PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üç ayda 71'den 75+'e yükselmek

Mr.Hetfield
07-04-15, 23:52
Çözdüğüm denemelerde genellikle 71-72-73 civarı yapıyorum.Ancak şunu fark ettim.25-30'lu netlerden(10.sınıftayken) 70'lere yükselmek benim için çok kolay oldu.Ama 71'den 75 üzerine yükselmek sanırım biraz zorlayıcı.Taktik olarak ne yapmamı önerirsiniz?Haftalık deneme çözüyorum.Bol kelime ezberliyorum.Ek olarak 75 üzerine çıkmak için yapabileceğim bir şey var mı yoksa aynı çalışma sistemimle devam mı edeyim?

FENER
07-04-15, 23:57
Ben de bir zamanlar KPDS 70'li notlara takılıyordum. İşin içinden çıkamamıştım. Sonradan fark ettim ki Clause (cümlecik) yapılarına hakim değişmişim. Bu tespitten sonra 80'li notlar çok kolay gelmişti.

Size tavsiyem dilbilgisi anlamında sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölümleri detaylı olarak ele alınız. :)

cemkilicarslan
08-04-15, 00:01
Evet, sınavlarda böyle bariyerler vardır. 100 üzerinden konuşulduğunda, 45-50'ye geldikten sonra 70-75 aralığı bir sonraki aşamadır ve 50 civarı yapan ve genelde bir kursa gidip hazırlanan insanlar bu aralığa erişebilirler. Daha sonra da daha üst bariyerler var 85-90 aralığı gibi ki 9 kez sınava girip istisnasız 89 alan kişi biliyorum. Her kademe için ayrı hazırlık gerekli ama genelde bol ve düzenli okuma hemen hepsi için ortak çözümdür denebilir. Kelime ezberlemek ile dil öğrenilmez aslında. Onun yerine metin okuyun, notlar alın. Her düzeyde çalışma yapın ve cümleleri yapılarına dikkat ederek anlamaya çalışın. Sınavlar artık yapıdan hareketle anlam ve kullanıma yöneldi. Her konuyu çok iyi bilseniz de artık kullanılan İngilizce'de durumun nasıl olduğunu bilmeniz isteniyor. Bunun için de İngilizce'ye bol bol maruz kalmak gerek.

FENER
08-04-15, 00:05
Bir kafeste bülbül idi canım cananı
teknik meknik iflah etmedi cümle sınavdan çıkanı
ondandır gayrı işimiz
çıkarmaktır sorulardan en güzel anlamı

internetten alıntıdır...

Mr.Hetfield
09-04-15, 16:53
Bir kafeste bülbül idi canım cananı
teknik meknik iflah etmedi cümle sınavdan çıkanı
ondandır gayrı işimiz
çıkarmaktır sorulardan en güzel anlamı

internetten alıntıdır...

Okuldaki hocama bugün çözemediğim sorularımı soruyordum.Bana şunu dedi "sen bilmediğinden değil,aksine 'çok bildiğin için' yanlış yapıyorsun."Bunu ben de fark ettim.Çok bilmekten kastım mesela,bazı paragraf sorularında çok derinlemesine düşünüyorum.Bunun sonucunda da yanlış yapıyorum.Bu tür durumlar için teknik iflah eder mi ki?:D

FENER
09-04-15, 18:49
Ben olsam soruları nasıl hazırlarım? Bu bakış açısını değerlendirin.

Şunu demek isteyorum. ÖSYM (beğenelim yada beğenmeyelim) bir usule göre bu soruları hazırlıyor. Bizlerin yapması gereken o usulü anlamaya çalışmak. Onunla ne kadar örtüşürsek o kadar iyi geçiniriz. Eskiden bazı soruları hiç görmeden cevaplar üzerinden doğru seçeneği bulabilirdiniz. O dönem teknikler, stratejiler, haplar dönemiydi. Bitti, gitti.
Şimdi anlama ve yorumlama devri. Bazı sorularda al-yapıştır mantığı sebebiyle hatalı sorulara imza atsada genelde ÖSYM soruları idare eder.

Diğer bir konu her sorudaki doğru cevap kadar yanlış olan seçeneklerde de bir ya da birkaç ipucu bırakıyor ÖSYM. Bunları da görebilmek gerekir.