PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : relative clause daki which nesne gorevinde kullanılıyor mu

elifkader12
08-04-15, 20:19
Relative clause konusunu hiç anlamadım özellikle which i sadece özne görevinde kullanıyordum , bazen öyle olmuyor ama pek anlamadım bu konuyu çok eksik yardımcı olursanız kısaca , çok mutlu olurum, teşekkürler

cemkilicarslan
08-04-15, 20:25
Bu "which" 'in özne kullanımı:

Behind the wall, there are two cars. They are both brand new.
Behind the wall, there are two cars which are both brand new.

Bu da nesne kullanımı:
Behind the wall, there are two cars. My father owns them.
Behind the wall, there are two cars which my father owns.

Yani ilkinde tanımlanan isim tanımlayan cümlecikte özne konumundadır; ikincisinde ise nesne konumundadır.. "Which" her durumda sıfat cümleciği başında gelir ama kendisini takip eden sıfat cümleciği içindeki konumu (özne veya nesne) farklıdır.

elifkader12
08-04-15, 20:30
Bu "which" 'in özne kullanımı:

Behind the wall, there are two cars. They are both brand new.
Behind the wall, there are two cars which are both brand new.

Bu da nesne kullanımı:
Behind the wall, there are two cars. My father owns them.
Behind the wall, there are two cars which my father owns.

Yani ilkinde tanımlanan isim tanımlayan cümlecikte özne konumundadır; ikincisinde ise nesne konumundadır.. "Which" her durumda sıfat cümleciği başında gelir ama kendisini takip eden sıfat cümleciği içindeki konumu (özne veya nesne) farklıdır.

yani her ikiside olabiliyor anladım , bazen şıklarda hem that hem de which oluyor , virgül falan da yok hangisi olacağını bilmiyorum. Ayrıca at which For which gibi durumlar sadece nesne görevindemi kullanılıyor ?

cemkilicarslan
08-04-15, 20:52
Evet, "normalde" önünde bir preposition varsa nesne konumundadır. Eğer aynı sorunda "that" ve "which" varsa başka şeye bakmak lazım. "That" ifadesi prep ile kullanılmaz. Ayrıca sadeece defining/restrictive adj.cl. ile kullanılır.

elifkader12
08-04-15, 21:08
Evet, "normalde" önünde bir preposition varsa nesne konumundadır. Eğer aynı sorunda "that" ve "which" varsa başka şeye bakmak lazım. "That" ifadesi prep ile kullanılmaz. Ayrıca sadeece defining/restrictive adj.cl. ile kullanılır.

anladım, ben şuana kadar which i özne olarak kullaniyordum hatta direk başka şıkları eliyordum soruda özne istiyorsa konuyu dinleyemedim çok eksik . Orneğin bu soruda "The reports ... we have received so far concerning the disaster seem to be distressing." burada in which yapmıştım , cevap which olacakmış

FENER
09-04-15, 00:11
The reports ...... seem ifadesi S+V yapısıdır. Boşluğa öncesindeki ismi niteleyen bir sıfat cümleciği gelmeli. Bu ise which/that ile başlar. Sizin dediğimiz in which vb. yapılar where/when vb. anlama gelir ve yüklemi nitelemek için kullanılan zarf cümleciği olur. Burada Adv.clause değil Adi.clause gerektiği için yanlış olur.

cemkilicarslan
09-04-15, 00:21
Bazı yerlerde terminoloji farklılıkları var ama genelde (ve bizde yaygın) kabul edilen haliyle, "in which" aslında bir sıfat cümleciği. Doğrudur, "where" yerine geçmektedir ve bu sözcük de aslında bir relative adverb'dür ama hala konu başlığı olarak bu yapılar sıfat cümleciği dahilinde kabul ediliyor. Yani;

This is the building in which I was born.

cümlesindeki koyu işaretli kısım sıfat cümleciği olarak kabul edilir, çünkü "the building" sözcüğünü nitelemekte. Ama ""where" ve "when" sözcüklerinin "which", "who" ve "that" gibi relative pronoun değil de relative adverb olduğu doğrudur.