PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngiliz Dili Ve Edebiyatı vs İngilizce Öğretmenliği

Sayfa : [1] 2

HolocausT
15-07-07, 13:54
Arkadaşların, hocalarım; iyi bir üniversitede Dil ve Edebiyat okumak mı, yoksa orta seviye bi üniversitede öğretmenlik okumak mı sizce daha iyidir? Edebiyat okumanın avantajlar ve dezavantajları nelerdir? Öğretmenlik okuduğumda İngilizce bilgim ne kadar ilerler? Bu konuda kararsız kaldım sizin yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler...

LEE 20
15-07-07, 14:16
Arkadaşların, hocalarım; iyi bir üniversitede Dil ve Edebiyat okumak mı, yoksa orta seviye bi üniversitede öğretmenlik okumak mı sizce daha iyidir? Edebiyat okumanın avantajlar ve dezavantajları nelerdir? Öğretmenlik okuduğumda İngilizce bilgim ne kadar ilerler? Bu konuda kararsız kaldım sizin yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler...

Bölümler konusunda bir tavsiye veremeyeceğim ama öğretmenlik okuduğunda dilini ilerletmek sana kalmış bir şey, çalışıp gayret edersen her durumda dilini ilerletirsin, dil ve edebiyat alanında tamamen sana bağlı, iş imkanları falan farklı yani, öğrtmenlikte belli bir yol izliyorsun, dil ve edebiyatta iş imkanını yaratmak için kendini geliştirme çaban daha fazla olmalı(benim bildiğim böyle)

:icon_tup:

Loyalty
15-07-07, 14:31
Sevgili Gençler,

Sizleri anlıyorum. Bir karar aşamasındasınız. Daha önce de yazdım pek çok kez yine yazıyorum. Burada yazdıklarımı iyi okuyun... ;)

İngilizce Öğretmenliği okuduğunuz zaman Eğitim Fakültesi çıkışlı olursunuz. İngiliz Dili ve Edebiyatı okuduğunuzda Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu olursunuz.

Aslında bu iki fakültenin de amacı farklıdır. Ama biz de hiç bir şey doğduğu gibi durmuyor ki... Fen-Edebiyat fakültesinin amacı ülkeye bilim adamı yetiştirmektir. Fakat son yıllarda gerek politikacılarının oy çıkarları ve eğitim sistemindeki çakışmalar sonucu Fen-Edebiyat mezunları da MEB'de öğretmen olmak istiyor. Bunun için ya pedagojik formasyon almaları gerekiyor ya da yüksek lisans bitirmeleri gerek kendi alanlarında...

İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, hatta Almanca/Fransızca bitirmek isteyen pek çok mezun pedagojik formasyon alıp MEB'nın uygulattığı ve ÖSYM'nin yaptığı Kamu Personeli Seçme Sınavı'na(KPSS) girriyor. Fakat bu saydığım bölümlerden mezun olanlar pedagojik formasyon alsalar da Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atamalarında 2. veya 3. öncelik olarak atanırlar. Yani önce Eğitim Fakültesi mezunu olan(lar) İngilizce Öğretmenliği bitirenler atanır. Gerek ve boş kalırsa diğer bölümlerden en yüksek puanlar göz önüne alınarak atanırlar. Yani öncelik Eğitim Fakültesi çıkışlılarındır. Bunu bir kere unutmayın!

Ha İngiliz Dili ve Ed. okusak neler yapabiliriz? Üniversite'de kalmak isterseniz ve çalışkan ve gerekli koşulları taşırsanız üniversite OKUTMAN veya ARAŞTIRMA GÖR. kadrolarına başvurablirsiniz.

İngiliz Dili ve Ed. ve Dilbilimi dili daha da detaylarına kadar inceler. Tabiki özverili bir çalışma gerekli...

Karar sizin? ;)

Dolayısıyla eğer İngilizce öğretmeni olmak isterseniz, Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalından mezun olmanızı şiddetle tavsiye ederim...

