PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mîm ve Nûn; Sin ve Şın

Lavinia
05-09-07, 22:42
Merhabalar :)
Mim ve Nûn Kur'an harfleri olması dışında karşıma çıkmaya başladı. Yani sorum şu "Divan Edebiyatı'nda tam olarak neyi temsil ediyor bu harfler?" Mesela okuduğum kitapta, aşık olan kişi, aşık olduğu kadının isminin baş harfinin "N" olması bile ona yettiğini söylüyor. Ya da kızının ismi de aynı şekilde "N" harfi ile başlıyor. Ve hep kızına nun'un nur'u vs. diye seslenmelerde bulunuyor. Ama bazı yerlerde "n" harfi için olumsuzluğu vurguluyor. Tahminim "nun=aşuk", "mim=maşuk". Ama gene de "sin ve şın" harflerinin anlamını çözemedim. Tam olarak "mim, nun, sin, şın" harfleri divan edebiyatında ne anlatır, var mı bu harfleri efsaneleştiren...?

Saposcat
05-09-07, 23:16
Nûn (ن) hakkında tam öyle bir şey duymamıştım ben. Siz yanılıyorsunuz anlamına gelmiyor; tam tersine, siz benden daha bilgilisinizdir demek.

Ben nûn hakkında bır takım başka şeyler duymuşum:

1) Nûn'un şekli ن böyle olduğu için, sık sık kaş veyâ hilâl'ı çağrıştırıyor.
2) Nûn'un Kün (كن; "Ol!") emrinde mevcût olduğu için, nefsi çağrıştırır.
3) Nûn, bazen (Hz.) Yunus'u çagrıştırmaktadır çünkü Kuran'da Zü'n-Nûn adıyla geçiyor Yunus.

Mîm ise, ﻤ böyle bir şekli olduğundan dolayı sık sık maşuğun ağzına benzetilmektedir.

Sin (ﺱ) hakkında neredeyse hiçbirşey bilmiyorum maalesef. Şeyh Gâlib, Hüsn ü Aşk mesnevisinde maşuğun dişlerine benzetti sin'i bir mısrada. Şın (ﺵ) hakkında gerçekten hiç bir şekilde aydınlatamam sizi, kusuruma bakmayın.

Fakat Hurufilik hakkında biraz araştırırsanız belki yardımcı olur. Onlar her harfa özel bir anlam veriyorlar.

Çok yardım edemediğim için özür dilerim ... ama gayet zor bir şey sordunuz. ;)

QingEyes
05-09-07, 23:18
bir alıntı ile cevap versem :

Divan Edebiyatı'nda sevgili Arap harfleriyle şekillendirilmiştir.

"Mim, cim, nun"

Sevgilinin ağzı mim harfine benzetilmiştir.Sevgilinin dudakları mim harfinin başı kadar küçüktür.Ve sevgili asla gülmez, sevgili ancak aşığın rakiplerine güler ve aşığı görmezden gelir.Kapısına kul eder.

Sevgilin saçları cim harfine benzer.Sevgilinin zülfü hilal şeklinde yanağına gelmiştir.Cim harfindeki nokta sevgilinin 'ben'idir.Aşık sevgilinin yüzündeki 'ben' olmak için her cefaya hazırdır.

Nun harfi ise sevgilinin gözleridir.Nun harfi ters çevrildiğinde noktası sevgilinin gözleri gövdesi ise sevgilinin yay gibi olan kaşlarıdır.Sevgili aşığına bakmaz ve o güzel gözlerini aşığından kaçırır.

Aşık sevgilinin verdiği cefayla mutludur.O cefa ki aşığı yaşatır..

ve aşık sevgilide kendini bulur............M(im)eC(im)NuN...........

Saposcat
05-09-07, 23:46
Sin (ﺱ) hakkında neredeyse hiçbirşey bilmiyorum maalesef. Şeyh Gâlib, Hüsn ü Aşk mesnevisinde maşuğun dişlerine benzetti sin'i bir mısrada.

Bu ﺱ-dişler benzetmesi galiba daha yaygındır bu arada. Yani sadece Hüsn ü Aşkta değil, sık kullanılan bir benzetmeye benziyor.

Lavinia
05-09-07, 23:53
Saposcat Hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende sizin dediklerinizi pek duyduğumu söyleyemem. Şın (ﺵ) ile ilgili sadece şu bilgi var elimde. Bizim S ve Ş harfinin kıyaslanışı gibi Şın (ﺵ) ve Sin (ﺱ) kıyaslanıyor.
"Sin üç dişli, Şın ona benzer."
"Bir şın (ﺵ) aşk'ı aşk yapan." (ş harfi)
Şın'ın dişlerini dökmesi demek aşk olmasın demek.
Anlayacağınız benimde elimde benzetmelerden başka bir şey yok şuan için.

