PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : almanca öğretmenliği istiyorum ama...

Sayfa : [1] 2 3

paxultraslan
24-07-07, 01:00
almanca öğretmenliğini istiyorum ama gelecek açısından da kaygılıyım...az bildiğim bi dili geliştirmek çok güzel bi şey fakat isteğimin olmasına karşın kimsenin olumlu bi kritiğini alamadım düşüncelerime...bu beni daha da endişelendiriyor...yardımlarınızı bekliyorum...teşekkürler...

Angie06
24-07-07, 09:45
Şu var eğer Avrupa Birliği'ne girersek Almanca eskisi gibi çok konuşulacak ama günümüz açısından bakarsak liselerde hazırlığın kalkması ve liselerin 4 yıla çıkarılması nedeniyle bir Almanca öğretmeni bir kaç okulda birden çalışmak zorunda kaldı bunun da nedeni ders saatlerini doldurmak..Eğer dersenki ben zaten öğretmen olmak istemiyorum rehber vb olmak istiyorum o zamanda şu var zaten Almanlar ülkemize geldiklerinde ingilizce konuşuyor..Dedemin bir arkadaşı vardı örneğin Almandı ben onunla ingilizce konuşarak anlaşıyordum...Tabii yinede seçim senin bu ihtimal meselesi..Başarılar

Ercan
24-07-07, 09:50
şunu ifade etmek isterim, avrupa birliği ile imzalanan eğitim anlaşmaları çerçevesinde Türkiyede üniversite mezunu herkesin 2013 yılına kadar 2 yabancı dil bilmesi öngörülüyor. bu diller tabiki biri ingilizce diğeri ise büyük olasılıkla Almanca olacağıdır. ama yinede 2013 yılına kadar Türkiyede neler olabileceğini kestirmek çok zor.

Ercan
24-07-07, 10:01
Avrupa birliğine giremeyebiliriz, ki bence 2013 yılına gelindiğinde Türkiye Kopenak Kriterlerini uygulamaya başlayacak ve bizi Avrupa birliği almak istese de Türkiye buna şartlı yaklaşacaktır.
size bir örnek vereyim. Almanya bundan yıllar önce öğrencilerden kitap parası almıyor ve kitapları bedava dağıtıyordu. ama son 3 senedir okullarda verdiği kitaplardan para almaya başladı bütün Avrupada iş güçü piyasasında ciddi sıkıntılar meydana gelmeye başladı bile. Başbakanın dediği gibi avrupa birliği bizi almasada biz kopenak kriterlerini yerine getireceğiz.

kared
24-07-07, 10:37
almanca öğretmenliğini istiyorum ama gelecek açısından da kaygılıyım...az bildiğim bi dili geliştirmek çok güzel bi şey fakat isteğimin olmasına karşın kimsenin olumlu bi kritiğini alamadım düşüncelerime...bu beni daha da endişelendiriyor...yardımlarınızı bekliyorum...teşekkürler...

almancayı yazmamanı öneririm . benim şahsi düşüncem . eğer ilk senense bir daha girersen sınava ve ( disiplinli,düzenli) çalışırsan istediğin yeri tutturabilirsin . ama karar senin etkilemek istemiyorum.

firdevss
25-07-07, 17:07
Şu var eğer Avrupa Birliği'ne girersek Almanca eskisi gibi çok konuşulacak ama günümüz açısından bakarsak liselerde hazırlığın kalkması ve liselerin 4 yıla çıkarılması nedeniyle bir Almanca öğretmeni bir kaç okulda birden çalışmak zorunda kaldı bunun da nedeni ders saatlerini doldurmak..Eğer dersenki ben zaten öğretmen olmak istemiyorum rehber vb olmak istiyorum o zamanda şu var zaten Almanlar ülkemize geldiklerinde ingilizce konuşuyor..Dedemin bir arkadaşı vardı örneğin Almandı ben onunla ingilizce konuşarak anlaşıyordum...Tabii yinede seçim senin bu ihtimal meselesi..Başarılar

demişsin güzel demişsin ama liseler 4 yıl olduğu için liselerin 1. ve 2. sınıflarına zorunlu ikinci yabancı dil almanca getirildi. bu yüzden bu yıl almanca öğtretmeni ataması yapılacak. 5 yıl sonrası hiçbir dil için garanti değildir. ikinci yabancı dil ne olursa neresinden bakarsak bakalım ikinci yabancı dildir öğretmenlikle kısıtlamayalım bence...

