PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngilizce Öğretmeni KPDS Tazminatı Alamaz mı?

Sayfa : [1] 2 3

sumela
04-12-07, 19:10
Arkadaşlar tazminat almak için kasım KPDS ye girdim ve hedeflediğim puanı aldım. Ancak Sayın Müdürümüz, zaten İngilizce Öğretmeni olduğumu bu dili zaten bilmek zorunda olduğumu dolayısıyla dil tazminatı alamayacağımı söylüyor. Uzun ikna uğraşlarıma rağmen bir türlü inandıramadım. İlgili mevzuatta da İngilizce Öğretmenleriyle ilgili hiç bişeyin belirtilmediğini söyledim. Kendileri inanmamakda ısrarcılar. İngilizce Öğretmenlerine böyle bi ayrımın olmadığına eminim. Başka ilde görev yapan bir çok arkadaşımın da tazminat aldığını biliyorum. Sormak istediğim
Şu durumda ne yapmalı?
OSYM kurumumuza sınav sonucunu gönderiyor mu?
MEB de olup da dil tazminatı alan arkadaşlar prosedür nedir ne yapmalıyız, sınav sonuçlandıktan sonra tazminat almak için?
Ayrıca bu ay alamasan gelecek ay bu aya yönelik tazminatımı alabilirmiyim, tabi müdür beyi ikna ettikten sonra.

Barakuda
04-12-07, 19:23
Arkadaşlar tazminat almak için kasım KPDS ye girdim ve hedeflediğim puanı aldım. Ancak Sayın Müdürümüz, zaten İngilizce Öğretmeni olduğumu bu dili zaten bilmek zorunda olduğumu dolayısıyla dil tazminatı alamayacağımı söylüyor. Uzun ikna uğraşlarıma rağmen bir türlü inandıramadım. İlgili mevzuatta da İngilizce Öğretmenleriyle ilgili hiç bişeyin belirtilmediğini söyledim. Kendileri inanmamakda ısrarcılar. İngilizce Öğretmenlerine böyle bi ayrımın olmadığına eminim. Başka ilde görev yapan bir çok arkadaşımın da tazminat aldığını biliyorum. Sormak istediğim
Şu durumda ne yapmalı?
MEB de olup da dil tazminatı alan arkadaşlar prosedür nedir ne yapmalıyız, sınav sonuçlandıktan sonra tazminat almak için?
Ayrıca bu ay alamasan gelecek ay bu aya yönelik tazminatımı alabilirmiyim, tabi müdür beyi ikna ettikten sonra.

Senin müdürün ya müdürlüğü bilmiyor, ya da dayak yememiş.:mad:

www.memurlar.net te gerekli kanun ve yönetmelikleri bulacaksınız.

Veys
04-12-07, 20:01
Şu durumda ne yapmalı?

Siz bir dilekçe yazın. KPDS sınavında şu puanı aldiım. Tazminattan faydalanmak istiyorum diye ve KPDS belgesinin fotokopisini ek belge olarak gösterin. Müdüre sunun. Dilekçenin kayda geçtiğinden emin olun. Müdür onu milli eğitime göndermek zorunda. Milli eğitime giderse de zaten tazminatı almanız gerektiği açıklığa kavuşur.

Kerimhan
04-12-07, 20:21
Peki bende şunu savunuyorum.Bir öğretmen branşını bildiği için neden tazminat alıyor(miktarın çok düşük olduğunu biliyorum)Başka bir dilden aldıysa hiçbir şey söyleyemem.Ama ingilizce öğretmeni ingilizceden tazminat almamalıdır.Bende tazminat alıyorum ama dilci değilim o halde bende daha fazlasını isterim.Çünkü branşım değildir ve hakkım daha fazladır diyorum.Efendim gardımı aldım.

Scorpion
04-12-07, 20:56
Peki bende şunu savunuyorum.Bir öğretmen branşını bildiği için neden tazminat alıyor(miktarın çok düşük olduğunu biliyorum)Başka bir dilden aldıysa hiçbir şey söyleyemem.Ama ingilizce öğretmeni ingilizceden tazminat almamalıdır.Bende tazminat alıyorum ama dilci değilim o halde bende daha fazlasını isterim.Çünkü branşım değildir ve hakkım daha fazladır diyorum.Efendim gardımı aldım.

İngilizceyi sadece İngilizce öğretmenleri bilir tabusunu yıkmak için olabilir mi? :)

Barakuda
04-12-07, 20:56

Anlaşıldı Kerimhan, çok dolusun.:) Aslında güzel bir soru! Yıllardır insanların kursağında olup da söyleyemediği şeyleri sormuşsun.

