PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Ünv.Hazırlık Geçme Sınavına Girenler Buraya

miss_miracle
04-08-07, 19:50
Merhaba arkadaşlar,ben bu sene yds sınavına girdim ve çukurova üniversitesi ingilizce öğretmenliği istiyorum.Kendi imkanlarımla hazırlık geçme sınavına hazırlanacam ama bu sınav hakkında pek bilgi sahibi değilim:( Bu sınava giren arkadaşlardan ve hocalarımızdan yardım istiyorum.Bana sınavda ne tür sorular çıktığına, bu soruların zorluk derecesinin ne olduğuna ve sınava ne tür kaynaklarla hazırlanmam gerektiğine dair bilgi verir misiniz? Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkürler...:icon_wave:

miss_miracle
04-08-07, 20:04
Bu konuda bilgi verebilecek kimse yok mu yaa?

everlasting
04-08-07, 20:24
ya benim sınav hakkında bilgim yok fakat,hazırlığı geçmek için kpds den belli bir puan alırsan direk 1 den başlayabiliorsun zannedersem,bende çukurova ing ört yazdım.ve kpds sonuç belgemi de yanıma alcam kayıt zamanı.

miss_miracle
04-08-07, 20:29
E ben kpdsye girmedim ki. Hocalarımızdan da yardım bekliyorum lütfen ya gercekten bu konuda bilgiye ihtiyacım var...:(

AhmetBasal
04-08-07, 22:39
Bu sınava girip hazırlıktan muaf olmuştum 1996 da.

Kpds nin geçerli olacağını sanmıyorum. ( speaking listening içermediği içermiyor çünkü. Fakülteden bilgi alınabilir)

Sınav iki bölümden oluşuyor yazılı ve sözlü (mülakat)

Yazılı bölümünde : Kompozisyon( Verilen konulardan birisi ile ilgili bir essay yazıyosun) , okuma anlama soruları, gramer ( burdaki sorular klasik ve test karışıktı bizim zamanımızda)

Sözlü (mülakat) : Yazılı sınavda başarılı olanlar 1 gün sonra 3 öğretim görevlisinin katıldığı bir sözlüye katılıyorlar. Alanlar ilgili sorular değil, genellikle seni, geldiğin yeri, öğrenciliğini vb soruyorlar. Akıcı ve anlaşılır olmanı bekliyorlar. Yani iletişimine bakıyorlar ( listening - speaking)

Bunlar benim hatırladıklarım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

yenibena
05-08-07, 01:15
Merhaba arkadaşlar,ben bu sene yds sınavına girdim ve çukurova üniversitesi ingilizce öğretmenliği istiyorum.Kendi imkanlarımla hazırlık geçme sınavına hazırlanacam ama bu sınav hakkında pek bilgi sahibi değilim:( Bu sınava giren arkadaşlardan ve hocalarımızdan yardım istiyorum.Bana sınavda ne tür sorular çıktığına, bu soruların zorluk derecesinin ne olduğuna ve sınava ne tür kaynaklarla hazırlanmam gerektiğine dair bilgi verir misiniz? Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkürler...:icon_wave:

çukurova'nın 2004te yaptığı sınavdan geçen çok fazla kişi oldu,210/160.bir sonraki yıl da tam tersi oldu.2004 kolayken 2005 zımba gibiymiş.2004te konuşma yoktu sınav içinde,yazma,okuma,dinleme vardı.dinlemeyi Toefl kaynaklarından,yazmayı internetteki makale sitelerinden, okumayı da yds/kpds kitaplarından çalışabilirsin.sesletimli sözlüklerden telaffuz çalışmanda fayda var,telaffuzun iyi olması + puan getirir. zorluk derecesi değişiyor Çukurova'nın ingilizce öğretmenliği bölümü okuldaki en başıboş bölüm,bireysel çalışmalarını iyi tutman gerekir,mümkünse çeviri felan yapsan iyi olur yoksa okul çok yetersiz kalacak mesleki dersler yüzünden.hayırlı olsun

Nebukadnezar
05-08-07, 01:28
1990 yılında bu sınava girip hazırlık sınıfını atlamıştım. Benim girdiğim sınavda ziraat mühendisliği ağırlıklı metinler sorulmuştu. Çok zaman geçti ancak bu kadar hatırlayabiliyorum. Bir de sözlü sınavı yabancı hocalar yapmışlardı o kalmış aklımda... Kolay gelsin...