QingEyes çok teşekkür ederim muhteşem alıntı için. Bir de "cim" eklendi harflerimize ;)

Anladığım kadarıyla "tasvir etmek için" güzel harfler (güzel alfabe) seçilmiş, güzel manalar verilmiş. :o Şuan elimde değil ama bir alıntıda da Peygamberimize "Mim" diye seslenme var.

Lavinia
06-09-07, 01:36
Hurufelik ile ilgili baktım biraz (sayenizde Saposcat Hocam), konumuzla ilgili daha doğrusu harflerle ilgili şunları ayıkladım. Daha fazla bilgi linklerde var. İsterseniz konuyla ilgili bilgi bulursam paylaşırım.

http://www.hermetics.org/Hurufilik.html
Kur’an’ın gizi 29 surenin başlarında bulunan “Huruf-u Mukatta’a”da gizlidir. Bu harfler yinelenmelerin sayılmaması durumunda 14 tanedir (elif, lam, re, kaf, hı, ye, ayın, sad, te, sin, he, mim, kef, nun) ve bunlar anlamı açık ve kesin (Muhkemat) olarak kabul edilirler. Arap alfabesinin kalan 11 harfi ise anlamı belirsiz ve yorumlamaya açık (Müteşabih) biçimde değerlendirilirler. Asıl Tanrı sözü, Muhkemat’tan oluşan 14 harftir ve bunlar kendilerini insanın yüzünde gösterirler.

http://www.dunyadinleri.com/hurufilik.html
Tanrı, kendisini insan yüzünde „söz“ biçiminde görünür kılmıştır. Sözün öğelerinin sayısal bir değeri vardır. İnsan yüzündeki burun „elif“, burnun iki yanı „lam“, gözler de „he“ harflerini verir. Böylece insanın yüzünde simetrik yazılmış iki Allah sözcüğü ortaya çıkar. İnsan yüzünde ayrıca çeşitli hatlar vardır: iki kaş, dört kirpik ve saçtan oluşan yedi çizgiye „Ana Hatlar“ (Hutut-ı Ümmiye) denir ve her insan yüzünde bu çizgilerle doğar. Bu yedi çizginin dört öğe (ateş, su, hava ve toprak) ile çarpımı Arap alfabesinin 28 harfini verir.

http://www.turkforum.net/showthread.php?t=82325
"Tanrı silüetini insan üzerinden gösterdi"nin anlamı:
burun: elif
burun yanları: lam
gözler: ha
harflerine benzediği içindir. Soldan sağa ve sağdan sola doğru okunduğunda "Allah" çıkar ortaya.

Hamiş: Muhkemat ve Müteşabih harflerin kesin anlamlarını ve yoruma açık anlamları hakkında henüz bilgi bulamadım. :rolleyes::o

Lavinia
03-10-07, 20:26
Şuan elimde değil ama bir alıntıda da Peygamberimize "Mim" diye seslenme var:

Mim
yüreğimin gizlediğidir,
Mim
ellerimin titrediğidir,
Mim
alemlerin biriciğidir,

Mim Arapça Muhammed lafzının ilk harfi olan Mim'i o da sevgili peygaberimizin aleyhisselatu vesselam'ı ifade eder.
Mim Efendimiz aleyhissetu vesselamın rumuzudur bir bakıma… Mim sevgili, en sevgili…
Kainatın yaratılma sebebi, müjdecimiz, kurtarıcımız, efendimiz…
sonsuz salat ve selam Sana, aline ve ashabına….Nun ise benim arapça da ismimin baş harfidir.
Ben ise Efendimiz aleyhisselatu vesselamın kapısında köle, ayağının tozu…
Ümmet olabilsem ne mutlu…
Mim'e aşık bir nun'um.