Önce şunu tespit edelim. Kanunları mı tartışıyoruz, yoksa dileklerimizi mi? Eğer bu bir kanunsa (ki öyle) tartışmasız, müdür beyin tazminat ödemesi için gerekli işlemleri başlatması lazım.

Yok eğer bir taraftan kanunlara saygı duyuyor da bir taraftan da kanunların adaletsizliğinden dem vuruyorsak o zaman durum değişir.

Benzer soruları ben sorayım;

1. Niye bir YDS öğrencisi üniversitede ve üniversiteyi bitirdikten sonra mesleki açıdan hiç işine yaramayacak Matematik sorularını yapmak zorunda?
2. Anadolu Liselerine öğretmen seçilirken,Türk Dili ve Edebiyatı branşındakiler İngilizce öğretmenlerine ve diğer branşlara kıyasla sorulan soruların Türk Dili ve Edebiyatı ağırlıklı olmasından dolayı neniçin daha avantajlıdırlar?
3. Bilimum sınavlarda kimin matematik bölümünden mezun olup olmadığına bakılmaksızın “matematik” sorusu sorulmasının sebebi hikmeti nedir?
4. 3. soruya vereceğiniz cevap “matematik hayatın ta kendisi” ise, İngilizce modern dünyamızın neresindedir?
5. Amerikada yıllarca kalıp da KPDS’de “İngilizce öğretmenlerinden bile yüksek not aldım” diye böbürlenen bir Kimya mühendisine rağmen (örneğin), İngilizce öğretmeninine bu gibi yutdışı imkanlarının tanınmamasına ne denir? Zira Yurtdışı ihtisası ve dil sınavları ilişkisi açısından beşeri bilimlerin avantajı çok çok fazla.
6. İngilizce öğretmenleri için “Okusfort” kuruldu da biz mi okumadık?

Saadet Çadır
04-12-07, 20:59
İngilizcecilerin tazminat alabilmesi için başka dillerden girmesi yönünde çalışmalar vardı bu sonuçlanmış olabilir mi? Ben hiç takip etmezdim şimdi de zaten edemiyorum.

Kerimhan
04-12-07, 21:01
1. Niye bir YDS öğrencisi üniversitede ve üniversiteyi bitirdikten sonra mesleki açıdan hiç işine yaramayacak Matematik sorularını yapmak zorunda?
2. Anadolu Liselerine öğretmen seçilirken,Türk Dili ve Edebiyatı branşındakiler İngilizce öğretmenlerine ve diğer branşlara kıyasla sorulan soruların Türk Dili ve Edebiyatı ağırlıklı olmasından dolayı neniçin daha avantajlıdırlar?

Hocam soru dengesizlikleri her branşta fazla.Ama şöyle düşünebiliriz matematik veya edebiyat soruları soruluyor ama bu branşta herkese.Bu nedenle sabit hata diyebiliriz.Çünkü yarış o branşta olanlar içindir.

Kerimhan
04-12-07, 21:06
Branşım dil değil ing 89 ,fr 80 aldığım tazminat 40 ytl biraz üzeri.Tüm masrafları ben yaptım kendim çalıştım milyarlarca liralık kitap aldım.Buradan bakın.Yüksek lisans yaptım doktora yapıyorum.Maaşım 1000 ytl buyrun.Okumanın para etmediğini öğrendim ama ne yapayım ben bunu seviyorum.

CandleLight
04-12-07, 21:56
Sumela kardeş ben de meb ingilizce öğretmeniyim. Gecen sene basladım. Müdüre kpds den 89 aldığımı söyledim. getir belgelerini fotokopisini mal müdürlüğüne gönderelim dedi. Gönderdik ve hemen tazminat almaya basladım. Bence de senin müdür işi bilmiyor. Sen bir dilekçe yaz. Ya da baglı bulunduğun milli eğitim müdürlüğüne gidip sor, durumu anlat.
Kerimhan kardeş sana da katılıyorum: okumanın pek para etmediği bir ülkedeyiz. Ama cok şükür bahsettiğin gibi bu işin para dan daha fazla motive edici tarafı var. Seviyoruz kahretsin :)

HakanOzbek
04-12-07, 23:41
...Ancak Sayın Müdürümüz, zaten İngilizce Öğretmeni olduğumu bu dili zaten bilmek zorunda olduğumu dolayısıyla dil tazminatı alamayacağımı söylüyor.

