PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hacettepe alman dili ve edebiyatı

Sayfa : [1] 2

firdevss
15-07-07, 16:46
:confused:yds ye ikinci kez girdim ve ingilizce gelmiyo puanıma.. acaba hacettepe alman dili ve edebiyatı yazarsam mezun olunca iş bulabilir miyim?? bilgisi olan arkadfaşlar bana yardım ederseniz sevinirim:confused:

never again
15-07-07, 19:56
geçen yıllarda hacettepeye sınava almancadan girenler girebiliyordu.ama yinede emin değilim.eger almancayı kabullenebilirsen......en dogrusunu sen bilirsin

Kerimhan
15-07-07, 20:20
almanca olarak öğrt olmak zor kontenjanları kısıtlı en fazla 50.Almanca öğretmenleri bu nedenle bir ilde çok okul gezmek zorunda kalırlar çünkü yeterli ders saati yoktur.Ancak çevirmen,rehber,dış ticaret,pazarlama,tercüman vs olarak çalışabilirsin.Burada önemli olan senin çok iyi ing yanında almanca ile mezun olman .yani bunu biliyor dedirtmen gerekir bilginle,yeterliliğinle.Ondan sonra hem iş sorunun olmaz hemde öğretmenlerden çok daha fazla kazanabilirsin..

firdevss
16-07-07, 00:18
hacettepe sadece almanca öğretmenliğine almancadan girenleri alıyor dil edebiyat için sorun yok...eğer öğretmenlik düşünecek olursam almancanın tüm liselerde zorunlu ikinci yabancı dil olarak getirilmesi gündemdeymş onu öğrendim. ama ben öğretmenlik düşünmüyorum mecbur kalmazsam.. sizce almanca okuduktan sınra bankacılık veya dış ticaret üzerine yüksek lisans yapsam bu alanlarda iyi bir iş bulabilir miyim?? bunları öğrenmek istiyorum çünkü bu öss ye ikinci girişim ve bir daha sınava hazırlanmak için aynı sınav stresini çekmek istemiyorum..

never again
16-07-07, 00:39
almanca alt yapının iyi olması lazım.en azından yazın bi kursa gitmekle başlayabilirsin.çünkü alman dil edebiyatı zorlayabilir.tekrar hazırlanmaktan da korkma ilerde pişman olabilirsin.sırf gitmek için de gitme.

Aymaz
16-07-07, 15:28
:confused:yds ye ikinci kez girdim ve ingilizce gelmiyo puanıma.. acaba hacettepe alman dili ve edebiyatı yazarsam mezun olunca iş bulabilir miyim?? bilgisi olan arkadfaşlar bana yardım ederseniz sevinirim:confused:

almanca cok zevkli bir dil, hele bir de hacettepe gibi bir yerde okursan emin ol ileride pisman olmazsin.Illa ögretmen olmak sart degil ki..bir sürü özel sirket var.. önemli olan senin kendini üniversite hayatinda ne kadar gelistirecegin.. :icon_tup:

paxultraslan
16-07-07, 18:42
bende seninle aynı fikir ve duyguları payalaşıyorum...puanım 325.612 ve seneye sınava girmeyi düşünmüyorum...yeni bir dil öğrenmek bence müthiş bişey ama geleceğimide düşünmek durumundayım...ben yinede kararlıyım...almnc öğrtmnlği yada edebytını okuyacağım...bu benm hayatım ve yön vereck kişi de benim...burası türkiye 5 yıl içinde ne olacağı belli değil ki...avrupa yolunda ki ülkemize 2 yabancı dil bile az ;ama alt yapısı sağlındığı takdirde bunun olacığına da inanıyorum...

Lotte
16-07-07, 22:39
Senin iş bulman burdaki insanların 'Evet iş bulursun yada Hayır bulmassın demesine mi bağlı?' Almanlar edebiyatı ve tarihi görkemli olan milletlerden biridir.Günümüzde de sanayisi ile İngiltere ve Amerika dahil bütün ülkelere ihracat yapan bi ülkedir.Öğretmen olmak zorunda değilsin Dış Ticaret,Tercümanlık,Turizm ... gibi sektörlerde çalışabilirsin.
''Sen Alman dili okuduğun için İngilizce okuyan birinden daha kötü bi geleceğe sahip olacaksın ve daha az para kazanacaksın.'' bunun garantisini kim verebilir sana ? İngilizce öğretmenliği okumak herşeye çözüm mü oluyomuş? Bence başkalarının düşüncelerini çok fazla önemseme kendin neyi okumak istiyorsan onu oku !!!!!

firdevss
17-07-07, 03:11
herkesin görüşü farlı tabi ki!! bazı ingilizce bitirenler bile öğretmenlikden başka bi iş yapamazken üniv. mezunu bile olmayan ama dil bilen insanlar cook büyük işler yapabiliyor.. yani soruma cvp veren herkesin haklılık payı var....

