyorum. bana asistanlık nedir? üniversitede asistanlık yaparken diğer yandan yüksek lisans mı bitirilmeye çalışılıyor? yüksek lisans bittikten sonra asistanlıkda bitiyor ve öğretim görevlisi ya da araştırma görevlisi mi olunuyor? şu asistanlık nedir? nasıl olunur?Ben üniversite 4. sınıf öğrencisiyim.Allah rızası için bilen birisi bana söylesin arkadaşlar...

bende duydum böyle birşey cevabı merakla bekliyorum.... ;)

Timsah
30-12-07, 01:23
Asistan derken araştırma görevlisi ünvanından bahsediyorsunuz sanırım.
Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansı bitirmek şart değil. Yüksek lisansa devam ederken de kadro alabilirsiniz yani araştırma görevlisi olabilirsiniz. Diğer yandan sınavları var emin değilim ama son olarak ALES diye bir sınav çıkardılar.
Kadro meselesine gelince fakülteye kadrolar geliyor. Sonra bu kadrolar ihtiyacı olan hocalara dağıtılıyor. Yani asistanım yok veya asistanım az diyen hocaya peki sana bir kadro vereyim kendine bir asistan al deniyor. Araştırma görevlisi olmak için yaş sınırı da var. Belli yaşın üstündekilere kadro verilmiyor. Sanırım 28 idi. Ama yine de emin değilim bu yaş sınırının kaç olduğundan.

Ö(zl)MeR
30-12-07, 01:25
Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansı bitirmek şart değil. Yüksek lisansa devam ederken de kadro alabilirsiniz yani araştırma görevlisi olabilirsiniz. Diğer yandan sınavları var emin değilim ama son olarak ALES diye bir sınav çıkardılar.
Kadro meselesine gelince fakülteye kadrolar geliyor. Sonra bu kadrolar ihtiyacı olan hocalara dağıtılıyor. Yani asistanım yok veya asistanım az diyen hocaya peki sana bir kadro vereyim kendine bir asistan al deniyor. Araştırma görevlisi olmak için yaş sınırı da var. Belli yaşın üstündekilere kadro verilmiyor. Sanırım 28 idi. Ama yine de emin değilim bu yaş sınırının kaç olduğundan.

ben daha 18 yaşındayım matematiğim iyi değildir ama 28-18= 10 oluyo sanırım ki daha üniversiteyi kazanacam kazandıktan sonra okulu hiç kalmadan bitirsem 22 eder hadi 23 de geride 5 yıl var ooo :D çok çalışmam lazım hem bayada varmış

eflatun
30-12-07, 01:31
timsah01 teşekkürler. bizim okulumuz yüksek lisans yapabilmemiz için ales:70 üds:50 istiyor.bu puanları alabilirsem yüksek lisans yapabilirim. araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansı bitirmek gerekmiyor devam edilebilir fakat asistanlık yapabilmek için öncelikle yüksek lisans yapabilmemin gerekli olduğu bu iki sınavı kazanmalıyım değil mi?

Timsah
30-12-07, 01:46
Asistan araştırma görevlisinin eski adı. Yani ikisi de aynı anlamda. Yakın zamanda kanunda ismi değişti. Yani asistan=araştırma görevlisi. O sınavlarla ilgili olarak önceden LES olan sınav Şimdi ALES oldu. Şurayı (http://www.alesnedir.com/) inceleyebilirsin.

Timsah
30-12-07, 01:54
Bakın aşağıda araştırma görevlisi alacak bir fakültenin adayda aradığı şartlar var.

MÜRACAAT EDECEKLERDE ARANACAK ŞARTLAR

1)ENSTİTÜMÜZ MALİYE VEYA İKTİSAT ANABİLİM DALINDA KAYITLI
LİSANSÜSTÜ PROGRAMINA KAYITLI OLMAK.

2)ERKEK ADAYLARIN ASKERLİĞİNİ YAPMIŞ VEYA ERTELETMİŞ OLMAK.