Bence sorun sizin tazminat almanız değil, müdürünüzün alamaması :)...

Misal; Maliye Bakanlığı'nda çalışan bürokratlar zaten işleri olan muhasebeyi bildikleri için nasıl tazminat alıyorlarsa İngilizce öğretmenleri de o yüzden alıyorlardır sanırım :)...

Kerimhan
04-12-07, 23:46
Bence sorun sizin tazminat almanız değil, müdürünüzün alamaması :)...

Misal; Maliye Bakanlığı'nda çalışan bürokratlar zaten işleri olan muhasebeyi bildikleri için nasıl tazminat alıyorlarsa İngilizce öğretmenleri de o yüzden alıyorlardır sanırım :)...

Maliyeyi bilmiyorum ama işinden sorumlu bir kişi için ayrıca tazminatı gerektirmemeli.Ama derseniz ki maaşlar çok düşük en az iki kat arttırlmalı.Bunda sonuna kadar varım.Peki niye matematik,fizik,tarih,coğrafya vs.sınavları ve tazminatları yok.Onların suçu nedir?

HakanOzbek
04-12-07, 23:49
Maliyeyi bilmiyorum ama işinden sorumlu bir kişi için ayrıca tazminatı gerektirmemeli.Ama derseniz ki maaşlar çok düşük en az iki kat arttırlmalı.Bunda sonuna kadar varım.Peki niye matematik,fizik,tarih,coğrafya vs.sınavları ve tazminatları yok.Onların suçu nedir?

Her branş için ayrı bir sınav ve tazminat fonksiyonu geliştiremeyiz herhalde :)...

Barakuda
04-12-07, 23:51
Peki niye matematik,fizik,tarih,coğrafya vs.sınavları ve tazminatları yok.Onların suçu nedir?

Evet. Niye doktorlara iğne vurabildiği için, hemşirelere nabız ölçebildiği için, çobanlara kaval çalabildiği için, filan tazminat vermiyorlar. Ben de hep merak etmişimdir.:D

Kerimhan
04-12-07, 23:56
Evet. Niye doktorlara iğne vurabildiği için, hemşirelere nabız ölçebildiği için, çobanlara kaval çalabildiği için, filan tazminat vermiyorlar. Ben de hep merak etmişimdir.:D

Espriyle vurmuşsunuz Hocam.İşte dil öğretmenlerinin içinde ayrık otu gibi olmak istemem ama dediğim buydu.Şimşekleri üzerime çekme pahasına söylüyorum bir insan yükümlü olduğu şey zaten onu bilmek ve öğretmek.Ama başka kriterlerle olabilir tazminat hem dilcilier hem de diğer branşlar için projeler,branş dışı diller,akademik kariyer vb.

Barakuda
05-12-07, 00:01
Espriyle vurmuşsunuz Hocam.İşte dil öğretmenlerinin içinde ayrık otu gibi olmak istemem ama dediğim buydu.Şimşekleri üzerime çekme pahasına söylüyorum bir insan yükümlü olduğu şey zaten onu bilmek ve öğretmek.Ama başka kriterlerle olabilir tazminat hem dilcilier hem de diğer branşlar için projeler,branş dışı diller,akademik kariyer vb.

Ben de sana katılıyorum Kerimhan. Aslında ikinci bir dilden tazminat almaları daha mantıklı. Fakat bir de şu var: Bir öğretmenin işi inan gece saat 12l'ere kadar sürüyor.Mesela bana kimse evde yazılı okuduğum veya soru hazırladığım için tazminat adı altında para vermiyor. Ama bir işçi 1 saat mesai yapsın da işvereni mesaisini vermesin bakalım kıyamet kopar. Peki bunun sorumlusu kim?

Kerimhan
05-12-07, 00:04
Tamam Hocam bütün branşlara uygulansın başımla beraber.Evet eve çok iş geliyor.Doğru ve bunun için herkesi kapsayan ödemeye kim karşı çıkabilir.

akkurtr
05-12-07, 00:06

Hocam şimdi böyle demişsiniz de yani ingilizceyi adam o kadar çalışmış çabalamış öğrenmiş sınava girmiş stresini yaşamış ve hakettiği karşılığı istiyor.Bunun neresinde haksızlık var.Bence devlet hergün yolları bozup bozup düzelteceğine insanlarının yaşam standardını geliştirsin.
Bencede hocam eğer sınava girmişse ve puanı tazminat almaya yetiyorsa alabilir...
(Öğrenciyim ama yiğidi öldür hakkını yeme...)