inesclement
17-07-07, 16:06
bence kesinlikle yaz herkesin okuduğu ing nın dışında bişi seç sokaktaki simitci bile ing bilio artık farklı bi dil öğrende farkın olsun hem ileride yani en fazla 5 yıl sonra alma ve frnszca 2.dil olacakmış okullarda bunun çalışmaları yapılıomuş sen zaten 5 yıl sonra mezun olacağın için 5 yıla kadar kim öle kim kala hiçbişeyin garantisi yok hele de dil edb seçersen evet zorlanırsın ama o dili mükemmel şekilde öğrenirsin herşey senn elinde;)

placebo51
17-07-07, 21:48
bence kesinlikle yaz herkesin okuduğu ing nın dışında bişi seç sokaktaki simitci bile ing bilio artık farklı bi dil öğrende farkın olsun hem ileride yani en fazla 5 yıl sonra alma ve frnszca 2.dil olacakmış okullarda bunun çalışmaları yapılıomuş sen zaten 5 yıl sonra mezun olacağın için 5 yıla kadar kim öle kim kala hiçbişeyin garantisi yok hele de dil edb seçersen evet zorlanırsın ama o dili mükemmel şekilde öğrenirsin herşey senn elinde;)

Katılıyorum.Çünkü mezun olduğunda 2 dil biliyor olacaksın ki bu da sadece ingilizce bilenlerden daha avantajlı olduğun anlamına gelir.İş yok flan diyenleri dinleme bence çünkü bu sadece senin çabanla olacak bir şey.3 dil bilenle sadece ingilizce bilen arasında büyük fark var.Tabi öğretmenlik düşünüyorsan o ayrı konu.Atamalar,sürgünler vs... gene de kendi hayatın sen bilirsin.Ben fransızca düşünüyorum.Tabi bunun yanında italyanca öğrenip ingilizcemi de geliştirmeyi hedefliyorum her ne kadar iş yok deselerde :stretch:

desperado
18-07-07, 02:20
Senin iş bulman burdaki insanların 'Evet iş bulursun yada Hayır bulmassın demesine mi bağlı?' Almanlar edebiyatı ve tarihi görkemli olan milletlerden biridir.Günümüzde de sanayisi ile İngiltere ve Amerika dahil bütün ülkelere ihracat yapan bi ülkedir.Öğretmen olmak zorunda değilsin Dış Ticaret,Tercümanlık,Turizm ... gibi sektörlerde çalışabilirsin.
''Sen Alman dili okuduğun için İngilizce okuyan birinden daha kötü bi geleceğe sahip olacaksın ve daha az para kazanacaksın.'' bunun garantisini kim verebilir sana ? İngilizce öğretmenliği okumak herşeye çözüm mü oluyomuş? Bence başkalarının düşüncelerini çok fazla önemseme kendin neyi okumak istiyorsan onu oku !!!!!

cok guzelsın ne güzel acıklama getirmissin bende bunun uzerıne sevgılı fılozflardan nıetzchenın yorumunu getirmek istiyorum bu konu üzerine saygılar ........

Duyular,

oluşu, yok olup gitmeyi, değişmeyi gösterdikleri sürece, yalan söylemezler.

Nietzche

turkmen10
18-07-07, 05:03
cok guzelsın ne güzel acıklama getirmissin bende bunun uzerıne sevgılı fılozflardan nıetzchenın yorumunu getirmek istiyorum bu konu üzerine saygılar ........

Duyular,

oluşu, yok olup gitmeyi, değişmeyi gösterdikleri sürece, yalan söylemezler.

Nietzche

lotte ve desperado mükemmelsinizalkis

firdevss
19-07-07, 21:34
arkadaşlar öğretmenlik şimdilik düşünmüyorum... hepinizin yorumlarına saygı duyuyorum.. ayrıca yardımcı olmak için katılanlara da tekrar tekrar teşekkür ederim... bilgisi olanlar yinede yazmaya devam edin lütfen...

İPEK18
26-07-07, 15:19
bende almanca öğretmenliği düşünüorum fakat çok kararsızım acaba hacetepe fransızca öğretmenliğimi seçsem yada rus dilimi lütfen yardımcı olun şurda çok az zaman kaldı........

placebo51
26-07-07, 15:34
bende almanca öğretmenliği düşünüorum fakat çok kararsızım acaba hacetepe fransızca öğretmenliğimi seçsem yada rus dilimi lütfen yardımcı olun şurda çok az zaman kaldı........

Bence kalbinin sesini dinle...İş yok diyenlere aldırma,ingilizce öğretmenliği hariç diğer hiçbir dil de iş garanti değil ;)Sana hitap eden.en çok hoşuna giden dili seç

İPEK18
27-07-07, 11:30
bende almanca öğretmenliği yada tercümanlık düşünüyorum kararszım varsa bilgisi olan yazsın lütfen.......

firdevss
28-07-07, 19:53
bende almanca öğretmenliği yada tercümanlık düşünüyorum kararszım varsa bilgisi olan yazsın lütfen.......