3)ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ KADROSUNA BAŞVURACAK ADAYLARIN,
ÜNİVERSİTELERARASI KURUL YABANCİ DİL SINAVI (ÜDS)VE KPDS’DEN
AZ 50 PUAN VEYA ÜNİVERSİTELERARASI KURUL TARAFINDAN KABUL
EDİLEN SINAVLARIN BİRİNDEN EŞDEĞER PUAN ALMIŞ OLMAK.

4)2007 YILINDA GEÇERLİ OLMAK ÜZERE ÖĞRENCİ SEÇME VE
YERLEŞTİRMME MERKEZİ TARAFINDAN YAPILAN ”LİSANSÜSTÜ EĞİTİM
SINAVI”INDAN SON İKİ YILDA 50 (ELLİ) VEYA ALES’DEN 70 PUAN
ALMIŞ OLMAK.

5)YÜKSEKÖĞRETİM KURULU GENEL KURULUNUN 12.11.2004 TARİHLİ
TOPLANTISINDA (YAŞ KRİTERLERİNİN) ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ
KADROLARINA ATANACAKLARDA ARANAN 27 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ
OLMAK ŞARTININ, LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPANLARDA, LİSANSÜSTÜ
EĞİTİMDE KATETTİĞİ AŞAMA DİKKATE ALINARAK, ÜNİVERSİTE
YÖNETİM KURULU KARARIYLA, 31 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLMAK.

6)MÜRACAATLAR BİR DİLEKÇE İLE 17 EKİM 2007 TARİHİNE
KADAR ENSTİTÜ MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILACAKTIR.

Timsah
30-12-07, 01:57
ben daha 18 yaşındayım matematiğim iyi değildir ama 28-18= 10 oluyo sanırım ki daha üniversiteyi kazanacam kazandıktan sonra okulu hiç kalmadan bitirsem 22 eder hadi 23 de geride 5 yıl var ooo :D çok çalışmam lazım hem bayada varmış

Yaş sınırı 27 imiş. Biraz acele et:D

eflatun
30-12-07, 01:58
teşekkürler fakat benim anlamadığım ales sınavının içeriği değil. google da araştırırkende ve sizin söylediğinizden de anladımki asistanlık=araştırma görevlisi. peki benim araştırma görevlisi olabilmem için okulumun yüksek lisans için benden istediği ales ve üds sınavlarını öncelikle kazanmam gerekir değil mi? sonra da kadrosu boş olan bir öğretmeni bulup ona asistanlık yapmam gerekir değil mi açık bir ifadeyle anlatack olursak?

eflatun
30-12-07, 02:00
teşekkürler......

eflatun
30-12-07, 02:02
timsah01 teşekkürler ben geç okuduğum için son sorumu boşuna yazmış oldum.

Timsah
30-12-07, 02:04
Daha önceki yıllarda Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) olarak yapılan sınav, 2007 yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak değiştirildi. Yani asistanlık=araştırma görevlisi ALES=LES oldu:)
Tabi ki kadro için yeterli puanları almak şart. Ama sana şöyle bir tavsiye vereyim. Asistanı az olan ya da olmayan hocayla çalışmaya şimdiden başla. Seçtiğin hocayla daha önce çalışmış kişilerden bilgi al. Çünkü bazıları akademik kariyerine yakışmayan bir tavırla öğrencileri kullanıyor sonra da atıyor. Kendisine kadro gelse dahi nankörlük edip başkasından yana tercih kullanabiliyor. Tabi sadece tek bir hocayla bitmiyor iş. Kurulu da var bu işin. Yani zahmetli iş. Kendini sevdirmen ve iyi çalışman lazım.

eflatun
30-12-07, 02:09
teşekkürler asistanlık=araştırma görevlisi fakat ALES= DEĞİLDİR ÜDS. galiba yanlışlıkla yazdınız LES=ALES oldu. peki araştırma görevliliğinden sonra öğretim görevlisimi olunuyor? biliyor musunuz?