Saadet Çadır
25-07-07, 17:32
demişsin güzel demişsin ama liseler 4 yıl olduğu için liselerin 1. ve 2. sınıflarına zorunlu ikinci yabancı dil almanca getirildi. bu yüzden bu yıl almanca öğtretmeni ataması yapılacak. 5 yıl sonrası hiçbir dil için garanti değildir. ikinci yabancı dil ne olursa neresinden bakarsak bakalım ikinci yabancı dildir öğretmenlikle kısıtlamayalım bence...

Ancak bu arada mezun ve diğer branşlarda görev yapan binlerce Almanca mezunu arkadaşlarımızı da unutmayalım, onlar Türkiye nin ihtiyacını uzunca bir süre karşılayacaklardır.
Tabiki karar yine de sahibinindir.:))

Charming_Prince
25-07-07, 18:09
Merhaba Arkadaşlar...
Bakıyorum ki Almanca kimileri için işkence, kimileri için ise bir şey ifade etmeyen ancak Öss ve Yds'de umduğunu bulamamış kişilerin düşük puan alıp girdiği bir bölümden başka bir şey değil. Ben Alman Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Ege Üniversitesi'nde okuyorum. Diğer üniversitelerin Alman Dili ve Edb. bölümlerinin nasıl olduğu ile ilgili bir şey diyemem. Ancak kendi üniversitemde bu bölümü okumaktan çok memnunum. Derslerim son derece iyi. Ve ben bu bölüme İngilizce bölümünden girdim. İsteyerek! İngilizce bilgim de son derece iyidir. Dolayısıyla Almanca'yı öğrenmem hiç de o kadar zor olmadı. Lütfen Almanca'yı ve Almanca bölümlerini okuyan arkadaşlarınızı aşağılar bir tavırda konuşmayın. Unutmayın ki Almanca Avrupa Dil ailesinin en zor dillerindendir. Kişisel fikirleriniz gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca Alman Edebiyatı birçok kültürün edebiyatının gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, başta Fransız Edebiyatı olmak üzere diğer kültürlerin edebiyatlarından da faydalanmıştır. Alman Dili'nin ya da Almanca Öğretmenliği bölümlerinin puanlarının İngilizce'den daha düşük olmasının nedeni İngilizce'nin Almanca'dan daha iyi olmasından değil; öğrenciler tarafından İngilizce'nin dünyada geçerliliğinin de olması nedeniyle de çok daha fazla tercih ediliyor olmasındandır. Bu gerçeği lütfen unutmayın. Bir bölüm ne kadar çok talep ediliyorsa o bölümün puanı o denli artar. Ama bildiğiniz gibi İngilizce tek olma özelliğini yitirdi bile. Almanca bilmek bence bir ayrıcalık. Bunun yanı sıra Fransızca da öyle. Bu iki dile küsmeyin. İnanın İngilizce kadar rağbet görüceği günler çok da uzakta değil.
Herkese başarılar... :icon_wave:

Saadet Çadır
25-07-07, 18:24
Sanırım biraz alıngan davranıyorsunuz, Türkçemizin dışındaki tüm diller bize aynı mesafede uzaktır ya da yakındır diye düşünüyorum sadece gelecek kaygısı ile ve sizinde belittiğiniz sebeplerden ötürü "İngilizce'nin Almanca'dan daha iyi olmasından değil; öğrenciler tarafından İngilizce'nin dünyada geçerliliğinin de olması nedeniyle de çok daha fazla tercih ediliyor olmasındandır." önceliği İngilizceye veriyoruz, konu kendimizi garantiye almak yoksa İngilizce, Almanca, Fransızca kime ne...Sonuçta hepimiz aynı şeyi söylüyoruz.:icon_tup:

İPEK18
25-07-07, 18:33
Hocam Meraba Ben Almanca öğretmenliği Hakkinda Bilgi Almak Istiorum çok Kararsizim çincemi Almancami