Kerimhan
05-12-07, 00:10
Yaşam standartının yükseltilmesine kim karşı çıkabilir.Dikkat edersen konu bu değildi.

Saadet Çadır
05-12-07, 00:10
Aslında konu devlet memurlarını dil öğrenimine özendirmek için dil tazminatı verilmesinden geliyor ,İngilizce öğretmenine İngilizceden tazminat ödemek , düzenlemenin dikkatsizce yapılmış olmasından kaynaklanmış olsa gerek ve nihayet aklı başına gelen yetkililer zaten farklı dillerden verilmesinin sözünü etmeye başladılar bile.

Kerimhan
05-12-07, 00:48
Hocam şimdi böyle demişsiniz de yani ingilizceyi adam o kadar çalışmış çabalamış öğrenmiş sınava girmiş stresini yaşamış ve hakettiği karşılığı istiyor.Bunun neresinde haksızlık var.Bence devlet hergün yolları bozup bozup düzelteceğine insanlarının yaşam standardını geliştirsin.
Bencede hocam eğer sınava girmişse ve puanı tazminat almaya yetiyorsa alabilir...
(Öğrenciyim ama yiğidi öldür hakkını yeme...)

Kimsenin hakkını yermiyim.Bak buna üzülürüm işte.

anatolia
05-12-07, 10:16
Bir İngilizce öğretmeni ingilizceden dil tazminatı alıyorsa, sonuna kadar hakkıdır, helal olsun... çünkü bu tazminat KPDS sınavına göre veriliyor ve nasıl bir sınav olduğu belli.. çevremde yıllardır görüyorum, istisnalar hariç yeni mezun bir İngilizce öğretmeninin 70 bile alması zor ve bu onun hatası değil.. ancak kendini geliştirirse 95-100 e kadar çıkıyor... her meslekte olduğu gibi bunda da öğretmenden öğretmene fark var.Bazısı okul bitti nasılsa salla başı al maaşı der, bazısı da kendimi sürekli geliştireyim der.Zoru başarmak her zaman ödüllendirilmelidir, KPDS de zordur.

Diğer meslek sahiplerine göre az mı alır çok mu alır onu bilemem ama İngilizce öğretmeni ingilizceden dil tazminatı almalıdır arkadaş.

Starbox
03-01-08, 22:22
Ben de şunu sorayım o zaman. KPDS sınavı öğretmenlerin kendini geliştirmesine katkı sağlıyor mu? Bence sağlıyor. Zaten zor durumda olan öğretmenler KPDS sınavına çalışınca maddi amaçlı da olsa kendini geliştirmiş olur. Diğer branşlarda sınav olmaması diye birşey bence yanlış. Çünkü sınav ingilizce öğretmenleri için açılmadı. Onlar sadece istifade ediyor. Bütün kamu görevlilerini alma hakkı var da öğretmenin niye almasın. Dışişlerinde çalışan biri alıyor. Maliyede çalışan alıyor ama ingilizce öğretmeni almasın. Biz almayınca diğer öğretmenlere mi verecekler? Hayır. O zaman bunun tartışılması bile komik. Dışişlerinde çalışan biri dil bilmekle yükümlü değil mi? Geçen yıllarda bizim ikiye birler gittiğinde neredeyse tüm öğretmen arkadaşlar sevinçten göbek atacaklardı. Ama geçen ay eylem yapıyorlardı tatilerde ek dersleri kesiliyor diye. Bizden aldıklarını onlara mı verdiler? Bence en temel sorun çekememezlik. İnsanlar kendilerine verilmese bile başkalarından alınınca mutlu oluyor. En azından bizim okul için durum bu. Eminim bir çok okulda aynı durumdadır.

Bu arada ben başka bir konuya değinmek istiyorum Bugün bana KPDS belgemi valiliğe onaylatmam gerektiği aksi halde tazminat alamayacağım söylendi. Sınava 2005 girdim. 5 yıl devam etmesi gerekiyordu. Bu da nereden çıktı anlamadım. Vali ösym'nin verdiği belgenin neyini onaylayacak? Belge sahtemi diye mi bakacak yoksa beni mülakata mı alacak? Onaya ne yazacaklar merak ediyorum. Böyle bir uygulama diğer illerde de var mı yoksa sadece Artvin'de mi uygulanıyor merak ettim? Belki her muhasebe müdürü farklı bir uygulama yapıyordur.

Kerimhan
03-01-08, 22:28
Kusura bakmayın hocam bunu daha önce konuşmuştuk ingilizce öğretmek ve bilmek sizin asli göreviniz.Bir insan asli görevi neyse yapmakla yükümlüdür.Maaşlar çok düşük derseniz buna sonuna kadar katılırımda buradaki sorun o değil.

Starbox
03-01-08, 23:06
Birincisi sınav ingilizce öğretmenleri için açılmadı. Tüm personel yararlanıyor. Asli görevimiz KPDSden yüksek not almak değil ki. Bu biraz şuna benzedi. Müdürler bazı ek ödemeler alırlar. "Niye alıyorlar ki? Zaten müdürlük onların görevi" diyebilir miyiz? Orman muhafaza memurları yangın tazminatı olarak 200 YTL alıyor. Ormanları korumak onların görevi değil mi? Şimdi bu ödemeyi onlara yapıyorlar diye ben niye rahatsız olayım ki?

Kerimhan
03-01-08, 23:11
Burada şunu karıştırmayalım bazı mesleklerin kendine özgü işleyişi vardır.Bir askerin şehit olması bir itfaciyenin yangında ölmesi vs.Bunlar aynı şey değil.Neden başka dilden alınmıyor ona birşey diyemem.Neden diğer öğretmenlerin keni branşında böyle birşey yok?Bir matematikçi neden matematiği iyi bildiği için tazminat almıyor?Bu yasa maalesef çıkarılırken bu düşünülmedi .Şimdi çıkarılsa kesinlikle farklı dilden istenirdi.Peki benim branşım ingilizce değil tazmnat alıyorum neden daha fazla verilmiyor?hemde dilin eğitimini almamış kendimi geliştirmişim.O halde bende daha fazlasını talep etme hakkım vardır.

Starbox
03-01-08, 23:27
Biz matematikçiller almasın demiyoruz ki. Bu sınav herkes için. Bir yabancı dil bilen herkes alıyor.Sorun şu; biz ingilzce öğretmeni olduğumuz için tazminat almıyoruz ki. Sınavda başarılı olan alıyor. Keşke diğer branşlar içinde böyle sınavlar olsa. Herkes alır bizde mutlu oluruz. İngilizce öğretmenlerine tazminat ödenmemesi kime ne fayda getirir? Burada çözüm bu tazminatı ingilizce öğretmenlerine vermemek değil, diğer branşların da almasını sağlamaktır. Ayrıca bugün uzman öğretmenmelik sınavı denen bir şey var. Sınavı geçen 70 milyon civarı bir para alıyor ama 1 tane bile ingilizce sorusu yok. Aynı mantıkla bakarsak bu da haksızlık demek lazım. Ama neticede her branş için soru hazırlamak da kolay bir şey değil.

Kerimhan
03-01-08, 23:33
Hocam bazı konularda tabii ki haklısınız ama söylediğim sadece şu dil tazminatına sonuna kadar evet.Dil öğretmenleride tabii ki dahil sadece branşı dışında bir dil olmak şartıyla çünkü kendi branşı zaten.değil mi?Böylece kendini çok geliştirdiği gibi bir anlam çıkaramam sadece işini çok iyi yapıyor deriz ki bu da farklı bir durumdur.Ama farklı düşünebiliriz tabii ki.Bu sadece benim görüşümdür.

Kerimhan
03-01-08, 23:38
Evet bu yazdıklarım değerli dil hocalarımızı rahatsız ettiğini biliyorum ama bunlar düşündüklerim ve bu konuda şeytanın avukatığını yapmaya devam edicem.

Starbox
03-01-08, 23:54
Bu arada ben başka bir konuya değinmek istiyorum Bugün bana KPDS belgemi valiliğe onaylatmam gerektiği aksi halde tazminat alamayacağım söylendi. Sınava 2005 girdim. 5 yıl devam etmesi gerekiyordu. Bu da nereden çıktı anlamadım. Vali ösym'nin verdiği belgenin neyini onaylayacak? Belge sahtemi diye mi bakacak yoksa beni mülakata mı alacak? Onaya ne yazacaklar merak ediyorum. Böyle bir uygulama diğer illerde de var mı yoksa sadece Artvin'de mi uygulanıyor merak ettim? Belki her muhasebe müdürü farklı bir uygulama yapıyordur.

Bu tartışamada daha önce sorduğum soru güme gitti herhalde. Bir bilgisi olan var mı?