PS: Ne olmak isterseniz ve neyi severek yapacağınıza inanıyorsanız onu yapın. ;) Bir de hangi üni'de İngilizce Öğret. okursanız okuyun sonuçta İngilizce öğretmeni olursununz. Kendinizi geliştirmek sizin elinizde...

dirty_hary
15-07-07, 14:32

valla kendım yazsam bu kadar acık anlatablırdım :).ben de aynı durumdayım.hocalarım iyi bi unv tede dil edeb. oku diyor. Ing. ogretmenlıgını cok ıstıyorum.ing. ogretmenligi yazarsam orta hallı bi unv tede okuyacagım.ama dil edebiyat okursam onumde bi cok secenek bı cok guzel unv var.Ne yapacagımı bilmiorum.cok kararsızm.detaylı bilgi verırsenız sevınırm.(siz olsanız ne yapardınız?)

dirty_hary
15-07-07, 14:34
Sevgili Gençler,

Sizleri anlıyorum. Bir karar aşamasındasınız. Daha önce de yazdım pek çok kez yine yazıyorum. Burada yazdıklarımı iyi okuyun... ;)

İngilizce Öğretmenliği okuduğunuz zaman Eğitim Fakültesi çıkışlı olursunuz. İngiliz Dili ve Edebiyatı okuduğunuzda Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu olursunuz.

Aslında bu iki fakültenin de amacı farklıdır. Ama biz de hiç bir şey doğduğu gibi durmuyor ki... Fen-Edebiyat fakültesinin amacı ülkeye bilim adamı yetiştirmektir. Fakat son yıllarda gerek politikacılarının oy çıkarları ve eğitim sistemindeki çakışmalar sonucu Fen-Edebiyat mezunları da MEB'de öğretmen olmak istiyor. Bunun için ya pedagojik formasyon almaları gerekiyor ya da yüksek lisans bitirmeleri gerek kendi alanlarında...

İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, hatta Almanca/Fransızca bitirmek isteyen pek çok mezun pedagojik formasyon alıp MEB'nın uygulattığı ve ÖSYM'nin yaptığı Kamu Personeli Seçme Sınavı'na(KPSS) girriyor. Fakat bu saydığım bölümlerden mezun olanlar pedagojik formasyon alsalar da Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atamalarında 2. veya 3. öncelik olarak atanırlar. Yani önce Eğitim Fakültesi mezunu olan(lar) İngilizce Öğretmenliği bitirenler atanır. Gerek ve boş kalırsa diğer bölümlerden en yüksek puanlar göz önüne alınarak atanırlar. Yani öncelik Eğitim Fakültesi çıkışlılarındır. Bunu bir kere unutmayın!

Ha İngiliz Dili ve Ed. okusak neler yapabiliriz? Üniversite'de kalmak isterseniz ve çalışkan ve gerekli koşulları taşırsanız üniversite OKUTMAN veya ARAŞTIRMA GÖR. kadrolarına başvurablirsiniz.

İngiliz Dili ve Ed. ve Dilbilimi dili daha da detaylarına kadar inceler. Tabiki özverili bir çalışma gerekli...

Karar sizin? ;)

Dolayısıyla eğer İngilizce öğretmeni olmak isterseniz, Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalından mezun olmanızı şiddetle tavsiye ederim...

PS: Ne olmak isterseniz ve neyi severek yapacağınıza inanıyorsanız onu yapın. ;) Bir de hangi üni'de İngilizce Öğret. okursanız okuyun sonuçta İngilizce öğretmeni olursununz. Kendinizi geliştirmek sizin elinizde...

cok saolun hocam...alkis

HolocausT
15-07-07, 22:14
Çok teşekkürler hocam açıklamalarınız için, artık buna göre düşünerek bir karara varacağız...

BBTÜRKAY
15-07-07, 22:33
Müjdat Hocamın dediği gibi...
Tercih size kalmış geleceğiniz hakkında karar vermek size kalmış ama İngiliz Ed. okuduktan sonra öğretmen olacaksanız şimdiden pedogojik formasyonu ayarlayın....