Charming_Prince
25-07-07, 18:50
Merhaba Hocam. Sanırım öğretmensiniz.
Benim ki kesinlikle alınganlık değil, aksine bir şeylerin tam ve doğru olarak algılanmasıdır. Tabii ki diller arasında ayrımcılık doğru bir şey değil. Unutmayınız ki İngilizce'nin bile farklı şekilleri var. Ancak hepsi sadece geçerli olan ve bilinen İngilizce'nin çeşitlemesi. Avrupa Dilleri de birbirinin benzeri ve çeşitlemesi.
Benim dikkat çekmek istediğim nokta şuydu: gördüğüm kadarıyla forumda bir sürü arkadaş olaya Almanca'nın hiç de gerçekle ilgisi olmayan tarafından yaklaşmaya çalışmış. Yoksa ben burda Almanca'nın savunmasını yapacak değilim. Zaten öyle bir şey de yapmam. Ne Almanca'nın savunulmaya ihtiyacı var, ne de benim öyle bir amacım. Sadece kişisel görüşlerinin aslında gerçekle hiç de yakından ilgisinin olmadığını dile getirmeye çalıştım. Yoksa tabii ki herkes özgür iradesiyle istedikleri dilleri istedikleri üniversitelerde okurlar. bu kimseyi ilgilendirmez. Ancak Almanca'yı geleceği olmadığı için değil, kendilerinin arzu etmedikleri için okumak istemediklerini söylemelerini yeğlerim, zira bu ifade gerçeği daha çok yansıtmaktadır diye düşünüyorum. Sanıyorum buna katılırsınız...
Sevgilerimle...

Saadet Çadır
25-07-07, 18:51
Hocam Meraba Ben Almanca öğretmenliği Hakkinda Bilgi Almak Istiorum çok Kararsizim çincemi Almancami

merhaba,
Ben Almanca ya çok sıcak bakmıyorum, bunun nedeni Almanca kötü İngilizce iyi falan değil tabiki , çünkü sonuçta ikisi de benim dilim değil ancak her nekadar Alm. ikinci yabancı dil olarak okullarımıza girmiş de olsa, mevcut mezunlarımız bu ihtiyacı uzunca bir süre karşılayacaklardır diye düşünüyorum.
Çince ye gelince ciddi anlamda zor olan bir dil, çok çok iyi bir göz hafızası ve el becerisiyle mümkün ancak. Eğer net ten şöyle birkaç ifadeye bakarsanız çince ne demek istediğimi anlayacaksınızdır ama sonuçta birileri bu işi göze alacak ve kendinize güveniyorsanız bunlardan biri niye siz olmayasınız.:))

Saadet Çadır
25-07-07, 18:54
mrb,
Sizler bizim öğrencilerimizsiniz, nerede olursanız olun, ne yaparsanız yapın sizlerin yanında, sizlerin arkasındayız:))

FundaHoca
25-07-07, 19:25
ya hakkeden neden herkes almancaya karşı bi tavır almış ? o güzelim telaffuzunu olsun aklınıza geitrin yaaa...bırakın da bazı şeleri sadece zevk için yapalım ... ben de ingilizceden girdim sınava...tercihlerimi de yaptım ...son sıraya almanca öğretmenliğini koydum ...ama koyma sebebim daha doğrusu sona koyma sebebim almancayı küçümsemek , ya da işte sadece bi uniye gireyim felan diye değil ...2 nedeni var 1.ben sınava almancadan değil ingilizceden girdim ...2. ise hem almancayı seviyorum - özellikle de okunuşunu - , hem de özel bi istek ...

Almanca bilmek bence de bi ayrıcalıktır... herkesin fikrine saygı duyuyorum , ama biraz daha geniş çerçeveden bakalım bu almancacılığa hee? ne dersiniz? :)

Saygılar :)

online baby
25-07-07, 20:08
ewt güzel dedin de peki ya sonrası türkiyede işler malesef geniş çerçeveden bakmaya el vermiyor keşke düşündüğümüz gibi olsaydı...

cigdemcan
25-07-07, 20:33
almanca bilgisi olan ancak sınawa inglzceden hazrlanıp giren birinin almanca okuyup çift anadal yapmasıyla ilgili ne düşünyosunuz arkadaşlar? yani mesele inglzce öğretmeni olabilmek ama bölee çift anadalla nasıl olur? (kolay olmayacağı kesin de! ) :rolleyes: fikri olanlar buyrun arkadaşlar..

cigdemcan
25-07-07, 22:00
değerli tercih yapacak kardeşlerim ünv tercihi yaparken çift anadal yandal yaparız diye yola çıkmayın onları yapmak kolay değil zaten devlet ünvlerin üç beş tanesinde var onlarında bütün bölümlerde değil

amaa niyeeeeeee yaa:( yapanlar war mıdr nasıldr acaba...almancam war inglzcem de war, ii bişeler olma ihtimali ne kadardır acaba yaa? ya onu ya da açıköğretm ing.yi yazcam o yüzden benm için çok önemli bi karar olacak.. bi de acaba açıköğretmin yeni açıldığı şehrler war, adana gibi (ben de ordaym da) acaba anadoludaki gibi ii olur mu kii?:confused:

paxultraslan
25-07-07, 22:30
başarı sıran kaç...?iyi ise eskişehirde okumanı tavsiye ederim...