MehmetMamger
05-08-07, 12:50
. Keşke ... etraflıca paylaşsa bizimle Demiştim ki kısaca değinmiş yukarıda.

Sheva24
18-07-08, 13:26
arkdaşlar çukurova tıpta hazırlık varmı?

_BeTüL_
18-07-08, 14:24
Ben çukurova ingilizce öğretmenliğinde okuyan bi arkadaşla karşılaştım gecen sene girmiş hazırlığı geçmek için kpds den 70 isteniyormuş.

Dilkopat
18-07-08, 15:18
ben çukurovada 3, sınıf öğrencisiyim..sınav şu bölümlerden oluşuyor...gramer,okuma,yazma,dinleme...

-gramer bölümünde çok zor sorular çıkmıyor...ama bazen püf noktaları sorabiliyorlar.
-okuma bölümünde koca koca paragraflardan sorular soruyorlar.
-yazmada ise kompozisyon yazmanı istiyorlar.(genelde konusu toplumsal şeyler oluyor.küresel ısınma,televizyon,köy kent yaşantıları,obezite,gelişmişlik gibi...ayrıca genelde yazdığınız parçaları içerik olarak değil de şekil olarak inceliyorlar..(bağlaçları kullanabiliyor mu...kelime kullanımı nasıl...bir bütünlük var mı,,,giriş gelişme sonuç var mı...bu gibi şeyler işte..)
-dinleme kısmında ise bir şeyler dinletiyolar banttan ondan sonra boşlukları doldurup dinlediğin şeyle ilgili soruları cevaplıyorsun...en zor bölüm genelde burası oluyor..(sesin boğuk çıkmasından bazen bişe anlaşılmıyor.)

sonuç olarak aşırı zor bir sınav değil...bi de şöyle bir durum söz konusu bir sene çok kişiyi geçiriyorlar diğer sene az kişiyi...şu puanı geçersen atlarsın diyolar ama kulak asma...ilk sıralara girersen geçersin hazırlığı...:smiley2::smiley2:

_BeTüL_
18-07-08, 23:51
ya Dilkopat sen çukurova ing öğliğinden memnun musun hocalarınız nasıl ortam fln nasıl.... ege ake yerine orası yazılır mı hangisini başa yazmalıyım çok şaşırdım ya

Dilkopat
19-07-08, 00:00
ya Dilkopat sen çukurova ing öğliğinden memnun musun hocalarınız nasıl ortam fln nasıl.... ege ake yerine orası yazılır mı hangisini başa yazmalıyım çok şaşırdım ya

öğretmenlik yapacam diyosan bizim okulu kesinlikle tavsiye ediyorum memnun kalacağına da eminim..çukurova sonuçta kaliteli bir okul en azından köklü ünivlerden biri...iyi hocalarımız var..kampüs ayrı bir güzel zaten hayran kalırsın...kampüs hayatı süper bence...diceklerim bunlar istediğin herşeyi sorabilirsin...:smiley2:

burdan da bi bak derim:
http://www.dilforum.com/forum/showthread.php?t=36545&highlight=%E7ukurova+tan%FDt%FDm

_BeTüL_
19-07-08, 01:41
Ya kampüsünün harikalığını biliyorum zaten oraya gelmiştim..ama hacettepe ve ege gibi yerler de gelirken orayı başa yazmalıyım evet öğretmenlik yapmak istiorum ilerde ama ake ve ingiliz dil biliminde de formasyon veriliyo.... hacettepe, ege ve cukurovadan hangisini başa yazarsam o gelicek..

Dilkopat
19-07-08, 11:01
Ya kampüsünün harikalığını biliyorum zaten oraya gelmiştim..ama hacettepe ve ege gibi yerler de gelirken orayı başa yazmalıyım evet öğretmenlik yapmak istiorum ilerde ama ake ve ingiliz dil biliminde de formasyon veriliyo.... hacettepe, ege ve cukurovadan hangisini başa yazarsam o gelicek..

şu an formasyon durumu hiç belli değil ilerde kaldırırlarsa napacaksın..öğretmenlik isterken en mantıklı yol öğretmenlik tercih etmektir..umarım ne demek istediğimi anlamışsın:smiley2:dır.

secil45
15-03-09, 13:58
merhabalar bende çukurova üniversitesi hazırlık sınavına katıldım 97 yılında benim girdiğim yıl reading,writing listining bölümleriden oluşan yazılı bölüm birde sözlü bölüm olmak üzere 2 aşamada yapılıyordu hala da öyle yapıldığını biliyorum.iyi çalışmalar ayrıca bazı arkadaşların yazdığı gibi başıboş bir bölüm değil zaten niçin öyle dediğinide anlamadım.bildiğim bişey varsa o da çukurova mezunu olmaktan gurur duyduğum.

poika
15-03-09, 14:02
Ayrıca; lütfen arayıp sorun; KPDS ye girerek hazırlık sınavına girmeden geçebilirsiniz galiba. Hem hala devam ediyor mu; hem de kaç puan gerekiyor sorun. Buraya da yazın :p

ferahfeza
28-05-09, 17:54
bende geçen sene yüksek lisans için hazırlık atalama sınavına girdim tek bir soru vardı ekonomi ile ilgili metini türkçeye cevirmemizi istediler sözlük kullanmakata serbesttir

murat0123456
27-07-09, 20:43
ya kimse merak edip te sormuyormu bu sene çukurovayı seçecek olan yokmu hazırlık atlama sınavında durum nedir herkes geçer mi lütfen cevap verir misiniz

immortal_queen
12-08-09, 13:17
ben de bu sabah kazandigimi ogrendim =) ama hazirlik sinavı korkutuyor beni.. =/

screamm
12-08-09, 13:26
ben de bu sabah kazandigimi ogrendim =) ama hazirlik sinavı korkutuyor beni.. =/

bence hazırlık sınavı için birkaç örnek sınav çözmelisin korkmana gerek yok:) ayrıca tebrik ederim :)

immortal_queen
12-08-09, 13:36
tesekkr ederm =))

scanner
12-08-09, 17:41
bence hazırlık sınavı için birkaç örnek sınav çözmelisin korkmana gerek yok:) ayrıca tebrik ederim :)

bende hazırlık sınavı için tedirginim bir yılımı kaybetmek istemiyorum. çukurovayı da mersine yakın diye yazmıştım üniversitenin çok güzel olduğunu biliyorum ama umarım eğitimi iyidir

screamm
12-08-09, 23:56
sen en zor sınavı geçmişsin zaten hazırlık sınavı için tedirginliğe gerek yok =) eğitimi için de şunu diyebilirim ki; derslerine çalışmak zorunda kalıyosun yani bişeyleri öğrenmek durumundasın ee bu da eğitiminin sana bişeyler kattığını gösterir ; )

kardelen871
06-09-09, 03:44
arkadaşlar bende almanca öğretmenliğini kazandım almanca muafiyet sınavlarını geçmem için bana yardımcı olur musunuz ne yapmam gerek acil cevap bekliyorum sınava az kaldı

caliente09
06-09-09, 05:04
Arkadaslar hepinize basarilar dilerim.Ben suanda ingilteredeyim adanadan geldim aof ing ogretmenligi mezunuyum.Bolumumden memnun kaldim ve adanami ve memleketimi coooooooook ozledim.Burada bir yil elt alaninda master yapacagim.Darisi yuksek lisans dusunen arkadaslara.Sorulariniz olursa yazabilirsiniz...