PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nolur çince okuyan biri ilgilensin...

Sayfa : [1] 2

_PınaR_
25-07-07, 19:57
biz burda konuşuyoruz ama bide okuyan insandan duymak farklıdır sanırım.biri bizimle ilgilensin nolur sormak istediğim çok soru var??????????????

Befida
25-07-07, 20:28
Gelecekte iş imkanı oldukça fazla - ki zaten artık okullarda ders olarak okutulacakmış- Yazısı kolay öğreniliyormuş fakat konuşması biraz zormuş..Eğer 4 yıl sonunda anlaşılır şekilde Çİnce konuşabiliyorsan tamamdır. Çince' de okuyan bir tanıdık var..Eğer ona ulaşabilirsem siteye üye ederim ve o sizi bilgilendirir..

Befida
25-07-07, 20:37
ÇİN DİLİ VE EDEBİYATI

Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 1998 yılında kurulmuştur. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında da eğitim vermeye başlamıştır. Anabilim Dalından mezun olabilmek için kredi toplamı 142 olan dersleri almak zorunludur. Bu derslerin 126 kredisi zorunlu bölüm dersleri, 16’si ise seçmeli derslerdir. Mezunlarımız 4 yıl ( 8 dönem ) sonunda Çin Dili ve Edebiyatı lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Anabilim Dalında görev yapan öğretim elemanlarının sayısı;1 Doçent, 2 Öğretim Görevlisi, 1 Okutman olmak üzere toplam 4 kişidir. Öğretim elemanlarımızdan ikisi Çinlidir.

Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı mezunları, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı gibi devlet sektörlerinde, Çin ile ticari işbirliği yapan özel şirketlerde, üniversitelerde akademisyen ve turizm alanında rehber olarak çalışma imkanı bulabilmektedirler.

Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Kütüphanemizde, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin bağışladığı 1131 kitap ve 262 adet ders kasetleri; belgesel, sinema filmi, video kasetleri ve DVD’leri mevcuttur. Bunun yanısıra Çin Televizyon kanallarını alan uydu yayın sistemi, video ve DVD aletleri bulunmaktadır.

ÇİN DİLİ ve EDEBİYATI ANABİLİM DALI

Doç.Dr. Fu Yi FANG
Öğr.Gör. Nurcan TÜRKER
Öğr.Gör. S. İmge AZERTÜRK
Öğr.Gör. Ma ANTAI

_PınaR_
25-07-07, 20:39
çok saol ya gerçekten tşk ederim alakan için

Befida
25-07-07, 20:44
Vereceğim linkte hocaların isimlerine tıklarsan onlar hakkında bazı bilgilere ulaşacaksın..Orda mail adresleri de var... Eğer merak ettiklerini mail olarak içlerinden birine gönderirsen ya da garantiye alıp sen hepsine gönder onlar büyük ihtimal seni bilgiendirir..

http://fef.erciyes.edu.tr/pxp/akademik-kadro/cde.php

gokhan7106
25-07-07, 22:32
pınarcım sinoturkish.com isimli siteye baakbilirsin bende çince delisiiim ve bu sene oraya girecem inşallah ne kadar zorolursa olsun başarırıs bak sana biyer söllicem istanbul kadıköyde çin kültür merkezi var ben cuma gününe randevu aldım. çince hakkında ve iş imkanları konusunda bilgi alacağım istersen yardım edebilirm sanaada:)

phoenixgag5
26-07-07, 15:08
ankara sinoloji,fatih çin dili edebiyatı ce kayseri çin dili edebiyatı çok iyiymiş.eğitim kalitesi süper.okan'da burs düşme ihtimali fazlaymış.

BURAK İNCEKARA
26-07-07, 19:56
ya ben de çince istiym yani ikinci bi dil için en ii tercih sanırım eğer bi şeylr öğrenip bizimle paylaşrsn sevinrm

_PınaR_
26-07-07, 20:15
ya ben de çince istiym yani ikinci bi dil için en ii tercih sanırım eğer bi şeylr öğrenip bizimle paylaşrsn sevinrm

su anda bildiğim tek şey çok az kişinin mezun olabildiği ve japoncadan daha zor olduğu.henüz bişey bilmiyorum bi çince bilen bulsak.........ama öğrenirsem yazarım.gokhan yarın kadikoyde bu konuyla ilgili bilgilenck die umuyorum.ondan öğrenirz yarın tmm?

_PınaR_
26-07-07, 20:17

bu arada başarı sıranı öğrenebilir mym?

gokhan7106
26-07-07, 23:05
burak kardeşim ben yarın bilgi alacağım hepinize yardımcı olacam çince hakkında baaşrı sıran kaç acaba ?:D

_PınaR_
27-07-07, 00:04
burak kardeşim ben yarın bilgi alacağım hepinize yardımcı olacam çince hakkında baaşrı sıran kaç acaba ?:D

ewt ya ben d merak ettim ama cwp gelmedi ....:(

BURAK İNCEKARA
27-07-07, 11:52
6,125 sıram

BURAK İNCEKARA
27-07-07, 11:54
6,125 başarı sıram

_PınaR_
27-07-07, 12:16
6,125 başarı sıram

ozaman kesin girersin.bizi de riske atmış olursun benim6801 gökhan ve emreninin 7000 küsür çünkü:)

BURAK İNCEKARA
27-07-07, 13:56
ya nie siz de giresiniz ingilizceye giremem sanırım.bi de sinoturkish baktınz mı?çin kültür merkezi de çine gönderiyor üniversiteye nasıl kaç para bilimiom ama üniversiteyi orda okusak olmaz mı?bi de siz neyi istiynz sinoloji mi yoksa dil edebiyat mı?hangisi daha ii olur bi bilginz var mı?

p0mmes_frites
27-07-07, 16:27
Gelecekte iş imkanı oldukça fazla - ki zaten artık okullarda ders olarak okutulacakmış- Yazısı kolay öğreniliyormuş fakat konuşması biraz zormuş..Eğer 4 yıl sonunda anlaşılır şekilde Çİnce konuşabiliyorsan tamamdır. Çince' de okuyan bir tanıdık var..Eğer ona ulaşabilirsem siteye üye ederim ve o sizi bilgilendirir..
Çince'nin konuşması çok kolay, yazması çok zor olacak diye biliyorum ben. Konuşması kolaymış çünkü gramer olarak fazla bir şeyi yokmuş. Yazması zor çünkü bildiğin resim çizmek gibi bir şey.

delicesine_7
27-07-07, 17:19
gazete okuyabilmeniz icin 3000-3500 adet karakteri taniyabilmeniz gerekir. karakterlerden hangi sesi cikartmaniz gerektigi anlasilmaz. karakteri ezberlemeniz gerekir. her bir karakter aslinda degisikliklere ugramis bir resimdir. cince essesli bir dildir. bu yuzden tonlama diye bisi vardir. dort tonu cikartmak epeyce zor bir istir

dünya kadar lehcesi bulunan, birbirine 2-3 saatlik mesafedeki sehirlerdeki insanlarin bile resmi cinceyi kullanmadan anlasamayacagi, 4 farkli tonlamadan dolayi ak diyeyim derken kara deme ihtimalinizin cok oldugu, japon kanjilerinin kaynagi, burundan konusuluyormus hissi veren dil

grameri istisna durumlar harici cok kolay olan, konusmasi turk genci icin racona ters kacan, tayvan'in da konustugu dil

çoğu dilin aksine bir alfabesi ya da b ile a birleşir ahanda ba olur gibi bi sistemi olmadığından kanırtan ayrıca yazının zorluğu dışında, 4 ton + neutral ton olayı sebebiyle yukarıdaki örneklerde olduğu üzere 2 paket sigara istiyorum diyecekken eve 2 paket tuzla dönmenizin olası olduğu dünyanın en zor dillerinden biri. ama o garip şekilleri yazıyo hatta okuyabiliyor olmak da ayrı bir zevk.

(alıntıdır)

Befida
27-07-07, 21:07
Çince'nin konuşması çok kolay, yazması çok zor olacak diye biliyorum ben. Konuşması kolaymış çünkü gramer olarak fazla bir şeyi yokmuş. Yazması zor çünkü bildiğin resim çizmek gibi bir şey.

Gramatik olarak değil de fonetik açısından ben zor demiştim...
Bizim bir tanıdık 3. sınıfa geçti ama henüz "merhaba" demeyi -tam doğru bir şekilde- yeni yeni öğrendi...
Arkadaşlar iyi araştırıp seçsinler...

gokhan7106
27-07-07, 22:11
arkadşalar bugün çin kültür merkeziyle görüştüm ve sonuçlar pekte iç açıcı değil
ordaki çinli kadın sölleediğine göre türkiyedeki üniversitelerde çince eğitim seviyesi düük kadın 5 sene fatihte öğretim göevlisiymiş ama sosnradan okuldaki sorunlardan dolayı bırakmış banada kendi üniversitelerini önerdi ve yıllık 6000 dolarmış .

BURAK İNCEKARA
28-07-07, 11:09
kendi üni.derken çinde mi diyosn?bu paraya yurt dahil mi?diplomaları burda geçerli olcak mı?iş imkanlarını konuştun mu?

gokhan7106
29-07-07, 12:26
iş imkanları çok geniş adam gibi öğrendğin zaman her türlü en kalite mekanlarda iş bulabilirisn bunlar ible yardımcı olabilirle bize kendi ünileri çince 6000 euroymuş ama diploma olayını konuşamadım zamandı yoktu pazartesi orda erciyesten bi kıs arkaş stajyer olarak işe başlıcakmış

BURAK İNCEKARA
29-07-07, 19:17
okey sen de çok istiyn sanırım ilk baş çok terddütm vardı ama şu an inanılmaz derecede merak sardı.bu arada ben burcu kardeşim üye olmuştu onun için onun üye adı yazıyr

gokhan7106
29-07-07, 20:21
okey sen de çok istiyn sanırım ilk baş çok terddütm vardı ama şu an inanılmaz derecede merak sardı.bu arada ben burcu kardeşim üye olmuştu onun için onun üye adı yazıyr

anladım burcucuk ya çok istiorum ben oaryı büük ihtimallede muradıma ericem sen yaptınmı tercihleriii

BURAK İNCEKARA
29-07-07, 20:53
yapmadım çarş.ihşallah

gokhan7106
29-07-07, 20:57
bakalım hayırlıs bende yaptım perşembe günü

BURAK İNCEKARA
29-07-07, 21:07
gökhan msj gönderiyon alamıyom sen al benim msnni

gokhan7106
29-07-07, 21:10
mesaj kutun doludur boşalt orayı al benimkini. diğer başlıta yasıo heryeere yasmıım:d

naughty_angel
26-08-07, 13:59
belkıs ve gökhan size çok tşk ederim bilgilerinizi bizimle paylaştıınız için ben de erciyes üni çin dilini kazandım bu yıl:)

Hekim
20-10-07, 15:19
关灯看见记忆的横切面,没有光线,过去那些情节更明显