,

sana tavsiyem kimsenin lafıyla hareket etme.. içinden gelen ses nerde başarılı ve mutlu olacağını söylüyorsa ona git.. ben öyle yaptım hacettepede okumak istiyordum ingilizce olmadığı için alman dili ve edebiyatı tercih ettim mutlu olacağıma inanıyorum çünkü kısmende olsa istediğim yerdeyim.. hem iş bulamazsın diyenlere bakma sen ingilizceyi unutmadan geliştirip almancayıda buna katarsan eminim iş bulursun tabi illede öğretmen olayım rahat edeyim devlete sırtımı dayayım diyorsan almancayı da diğer dilleri de tavsiye etmem çünkü ataması çok az.. düşün taşın iyi karaa var hayat senin hayatın içindeki ses nasıl mutlu olacağını söyler sana......

eslao
30-07-07, 15:28
Almancayı begenmeyenler, Allah için bi iş arama sitesine girin de iş arayın bakalım ne diyo. İngilizce standart zaten. 2. dil tercih nedenidir diyor. Sen istersen odtu ing. diilinden mezun ol, 2. dilin olmadığı zaman 2 dil bilenden daha az sansın var. İngilizcen zatan var arkdasım Alman dili yada baska bi dil ed. bolumunu bitirip 1 dil daha edinmen sana kar getirecektir.

joseph ceyda
15-07-08, 02:27
evet bende 335 puan aldım ve alman dili edebiyataı konusunda karar kıldım çünkü iş imkanını insan kendi yaratır ve eminimki iyi biz ingşilizceyle iş imkanı ingilizceden daha çok olaccaktır.çünkü ing.+almanca
daha iyi bi kariyer
bence yani
:smiley8:

clr.clr
15-07-08, 02:41
ben de 328 puan aldm we ben de cok kararsizimm ama en yakin almanca gelio bana bir suru alman sirketi war..ama ben de coooooooooooooook kararsizim tabi....

stugce
15-07-08, 03:54
bence de yazmalisin hacettepe cok iyi bir universite..alman dili ve edebiyati cok guzel ve kaliteli bir bolum :)tabii en iyisini sen bilirsin. Ne hissediyorsan en dogrusu o'dur :)Almanca zordur ama biraz benden uyari sadece ama istedikten sonra neden olmasin ingilizceni unutma ama..

clr.clr
15-07-08, 19:43
ben ztn ıngılzceden asırı derecede bıktımmm yanı puanım yksek olsaydı bılee ınglız dıl we edebıyatına gıtsem mutsuz olcaktm eskı ınglızce falannn cok sıkıcı yanııı
ama ıspanyolca dusundum ıtalyanca fransızca rusca cınce japoncaaa turıst rehberlıgı ...
dsnmedigim bi se kalmadi yanii.izmir istiodmm ama hacettepe sonuctaa...almnca da gecerli ing kadar olmasa da...yaniii aslnda icim isndi almancaya ama hala soru isaretleri war tabi kafamda.her kafadan bi ses gelio:s dille ilgili her bolume bi kulp takio herkes...o yzden hala kafam karsik

william01
15-07-08, 19:53
neyi seviyorsan onu seç bence hiç oyalama kendini kimseyi de düşünme...

clr.clr
17-07-08, 01:01
ıste neyı sewdıgımı de bılmıormmmmmmm:)
ama ingilzceden daha cok sewcekmisim gibi gelio
daha bgn hacettepe almanca istiorm dedim
abim diplomali issiz dedi
arkadaslar issiz kalrsn dedi:S

LOT
17-07-08, 01:17
ıste neyı sewdıgımı de bılmıormmmmmmm:)
ama ingilzceden daha cok sewcekmisim gibi gelio
daha bgn hacettepe almanca istiorm dedim
abim diplomali issiz dedi
arkadaslar issiz kalrsn dedi:S

Dil-edebiyat ve tercümanlıkta pek boş kalmazsın, tasalanma..

clr.clr
17-07-08, 01:29
yaaa ama iste almanca ztn bitik
super guc mu olcak bu saatten sora,
ing ce okumazsan hicsinn
diplomali issiz olmak icin 5 sene oku bla bla ufff
:(

zehra
21-07-08, 17:02
slm bende bu yıl girdim ilk başta kararsızdım ama artık kararımı verdim ve hacettepeye geliyoruuuuuuum

stugce
21-07-08, 17:22
benim de bir hocam hacettepeden mezundu alman dilinden ve cok memnundu dedikleri dogru 2.dil cok onemli niye herkes ogretmenlik ya da ingilizce bolumu olsun diye tutturuyor hic anlamiyorum kisinin kendi becerisine kaliyor zaten bir sure sonra is bulmak

sewghi
18-08-08, 21:45
ben de bu yıl aranıza katıldım:smiley1: (hacettepe alman dil ve edebiyat) ama çift anadal var mı merak ediyorum?? çünkü ingilizceyi bırakmak da istemiyorum bilgilendirirsenz sewinirim :smiley4: