PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anlamadığım bir kaç soru var,yardımcı olabilir misiniz?

keane
01-04-15, 17:17
Cevaplarını söylemiyorum çünkü şık üzerine yorum değil de siz olsaydınız nasıl çözerdiniz,ne yapardınız onu merak ediyorum :)

1-)There's some confusion about__________some of the factories in the neighbourhood may close down after a three-month strike.
a-)whether
b-)if
c-)where
d-)how long
e-)that

(Ben how long yaptım.Aslında bu şık hem mantıklı hem de mantıksız geldi.Sanırım how long olması için about'tan sonra for gelmiş olması gerekirdi.İlk başta whether ve if arasında kaldım ama ikisi de olur gibi geldiği için ikisini de işaretlemek istememiştim.)

2-)He requested that we ________take off our shoes before coming in.
a-)could
b-)had better
c-)used to
d-)might
e-)should

(Ben b ve e şıkları arasında kalıp b'yi seçtim.)

..........She said she hadn't.Then,he wondered ___(1)_____her parents knew about her ambition,and she ____(2)_______that she hadn't told them. ........
1-) a-)why b-)where c-)that d-)if e-)the fact that

(Ben bu soruya if dedim,bana oldukça mantıklı geldi,if'i whether anlamında düşünmüştüm.)

2-) a-)proposed b-)admitted c-)denied d-)refused e-)wondered

(Bu soruya admitted dedim,bu da oldukça mantıklı gelmişti.)

Rose Tallis can remember playing in her grandparents' garden when she was a child but often forgets _________ the door while leaving home.
a-)to locking
b-)locked
c-)locking
d-)to lock
e-)having locked

(Ben to lock demiştim.)

...........We would probably all be much happier ________ we concentrated on the reality of each moment of life,supposing how things could be different.
a-)unless
b-)without
c-)what if
d-)but for
e-)if

(Ben unless demiştim.Kırmızıyla belirttiğim could yazan yer de boştu aslında ,o could'a uygun olacağını düşündüğüm için unless yapmıştım.Cümleyi çevirirseniz çok sevinirim.)

ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER.....

daboringuy
01-04-15, 18:36
1-if
2-had better
3-if ve admitted
4-to lock
5-if
olsa gerek

keane
01-04-15, 18:45
Bir tek beşinci soruyu doğru yapmışsın, diğer yanıtların benimkilerle aynı

Veriyorum cevap anahtarını: 1= whether , 2= should, 3 = the fact that ve proposed., 4= locked, 5= if

cemkilicarslan
01-04-15, 18:54
1) Whether olmalı. "How long" ile "close down" uyumlu değil. "Whether" ve "if" paraleldir ama "if" öncesinde preposition olmaz. Yani "about" işi bozuyor "if" için.

2) E. Subjunctive kullanım. Ya "we take off" olacak ya da "we should take off".

Cloze test sorusunu tam anlayamadım ama "if" ve "admitted" doğru gibi.

Rose Tallis cümlesi de ilginç. Herhalde ilk taraf ile paralellikten "locking" istiyor ama "having locked" durumu da ilginç durmuş. Bu cümleyi yazanın tam olarak ne demek istediğini anlamak zor. Kadın eskiden evden çıkarken kapıyı kilitlediğini mi şimdi habire unutuyor yoksa evden çıkarken kapıyı kilitlemeyi mi unutuyor denmek istenmiş de olmamış belli değil. İnsan çocukluğunda evden çıkarken kapıyı kilitlediğini şimdi nasıl sıklıkla unutur anlamak zor. "Forget + Ving" kullanımının hatalı bir örneği gibi geldi ya da ben kafamda şu anda kuramıyorum.

We would probably all be much happier if we concentrated on the reality of each moment of life,supposing how things could be different.

Eğer bizler her şeyin ne kadar farklı olabileceğini düşünerek hayatın her (geçen) an'ının gerçekliğine odaklansaydık, herhalde hepimiz çok daha mutlu olurduk.

değişik de yapılabilir ama esası bu.

cemkilicarslan
01-04-15, 18:55
Bir tek beşinci soruyu doğru yapmışsın, diğer yanıtların benimkilerle aynı

Veriyorum cevap anahtarını: 1= whether , 2= should, 3 = the fact that ve proposed., 4= locked, 5= if

1, 2 ve 5 doğru ama 3 ve 4'te cevap anahtarınız hatalı.

keane
01-04-15, 19:00
Evet ben de üç ve dörtte bir hata olduğunu düşünüyordum, diğer soruları açıklayabilir misin?

cemkilicarslan
01-04-15, 19:07
Diğer sorular? Yukarıda mesajın içinde kısa açıklama yapmıştım.

keane
01-04-15, 19:09
Tamam kusura bakma, telefondan girmiştim görmemişim , teşekkür ederim :-)

eylülbuğusu
01-04-15, 19:09
arkadaşlarımla benzer yorumlar yapacaım
1) if ve whether arasında kalman doğru preposition kullanımından dolayı whether olmalı
2) subjonctif kulanımından dolayı ya hiçbirşey (yalın fiil) ya da should olmalı
3) kesinlikle if olmalı ailesinin bilip bilmediini merak etmiş
4) propose olabilir niyet etmek anlamında ama zorlama olur onlara söylememe niyetindeydi belki
5) to lock bir seyi yapmayı unuttuysan gerund yapmadan önce unutma diyorsan to ınfinitif
6) if diyorum

keane
01-04-15, 19:14
Sorularımı yanıtladığınız için ikinize de çok teşekkür ederim:-)