[Ú][Ķ]™
16-07-07, 11:23
Arkadaslar ben ogretmen olmak istemiyorum daha ziyade sirkette vs calismak istiyorum puanim 341 (2314) bu bolumu tavsiye edermisiniz?

yabgu1453
16-07-07, 11:33
hocamın dedikleri cok doğru özellikle de ps bölümü işi özetliyor...

aldarkchild
16-07-07, 16:22
Sevgili Gençler,

Karar sizin? ;)

hocam detaylı bilgileriniz için sağolun bende ingilizceden bir yere gitmek istiyorum ama puanım 324,992 başarı sıram:5874
hedefimde olursa inşallah üniversitede öğretim görevlisi vs. olarak çalışmak ya da yurt dışına açılmak var ama bu puanla plur mu bilmem bir sene daha beklememi mi tavsiye edersiniz yoksa açıköğretimemi gitmemi yani kararsız kaldım açıköğretim hakkında bilginiz varsa yanıtlarsanız çok sevinirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden sağolun

IcySeden
16-07-07, 16:47
http://www.dilforum.com/forum/showthread.php?t=12703&highlight=%F6%F0retim

burdan bilgi alabilirsin

BBTÜRKAY
17-07-07, 00:48
Arkadaslar ben ogretmen olmak istemiyorum daha ziyade sirkette vs calismak istiyorum puanim 341 (2314) bu bolumu tavsiye edermisiniz?

Aynen tam yeridir.

Mediha
17-07-07, 00:56
Hocalarıma katılıyorum.
Eklemek istediğim şey şu : Lütfen sadece üniversitelerin güzelliklerine kapılmayın. Seçtiğiniz bölüm size nasıl bir gelecek sunuyor? Bunu sorgulayın ve öyle karar verin.
İş imkanları çok önemli...

[Ú][Ķ]™
18-07-07, 10:39
Peki ben ingiliz dil edebiyat degil de amerikan kulturu secsem is olanaklarinda daralma olur mu?Tek farkin amerikan kulturunun ogretilmesi oldugunu soyluyorlar...

mysterious
19-07-07, 19:51
benimde kafam çok karışık.sizce hacettepe dil ve edebiyatmı yoksa anadolu öğretmenlikmi seçmeliyim?siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?:(

BBTÜRKAY
19-07-07, 21:55
benimde kafam çok karışık.sizce hacettepe dil ve edebiyatmı yoksa anadolu öğretmenlikmi seçmeliyim?siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?:(

Öğretmen mi olmak istiyorsun yoksa başka işler mi?
Bu sorunun cevabı senin sorunun cevabı olacak.....

mysterious
20-07-07, 14:05
Öğretmen mi olmak istiyorsun yoksa başka işler mi?
Bu sorunun cevabı senin sorunun cevabı olacak.....

öğretmen olmak istiyorum ama dersanedeki hocalarım hacettepe dil edebiyat okursamda olabileceğimi ve hemde büyük bir üniversitede okumanın daha avantajlı olduğunu söylediler.artık bu işin içinden çıkamıyorum.fikriniz nedir?

BBTÜRKAY
22-07-07, 00:40
Formasyon işini halledebilirsen haklılar ama formasyon işini (pedogoji) bence enine boyuna iyi öğren....

kertenkelebex
25-07-07, 17:50
Sevgili Gençler,

Karar sizin? ;)

hocam dil edebiyat veya dil bilim öğrencileri 2. veya 3. öncelik olarak atanırlar diyorsunuz ancak meb nın esmi sitesinde öncelik yönünden bir farklılık bulunmadığını KPSS 'de alınan puan üstünlüğünün öncelikli olduğu belirtilmiş.

bizim okul gantep üni 3. sınfta formasyon veriyor ve benim alıp kpssye giren arkadaşlarım da böyle bir şeyin var olmadığından hiçbir zorlukla karşılaşmadan öğretmen olduklarını söylüyorlar.
bana göre de mantıklı olan bu sonuçta ingilizce öğretmenliği sertifikası alıyorsak öncelik gibi birşey olmamalı.

http://www.meb.gov.tr/BilgiEdinme/SSS.html

Loyalty
25-07-07, 19:33
hocam dil edebiyat veya dil bilim öğrencileri 2. veya 3. öncelik olarak atanırlar diyorsunuz ancak meb nın esmi sitesinde öncelik yönünden bir farklılık bulunmadığını KPSS 'de alınan puan üstünlüğünün öncelikli olduğu belirtilmiş.

bizim okul gantep üni 3. sınfta formasyon veriyor ve benim alıp kpssye giren arkadaşlarım da böyle bir şeyin var olmadığından hiçbir zorlukla karşılaşmadan öğretmen olduklarını söylüyorlar.
bana göre de mantıklı olan bu sonuçta ingilizce öğretmenliği sertifikası alıyorsak öncelik gibi birşey olmamalı.

http://www.meb.gov.tr/BilgiEdinme/SSS.html

Aşağıdaki linke tıklarsan mevzuatta öncelik nasılmış görebilirsiniz. İŞte link (http://64.233.183.104/search?q=cache:KLAhJELZRWwJ:mevzuat.meb.gov.tr/html/23.html+%C4%B0ngilizce+%C3%96%C4%9Fretmeni+atamalar%C4%B1nda+%C3%B6ncelik&hl=tr&ct=clnk&cd=8&gl=tr) ( Renkli olan yazıları takip edin linkin içinde...)

İngilizce Öğretmeni Atamada Öncelik

Madde 7- Öğretmen atamalarında dikkate alınacak öncelik sırası aşağıdaki şekildedir:

a) Eğitim fakültesi mezunları.

b) Öğretmen yetiştiren yükseköğretim programı dışında olmakla birlikte ek çizelgede yer verilen ve karşılarında (*) işareti bulunan yükseköğretim programlarından mezun olup Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirenler ile Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği sonucunda düzenlenen sertifika programını (Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve Rehber Öğretmenliği Sertifika Programları vb.) bitirenler.

c) Öğretmen yetiştiren yükseköğretim programı dışında kalan yükseköğretim programlarından mezun olmakla birlikte atanacağı alana ait derslerden yeteri kadar kredi aldığını belgelendiren Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirenler.

İngilizce öğretmeni açığının, ek çizelgede yer alan yükseköğretim programlarından mezun olanlar ile İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programını bitirenlerden karşılanamadığı durumlarda, ek çizelgede yer alan ve yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarından mezun olanlar da İngilizce öğretmeni olarak atanabilirler.

Yukarıdaki öncelik sıralamasında belirtilen yükseköğretim kurumlarından mezun olup, alanlarında lisans üstü öğretim görenler, bitirdikleri yükseköğretim programına göre yer aldıkları sıranın bir üstünde değerlendirilir.

İlköğretim öğretmenliği programlarından mezun olanlar öncelikle ilköğretim kurumlarına atanırlar.

Yıldızlı olanlar da burada (http://personel.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=104&SolBar=Gizle#Yabancı_Dil)... ;)

value*
23-01-08, 20:19
ben anadolu lisesi çıkışlıyım ve ing öğr.de okuyorum.ing bilginizi ilerletmek tamamen sizin kendi elinizde. teknik olarak yeni bilgiler tabiki de ediniyorsunuz ama hocalar size her şeyi biliyor gözüyle bakıyor.bir de edebiyat okuyan arkadaşlarımla kendimi kıyasladığımda onlar kesinlikle daha yoğunlar.ders programları daha ağır bence..

hanyühennan
24-01-08, 11:28
merhaba arkadaşlar,ben ingiliz dili ve edebiyatı öğrencisyim.tercihlerimi yapmadan önce ben de bu iki seçenek arasında kaldım.öğretmenlik mi ingiliz dili ve edebiyatı mı? karar verirken yapmanız gereken şey ne olmak istediginiz ben ingilizce öğretmeni olmak istemiyordum dolayısıyla ingiliz dili ve edebiyatını sectim.pişman mısın derseniz hayır değilim bölümümden ve de okulumdan cok memnunum.ama ingiliz dili ve edebiyatında okumak gerçekten büyük bir özveri istiyor. gerçekten cok daha farklı bakıyorsunuz artık ingilizceye yani bildigimiz ingilizcenin biraz dışına cıkıyorsunuz.kendinizi geliştirip geliştirmeme konusuna gelince bölümde kendinizi geliştirebileceginiz secmeli dersler oluyor reading,writing,translation bunlardan sadece bir kaçı tabi bu biraz da sizin kendinizi geliştirme istediginize baglı...sonuç olarak ing.dili ve edeb. sececekseniz bazı şeyleri göze almanız gerekir.sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım..görüşmek üzere

lives
24-01-08, 19:01
ya arkadaşlar ben hacettepe ingilizce öğretmenliği okuyorum aynı okulda ingiliz dili ve edebiyatı okuyan arkadaşlarımla kıyaslıyorum derslerimi. onların dersleri o kadar yoğun değil bizim 23 kredimiz var onların 15 felan olmalı yani bizim ders yoğunluğu daha fazla e tabi doğal olarak gelişiyor ingilizce de yani gerçi benimki henüz gelişmedi ama bu benden kaynaklanıyor :) yani eğitim olarak bakıyorsanız eğitim fakülteleri de kaliteli eğitim veriyo bence tabi belki okuldan okula değişir ama arkadaşlar sonunda öğretmen olmayı planlıyorsanız eğitim fakültesi seçin çünkü formasyon çok masraflı birşey bildiğim kadarıyla ben karşılayamam mesela :))

IcySeden
24-01-08, 19:23
ya arkadaşlar ben hacettepe ingilizce öğretmenliği okuyorum aynı okulda ingiliz dili ve edebiyatı okuyan arkadaşlarımla kıyaslıyorum derslerimi. onların dersleri o kadar yoğun değil bizim 23 kredimiz var onların 15 felan olmalı yani bizim ders yoğunluğu daha fazla e tabi doğal olarak gelişiyor ingilizce de yani gerçi benimki henüz gelişmedi ama bu benden kaynaklanıyor :) yani eğitim olarak bakıyorsanız eğitim fakülteleri de kaliteli eğitim veriyo bence tabi belki okuldan okula değişir ama arkadaşlar sonunda öğretmen olmayı planlıyorsanız eğitim fakültesi seçin çünkü formasyon çok masraflı birşey bildiğim kadarıyla ben karşılayamam mesela :))

Öğretmen olmak isteyenlerin öğretmenlik okuması gerektiği konusunda size tamamen katılmakla beraber diğer düşüncelerinize katılmadığımı söylemek istiyorum.Edebiyatın kredisinin düşük olması gayet normal çünkü o ders saatlerine 20 saatte işlenen dersten daha fazla şey sığdırılıyor.Bunun araştırması var,makale yazması var,ödevi var,bitmek bilmeyen okuması var...Bir soru vardı Türkçe testinde.Roman bir kilo limonsa, kısa öykü C vitamini hapıdır diye.O geldi nedense aklıma.Dilin gelişmesi konusunda,söylediğinizin tersine ben de İng. Öğrt. okuyanların İng. unutmaya yüz tuttuklarını okuyorum.Öğrencinin çalışma şevkine ve isteğine bağlıdır bir dili öğrenip öğrenmemesi.Her bölümün kendine göre kalitesi vardır.Yanlış yönlendirme yapmayalım,ben oldukça ağır olmasına rağmen bölümümden çok memnunum.İngilizcem kat kat gelişti bir dönem içinde.Diğer bölümlerde okuyanlara da saygım var ;)

IcySeden
24-01-08, 19:26
merhaba arkadaşlar,ben ingiliz dili ve edebiyatı öğrencisyim.tercihlerimi yapmadan önce ben de bu iki seçenek arasında kaldım.öğretmenlik mi ingiliz dili ve edebiyatı mı? karar verirken yapmanız gereken şey ne olmak istediginiz ben ingilizce öğretmeni olmak istemiyordum dolayısıyla ingiliz dili ve edebiyatını sectim.pişman mısın derseniz hayır değilim bölümümden ve de okulumdan cok memnunum.ama ingiliz dili ve edebiyatında okumak gerçekten büyük bir özveri istiyor. gerçekten cok daha farklı bakıyorsunuz artık ingilizceye yani bildigimiz ingilizcenin biraz dışına cıkıyorsunuz.kendinizi geliştirip geliştirmeme konusuna gelince bölümde kendinizi geliştirebileceginiz secmeli dersler oluyor reading,writing,translation bunlardan sadece bir kaçı tabi bu biraz da sizin kendinizi geliştirme istediginize baglı...sonuç olarak ing.dili ve edeb. sececekseniz bazı şeyleri göze almanız gerekir.sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım..görüşmek üzere

Çok doğru,ayrıca İngilizcenin gelişim sürecini de görüyoruz eski İng. ile yazılan eserlerde.Bu da Almancaya çok benziyor.Aradaki bağlantıyı kurunca Almanca öğrenmek de daha zevkli hale geliyor.

BBurak
24-01-08, 19:53
Öğretmen olmak isteyenlerin öğretmenlik okuması gerektiği konusunda size tamamen katılmakla beraber diğer düşüncelerinize katılmadığımı söylemek istiyorum.Edebiyatın kredisinin düşük olması gayet normal çünkü o ders saatlerine 20 saatte işlenen dersten daha fazla şey sığdırılıyor.Bunun araştırması var,makale yazması var,ödevi var,bitmek bilmeyen okuması var...Bir soru vardı Türkçe testinde.Roman bir kilo limonsa, kısa öykü C vitamini hapıdır diye.O geldi nedense aklıma.Dilin gelişmesi konusunda,söylediğinizin tersine ben de İng. Öğrt. okuyanların İng. unutmaya yüz tuttuklarını okuyorum.Öğrencinin çalışma şevkine ve isteğine bağlıdır bir dili öğrenip öğrenmemesi.Her bölümün kendine göre kalitesi vardır.Yanlış yönlendirme yapmayalım,ben oldukça ağır olmasına rağmen bölümümden çok memnunum.İngilizcem kat kat gelişti bir dönem içinde.Diğer bölümlerde okuyanlara da saygım var ;)

Edebiyat okuyanların Öğretmenlik okuyanlara oranla daha fazla okuduklarına katılıyorum.Bende şunu duydum ege ünv okuyan arkadaşımdan,okuyoruz,okuyoruz,sınava giriyoruz sonra yüzde sekseni sınıfça unutuyoruz,önemli olan burda kimin az kimin çok okuduğu değil sanırsam,okuduklarımızı günlük yaşantımıza,kendi alanımıza ne kadar çok yansıtabildiğimizdir.Ayrıca edebiyat okuyanların öğretmenlik yapması da o halde çok saçma ve de hiçbir yerde yapmamamız gerektiği gibi burda da ''genelleme'' yapmasak çok çok iyi olacak galiba kendimden bir örnek beş günde 1600 sayfalık bir okuma yaptım ama senede bir kitap bile okumayan bile var bizim bölümde tıpkı sizin bölümünüzde olduğu gibi.Best Wishes :smiley2:

IcySeden
24-01-08, 22:00

büyük fontlara dikkat. dont feel offensed burak arkadaşım :smiley2:
ing. öğr. ve edebiyat ikisi de değerli bölümler.edebiyat bölümünün değerinin düşük olmadığını belirtmek üzere yorumumu yaptım.edebiyatta ingilizce es geçilmiyor,bütün edebiyat dersleri yazarak ve konuşarak ingilizce işlendiği gibi dile yönelik dersler de mevcut.herkesin söylediğine çok kulak asılırsa yanlış yönlendirme olması kaçınılmaz.buna dikkat çekmek üzere senin fontunu büyüttüğün kısmı yazdım ben de.sevgiler saygılar...

lives
25-01-08, 11:53

ya bilmiyorum haklı olabilirsiniz belki ben 1. sınıftayım henüz ve karşılaştırmalarımdan bunu çıkarttım gayet yatıyorlar bence :) kitaplar ödevler öğretmenlik okuyanlarda da mevcut daha 1. sınıfım ama okuduklarım beni çok yordu ödevlerim felan bu nedenle ingilizceyi unutma meselesi ile ilgili söylediklerinize katılmıyorum çünkü 3. sınıfta okuyan bir arkadaşım da her hafta çok yorucu bir ödev verdiklerinden yakınıyor tüm bunların içinde ingilizceyi unutmak nasıl birşey olur bilemem. aldığımız dersleri görseydiniz bu şekilde düşünmezdiniz bence.

migrant
25-01-08, 13:54
Anadolu üniv.de Örgün İng öğretmenliği okuyorum. Sanırım bu bölümde biz kendimiz çaba göstermessek ingilizcemiz ilerlemek yerine kötüleşecek. hazrlık aşamasındaki kelime haznemin yarısı anca var şuan. Ama bu çoğunlukla benle ilgili, çünkü ne ödevlere özen gösteriyorum ne de ayrıyetten çalışıyorum. Bölüm ne olursa olsun iş kendimizde bitiyo..

LEE 20
25-01-08, 14:50
Her bölümün kendine göre zorluğu vardır elbet. O bölümleri tercih ederken bazı şeyleri göze alarak tercihte bulunuyoruz ve böyle de olması gerekir. Yoksa ileride başımız çok ağrır. İngiliz edebiyatının da bazı zorlukları var ama çalıştıktan sonra başarabileceğime inanıyorum.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

.