-dilciyim-
26-07-07, 12:59
Öncelikle şunu söyleyeyim: ben de Almanca Öğretmenliği okuyan bir öğrenciyim.Gerçek şu ki Almanca öğrenmekten çok memnunum..Yalnız ingilizceyi aklımdan hiç çıkaramadım.Buyüzden bu sene yeniden sınava gireceğim.Ama şunu söyleyebilirim ki eğer okumak istiyorsan çok düşünme almanca okumakla kaybedeceğin bişe yok.Tek sorunun ingilizcenin içinde bi uhde olarak kalması. Bu yüzden yeniden denemenide tavsiye edrim eger ilk girişinse. Ama eğer almanca yazcağım diyosan sen sen ol Anadolu Üniversitesini yazma .Canın orda acır çünkü orda ayrımcılık diz boyu.Allah yardımcın olsun.

paxultraslan
26-07-07, 13:31
bu ikinci girişim ama zaten geçen sene hazırlanmaya başlamıştım...bu açıdan ilk senemde denebilir...hayatımda bu kadar sıkıştığımı hiç hatırlamıyorum...ne yapacağımı da daha bilmiyorum...ama şu anda aklımda bişey varsa o da ingilizceden vazgeçemememdir...ben bir sene daha denemeyi düşünüyorum...benim ortaokuldan beri tek bir hedefim vardı...öğretmen olmak..şu an hedefime kendimi bir yıl daha uzak görüyorum...elimde bu fırsat varken bırakmak istemiyorum...allah nasip eder de öğretmen olabilirsem mesleğimin ilk ve en verimli yıllarını doğuda geçirmek te hedeflerimin arasında...bir İstanbullu olarak yapabileceğim tüm fedakarlıkları yapmakla başlayacağım mesleğime...bunda da eminim...hedeflerimden kopmak ta bana çok zor geliyor...bi sene daha...

İPEK18
26-07-07, 13:58
Ayni şekilde Bende Lmnca Düşünüorum Fakt Hiçni Umut Yok Almnacada Rusca Daha M Iii çok Kararsizim Lütfen Yardimci Olun........

paxultraslan
26-07-07, 14:50
şu an tek vazgeçilmez dil ingilizce olduğu kesin bi gerçek...diğer dillerin geleceği açısından bişey söylemek doğru olmayabilir...ikinci bi dilden yararlanmak tamamen kişisel becerilere dayanan bi durum...kendini o dilde veya dillerde iyi anlamda kanıtlamış birisi tabiki de çok iyi yerlere gelebilir...ama benim düşüncem bi sene daha...sizin ilk seneniz miydi..?

djbraveheart
26-07-07, 16:21
arkadaşım ben almanyada doğdum ve orda yaşadım. almancanın sana çok büyük katkıları olacaktır emin ol buna. yani abarttıkları kadarda işte iş bulamazsın felan hikayeleride yalan en fazla devlette bekleyeceğin bi ila iki yıldır. eğer almanca bilmseydim almanca yazardım en iyisi istediğin ve kalbinden geçendir;)

cigdemcan
26-07-07, 21:19
başarı sıran kaç...?iyi ise eskişehirde okumanı tavsiye ederim...

benm başarı sıram 4188 ne dersin gelr mi bana eskşehr acabaa???

turkmen10
27-07-07, 02:45
ya almancaya kaşı ndn bu kadar katıyız ndn bu kadar önyargılıyız? forumda genel kanaat almancanın geleceğinin olmadığı,boşta çok insan olduğu ve devletin atama yapmadığı vs..
1-almanca çok geniş çaplı bir dil özellikle ülkemizde sanayi ve turizm sektöründe.
2-boşta olan insanlardan dolayı almanca bölümleri sorunlu değil bu boşluk mezun olan insanların kendilerini yetiştiremediklerinden kaynaklanıyor...
3-devletin atama yapmasına bence hiç gerek yok sonuçta hepimiz öğretmen olmak zorunda mıyız.özel sektörde almancası mükemmel olanlar için bir dürü iş var hem de çok dolgun maaşla..
Son söz olarak şunu söylicem gerçekten almancasının perfekt olduğunu düşünüp boşta kalan varsa ona ben iş bulacağım...söz....alkis