Timsah
30-12-07, 02:11
teşekkürler asistanlık=araştırma görevlisi fakat ALES= DEĞİLDİR ÜDS. galiba yanlışlıkla yazdınız LES=ALES oldu. peki araştırma görevliliğinden sonra öğretim görevlisimi olunuyor? biliyor musunuz?

Evet yanlışlıkla yazmışım düzelteyim.

eflatun
30-12-07, 02:23
peki yüksek lisans tamamlandıktan sonra araştırma görevliliğinden öğretim görevliliğine mi geçiliyor?

eflatun
30-12-07, 02:29
arkadaşlar teşekkürler bundan sonrasını google'da araştırma yaparak öğrenmek mümkün.

Timsah
30-12-07, 02:37
Hayır. Onun da tez ve sınav aşamaları var.

englishhteacher
25-03-08, 15:55
Yeni dosya nasıl acmam gerektigini bilmedigim icin sorumla baglantılı olan bu baslık altında yazıyorum, bu yuzden kusura bakmayin. Yuksek Lisans yapmak icin gecen donem ALES sinavina girmistim ve yeterli puan aldım ama bunun yaninda ingilizce ogretmeni oldugum icin KPDS sinavina da girmeme gerek var mi? Yani onu da soruyorlar mi? Bilgisi olan varsa lutfen yardimci olabilir mi?
Simdiden tesekkur ederim...

taaruzkeçisi
31-03-08, 04:16
KPDS veya ÜDS isteyen üniversiteler; İ.D.E mezunları, mütercim-tercümanları veya İngilizce öğretmenleri vs. bu koşuldan muaf tutmuyorlar. Yani her halukarda kpds/üds girilmesi gerekiyor malesef.

needsometimes
15-09-08, 21:05

ben asistanla öğretim görevlisini tamamen farklı sanıyordum.yani sınavlardan mülakatlardan geçsen de illa ünide bir hocanın isteğiyle ve ona yrdmcı olarak mı atanıyorsun..bağımsız olarak sadece sınav ve mülakatlarla atanamıyorsun ve illaki yrdmcı olarak çalışmaya başlıyorsun? Böyle mi ben mi yanlış anladım arkadaşlar? Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

lerdal
07-08-09, 03:24
valla yaa bende bi anlasam kısacası yüksek lisans yapmak zorundamıyız sınavları kazanırsak direk maaşla öğretm görevlisi olabiliyomuyuz

bond007
31-08-09, 18:39
asistan olmak için alesten en az 70 almak gerekir . dil sınavlarındanda baraj 50 ve tabii okul puanını unutmamamk lazım . en az 2.5 olması gerekir..daha geniş bilgi için yökün sayfasına girmeni tavsiye ederim..

PinkBubble
31-08-09, 19:25
walla benim bildiğim yüksek lisans sınıavını kazandıktan nsonra yüksek lisans yaparken eğer ihtiyaç varsa ve hocalar isterse asistan olunuyor.yükek lisans bitincede doktoraya devam ediliyor.o zaman da asistanlığı devam ediyor. ama asistan olmak kolay bir iş değil yani 'ben asistan olucam ' diyip olamıyorsun.oncelikle senin hocaların gozünde cok iyi olman gerekiyor başarılı olman gerekiyor.

bond007
02-09-09, 14:17
asistan olmak için ya çok yüksek notların olacak yada arkan sağlam olacak :)))))

hayall
02-09-09, 14:28
valla yaa bende bi anlasam kısacası yüksek lisans yapmak zorundamıyız sınavları kazanırsak direk maaşla öğretm görevlisi olabiliyomuyuz

araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans yapmak zorunda değilsiniz..yani bir çok okul için bu şart değil..ilgili bölüm mezunu diyorsa şartlarında..sadece lisans mezunu olmanız yeterli..ama bazı üniversiteler..yüksek lisans yapıyor olmak gibi bir şartta koyabiliyolarlar son yıllarda..o sebeple eğer bu işe girmek istiyorsanız zaten yüksek lisans yapacaksınız demek oluyo..okulu bitirdiğinizde ilanları takip ederek uygun olanlara başvurursanız o şekilde de girersiniz..diyelimki mezun oldunuz ama kadro bulamadanız..bu arada yüksek lisansa başlarsınız..yine ilanları takip edersiniz ve araştırma görevlisi olursunuz:)araştırma görevlisi olduktan sonrada ilerleyebilmek için önce yüksek lisansı bitirirsiniz sonrada doktoraya başlarsınız..bi yandan okumaya devam yani:) doktora bitincede kadronuz gelir ve yardımcı doçent olursunuz..sonra doç.sonra prof..derken yaşlanmışsınız :) işte böle..:)

ituesra
03-09-09, 15:36
bu yoldan geçmiş biri olarak size yardımcı olabilirim sanırım. lisans eğitimden sonra araştırma görevlisi olarak kadro açılmış herhangi bir üniversiteye başvurabiliyorsunuz, tabi bunun için ales ve dil puanı yeter şartına ship olmanız gerekiyor. daha önceleri bilim sınavı yapılarak alınan ar. gör. ler yeni uygulama ile ales% +dil% +mülakat puanı ile sıralamaya alınıyor kadro dahilinde göreve atanıyorsunuz. yüksek lisans yapma şartına gelince ise birçok üniversite özellikle köklü olanlar yüksek lisans veya doktora öğrencilerinden yana tercih kullanır yada şart koşarlar. araştırma görevlisi olmak akademisyenliğin ilk adımıdır öğretim elemanı olarak geçerler literatürde. yüksek lisans sonrasında görevlerinin sürmesi için doktora yapmaları gerekmektedir. doktora eğitiminin tamamlanması ise genellikler 6 ylıı bulur görev terslik olmadığı sürece devam eder. herşey bitmiş doktora tezini savunmuş ve dr ünvanını almış olduktan sonra kanun hükmüne ve boş kadro durumuna göre atamalar yapılır ar gör yani öğretim elemanı iken öğretim görevlisi konumuna geçersiniz.görüldüğü üzere birçok prosedür ve ince literatür ayrıntılarından oluşan mesleki süreçtir.

faruk 17
08-01-11, 03:35
ALES'ten 72 sayısal puanım var not ortalamam da 3.24 , 4.sınıf okuyorum . üds ve kpds sınavlarına girecem 2. dönem . Şimdi şu puanlarımla her üniversiteye başvurabilirmiyim ? Diyelim üds den veya kpds den 50 nin üzeri aldım direk bi yerde kadro açılması durumunda araştırma görevlisi olabiliyorum okuduklarımdan anladığım ?

syagan
08-01-11, 11:30
Her üniversiteye başvuru yapamazsın. Başvuru koşullarını karşıladığın üniversitelere başburabilirisn. Şöyle ki her üniversitenin koşulları farklıdır. Kimi üniversiteler kpds yada üds den 50 sınırı koyar kimi 60. Aynı şey Ales için de geçerli. Ayrıca artık ön değerlendirme diye bir sınır getirildi. Diyelim ki bir bölüm 1 kişilik kadro açtı. O kadroya 10 kişi başvurdu. İlk iş kadroya alınacak kişi sayısının 4 katı kadar olan kişiyi Ales'in %50'si dil puanının %25 ve ortalamanın %25'i hesaplanarak sıralamaya koymak. 1 kişilik kadro olduğundan 4 katı yani 4 kişiyi bı sıralamaya göre ön değerlendirmeye alırlar. Bu durumda notların ne kadar yüksekse o kadar şanslısın demektir.

Ön değerelendirmeyi geçtikten sonra okulun tercihine bağı olarak ya yazılı yada sözlü sınav yapılır. O sözlü sınavdan alınan puanla da ( İşte torpil oynama olasılığı olan kısım burası) ve ön değerlendirme puanlarının da ortalaması sonucunda alınacak 1 kişi belirlenir.

egoist
08-01-11, 13:39
www.imtihan.org/2010/akademik-kariyer-nedir-nasil-yapilir.html

Burada biraz bilgiye ulaşabilirsin dostum.