**Baş harfi derken "insan" yani "nisyan" diyor sanırım.

Bu da Hz. Ali'nin bir ünlü bir sözü imiş:
"Kur’an Fatiha’dan, Fatiha Besmele’den, Besmele Ba harfinden ibarettir. Bense o Ba harfinin altındaki noktayım”

**Bu sözde çok hoşuma gitti.

:icon_wave:

Kazalanka
03-10-07, 21:24
Mim
yüreğimin gizlediğidir,
Mim
ellerimin titrediğidir,
Mim
alemlerin biriciğidir,

Mim Arapça Muhammed lafzının ilk harfi olan Mim'i o da sevgili peygaberimizin aleyhisselatu vesselam'ı ifade eder.
Mim Efendimiz aleyhissetu vesselamın rumuzudur bir bakıma… Mim sevgili, en sevgili…
Kainatın yaratılma sebebi, müjdecimiz, kurtarıcımız, efendimiz…
sonsuz salat ve selam Sana, aline ve ashabına….Nun ise benim arapça da ismimin baş harfidir.
Ben ise Efendimiz aleyhisselatu vesselamın kapısında köle, ayağının tozu…
Ümmet olabilsem ne mutlu…
Mim'e aşık bir nun'um.

**Baş harfi derken "insan" yani "nisyan" diyor sanırım.

Bu da Hz. Ali'nin bir ünlü bir sözü imiş:
"Kur’an Fatiha’dan, Fatiha Besmele’den, Besmele Ba harfinden ibarettir. Bense o Ba harfinin altındaki noktayım”

**Bu sözde çok hoşuma gitti.

:icon_wave:

Bu sozde benim cok hosuma gidiyor O ba harfinin altındaki noktayla ilgili Butun gelmis gecmis ve gelecek insanlarin ilmini toplayin o nokta kadar etmez.

artifact'm
27-10-07, 19:52
ben bu konu hakkında bi soru sorabilir miyim?:smiley5:

Lavinia
27-10-07, 20:24
Sorabilirsin, biliyorsak niye cevap vermeyelim.

artifact'm
29-10-07, 01:01
yalnız baya uzun konuşacağım.

Lavinia
29-10-07, 01:05
Evet, dinliyoruz :)

artifact'm
29-10-07, 01:12
kahve falına inanmam baktırmam da ama geçen akşam kahve içtikten sonra şöyle birşey yaptım. fincan elimde dua ettim içimden. birini seviyorum ve çok şükür ki aynı şekilde seviliyorum da ama aile yapılarımız birbirinden çok farklı. bu nedenle şöyle dua ettim "allahım eğer o benim için hayırlıysa ben onunla mutlu olacaksam bana kuran-ı kerimden 1 harf göster." dedim ve yarım saat sonra fincanı açtığımda çok bariz NUN harfini gördüm. arkadaşlarımdan da teyit etmelerini istedim ve herkes de aynı cevabı verdi gördüğüm NUN harfiydi. O zaman sevinçten aklıma gelmemişti ama şimdi düşünüorrum neden NUN harfi. NUN harfinin tek başına bir anlamı varmı çook merak ediyorum.:confused:

Lavinia
29-10-07, 01:22
kahve falına inanmam baktırmam da ama geçen akşam kahve içtikten sonra şöyle birşey yaptım. fincan elimde dua ettim içimden. birini seviyorum ve çok şükür ki aynı şekilde seviliyorum da ama aile yapılarımız birbirinden çok farklı. bu nedenle şöyle dua ettim "allahım eğer o benim için hayırlıysa ben onunla mutlu olacaksam bana kuran-ı kerimden 1 harf göster." dedim ve yarım saat sonra fincanı açtığımda çok bariz NUN harfini gördüm. arkadaşlarımdan da teyit etmelerini istedim ve herkes de aynı cevabı verdi gördüğüm NUN harfiydi. O zaman sevinçten aklıma gelmemişti ama şimdi düşünüorrum neden NUN harfi. NUN harfinin tek başına bir anlamı varmı çook merak ediyorum.:confused:

Bizde nûn'un bir anlamı olup olmadığını sorguladık. Hepsi edebiyatımızda benzetmelerden ibaret ya da hurufi birkaç bilgi. Sizin adınıza yorum yapmam doğru olmaz, ama nûn ile ilgili bir özet geçeyim:

nûn, sevgilinin gözlerine benzetilmiştir, aynı zamanda nûn'u ters çevirdiğimizde nûn sevgilinin kaşlarına benzetilmiş. nûn, aynı zamanda nefs'i çağrıştırırmış. Hepsini kapsayan diğer bir kavram ise, nûn maşuk demekmiş.

Dualarınızın hayırlı bir şekilde kabulü dileğiyle.
Saygılar;)

artifact'm
29-10-07, 01:36
gerçekten çok teşekkür ediyorum allah razı olsun :smiley6:

subetai
25-11-07, 01:23
uzerıne konusulan konu tamda benım sevdıgım konulardan. bıldıklerınızı bulduklarınızı arada bızımle paylasarsanız sevınırım.
saygılarımla