İPEK18
27-07-07, 11:06
hayır benim ikinci senem ve mümkünse tercih yapmak istiyorum... ama...paxultraslan senin kararın ne????? son olarak merak ettim

eslao
27-07-07, 14:38
dil öğrenmekten zarar gelmez arkadaslar. ben cumhuriyet unv. 7 bin kusur sıra ile girdim belki yrdımcı olur

Aymaz
27-07-07, 15:05
Merhaba Arkadaşlar...
Bakıyorum ki Almanca kimileri için işkence, kimileri için ise bir şey ifade etmeyen ancak Öss ve Yds'de umduğunu bulamamış kişilerin düşük puan alıp girdiği bir bölümden başka bir şey değil. Ben Alman Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Ege Üniversitesi'nde okuyorum. Diğer üniversitelerin Alman Dili ve Edb. bölümlerinin nasıl olduğu ile ilgili bir şey diyemem. Ancak kendi üniversitemde bu bölümü okumaktan çok memnunum. Derslerim son derece iyi. Ve ben bu bölüme İngilizce bölümünden girdim. İsteyerek! İngilizce bilgim de son derece iyidir. Dolayısıyla Almanca'yı öğrenmem hiç de o kadar zor olmadı. Lütfen Almanca'yı ve Almanca bölümlerini okuyan arkadaşlarınızı aşağılar bir tavırda konuşmayın. Unutmayın ki Almanca Avrupa Dil ailesinin en zor dillerindendir. Kişisel fikirleriniz gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca Alman Edebiyatı birçok kültürün edebiyatının gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, başta Fransız Edebiyatı olmak üzere diğer kültürlerin edebiyatlarından da faydalanmıştır. Alman Dili'nin ya da Almanca Öğretmenliği bölümlerinin puanlarının İngilizce'den daha düşük olmasının nedeni İngilizce'nin Almanca'dan daha iyi olmasından değil; öğrenciler tarafından İngilizce'nin dünyada geçerliliğinin de olması nedeniyle de çok daha fazla tercih ediliyor olmasındandır. Bu gerçeği lütfen unutmayın. Bir bölüm ne kadar çok talep ediliyorsa o bölümün puanı o denli artar. Ama bildiğiniz gibi İngilizce tek olma özelliğini yitirdi bile. Almanca bilmek bence bir ayrıcalık. Bunun yanı sıra Fransızca da öyle. Bu iki dile küsmeyin. İnanın İngilizce kadar rağbet görüceği günler çok da uzakta değil.
Herkese başarılar... :icon_wave:

kesinlikle katiliyorum...son derece haklisin..
almanca malesef kücümseniyor...ama dedigin gibi almanca cok yakin bir gelecekte türkiyede ingilizce kadar gecerli bir dil olacak..

Charming_Prince
27-07-07, 17:12
Düşüncelerin için teşekkür ederim. Böyle düşünen tek kişi olmadığıma ayrıca sevindim. Dil bilmek her zaman için avantajdır. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Japonca, Çince...vs. ne olursa olsun! Dil öğrenmek için gereken çabalar da, dille ilgili meslekler de hiç bir zaman bitmeyecektir kanısındayım.
Herkese başarılar.
Koaly gelsin.
Sevgiler. :icon_wave:

djbraveheart
27-07-07, 18:19
ya almancaya kaşı ndn bu kadar katıyız ndn bu kadar önyargılıyız? forumda genel kanaat almancanın geleceğinin olmadığı,boşta çok insan olduğu ve devletin atama yapmadığı vs..
1-almanca çok geniş çaplı bir dil özellikle ülkemizde sanayi ve turizm sektöründe.
2-boşta olan insanlardan dolayı almanca bölümleri sorunlu değil bu boşluk mezun olan insanların kendilerini yetiştiremediklerinden kaynaklanıyor...
3-devletin atama yapmasına bence hiç gerek yok sonuçta hepimiz öğretmen olmak zorunda mıyız.özel sektörde almancası mükemmel olanlar için bir dürü iş var hem de çok dolgun maaşla..
Son söz olarak şunu söylicem gerçekten almancasının perfekt olduğunu düşünüp boşta kalan varsa ona ben iş bulacağım...söz....alkis

abicim öğrensinler gelsinler onlara bizim otelde iş vericem:D